Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Με λίγα λόγια, όταν εσύ στα 3μ απόσταση και 1μ ύψος από το πάτωμα έχεις 20C, δεν είναι απίθανο εκεί πάνω να υπάρχουν 25.

επιβεβαιώνω μιας και έβαλα θερμόμετρο μια μέρα να δω τι παίζει και όντως η θερμοκρασία ήταν πολύ παραπάνω

Μόλις τώρα, apostolisep3 είπε

Με τέρμα ανεμιστήρα πάει 3000+++ watt αλλά με 19 και very low να είναι 400-1700watt???? Να μην κάθεται σταθερό ποτέ?

3kw αλλά με την ίδια θερμοκρασία ? Στους 19 δλδ ? Και αν το αφήσεις στο κάνει φούρνο (δλδ διαβάζει λάθος) ή κόβει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Με τέρμα ανεμιστήρα πάει 3000+++ watt αλλά με 19 και very low να είναι 400-1700watt???? Να μην κάθεται σταθερό ποτέ?

Έχεις ενεργοποιημένη την κίνηση περσιδων ? Έχει αυτοματη κίνηση εσωτερικών πτερυγίων και αν ναι τα έχεις ενεργοποιημένα? 
κοιτα μήπως μεταβάλλονται τα watt εαν ισχ6ει κάτι από τα παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimostr είπε

αρκετο κρυο , στρωσανε τα κλιματιστικα , με ζητηση 21 τα μικρα και 22 το μεγαλο ,ολα auto ανεμιστηρα 

image.png.65819dd3eb20396a237d15175096abd4.pngimage.png.964d1019441f5bbff824565aedbbab15.pngimage.png.9af223a4c86627d04759905d58685f72.png

Αυτά τα διαγράμματα απο τι πρίζα - πρόγραμμα βγαίνουν; Το πρόγραμμα λειτουργεί με tapo p100?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, PhoneKiller είπε

Αυτά τα διαγράμματα απο τι πρίζα - πρόγραμμα βγαίνουν; Το πρόγραμμα λειτουργεί με tapo p100?

Καταρχήν η Tapo 100 δεν κάνει μέτρηση θες την 110 για αυτή τη δουλειά 

τα διαγράμματα είναι από την tp link hs 110 που πλέον δε κυκλοφορεί 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Specs είπε

Το καλοκαιρι το ειδα, 40% οικονομικοτερο απο το Haier αλλα χειμωνα περιμενα μικροτερη διαφορα λογω των scop τους...

Φυσικα θα αναμενω την Daikin να μετρησω cop γιατι αν δεν φαινεται και εκει η διαφορα , δεν θα εχω εξηγηση...

ίσως αυτές οι μεγάλες και ιδιαίτερα μεγάλες διαφορές στην κατανάλωση των δύο συσκευών οφείλονται και στο ότι ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος και το κλιματιστικό το 9ρι δουλεύει σκληρότερα για να πετύχει τον ίδιο στόχο, εξ ου και η αυξημένη κατανάλωση...;

ή μήπως κάνω λάθος, δεν ξέρω...
Αν είχαμε δύο συσκευές ίδιας χωρητικότητας, η σύγκριση θα ήταν πειστική και αναμφισβήτητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχεις ενεργοποιημένη την κίνηση περσιδων ? Έχει αυτοματη κίνηση εσωτερικών πτερυγίων και αν ναι τα έχεις ενεργοποιημένα? 
κοιτα μήπως μεταβάλλονται τα watt εαν ισχ6ει κάτι από τα παραπάνω 

Όχι σταθερές είναι οι περσιδες. 

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν την κατανάλωση την ορίζει η εξωτερική η εσωτερική μονάδα γιατί η εξωτερική εκεί που είναι που την βαράει μόνιμα βόρειας μπορεί και να τρελαίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apostolisep3 είπε

Όχι σταθερές είναι οι περσιδες. 

