Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ομάδα, 

Πήρα πρόσφατα ένα haori 16αρι για σπίτι όπου είχε προεγκατάσταση για 18αρι μηχάνημα. Με έναν ψυκτικό που μίλησα για να μου το περάσει, μου είπε ότι δεν είναι καλό που εχει προεγκατάσταση και ότι δεν μπορεί να μου δώσει εγγύηση καλής εγκατάστασης λόγω του ότι δεν ξέρει αν έχουν τσακίσματα οι σωληνώσεις. Επίσης μου είπε ότι με τα τσακισματα μπορεί να καεί με τον καιρό ο συμπιεστής γιατί θα ζορίζεται. Εγώ βρήκα μια φωτογραφία του εργολάβου όπου φαίνονται κάπως οι γωνίες. Έχει κάποιος άποψη για το αντικείμενο; Μήπως να αγνοήσω την εγκατάσταση αν είναι όντως τόσο επικίνδυνο να μην δουλεύει το μηχάνημα καλά και να κάνω νέες τρύπες; Μια γνώμη από όσους γνωρίζουν θα με βοηθούσε πολύ! IMG_20221130_180639.jpg.9cad151feb8db0602b740aecb650ad93.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Όταν δεν το δούλευες 24/7 πόση κατανάλωση είχες;

Μεγάλη κουβέντα σχετικά με το ποια είναι η πιο σωστή χρήση. Στην δική μου περίπτωση πέρυσι το χειμώνα δοκίμασα και την 24/7 λειτουργία αλλά και την διακοπτόμενη και το συμπέρασμα ήταν ότι η διακοπτόμενη ήταν ελαφρώς πιο οικονομική, γύρω στο 15%. Μόνο στην περίπτωση που η εξωτερική θερμοκρασία ήταν πολύ χαμηλή, δηλαδή κάτω από 5 βαθμούς, έβλεπα ίδια ή και ακόμα χαμηλότερη κατανάλωση με το 24/7.

Επειδή το εχω κανει και εγω θα σου πω ότι και στην δική μου περιπτωση ηταν ετσι. Βέβαια ο καθε χωρος εχει τις δικες του ιδιαιτεροτητες οπότε τα δεδομενα δεν ειναι απευθειας συγκρισιμα. Λόγω συνθηκων χρειαστηκε να δουλέψει 24ωρο οπότε δεν ξερω αν θα το κρατησω ετσι. Απλά το εκανα και το μοιραστηκα μαζι σας :)

19 λεπτά πριν, temidefliou είπε

Καλησπέρα ομάδα, 

Πήρα πρόσφατα ένα haori 16αρι για σπίτι όπου είχε προεγκατάσταση για 18αρι μηχάνημα. Με έναν ψυκτικό που μίλησα για να μου το περάσει, μου είπε ότι δεν είναι καλό που εχει προεγκατάσταση και ότι δεν μπορεί να μου δώσει εγγύηση καλής εγκατάστασης λόγω του ότι δεν ξέρει αν έχουν τσακίσματα οι σωληνώσεις. Επίσης μου είπε ότι με τα τσακισματα μπορεί να καεί με τον καιρό ο συμπιεστής γιατί θα ζορίζεται. Εγώ βρήκα μια φωτογραφία του εργολάβου όπου φαίνονται κάπως οι γωνίες. Έχει κάποιος άποψη για το αντικείμενο; Μήπως να αγνοήσω την εγκατάσταση αν είναι όντως τόσο επικίνδυνο να μην δουλεύει το μηχάνημα καλά και να κάνω νέες τρύπες; Μια γνώμη από όσους γνωρίζουν θα με βοηθούσε πολύ! IMG_20221130_180639.jpg.9cad151feb8db0602b740aecb650ad93.jpg

