Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Πόση απόσταση έχει η μονάδα απ'το ταβάνι;

βρε καλώς τον 😁

το ίδιο σκεπτικό είχα , αλλά απο το να το έχει στους 18 και να πηγαίνει 26 δε δικαιολογεί (συν τα σκαμπανεβάσματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

αν δε καταλαγιάσει στο μισάωρο (και να πέσει σε νορμάλ κατανάλωση φυσικά) , μάλλον θέμα πλακέτας είναι

είχε (ακόμα έχει) ένα Mitsubishi η θεία μου και κάτι τέτοια έκανε , το κατάλαβε αρχικά όταν το είχε 24 και κόντεψε να πάθει θερμοπληξία και αργότερα απο το λογαριασμό ρεύματος . Θυμάμαι η εξωτερική μονάδα μαρσάριζε και χαμήλωνε ανα 5λεπτο

 

Αν το αφήσω μισαωρο στο high δεν θα μπορούμε να κάτσουμε στο σαλόνι, το έχω ξανακάνει το τεστ αυτό και κάνει ακριβώς το ίδιο σε ότι ταχύτητα ανεμιστήρα και αν το βάλω σε ότι θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Soks είπε

Καλησπερα και από εμένα και συγχαρητήρια για το φόρουμ. 

Είμαι σε περίοδο μετακόμισης. 

Το  νεο διαμέρισμα είναι 88τμ με σαλόνι -κουζινα-τραπεζαρια ενιαίος χώρος στα 57 τμ.Ο χώρος δεν είναι ενιαιος αφου ένας τοίχος χωρίζει την τραπεζαρία από την κουζίνα. 

Υπάρχει ήδη ένα  Hitachi inverter 12αρι στην ψυξη και 14 στην θέρμανση. 

Αυτό που σκέφτομαι ειναι να πάρω άλλο ένα 12αρι για τον μεγάλο χώρο των 57 τμ αντί για 24αρι αφου δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για αλλαγές στον πινακα-καλωδιωσεις αλλά και για να χρησιμοποιηθεί το υπαρχον Hitachi.

Θερμικές Απώλειες

 

6018.53Watt

 

5175.94KCal/h

 

105.59Watt/m2

 

90.81KCal/h/m2

6.019 kilowatt = 20537.68049 Btu

Παραθέτω και προχειρο σχεδιάγραμμα . 

 

 

IMG_20221129_174511.jpg

 

1 ώρα πριν, Soks είπε

Σκεφτομαι να βάλω το 1 στη κουζίνα και το άλλο στην αριστερή μεριά όπως κοιτάμε το  σχεδιάγραμμα να κοιτάει το δωμάτιο με το συνθετο. 

Άλλη σκέψη είναι να μπει το 1 στο χώρο που είναι το συνθετο και το άλλο στον διπλανο χώρο να κοιτάει την είσοδο. 

Λόγω στενότητας οικονομικής σκέφτομαι για haier tide green plus. 

Για τα υπνοδωμάτια προς το παρον δεν με ενδιαφέρει. Το σπίτι θα κατοικείται από τέλη Απριλίου ως τέλος Δεκεμβρίου και σως κάποιες μέρες τον βαρυ χειμώνα. 

 

Ακόμα δε καταλαβαίνω που είναι κουζίνα και που είναι ο τοίχος που πάει μέχρι πάνω. Κάνε ένα edit στο σχεδιάγραμμα. Σημείωσε επίσης που θες να βάλεις τα κλιματιστικά.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

μάλλον θέμα πλακέτας είναι

Δεν νομίζω ότι πλακέτα, σφάλμα δεν βγάζει, στη ψύξη δουλεύει μια χαρά.

Του έχω πει τη θεωρία μου ( τρύπα που βάζει άερα ) , το ξέρει και περιμένει άτομο να το φτιάξει (έχει δει ότι όντως δεν έχει κλείσει). Αν δεν είναι αυτό, δεν ξέρω τι άλλο θα βοηθήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Αν το αφήσω μισαωρο στο high δεν θα μπορούμε να κάτσουμε στο σαλόνι, το έχω ξανακάνει το τεστ αυτό και κάνει ακριβώς το ίδιο σε ότι ταχύτητα ανεμιστήρα και αν το βάλω σε ότι θερμοκρασία.

To πιο απλό από όλα.. να βάλεις ένα θερμόμετρο εκεί πάνω κοντά στο αισθητήρα (θερμοκρασίας κλιματιστικού) να φανταστώ το έκανες :)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apostolisep3 είπε

Αν το αφήσω μισαωρο στο high δεν θα μπορούμε να κάτσουμε στο σαλόνι, το έχω ξανακάνει το τεστ αυτό και κάνει ακριβώς το ίδιο σε ότι ταχύτητα ανεμιστήρα και αν το βάλω σε ότι θερμοκρασία.

