Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, amotida είπε

Το ερώτημα λοιπόν είναι, αναβοσβήνει η ένδειξη OPERATION;

Όχι, όλα φυσιολογικά.

1 ώρα πριν, catmaster είπε

Τοποθετείς θερμόμετρο -ακίδα μπροστά στην έξοδο των περσίδων (βάλτες σταθερά να μην παίζουν πάνω κάτω για να μείνει ο σένσορας και να μην πέσει).
Βάζεις το μηχάνημα στην ανώτερη θερμοκρασία (για ζεστό μιλάμε πάντα) και ανεμιστήρες στο full , και τσεκάρεις θερμοκρασία μετά από δέκα λεπτά θα πρέπει να δίνει πάνω απο 50 βαθμούς.

Φέρνω σαν παράδειγμα δικό μου Hitachi inv εννιάρι του πάλαι ποτέ (αρχαίο μεν , άψογα τοποθετημένο και συντηρημένο δε -άσε που τα παλιά ήταν αρκετά ποιοτικότερα) που έχω σε κρεβατοκάμαρα η ένδειξη θερμοκρασίας με σένσορα χτυπάει 52-54 βαθμούς.

Λοιπόν, το έβαλα στους 30 βαθμούς με ανοιχτό το Hi-POWER. Μετά από 5 λεπτά μετράω 47-52 (ψιλοπαίζει) με thermocouple. Οπότε είναι όλα ιδέα μου κι απλά χάνει το σπίτι από παντού; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Haldol είπε

Λοιπόν, το έβαλα στους 30 βαθμούς με ανοιχτό το Hi-POWER. Μετά από 5 λεπτά μετράω 47-52 (ψιλοπαίζει) με thermocouple. Οπότε είναι όλα ιδέα μου κι απλά χάνει το σπίτι από παντού; :P

Επειδή είμαστε κοντογείτονες (Ροδόπολη μένω) αυτές τις μέρες όντως πιάσαν τα κρύα και τα νιώσαμε λίγο παραπάνω , τι να πω μπορεί να είναι η ιδέα σου.
Από την άλλη ...τι χώρο καλείται να θερμάνει το μηχάνημα ; (κυβικά όχι τμ) 
Μόνωση υπάρχει κάτι η "μπουμπουνάς" το κλιματιστικό - και έχεις ξεχάσει και ανοιχτά παράθυρα και μπαίνεις σε yolo mode;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση στους γνωρίζοντες πριν παρω το σερβις.Τοποθετήθηκε  ενα Daikin Sensira FTXC25C / RXC25C Κλιματιστικό Inverter 9000  απο τεχνικό και για ενα μήνα δούλευε κανονικά.Χθες μετα απο10 ώρες λειτουργίας σε εξωτερικες θερμοκρασιες 13 εως 9 η ελάχιστη η εξωτερική μονάδα έβγαζε ανα διαστήματα ενα υπόκουφο βουητό που συντόνιζε με τους τοιχους και ακουγωταν σε ολο το σπίτι.Εβγαζε ζεστη κανονικά, και ο θοριβος ακούγεται οταν κατανάλωνε απο700 έως 900watt.Δεν είναι θέμα συντονισμού βασης , λαμαρίνας κτλ.Μπορεί να προέρχεται απο πρόβλημα στον συμπιεστή;.Ενα μήνα δούλευε τέλεια.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, catmaster είπε

Από την άλλη ...τι χώρο καλείται να θερμάνει το μηχάνημα ; (κυβικά όχι τμ) 
Μόνωση υπάρχει κάτι η "μπουμπουνάς" το κλιματιστικό - και έχεις ξεχάσει και ανοιχτά παράθυρα και μπαίνεις σε yolo mode;  

Μεγαλούτσικο. Ο χώρος που βρίσκεται η μονάδα είναι ~120 κυβικά (το σαλονοκαθιστικό είναι 7,55-Μ × 4,70-Π × 3,30-Υ). Αλλά έχει και μεγαλούτσικο άνοιγμα προς κουζίνα σ' ένα σημείο (όχι πόρτα), οπότε έχει και ένα έξτρα φορτίο κι από 'κει.

Η μόνωση είναι ... του 2000 (εσωτερικά των τοίχων DOW 5 εκ.). Θερμοπρόσωψη γιοκ, και τα κουφώματα ξύλινα. Διπλά τζάμια μεν, αλλά όχι ενεργειακά προφανώς.

