Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, apostolisep3 είπε

Τώρα είναι στους 8 έξω... Για 10 λεπτά έπεσε στα 500 watt και τώρα πάλι στα 1500... 

Χωρίς να σε κουράζω, αν βάλεις ανεμιστήρα Auto, στο 24-25, μετά από λίγο σταθεροποιείται κάπου?
Εσωτερική τώρα πόσο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, georsev είπε

Κάποια πρόταση για σαλόνι κουζίνα 

Screenshot_2022-11-29-22-55-27-210_com.android.chrome.jpg

https://www.skroutz.gr/s/23492702/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-18J2KVSG-E-RAS-18J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, amotida είπε

Αν είχαμε δύο συσκευές ίδιας χωρητικότητας, η σύγκριση θα ήταν πειστική και αναμφισβήτητη

ειμαι δηλαδη καταδικασμενος να παρω και ενα perfera 25 για συγκριση στα ισια με το Haier...

 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

σε καμμιά περίπτωση δεν είδαμε το 9αρι Haier να ζοριζεται

ναι, με ελαχιστη στα 300w δεν ειναι ζορι τα 600w που επαιζε μεσο ορο

 

2 ώρες πριν, amotida είπε

ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος

ειχα δοκιμασει και με κλεισιμο συρομενης και περιορισμο χωρου σε 33 μετρα αντι του 69 ολα ανοιχτα και αντιστοιχα απωλειες 2,5 kw αντι για 5 kw. Αλλα δεν ποσταρα γιατι το θεωρησα αφυσικο και ειχα 8 kwh haier και 5,7kw daikin το εικοσιτετραωρο...παλι 40%.

ΟΜΩΣ τα cop του Haier ειναι κανονικα οταν το μετραω πχ με 9,7 βαθμους εξω και 82 % υγρασια, πηρα σε LOW MED HIGH QUIET αντιστοιχα 3,75 4,55 4,93 και 3,4 cop...μια χαρα νομιζω! λετε να ειχε λογω υγρασιας διαφορα? δεν νομιζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Specs είπε

ΟΜΩΣ τα cop του Haier ειναι κανονικα οταν το μετραω πχ με 9,7 βαθμους εξω και 82 % υγρασια, πηρα σε LOW MED HIGH QUIET αντιστοιχα 3,75 4,55 4,93 και 3,4 cop...μια χαρα νομιζω! 

δεν ξερω τι να πω... 
και δεν ξερω ποσο πρεπει να ειναι (παρεμπιπτοντως, εχει πιστοποιητικο Eurovent?) αλλα το COP που μετρησες σε τετοια εξωτερικη θερμοκρασια μου φαινεται μικρο. Εννοώ ότι θα περίμενα τουλάχιστον 6 στο High, ίσως και περισσότερο. Ελπίζω να μην λέω βλακείες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1571253386_29112022114924.jpg.0a45ce4726aa13b7a9bf4196534f2ec1.jpg

8 λεπτά πριν, amotida είπε

και ποσα λεει οτι βγαζει εκει στο +7 και +12;

 

@amotida διορθωσα, ηταν απο Tundra πριν!

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Specs είπε

@amotida διορθωσα, ηταν απο Tundra πριν!

Είδα... Ήμουν ήδη έτοιμος να πω ότι με COP 3,61 σε θερμοκρασία +7 δεν μου φαίνεται πλέον περίεργο ότι καταναλώνει διπλάσια από το Daikin!!! 😁

Ναι...καταλαβαίνω..Παρεπιπτόντως, τι COP έχει το atxc/ftxc στα 7 και στα 12 (eurovent);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, amotida είπε

Είδα... Ήμουν ήδη έτοιμος να πω ότι με COP 3,61 σε θερμοκρασία +7 δεν μου φαίνεται πλέον περίεργο ότι καταναλώνει διπλάσια από το Daikin!!! 😁

Ναι...καταλαβαίνω..Παρεπιπτόντως, τι COP έχει το atxc/ftxc στα 7 και στα 12 (eurovent);

1935769721_30112022120050.jpg.4fee85d91176cc1082a3490807d30b93.jpg

Eνας καταναλωτης με λιγες γνωσεις, θα δει στην καλυτερη περιπτωση τα ενεργειακα ταμπελακια και τα scop ΔΕΝ δικαιολογουν τετοιες διαφορες!1651608461_30112022120430.jpg.d3b7a88072c6695a473c788a37bd4f4b.jpg627083158_30112022120508.jpg.2458804812968d92d64d51999ce317a9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Specs είπε

Eνας καταναλωτης με λιγες γνωσεις, θα δει στην καλυτερη περιπτωση τα ενεργειακα ταμπελακια και τα scop ΔΕΝ δικαιολογουν τετοιες διαφορες!

Πραγματικά


Ανυπομονώ να πάρεις το Perfera😇

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, θέλω βοήθεια για μία mini διάγνωση, πριν πάρω τηλέφωνο τον τεχνικό.

Το TOSHIBA EDGE [22.000] στο σαλόνι, δε ζεσταίνει. Το μικρό [10.000] στο υπνοδωμάτιο κάνει το χώρο φούρνο σε 10 λεπτά.

Ναι, είναι υπο-διαστασιολογημένο για το χώρο (όπως διαπίστωσα πέρυσι) οπότε και δε περιμένω να πετύχω ... 25 βαθμούς. Αλλά δεν ανέβαζε από τους 18,6 (όταν σηκώθηκα) με εξωτερική 8+ σήμερα, ούτε τσακ! Απλά ΔΕΝ ανεβάζει! Βάραγε κομπρεσέρ απ' το πρωί μέχρι τ' απόγευμα χωρίς να πάει πάνω από 19. Ούτε στο "Hi-POWER" αλλάζει τίποτα.