Είχα ακριβώς το ίδιο θεμα οταν εβαλα το δικό μου χαορι 16 σε νεα οικοδομη και σε μενα μάλιστα ειχε βαλει το συστημα με το αζωτο ο τοποθετητης ως δικλείδα  ελέγχου. Ήξερα ότι είχε κάνει αριστη δουλεια ο πρωτος ψυκτικός αλλά δεν μπορουσα να το αποδειξω λεκτικα σε κανεναν αλλο  και ήταν λογικό αφού κάτι τετοιο το βλέπεις στην πράξη! Το ελυσα με την απλουστερη και αποτελεσματικότερη λύση! Εβαλα να τοποθετησει τα κλιματιστικά μου ο αρχικός ψυκτικός που εκανε την προεγκατασταση! Μάλιστα μου είπε με ειλικρίνεια ότι πάντα εχεις την αγωνία ότι θα λειτουργούν όλα σωστα διότι δεν έχει να κανει μόνο με την δουλεια που έκανε αυτός αλλά και με το αν οι επομενοι που πέρασαν μετα απο αυτόν 'έκαναν ζημιά στην αρχική εγκατασταση ή όχι. Φαντασου οτι περασαν μετα ηλεκτρολογος, σοβατζης μπογιατζης θερμοπροσωψας γυψαδόρος και ότι αλλο ξεχασα...ένας να εκανε ζημια τότε θα έπρεπε ο ψυκτικός να αποδείξει ότι δεν ήταν δικό του λάθος εξαρχής. Γι' αυτό και το σύστημα με το εγκλωβισμενο αεριο!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Επειδή το εχω κανει και εγω θα σου πω ότι και στην δική μου περιπτωση ηταν ετσι. Βέβαια ο καθε χωρος εχει τις δικες του ιδιαιτεροτητες οπότε τα δεδομενα δεν ειναι απευθειας συγκρισιμα. Λόγω συνθηκων χρειαστηκε να δουλέψει 24ωρο οπότε δεν ξερω αν θα το κρατησω ετσι. Απλά το εκανα και το μοιραστηκα μαζι σας :)

 

Όλοι τις απόψεις μας και τις εμπειρίες μας μοιραζόμαστε και νομίζω ότι έτσι μπορεί όποιος διαβάζει εδώ μέσα να σχηματίσει μια σφαιρική άποψη!

Οπως πολύ σωστά είπες, ο κάθε χώρος είναι ξεχωριστός και έχει διαφορετικές απαιτήσεις οπότε ο καλύτερος δρόμος είναι οι δοκιμές που πρέπει να κάνει ο καθένας για να βρει την ιδανικότερη χρήση που θα συνδυάζει, για τα δικά του γούστα, ζεστασιά και οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.τι ακριβώς χρειάζεται για να είμαι οκ με την εγγύηση ενός καινούργιου κλιματιστικου που γίνεται εγκατάσταση. Εννοώ το χαρτί που διαβάζω για την εγγύηση καλής εγκατάστασης. Για να ξέρω νσ το ζητήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Πολλοί άπιστοι θωμάδες τώρα τελευταία :

http://penteli.meteo.gr/stations/oropos/

😃 εγώ φταίω που ενδιαφέρομαι για τους σενσορες σου...

Εντωμεταξυ σήμερα παρατήρησα και το άλλο, δεν είναι μόνο ότι δείχνει πολύ ψηλά το εσωτερικό θερμόμετρο μετά από ελάχιστο χρόνο. Ακόμα και όταν κλείνεις το μηχάνημα δείχνει κάτι απίστευτα νούμερα για πολλή ώρα, δεν πέφτει γρήγορα. Δηλαδή έχει 20 και δείχνει 25 για κάνα 20λεπτο, μιλάμε για τέτοια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tryfos είπε


Εντωμεταξυ σήμερα παρατήρησα και το άλλο, δεν είναι μόνο ότι δείχνει πολύ ψηλά το εσωτερικό θερμόμετρο μετά από ελάχιστο χρόνο. Ακόμα και όταν κλείνεις το μηχάνημα δείχνει κάτι απίστευτα νούμερα για πολλή ώρα, δεν πέφτει γρήγορα. Δηλαδή έχει 20 και δείχνει 25 για κάνα 20λεπτο, μιλάμε για τέτοια διαφορά.

Αν βάλεις ένα καλό και γρήγορο θερμόμετρο στο ύψος του αισθητήρα του κλιματιστικού, θα δεις τα ίδια νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αν βάλεις ένα καλό και γρήγορο θερμόμετρο στο ύψος του αισθητήρα του κλιματιστικού, θα δεις τα ίδια νούμερα.

Άρα ουσιαστικά είναι λάθος τοποθετημένος ο αισθητήρας; Διότι εδώ δεν μιλάμε για μια γενική θερμοκρασία χώρου, μιλάμε για θερμοκρασία μηχανήματος (και από πού δεν ξέρω, μου φαίνεται κάπως να το σβήνω και να δείχνει 25 ένα 20λεπτο μετά).

