Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι, δεν έχω εφαρμογή.

Τη μετράω πάντως και είναι ακριβώς στο 0.5C offset που λέει η fujitsu.

Όσον αφορά τα κινεζοειδή, με το που εκκινούν πάνε σε υψηλά watts , κοντά 700 ή και 800 ή 900.

Ως αποτέλεσμα ο πολύ ζεστός αέρας που βγάζουν, πάει αμέσως ψηλά και τον βλέπει ο αισθητήρας .

Κάπως έτσι :

Inked-IMG-20200127-191409-LI.jpg

Μάλιστα το έχω αποδείξει και στο δικό μου carrier (φασόν midea), βάζοντας ένα καταγραφικό θερμοκρασίας ψηλά στα φίλτρα όπου με 21C, διάβασε 28.5!

 

Screenshot-17.png.67e9ea9dcdc6da0c01faea

Για αυτό λέμε ότι στα μιντεοειδή, πρέπει να βάζουμε τέρμα τον ανεμιστήρα ώστε το φαινόμενο να μετριάζεται. Ο αέρας βγαίνει λιγότερο ζεστός και οδεύει πιο μακριά. Δεν πάει γρήγορα στο ταβάνι και το μηχάνημα προλαβαίνει να κόψει watts.

Στα daikin, Toshiba , Fujitsu κτλ που ο αέρας βγαίνει σχετικά χλιαρός μιας και εκκινούν σε χαμηλά watts και επιπρόσθετα έχουν σχετικά δυνατούς ανεμιστήρες, το φαινόμενο αυτό δεν υπάρχει.

Είναι πολύ απλό.

Με το Folllow me , δεν μπερδεύεται το κλιματιστικό μιας και παίρνει ένδειξη από το τηλεχειριστήριο.

Στο δικό μου carrier, δεν πάει ποτέ πάνω από τη θερμοκρασία που θέλω. Έχει σημασία να βάλεις το τηλεκοντρόλ στην κατάλληλη θέση και μάλιστα να σημαδεύει το μηχάνημα. Αν το βάλεις πχ εκεί που πέφτει ο ζεστός αέρας θα κόβει γρήγορα και θα κρυώνεις. Αν το βάλεις στο βάθος του δωματίου θα κόβει αργά και θα ζεσταίνεσαι. Θέλει λίγο πειραματισμό.

Ναι δυστυχώς ή άντε λίγα watts πιο κάτω σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες. Για αυτό σπάνια θα δεις να προτείνουμε 18άρια και 24άρια midea για θέρμανση (βασικά ποτέ) .

Ορίστε το 18άρι φασόν midea των πεθερικών με follow me και max ανεμιστήρα.

image.png.6b489a988d529ecef23f613cabd074b1.png

image.png

Πάντως σε μενα με την υψηλή ταχύτητα ανεμιστήρα εχουν εξαφανιστεί τα on off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, tryfos είπε

Με το follow me έδειχνε 21 και με το που το έσβησα πήγε στους 31(!), προφανώς η ένδειξη από πάνω.. Γενικά η όλη υλοποίηση είναι χαζή, άστοχη και λάθος. Θα ήταν πολύ απλούστερο να τοποθετηθεί ο αισθητήρας σε κάποιο ουδέτερο σημείο, που να αντικατοπτρίζει καλύτερα την θερμοκρασία του δωματίου, που τελικά ενδιαφέρει, και όχι την αδιάφορη των φίλτρων. Και αν δεν έχει follow τί κάνεις; Αναγκαστικά το βάζεις πέντε βαθμούς πάνω για να έχεις τη ζητούμενη..ασοβαρα πράγματα δυστυχώς. Και δε μπορούν όλοι να φλασαρουν ESP και να ασχολούνται με grafanes , για να ξέρουν τι πραγματικά γίνεται..