Υπάρχει περίπτωση να 'χουμε απώλεια ψυκτικού; Το καλοκαίρι ήταν όλα οκ στο κρύο. Η θερμοκρασία εξόδου πόση θα 'πρεπε να 'ναι, αν αποπειραθώ να μετρήσω τον αέρα (και πως είναι η σωστή μέθοδος μέτρησης); Με το χέρι νιώθω τον αέρα "λιγότερο από χλιαρό", αλλά το χέρι δεν είναι και θερμόμετρο, άνετα θα μπορούσε να 'ναι αυθυποβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Κάποιες άλλες επιλογές ?γιατί το κατάστημα έχει μόνο ετοιμοπαραδοτο το edge 22000btu και yukai 18αρι,η πάμε σε κανένα Daikin, Mitsubishi 

Επεξ/σία από georsev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Haldol είπε

Παιδιά, θέλω βοήθεια για μία mini διάγνωση, πριν πάρω τηλέφωνο τον τεχνικό.

Το TOSHIBA EDGE [22.000] στο σαλόνι, δε ζεσταίνει. Το μικρό [10.000] στο υπνοδωμάτιο κάνει το χώρο φούρνο σε 10 λεπτά.

Ναι, είναι υπο-διαστασιολογημένο για το χώρο (όπως διαπίστωσα πέρυσι) οπότε και δε περιμένω να πετύχω ... 25 βαθμούς. Αλλά δεν ανέβαζε από τους 18,6 (όταν σηκώθηκα) με εξωτερική 8+ σήμερα, ούτε τσακ! Απλά ΔΕΝ ανεβάζει! Βάραγε κομπρεσέρ απ' το πρωί μέχρι τ' απόγευμα χωρίς να πάει πάνω από 19. Ούτε στο "Hi-POWER" αλλάζει τίποτα.

Υπάρχει περίπτωση να 'χουμε απώλεια ψυκτικού; Το καλοκαίρι ήταν όλα οκ στο κρύο. Η θερμοκρασία εξόδου πόση θα 'πρεπε να 'ναι, αν αποπειραθώ να μετρήσω τον αέρα (και πως είναι η σωστή μέθοδος μέτρησης); Με το χέρι νιώθω τον αέρα "λιγότερο από χλιαρό", αλλά το χέρι δεν είναι και θερμόμετρο, άνετα θα μπορούσε να 'ναι αυθυποβολή.

τα κλιματιστικά ξέρουν να ειδοποιούν τον χρήστη (δεν ξέρω αν σε όλες τις περιπτώσεις) όταν κάτι δεν λειτουργεί σωστά... αναβοσβήνοντας ένα LED και μετά μπορείς να το διαγνώσεις ψάχνοντας για σφάλματα μέσω του τηλεχειριστηρίου κ.λπ.

Το ερώτημα λοιπόν είναι, αναβοσβήνει η ένδειξη OPERATION;
Αν ναι, ανατρέξε στο εγχειρίδιο σέρβις για τη μέθοδο ανάκτησης των αντίστοιχων σφαλμάτων και, στη συνέχεια, τι σημαίνει το αντίστοιχο σφάλμα.
Όσο για την απλή διάγνωση (άσχετα αν είναι από έλλειψη φρέον ή κάτι άλλο) μπορείς να κάνεις ένα απλό τεστ βάζοντας τη θερμοκρασία στους 30 βαθμούς κελσίου... αν δεν είναι ζεστός ο αέρας σίγουρα υπάρχει πρόβλημα. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Haldol είπε

Η θερμοκρασία εξόδου πόση θα 'πρεπε να 'ναι, αν αποπειραθώ να μετρήσω τον αέρα (και πως είναι η σωστή μέθοδος μέτρησης);

Τοποθετείς θερμόμετρο -ακίδα μπροστά στην έξοδο των περσίδων (βάλτες σταθερά να μην παίζουν πάνω κάτω για να μείνει ο σένσορας και να μην πέσει).
Βάζεις το μηχάνημα στην ανώτερη θερμοκρασία (για ζεστό μιλάμε πάντα) και ανεμιστήρες στο full , και τσεκάρεις θερμοκρασία μετά από δέκα λεπτά θα πρέπει να δίνει πάνω απο 50 βαθμούς.

Φέρνω σαν παράδειγμα δικό μου Hitachi inv εννιάρι του πάλαι ποτέ (αρχαίο μεν , άψογα τοποθετημένο και συντηρημένο δε -άσε που τα παλιά ήταν αρκετά ποιοτικότερα) που έχω σε κρεβατοκάμαρα η ένδειξη θερμοκρασίας με σένσορα χτυπάει 52-54 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, catmaster είπε

Τοποθετείς θερμόμετρο -ακίδα μπροστά στην έξοδο των περσίδων (βάλτες σταθερά να μην παίζουν πάνω κάτω για να μείνει ο σένσορας και να μην πέσει).
Βάζεις το μηχάνημα στην ανώτερη θερμοκρασία (για ζεστό μιλάμε πάντα) και ανεμιστήρες στο full , και τσεκάρεις θερμοκρασία μετά από δέκα λεπτά θα πρέπει να δίνει πάνω απο 50 βαθμούς.

Φέρνω σαν παράδειγμα δικό μου Hitachi inv εννιάρι του πάλαι ποτέ (αρχαίο μεν , άψογα τοποθετημένο και συντηρημένο δε -άσε που τα παλιά ήταν αρκετά ποιοτικότερα) που έχω σε κρεβατοκάμαρα η ένδειξη θερμοκρασίας με σένσορα χτυπάει 52-54 βαθμούς.

Για on off μιλάς η για inverter ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...