Τα απέξω εντωμεταξυ παίρνουν μέτρηση ούτε έχω καταλάβει κάθε ποτε. Μια φορά 35-40 λεπτά, την επόμενη μια ώρα, την επόμενη σε δύο ώρες, μετά πάλι σαράντα λεπτά, γενικά ακανόνιστες και αραιές ώρες.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tryfos είπε

Άρα ουσιαστικά είναι λάθος τοποθετημένος ο αισθητήρας; Διότι εδώ δεν μιλάμε για μια γενική θερμοκρασία χώρου, μιλάμε για θερμοκρασία μηχανήματος (και από πού δεν ξέρω, μου φαίνεται κάπως να το σβήνω και να δείχνει 25 ένα 20λεπτο μετά).

Τα απέξω εντωμεταξυ παίρνουν μέτρηση ούτε έχω καταλάβει κάθε ποτε. Μια φορά 35-40 λεπτά, την επόμενη μια ώρα, την επόμενη σε δύο ώρες, μετά πάλι σαράντα λεπτά, γενικά ακανόνιστες και αραιές ώρες.

Μια χαρά είναι ο αισθητήρας. Το κλιματιστικό δεν ξέρει σε τι χώρο έχει μπει. Μετράει μια θερμοκρασία εκεί ψηλά στα φίλτρα. Οι κατασκευαστές ξέρουν ότι ο θερμός αέρας πάει πάνω οπότε το σπίτι ψηλά προς το ταβάνι θα έχει πιο ζεστό αέρα από χαμηλά πχ ένα μέτρο από το πάτωμα οπότε προγραμματίζουν ανάλογα και του λένε, αν ο τύπος σου έχει πει Χ , εσύ ξεκίνα κόβε αν δεις Χ+Ψ και σβήσε αν δεις Χ+Ψ+Ζ.

Τα Ψ, Ζ είναι διαφορετικα ανάλογα το μοντέλο.

Εναλλακτικά βάζουν αισθητήρες στο τηλεκοντρόλ ( follow me, ifeel) ή θερμαγραφούν τον χώρο όπως κάνει το Mitsubishi LN. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Το έχουμε δει σε δεκάδες midea και φασόν. Η υψηλή ταχύτητα ανεμιστήρα σε αυτά, ρίχνει την κατανάλωση. Θα παίζει σε πιο χαμηλά watts και όταν πιάσει θερμοκρασία ο χώρος, θα κλείσει τον συμπιεστή μόνο του. Το ίδιο ισχύει και στο follow me.

Follow me ή όχι, συμφέρει υψηλή ταχύτητα ανεμιστήρα.

Πάμε να δούμε το δικό μου φασόν midea (carrier). Αυτό έχει follow me. Το έχω πάντα ενεργοποιημένο. Μέσα στην ημέρα το έχω πάντα στο high. Αν δεις δουλεύει για λίγο και σε χαμηλά watts (κάπου 240W). Τη νύχτα που πέσαμε για ύπνο, το έβαλα στο auto για ησυχία, όπου εκεί δούλευε σε πολύ χαμηλή στάθμη ανεμιστήρα και τελικά για περισσότερη ώρα και για πολύ περισσότερα watts:

image.png.ef4a1225c109cb7ca569478f4567bdfe.png

 

Εγώ με inventor supreme στη συντήρηση με εξωτερική θερμοκρασια 8C ρυθμιση εσωτερικη στους 22C μέτρησα με τον μετρητή της ΔΕΗ περίπου 650W. Η θερμοκρασία εξόδου του κλιματιστικου ήταν 35C πάντα με μεγάλη ταχύτητα ανεμιστηρα, κάτω από 32C δεν το έχω δει ποτέ. Κάνω κάτι λάθος και έχω τέτοια καταναλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, aris.04 είπε

Από το τηλεκτρόλ το Hada care η "γλώσσα" πρέπει να κάθετε στην μέση όχι τέρμα πάνω;