Έχω τσεκάρει το site με την γρήγορη μελέτη για τις ενεργειακές απώλειες και ξέρω ότι είναι αρκετά υπο-διαστασιολογημένο. Κανονικά θέλω ΔΥΟ μηχανήματα. Αλλά είχα την αίσθηση ότι δε ζεσταίνει καν τον αέρα στην έξοδο. 

Ανοιχτά παράθυρα όχι, είπαμε :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, papg είπε

Δεν είναι θέμα συντονισμού βασης , λαμαρίνας κτλ.Μπορεί να προέρχεται απο πρόβλημα στον συμπιεστή;

Αν είχε πρόβλημα ο συμπιεστής δεν θα απέδιδε, ξαναδές τη βάση - σινεμπλοκ - βίδες στον τοίχο , κάτι συντονίζει.
Το Sensira είναι από τα πιο αθόρυβα μηχανήματα δεν είναι νορμάλ να ακούς θορύβους σε όλο το σπίτι.

11 λεπτά πριν, Haldol είπε

Αλλά είχα την αίσθηση ότι δε ζεσταίνει καν τον αέρα στην έξοδο

Με την μετρηση που έκανες είδες ότι τελικά βγάζει ζέστη, άστο σερί να δουλέψει για μέρες -ιδανικά θα ήταν να μην σβήνει ποτέ άπαξ και είναι το βασικό μέσο θέρμανσης.

Εγώ για τα πολύ χοντρά κρύα για κάποια δωμάτια έχω επιστρατεύσει και πιο ριζικές λύσεις (ειδικά με τις προπερσινες δεκαήμερες διακοπές ρεύματος που είχαμε εδω πάνω "φυσάω και το γιαούρτι").

 

20211129_102835.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Haldol είπε

Μεγαλούτσικο. Ο χώρος που βρίσκεται η μονάδα είναι ~120 κυβικά (το σαλονοκαθιστικό είναι 7,55-Μ × 4,70-Π × 3,30-Υ). Αλλά έχει και μεγαλούτσικο άνοιγμα προς κουζίνα σ' ένα σημείο (όχι πόρτα), οπότε έχει και ένα έξτρα φορτίο κι από 'κει.

Η μόνωση είναι ... του 2000 (εσωτερικά των τοίχων DOW 5 εκ.). Θερμοπρόσωψη γιοκ, και τα κουφώματα ξύλινα. Διπλά τζάμια μεν, αλλά όχι ενεργειακά προφανώς.

Έχω τσεκάρει το site με την γρήγορη μελέτη για τις ενεργειακές απώλειες και ξέρω ότι είναι αρκετά υπο-διαστασιολογημένο. Κανονικά θέλω ΔΥΟ μηχανήματα. Αλλά είχα την αίσθηση ότι δε ζεσταίνει καν τον αέρα στην έξοδο. 

Ανοιχτά παράθυρα όχι, είπαμε :P

 

Απωλειες έχεις μετρήσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Haldol είπε

Μεγαλούτσικο. Ο χώρος που βρίσκεται η μονάδα είναι ~120 κυβικά (το σαλονοκαθιστικό είναι 7,55-Μ × 4,70-Π × 3,30-Υ). Αλλά έχει και μεγαλούτσικο άνοιγμα προς κουζίνα σ' ένα σημείο (όχι πόρτα), οπότε έχει και ένα έξτρα φορτίο κι από 'κει.

Η μόνωση είναι ... του 2000 (εσωτερικά των τοίχων DOW 5 εκ.). Θερμοπρόσωψη γιοκ, και τα κουφώματα ξύλινα. Διπλά τζάμια μεν, αλλά όχι ενεργειακά προφανώς.

Έχω τσεκάρει το site με την γρήγορη μελέτη για τις ενεργειακές απώλειες και ξέρω ότι είναι αρκετά υπο-διαστασιολογημένο. Κανονικά θέλω ΔΥΟ μηχανήματα. Αλλά είχα την αίσθηση ότι δε ζεσταίνει καν τον αέρα στην έξοδο. 