αν  το έλεγες νωρίτερα θα γλιτώναμε αρκετά ποστ 😁

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω ότι πλακέτα, σφάλμα δεν βγάζει, στη ψύξη δουλεύει μια χαρά.

δεν έβγαλε σφάλμα (τότε) , επισκευάστηκε (στην εγγύηση, βέβαια μετά απο καιρό ξαναέβγαλε θέμα και έγραφε σφάλμα)

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Του έχω πει τη θεωρία μου ( τρύπα που βάζει άερα ) , το ξέρει και περιμένει άτομο να το φτιάξει (έχει δει ότι όντως δεν έχει κλείσει). Αν δεν είναι αυτό, δεν ξέρω τι άλλο θα βοηθήσει.

μακάρι να είναι αυτό , δεν είχα καταλάβει πριν τι εννοούσε

βασικά έχει λογική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

βρε καλώς τον 😁

 

Είδα φως και μπήκα.

Κάνω δοκιμές σήμερα με ifeel σε Sendo και Gree (και τα δυο με +2 offset). Παράδειγμα ρυθμίζω 21, κάνει off στο 23. Όταν στο τηλεκοντρόλ φτάσει η θερμοκρασία 22, ακούω τη μονάδα έξω να κόβει στροφές και η εσωτερική δε βγάζει καυτό αλλά χλιαρό.

Οπότε με το τηλεκοντρόλ στο κατάλληλο σημείο ώστε να έχει μόνιμα 22 βαθμούς λειτουργεί σε χαμηλά watt... δεν έχω μετρητή κι ούτε πρόκειται να πάρω γιατί θα μου γίνει εμμονή. 😝

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Οπότε με το τηλεκοντρόλ στο κατάλληλο σημείο λειτουργεί σε χαμηλά watt... δεν έχω μετρητή κι ούτε πρόκειται να πάρω γιατί θα μου γίνει εμμονή. 😝

και εγώ θα μετρούσα σχέση κλίσης περσίδων με απόδοση 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

και εγώ θα μετρούσα σχέση κλίσης περσίδων με απόδοση 😁

Τέτοια λέγε σε Specs/liakjim να αρχίσουν να κοιτάζουν και αυτό. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, korakios είπε

αν  το έλεγες νωρίτερα θα γλιτώναμε αρκετά ποστ 😁

δεν έβγαλε σφάλμα (τότε) , επισκευάστηκε (στην εγγύηση, βέβαια μετά απο καιρό ξαναέβγαλε θέμα και έγραφε σφάλμα)

μακάρι να είναι αυτό , δεν είχα καταλάβει πριν τι εννοούσε

βασικά έχει λογική

Η αλήθεια είναι ότι σε σχέση σε εσάς, έχω πρόσβαση στα διαγράμματα κατανάλωσης του συγκεκριμένου μηχανήματος μιας και μου έχει κάνει share τον sonoff του και τον έχω ρίξει στο homeassistant και βλέπω ότι το κλιματιστικό μπορεί να λειτουργήσει στρωτά όπως θα ανάμενε κανείς. Αν ήταν πλακέτα, θα είχε πάντα θέμα.

πχ το απογευματάκι στις 25/11:

image.png.22af9f12c0c58e911a11d641836f38c7.png

Οπότε θεωρώ ότι είναι κάποιος εξωγενής παράγοντας.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

χλιαρό...

 

... θα μου γίνει εμμονή.

 

Καλύτερα. Δεν θέλεις να ξέρεις πόσα watts θέλει για το χλιαρό του...😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Ακόμα δε καταλαβαίνω που είναι κουζίνα και που είναι ο τοίχος που πάει μέχρι πάνω. Κάνε ένα edit στο σχεδιάγραμμα. Σημείωσε επίσης που θες να βάλεις τα κλιματιστικά.

Ο τοιχος που παει μέχρι πανω είναι ανάμεσα σε κουζίνα και τραπεζαρία. 

Παραθέτω σχεδιάγραμμα με 3 εκδοχές τοποθετησης

IMG_20221129_214431.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, George! είπε

Ξέρουμε για το Mitsubishi gf71ve μετά από πόσα μέτρα σωληνώσεων χρειάζεται συμπλήρωση φρεον και τι ποσότητα;

https://planetaklimata.com.ua/instr/Mitsubishi_Electric/Mitsubishi_Electric_MSZ-GF_VE2_Installation_Manual_Eng.pdf

image.png.7c94dfe71034dbd6767912872260367e.png

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...