Που να τον βάλουν;

Στη φωτογραφία φαίνεται που είναι σε ένα carrier (το σωληνάκι)

142198722_750818555843100_77799692578005

1 λεπτό πριν, NickTheMeat είπε

Πάντως σε μενα με την υψηλή ταχύτητα ανεμιστήρα εχουν εξαφανιστεί τα on off

Μια χαρά, άρα στο "μετριάζεται" μπορούμε να προσθέσουμε "ή και να εξαφανιστεί το φαινόμενο". 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Που να τον βάλουν;

Στη φωτογραφία φαίνεται που είναι σε ένα carrier (το σωληνάκι)

142198722_750818555843100_77799692578005

Τι να σου πω, δεν ξέρω, στο πλάι; Από κάτω; Δεν γνωρίζω, δεν είμαι σχεδιαστής κλιματιστικών. Αυτό που ξέρω είναι ότι η συγκεκριμένη υλοποίηση είναι πολύ απλά αναποτελεσματική και λάθος. Και δεν έχει σχέση με το ότι έχει κάνει κάπου οικονομία/έχει γλιτώσει λεφτά, είναι απλά χαζός σχεδιασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Που να τον βάλουν;

 

Θεωρητικά μιας και τα περισσότερα σύγχρονα κλιματιστικά έχουν δυνατότητα σύνδεσης με το τοπικό ρούτερ , θα μπορούσε να γίνει μια υλοποίηση τύπου θερμοστάτη-πρίζας για καλύτερο έλεγχο του χώρου, πως για παράδειγμα το ifeel διαβάζει κάθε κάποια λεπτά μερικές παραμέτρους - έτσι θα μπορούσε ο κατασκευαστής να δίνει τη δυνατότητα με 2 συσκευές χώρου τύπου "εξυπνου θερμοστάτη"-σηματοφορέα , να βοηθήσει το μηχάνημα να κάνει καλύτερα τη δουλειά του.
Παράλληλα όλα αυτά τα δεδομένα θα μπορούσαν να περνάνε σε grafana κατευθείαν ώστε να υπάρχει μια συνολική εικόνα (για όποιον τον ενδιαφέρει) του πως λειτουργεί το μηχάνημα όλη τη σεζόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, tryfos είπε

Τι να σου πω, δεν ξέρω, στο πλάι; Από κάτω; Δεν γνωρίζω, δεν είμαι σχεδιαστής κλιματιστικών. Αυτό που ξέρω είναι ότι η συγκεκριμένη υλοποίηση είναι πολύ απλά αναποτελεσματική και λάθος. Και δεν έχει σχέση με το ότι έχει κάνει κάπου οικονομία/έχει γλιτώσει λεφτά, είναι απλά χαζός σχεδιασμός.

Δεν είναι θέμα χαζού σχεδιασμού, είναι απλά φθηνιάρικη υλοποίηση/πλακέτες/υλικά/ηλεκτρονικά κτλ . Μιλάμε για κλιματιστικά του κιλού.

Και τα toshiba εκεί τον έχουν τον αισθητήρα, έχουν συμπιεστή gmcc (midea), αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι top notch.

Δες την τέλεια συμπεριφορά σε θέρμανση από 18άρι shorai του @Rnd1978και κλάψε. Ούτε follow me , ούτε τίποτα. Ότι πληρώνεις παίρνεις.

image.png.69f1668d649e2b91a0e33bf4c4d17179.png

ή κοίτα 24άρι (asyg24kmta) , το οποίο ανεβαίνει στα 10KW σε θέρμανση (34.400btus) και κλάψε ακόμη περισσότερο με συμπεριφορά σεμινάριο . Ούτε αυτό έχει follow me. Τι να το κάνει;

image.png.4020bdd89b38d3e7514bb76b9c7afd8c.png

Ο ένας βάζει και γαμώ τα υλικά και ο άλλος βάζει γάματα.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tryfos είπε

Ακόμα και όταν κλείνεις το μηχάνημα δείχνει κάτι απίστευτα νούμερα για πολλή ώρα, δεν πέφτει γρήγορα. Δηλαδή έχει 20 και δείχνει 25 για κάνα 20λεπτο, μιλάμε για τέτοια διαφορά.

.......................................................

Με το follow me έδειχνε 21 και με το που το έσβησα πήγε στους 31(!), προφανώς η ένδειξη από πάνω..