Ανοιχτά παράθυρα όχι, είπαμε :P

 

Εχω το ιδιο μηχάνημα σε λιγο μεγαλύτερο χώρο με ελεύθερο άνοιγμα για σοφιτες, τον ζεσταινει ευκολα..τι καταναλώσεις βλέπεις? Μήπως χτυπάει ο ζεστός αερς καπου - επιστρέφει και κόβει στροφές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω κάποιες δοκιμές τώρα που κρύωσε για να ανεβάσω διαγράμματα για τα Bosch (Midea) για όσους θυμούνται.  Το 18άρι που άναψα χτες και παρακολούθησα λίγο μέσω Home Assistant αλλά και εφαρμογής έχει μια περίεργη συμπεριφορά στη θέρμανση, που μάλλον είναι κληρονομιά από τα Midea: Λίγο αφού το ανάψεις στο auto, ρίχνει αρκετά τις στροφές και δεν ανεβαίνουν μετά εύκολα. Το έψαξα λίγο και η αιτία (μάλλον) είναι ότι το σενσοράκι για τη θερμοκρασία του εσωτερικού χώρου δείχνει υπερβολικά μεγάλη θερμοκρασία, πχ. έδειχνε 26-27 όταν τα δικά μου έδειχναν 22-23. Με αποτέλεσμα, αν το έχεις βάλει πχ. στο 23 (για δοκιμή) ουσιαστικά να θεωρεί ότι τα έχει φτάσει και να ρίχνει στροφές, όταν στην πραγματικότητα μπορεί να έχει ακόμα και 20. Η κατάσταση βελτιώνεται μόνο με το follow me αλλά και πάλι δεν γίνεται πολύ καλή. Το πρόβλημα είναι ότι το 12άρι μου (που θα γίνουν και οι δοκιμές) δεν έχει καν follow me.

Ουσιαστικά δηλαδή θα πρέπει να το βάλεις στο 26-27 για να σου δώσει μια θερμοκρασία 21-22. Το έχω και με ένα παλιό Daikin το θέμα αυτό, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό, πχ. για να μου δώσει 21-22 το βάζω στο 24-25.

Είναι κλασική συμπεριφορά Midea αυτή στη θέρμανση ή μπορώ κάπως να βελτιώσω την κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tryfos είπε

Κάνω κάποιες δοκιμές τώρα που κρύωσε για να ανεβάσω διαγράμματα για τα Bosch (Midea) για όσους θυμούνται.  Το 18άρι που άναψα χτες και παρακολούθησα λίγο μέσω Home Assistant αλλά και εφαρμογής έχει μια περίεργη συμπεριφορά στη θέρμανση, που μάλλον είναι κληρονομιά από τα Midea: Λίγο αφού το ανάψεις στο auto, ρίχνει αρκετά τις στροφές και δεν ανεβαίνουν μετά εύκολα. Το έψαξα λίγο και η αιτία (μάλλον) είναι ότι το σενσοράκι για τη θερμοκρασία του εσωτερικού χώρου δείχνει υπερβολικά μεγάλη θερμοκρασία, πχ. έδειχνε 26-27 όταν τα δικά μου έδειχναν 22-23. Με αποτέλεσμα, αν το έχεις βάλει πχ. στο 23 (για δοκιμή) ουσιαστικά να θεωρεί ότι τα έχει φτάσει και να ρίχνει στροφές, όταν στην πραγματικότητα μπορεί να έχει ακόμα και 20. Η κατάσταση βελτιώνεται μόνο με το follow me αλλά και πάλι δεν γίνεται πολύ καλή. Το πρόβλημα είναι ότι το 12άρι μου (που θα γίνουν και οι δοκιμές) δεν έχει καν follow me.

Ουσιαστικά δηλαδή θα πρέπει να το βάλεις στο 26-27 για να σου δώσει μια θερμοκρασία 21-22. Το έχω και με ένα παλιό Daikin το θέμα αυτό, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό, πχ. για να μου δώσει 21-22 το βάζω στο 24-25.