Φαίνεται να κάθεται στη μέση αλλά επειδή είναι κάπως κυρτή η επιφάνεια της περσίδας, όχι επίπεδη, πρακτικά στέλνει τον αέρα προς τα πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μια χαρά είναι ο αισθητήρας. Το κλιματιστικό δεν ξέρει σε τι χώρο έχει μπει. Μετράει μια θερμοκρασία εκεί ψηλά στα φίλτρα. Οι κατασκευαστές ξέρουν ότι ο θερμός αέρας πάει πάνω οπότε το σπίτι ψηλά προς το ταβάνι θα έχει πιο ζεστό αέρα από χαμηλά πχ ένα μέτρο από το πάτωμα οπότε προγραμματίζουν ανάλογα

Για μένα μετά το άνοιγμα, αφού σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία στο δωμάτιο, στην εφαρμογή η θερμοκρασία που υποδεικνύεται είναι η απαιτούμενη ... μετράει λίγο υψηλότερη θερμοκρασία αυτός ο αισθητήρας και απλά μου λέει στην εφαρμογή πόσο πιστεύει ότι είναι στο δωμάτιο; 

Έχεις εφαρμογή στο kmta;
Γνωρίζοντας ότι μετράς τις θερμοκρασίες με άλλους αισθητήρες, είμαι περίεργος αν μετράς τη θερμοκρασία του εισερχόμενου αέρα εάν σου λέει διαφορετικές τιμές από αυτές που υποδεικνύονται στην εφαρμογή
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

Εγώ με inventor supreme στη συντήρηση με εξωτερική θερμοκρασια 8C ρυθμιση εσωτερικη στους 22C μέτρησα με τον μετρητή της ΔΕΗ περίπου 650W. Η θερμοκρασία εξόδου του κλιματιστικου ήταν 35C πάντα με μεγάλη ταχύτητα ανεμιστηρα, κάτω από 32C δεν το έχω δει ποτέ. Κάνω κάτι λάθος και έχω τέτοια καταναλωση?

Αν είναι 18άρι, είναι τυπική συμπεριφορά midea .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, amotida είπε

Για μένα μετά το άνοιγμα, αφού σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία στο δωμάτιο, στην εφαρμογή η θερμοκρασία που υποδεικνύεται είναι η απαιτούμενη ... μετράει λίγο υψηλότερη θερμοκρασία αυτός ο αισθητήρας και απλά μου λέει στην εφαρμογή πόσο πιστεύει ότι είναι στο δωμάτιο; 

Έχεις εφαρμογή στο kmta;
Γνωρίζοντας ότι μετράς τις θερμοκρασίες με άλλους αισθητήρες, είμαι περίεργος αν μετράς τη θερμοκρασία του εισερχόμενου αέρα εάν σου λέει διαφορετικές τιμές από αυτές που υποδεικνύονται στην εφαρμογή
 

Όχι, δεν έχω εφαρμογή.

Τη μετράω πάντως και είναι ακριβώς στο 0.5C offset που λέει η fujitsu.

Όσον αφορά τα κινεζοειδή, με το που εκκινούν πάνε σε υψηλά watts , κοντά 700 ή και 800 ή 900.

Ως αποτέλεσμα ο πολύ ζεστός αέρας που βγάζουν, πάει αμέσως ψηλά και τον βλέπει ο αισθητήρας .

Κάπως έτσι :

Inked-IMG-20200127-191409-LI.jpg

Μάλιστα το έχω αποδείξει και στο δικό μου carrier (φασόν midea), βάζοντας ένα καταγραφικό θερμοκρασίας ψηλά στα φίλτρα όπου με 21C, διάβασε 28.5!

 

Screenshot-17.png.67e9ea9dcdc6da0c01faea

Για αυτό λέμε ότι στα μιντεοειδή, πρέπει να βάζουμε τέρμα τον ανεμιστήρα ώστε το φαινόμενο να μετριάζεται. Ο αέρας βγαίνει λιγότερο ζεστός και οδεύει πιο μακριά. Δεν πάει γρήγορα στο ταβάνι και το μηχάνημα προλαβαίνει να κόψει watts.

Στα daikin, Toshiba , Fujitsu κτλ που ο αέρας βγαίνει σχετικά χλιαρός μιας και εκκινούν σε χαμηλά watts και επιπρόσθετα έχουν σχετικά δυνατούς ανεμιστήρες, το φαινόμενο αυτό δεν υπάρχει.

Είναι πολύ απλό.

Με το Folllow me , δεν μπερδεύεται το κλιματιστικό μιας και παίρνει ένδειξη από το τηλεχειριστήριο.