Μετά το κλείσιμο της συσκευής, ο αισθητήρας πιθανώς εξακολουθεί να μετρά ότι είναι πιο ζεστό μέσα στη μονάδα για κάποιο χρονικό διάστημα...
Νομίζω ότι όσο πιο ζεστό παρέμενε το εσωτερικό (ο εξαερισμός σταμάτησε), τόσο περισσότερες είναι οι διακυμάνσεις της θερμοκρασίας που υποδεικνύονται από τον αισθητήρα .
Μόλις έκανα μια δοκιμή, απλά έκλεισα τη συσκευή και περίμενα να δω αν θα γίνουν αλλαγές... μέχρι να σβήσω μου έδειξε 22 (στο δωμάτιο επίσης 22)... μετά την απενεργοποίηση (και για τα επόμενα λεπτά), έδειξε προοδευτικά 22, 23, 24, 25.
Μετά από 15-20 λεπτά, εξακολουθεί να δείχνει 25, μάλλον η θερμοκρασία δεν ενημερώνεται πια. Δεν με ενδιέφερε ποτέ το φαινόμενο, απλώς καθόμουν και παρακολουθούσα προσπαθώντας να καταλάβω τι συνέβαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είναι θέμα χαζού σχεδιασμού, είναι απλά φθηνιάρικη υλοποίηση/πλακέτες/υλικά/ηλεκτρονικά κτλ . Μιλάμε για κλιματιστικά του κιλού.

Και τα toshiba εκεί τον έχουν τον αισθητήρα, έχουν συμπιεστή gmcc (midea), αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι top notch.

Δες την τέλεια συμπεριφορά σε θέρμανση από 18άρι shorai του @Rnd1978και κλάψε. Ούτε follow me , ούτε τίποτα. Ότι πληρώνεις παίρνεις.

image.png.69f1668d649e2b91a0e33bf4c4d17179.png

Εγώ πάντως βλέπω μια λάθος θερμομετρηση προς το παρόν, τα υπόλοιπα τραγικά δεν μου προκύπτουν. Και κάπως το follow me το βελτιώνει κι αυτό. Σιγά σιγά θα τη μάθω κιόλας τη συμπεριφορά του. Αλλά ότι είναι λάθος, είναι λάθος.

Το ερώτημα είναι σε τι συνθήκες είναι καλύτερο να πάρω μετρήσεις για κατανάλωση; Στους πόσους ζητούμενη, σε τι ταχύτητα, σταθερή ή auto; Σε απλό, quiet κλπ; Σκέφτομαι για αρχή να πάρω με follow me, ζητούμενη στους 21 και σταθερή ταχύτητα στο 1 ή 2. Και να το συγκρίνω μετά με το auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tryfos είπε

Το ερώτημα είναι σε τι συνθήκες είναι καλύτερο να πάρω μετρήσεις για κατανάλωση

Σε αυτές που νιώθεις εσύ άνετα 

Δεν παίρνουμε μετρήσεις για τις μετρήσεις ,παίρνουμε μετρήσεις για τις συνθήκες που θέλουμε να έχουμε στο χώρο μας 

Εάν εγώ θέλω να έχω 25 βαθμούς μέσα θα πάρω μετρήσεις για εκεί και όχι να το βάλω 19 να πουντιασω μόνο και μόνο για να δείξω ωραία διαγράμματα στο φόρουμ 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σε αυτές που νιώθεις εσύ άνετα 

Δεν παίρνουμε μετρήσεις για τις μετρήσεις ,παίρνουμε μετρήσεις για τις συνθήκες που θέλουμε να έχουμε στο χώρο μας 

Εάν εγώ θέλω να έχω 25 βαθμούς μέσα θα πάρω μετρήσεις για εκεί και όχι να το βάλω 19 να πουντιασω μόνο και μόνο για να δείξω ωραία διαγράμματα στο φόρουμ 

Ε ναι εννοείται αυτό, για αυτό σκέφτομαι για 21. Αν έβαζα 25, θα έπρεπε να έχω κάποιον ιδιαίτερο λόγο, δηλαδή να ήμουν μέτοχος στη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Η mitsuba σήμερα δίνει ρέστα εδώ και αρκετές ώρες πάει τραπέζι... Αέρας 0 έξω.. Άμα είναι η τρύπα θα πηδηχτω από το παράθυρο...