Είναι κλασική συμπεριφορά Midea αυτή στη θέρμανση ή μπορώ κάπως να βελτιώσω την κατάσταση;

Μόνο με follow me - i feel διορθώνει αυτό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tryfos είπε

Κάνω κάποιες δοκιμές τώρα που κρύωσε για να ανεβάσω διαγράμματα για τα Bosch (Midea) για όσους θυμούνται.  Το 18άρι που άναψα χτες και παρακολούθησα λίγο μέσω Home Assistant αλλά και εφαρμογής έχει μια περίεργη συμπεριφορά στη θέρμανση, που μάλλον είναι κληρονομιά από τα Midea: Λίγο αφού το ανάψεις στο auto, ρίχνει αρκετά τις στροφές και δεν ανεβαίνουν μετά εύκολα. Το έψαξα λίγο και η αιτία (μάλλον) είναι ότι το σενσοράκι για τη θερμοκρασία του εσωτερικού χώρου δείχνει υπερβολικά μεγάλη θερμοκρασία, πχ. έδειχνε 26-27 όταν τα δικά μου έδειχναν 22-23. Με αποτέλεσμα, αν το έχεις βάλει πχ. στο 23 (για δοκιμή) ουσιαστικά να θεωρεί ότι τα έχει φτάσει και να ρίχνει στροφές, όταν στην πραγματικότητα μπορεί να έχει ακόμα και 20. Η κατάσταση βελτιώνεται μόνο με το follow me αλλά και πάλι δεν γίνεται πολύ καλή. Το πρόβλημα είναι ότι το 12άρι μου (που θα γίνουν και οι δοκιμές) δεν έχει καν follow me.

Ουσιαστικά δηλαδή θα πρέπει να το βάλεις στο 26-27 για να σου δώσει μια θερμοκρασία 21-22. Το έχω και με ένα παλιό Daikin το θέμα αυτό, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό, πχ. για να μου δώσει 21-22 το βάζω στο 24-25.

Είναι κλασική συμπεριφορά Midea αυτή στη θέρμανση ή μπορώ κάπως να βελτιώσω την κατάσταση;

Για το 18αρι συμβαινει αυτο που λες στο auto γιατι ο καυτος αερας που βγαζει για αρχη παει πανω διαβαζει ο αισθητηρας 25-26 κατευθειαν..η λυση ειναι εκτος απ το follow me να το δουλευεις παντα στο fan 2 ή και 3 αν δεν ενοχλει θα δεις θα βελτιωθει, κι εγω στο 18αρι παντα fan 2 αλλα εμενα ειναι κι η διαρρυθμιση τετοια που το επιβαλλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, georsev είπε

Κάποιες άλλες επιλογές ?γιατί το κατάστημα έχει μόνο ετοιμοπαραδοτο το edge 22000btu και yukai 18αρι,η πάμε σε κανένα Daikin, Mitsubishi 

Μπορείς να πας στο yukai.

17 λεπτά πριν, tryfos είπε

Κάνω κάποιες δοκιμές τώρα που κρύωσε για να ανεβάσω διαγράμματα για τα Bosch (Midea) για όσους θυμούνται.  Το 18άρι που άναψα χτες και παρακολούθησα λίγο μέσω Home Assistant αλλά και εφαρμογής έχει μια περίεργη συμπεριφορά στη θέρμανση, που μάλλον είναι κληρονομιά από τα Midea: Λίγο αφού το ανάψεις στο auto, ρίχνει αρκετά τις στροφές και δεν ανεβαίνουν μετά εύκολα. Το έψαξα λίγο και η αιτία (μάλλον) είναι ότι το σενσοράκι για τη θερμοκρασία του εσωτερικού χώρου δείχνει υπερβολικά μεγάλη θερμοκρασία, πχ. έδειχνε 26-27 όταν τα δικά μου έδειχναν 22-23. Με αποτέλεσμα, αν το έχεις βάλει πχ. στο 23 (για δοκιμή) ουσιαστικά να θεωρεί ότι τα έχει φτάσει και να ρίχνει στροφές, όταν στην πραγματικότητα μπορεί να έχει ακόμα και 20. Η κατάσταση βελτιώνεται μόνο με το follow me αλλά και πάλι δεν γίνεται πολύ καλή. Το πρόβλημα είναι ότι το 12άρι μου (που θα γίνουν και οι δοκιμές) δεν έχει καν follow me.

Ουσιαστικά δηλαδή θα πρέπει να το βάλεις στο 26-27 για να σου δώσει μια θερμοκρασία 21-22. Το έχω και με ένα παλιό Daikin το θέμα αυτό, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό, πχ. για να μου δώσει 21-22 το βάζω στο 24-25.