Στο δικό μου carrier, δεν πάει ποτέ πάνω από τη θερμοκρασία που θέλω. Έχει σημασία να βάλεις το τηλεκοντρόλ στην κατάλληλη θέση και μάλιστα να σημαδεύει το μηχάνημα. Αν το βάλεις πχ εκεί που πέφτει ο ζεστός αέρας θα κόβει γρήγορα και θα κρυώνεις. Αν το βάλεις στο βάθος του δωματίου θα κόβει αργά και θα ζεσταίνεσαι. Θέλει λίγο πειραματισμό.

14 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

Ναι 18αρι άρα συμβιβάζομαι με αυτή την καταναλωση

Ναι δυστυχώς ή άντε λίγα watts πιο κάτω σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες. Για αυτό σπάνια θα δεις να προτείνουμε 18άρια και 24άρια midea για θέρμανση (βασικά ποτέ) .

Ορίστε το 18άρι φασόν midea των πεθερικών με follow me και max ανεμιστήρα.

image.png.6b489a988d529ecef23f613cabd074b1.png

image.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι, δεν έχω εφαρμογή.

Τη μετράω πάντως και είναι ακριβώς στο 0.5C offset που λέει η fujitsu.

Όσον αφορά τα κινεζοειδή, με το που εκκινούν πάνε σε υψηλά watts , κοντά 700 ή και 800 ή 900.

Ως αποτέλεσμα ο πολύ ζεστός αέρας που βγάζουν, πάει αμέσως ψηλά και τον βλέπει ο αισθητήρας .

Κάπως έτσι :

Inked-IMG-20200127-191409-LI.jpg

Μάλιστα το έχω αποδείξει και στο δικό μου carrier (φασόν midea), βάζοντας ένα καταγραφικό θερμοκρασίας ψηλά στα φίλτρα όπου με 21C, διάβασε 28.5!

 

Screenshot-17.png.67e9ea9dcdc6da0c01faea

Για αυτό λέμε ότι στα μιντεοειδή, πρέπει να βάζουμε τέρμα τον ανεμιστήρα ώστε το φαινόμενο να μετριάζεται. Ο αέρας βγαίνει λιγότερο ζεστός και οδεύει πιο μακριά. Δεν πάει γρήγορα στο ταβάνι και το μηχάνημα προλαβαίνει να κόψει watts.

Στα daikin, Toshiba , Fujitsu κτλ που ο αέρας βγαίνει σχετικά χλιαρός μιας και εκκινούν σε χαμηλά watts και επιπρόσθετα έχουν σχετικά δυνατούς ανεμιστήρες, το φαινόμενο αυτό δεν υπάρχει.

Είναι πολύ απλό.

Με το Folllow me , δεν μπερδεύεται το κλιματιστικό μιας και παίρνει ένδειξη από το τηλεχειριστήριο.

Στο δικό μου carrier, δεν πάει ποτέ πάνω από τη θερμοκρασία που θέλω. Έχει σημασία να βάλεις το τηλεκοντρόλ στην κατάλληλη θέση και μάλιστα να σημαδεύει το μηχάνημα. Αν το βάλεις πχ εκεί που πέφτει ο ζεστός αέρας θα κόβει γρήγορα και θα κρυώνεις. Αν το βάλεις στο βάθος του δωματίου θα κόβει αργά και θα ζεσταίνεσαι. Θέλει λίγο πειραματισμό.

Με το follow me έδειχνε 21 και με το που το έσβησα πήγε στους 31(!), προφανώς η ένδειξη από πάνω.. Γενικά η όλη υλοποίηση είναι χαζή, άστοχη και λάθος. Θα ήταν πολύ απλούστερο να τοποθετηθεί ο αισθητήρας σε κάποιο ουδέτερο σημείο, που να αντικατοπτρίζει καλύτερα την θερμοκρασία του δωματίου, που τελικά ενδιαφέρει, και όχι την αδιάφορη των φίλτρων. Και αν δεν έχει follow τί κάνεις; Αναγκαστικά το βάζεις πέντε βαθμούς πάνω για να έχεις τη ζητούμενη..ασοβαρα πράγματα δυστυχώς. Και δε μπορούν όλοι να φλασαρουν ESP και να ασχολούνται με grafanes , για να ξέρουν τι πραγματικά γίνεται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...