Αν είναι αυτό ετοιμάσου για κέρασμα !!! 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tryfos είπε

Ε ναι εννοείται αυτό, για αυτό σκέφτομαι για 21. Αν έβαζα 25, θα έπρεπε να έχω κάποιον ιδιαίτερο λόγο, δηλαδή να ήμουν μέτοχος στη ΔΕΗ.

Τα κλιματιστικά είναι οικονομικά , αυτές τις μέρες εδώ στη λαμια η θερμοκρασία είναι από 5-6 βαθμούς έως 9 η ανώτερη , εγω στο σπι5ι μου έχω τρία κλιματιστικά που δουλεύουν 24/7 με ζήτηση 22 βαθμούς στο 18 αρι και 21 στα 9 άρια , η συνολική κατανάλωση 24 ωρου δεν έχει περάσει τις 20 kWh , με 0,16€/kWh καταλαβαίνεις ποσό φθηνά είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν είναι θέμα χαζού σχεδιασμού, είναι απλά φθηνιάρικη υλοποίηση/πλακέτες/υλικά/ηλεκτρονικά κτλ . Μιλάμε για κλιματιστικά του κιλού.

Και τα toshiba εκεί τον έχουν τον αισθητήρα, έχουν συμπιεστή gmcc (midea), αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι top notch.

Δες την τέλεια συμπεριφορά σε θέρμανση από 18άρι shorai του @Rnd1978και κλάψε. Ούτε follow me , ούτε τίποτα. Ότι πληρώνεις παίρνεις.

image.png.69f1668d649e2b91a0e33bf4c4d17179.png

ή κοίτα 24άρι (asyg24kmta) , το οποίο ανεβαίνει στα 10KW σε θέρμανση (34.400btus) και κλάψε ακόμη περισσότερο με συμπεριφορά σεμινάριο . Ούτε αυτό έχει follow me. Τι να το κάνει;

image.png.4020bdd89b38d3e7514bb76b9c7afd8c.png

Ο ένας βάζει και γαμώ τα υλικά και ο άλλος βάζει γάματα.

Μακάρι να έπαιζε τόσο χαμηλά το edge....πραγματικά το μετάνοιωσα που δεν πήρα πέρυσι το 18KMTA ή το perfera και ας πλήρωνα παραπάνω.

Επίσης μπορεί κάποιος να μας πει καταναλώσεις από panasonic etherea τώρα που μπήκαν τα κρύα αλλά και από midea breezeless που το καλοκαίρι κατέβαιναν πολύ χαμηλά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κλιματιστικό έχει δυνατότητα σε διακοπή ρεύματος και επαναφορά να συνεχίζει την λειτουργία με τις ίδιες ρυθμίσεις που είχε και πριν κοπεί το ρεύμα. Εαν το το ανοιγοκλείνω με το Tapo πριζάκι μπορεί να κάνω ζημία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν είναι θέμα χαζού σχεδιασμού, είναι απλά φθηνιάρικη υλοποίηση/πλακέτες/υλικά/ηλεκτρονικά κτλ . Μιλάμε για κλιματιστικά του κιλού.

Και τα toshiba εκεί τον έχουν τον αισθητήρα, έχουν συμπιεστή gmcc (midea), αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι top notch.

Δες την τέλεια συμπεριφορά σε θέρμανση από 18άρι shorai του @Rnd1978και κλάψε. Ούτε follow me , ούτε τίποτα. Ότι πληρώνεις παίρνεις.

image.png.69f1668d649e2b91a0e33bf4c4d17179.png

ή κοίτα 24άρι (asyg24kmta) , το οποίο ανεβαίνει στα 10KW σε θέρμανση (34.400btus) και κλάψε ακόμη περισσότερο με συμπεριφορά σεμινάριο . Ούτε αυτό έχει follow me. Τι να το κάνει;

image.png.4020bdd89b38d3e7514bb76b9c7afd8c.png

Ο ένας βάζει και γαμώ τα υλικά και ο άλλος βάζει γάματα.

Άμα βλέπουμε κάποια   σχεδιάγραμμα που ανεβάζουν κατά καιρούς και διαπιστώνουμε ότι τα toshiba δεν είναι τόσο οικονομικά όσο κάποια άλλα ,ποιος ο λόγος η προώθησή τους τόσο εκτός από την εγγύηση τους υπό προϋποθέσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...