Είναι κλασική συμπεριφορά Midea αυτή στη θέρμανση ή μπορώ κάπως να βελτιώσω την κατάσταση;

Όπου υπάρχει follow me, το έχεις πάντα ενεργοποιημένο, όπου όχι προσπάθησε να το δουλέψεις με όσο μεγαλύτερη ταχύτητα ανεμιστήρα είναι ανεκτο στα αυτιά/ θερμική άνεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, energy52 είπε

Για το 18αρι συμβαινει αυτο που λες στο auto γιατι ο καυτος αερας που βγαζει για αρχη παει πανω διαβαζει ο αισθητηρας 25-26 κατευθειαν..η λυση ειναι εκτος απ το follow me να το δουλευεις παντα στο fan 2 ή και 3 αν δεν ενοχλει θα δεις θα βελτιωθει, κι εγω στο 18αρι παντα fan 2 αλλα εμενα ειναι κι η διαρρυθμιση τετοια που το επιβαλλει

 

18 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μόνο με follow me - i feel διορθώνει αυτό

 

 

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορείς να πας στο yukai.

Όπου υπάρχει follow me, το έχεις πάντα ενεργοποιημένο, όπου όχι προσπάθησε να το δουλέψεις με όσο μεγαλύτερη ταχύτητα ανεμιστήρα είναι ανεκτο στα αυτιά/ θερμική άνεση.

Ευχαριστώ, και όντως από πάνω δυστυχώς λόγω διαρρύθμισης δεν έχει πολύ χώρο και ζεσταίνει γρήγορα εκεί. Από πάνω το έχουν το θερμόμετρο; Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το έχουν κάνει με τέτοιο offset προς το πάνω, να δείχνει δηλαδή περίσσοτερο.

Σκέφτηκα να το βάλω σε σταθερή ταχύτητα, αλλά έτσι δεν χάνω τις αυξομειώσεις στις στροφές κλπ.; Δεν θα κάψει πολύ περισσότερο;

Δεν είναι λύση, αφού το μάθω βέβαια, να το βάζω στους 25-26 ώστε τελικά να έχω 20-21;

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

 

 

Ευχαριστώ, και όντως από πάνω δυστυχώς λόγω διαρρύθμισης δεν έχει πολύ χώρο και ζεσταίνει γρήγορα εκεί. Από πάνω το έχουν το θερμόμετρο; Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το έχουν κάνει με τέτοιο offset προς το πάν, να δείχνει δηλαδή περίσσοτερο.

Σκέφτηκα να το βάλω σε σταθερή ταχύτητα, αλλά έτσι δεν χάνω τις αυξομειώσεις στις στροφές κλπ.; Δεν θα κάψει πολύ περισσότερο;

Δεν είναι λύση, αφού το μάθω βέβαια, να το βάζω στους 25-26 ώστε τελικά να έχω 20-21;

Θα τα βάζεις εκεί που θέλεις πχ 22. Αυτό με follow me θα παίζει διαβάζοντας το τηλεκοντρόλ ( σε κατάλληλο σημείο και έχοντας το να σημαδεύει την εσωτερική μονάδα), το άλλο με manual ταχύτητα ανεμιστήρα σε υψηλή στάθμη κάτι θα κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tryfos είπε

 

 

Ευχαριστώ, και όντως από πάνω δυστυχώς λόγω διαρρύθμισης δεν έχει πολύ χώρο και ζεσταίνει γρήγορα εκεί. Από πάνω το έχουν το θερμόμετρο; Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το έχουν κάνει με τέτοιο offset προς το πάν, να δείχνει δηλαδή περίσσοτερο.

Σκέφτηκα να το βάλω σε σταθερή ταχύτητα, αλλά έτσι δεν χάνω τις αυξομειώσεις στις στροφές κλπ.; Δεν θα κάψει πολύ περισσότερο;

Δεν είναι λύση, αφού το μάθω βέβαια, να το βάζω στους 25-26 ώστε τελικά να έχω 20-21;

Η εισαγωγή αέρα είναι από πάνω οπότε θα τραβήξει ζεστό αέρα άρα υπερθέρμανση στην ένδειξη ,εκεί δίνει λύση το αισθητήριο στο κοντρόλ που μπορείς να το βάλεις και στο πάτωμα πχ όπου ο αέρας είναι κρύος 

Αυτό με τις στροφές που λες δεν πρόκειται να κάψει περισσότερο 

Εγώ πάντως το βρίσκω κουλό να θες 21 και να βάζεις 25-26 ,άλλωστε αυτή ήταν και η αιτία στο daikin που μας άλλαξαν πλακέτα με offset 0,5 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...