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν την κατανάλωση την ορίζει η εξωτερική η εσωτερική μονάδα γιατί η εξωτερική εκεί που είναι που την βαράει μόνιμα βόρειας μπορεί και να τρελαίνεται 

Μπορεί γιατί έχεις πολύ μεγάλες διακυμάνσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, amotida είπε

ίσως αυτές οι μεγάλες και ιδιαίτερα μεγάλες διαφορές στην κατανάλωση των δύο συσκευών οφείλονται και στο ότι ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος και το κλιματιστικό το 9ρι δουλεύει σκληρότερα για να πετύχει τον ίδιο στόχο, εξ ου και η αυξημένη κατανάλωση...;

ή μήπως κάνω λάθος, δεν ξέρω...
Αν είχαμε δύο συσκευές ίδιας χωρητικότητας, η σύγκριση θα ήταν πειστική και αναμφισβήτητη

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό. Αλλά τα 9αρια και τα 12αρια είναι τα ίδια μηχανήματα με ελάχιστες αλλαγές στα κυβικά και επίσης σε καμμιά περίπτωση δεν είδαμε το 9αρι Haier να ζοριζεται στο πείραμα του, ίσα ίσα απείχε πολύ από αυτό, οπότε τελικά δεν αντέδρασα. Νομίζω ότι είναι legit το τεστ.

4 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Όχι σταθερές είναι οι περσιδες. 

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν την κατανάλωση την ορίζει η εξωτερική η εσωτερική μονάδα γιατί η εξωτερική εκεί που είναι που την βαράει μόνιμα βόρειας μπορεί και να τρελαίνεται 

Βάλε ένα ασπιδιο για δοκιμή, από ξύλο, πλέξιγκλας ή κάτι άλλο και αν κάνει το ίδιο θα ξέρεις ότι δεν είναι από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apostolisep3 είπε

Αν είναι στο auto ναι θα κόψει κάποια στιγμή ναι

στο auto εννοείς την ταχύτητα ανεμιστήρα ή το mode λειτουργίας ?με μπέρδεψες

2 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

αλλά θα πάθουμε εγκαυμα αν είναι στο high μόνιμα δεν κόβει.

τέλεια , έγκαυμα δεν παθαίνεις πάντως

Συνέχισέ το στο high και χαμήλωσε τη θερμοκρασία απο 19 και δες κατανάλωση (άστο λίγη ώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Αν είναι στο auto ναι θα κόψει κάποια στιγμή ναι αλλά θα πάθουμε εγκαυμα αν είναι στο high μόνιμα δεν κόβει.

Αλλο ένα περίεργο είναι... Το έχω στους 21 και very low το πάω στους 18 very low θα κάνει το ίδιο θα πέσει στα 400 500 watt και θα ξεκινήσει μετά πάλι στα 1700 και πίσω... Το πάω 19 το ίδιο το πάω 20 το ίδιο 21 το ίδιο 22 το ίδιο κλπ κλπ

1 λεπτό πριν, korakios είπε

στο auto εννοείς την ταχύτητα ανεμιστήρα ή το mode λειτουργίας ?με μπέρδεψες

τέλεια , έγκαυμα δεν παθαίνεις πάντως

Συνέχισέ το στο high και χαμήλωσε τη θερμοκρασία απο 19 και δες κατανάλωση (άστο λίγη ώρα)

Ταχύτητα ανεμιστήρα 21 και auto π.χ δίνει δίνει δίνει (ενώ μέσ;  η θερμοκρασία μπορεί να είναι ήδη 23 πάει 24 πάει 25 και κααααπου εκεί θα αρχισει να κόβει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

 

Και τα 400 τα έχω δει στο 80... Αλλά από τα 400 πάει στα 1700 και ξανά στα 400 και ξανά στα 1700 κλπ κλπ

Για αυτο σε ρωτησα αν εχεις ελενξει την εγκατασταση. Δεν φαινετε φυσιολογικη η λειτουργια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, c-max είπε

Για αυτο σε ρωτησα αν εχεις ελενξει την εγκατασταση. Δεν φαινετε φυσιολογικη η λειτουργια του.

Θα κλείσω και την εσωτερική τρύπα... Ποιον να φέρω να το δει τον τουρνικιωτη? Μέχρι και Ιαπωνα θα φέρω στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Soks είπε

Σκεφτομαι να βάλω το 1 στη κουζίνα και το άλλο στην αριστερή μεριά όπως κοιτάμε το  σχεδιάγραμμα να κοιτάει το δωμάτιο με το συνθετο. 

Άλλη σκέψη είναι να μπει το 1 στο χώρο που είναι το συνθετο και το άλλο στον διπλανο χώρο να κοιτάει την είσοδο. 

Λόγω στενότητας οικονομικής σκέφτομαι για haier tide green plus. 

Για τα υπνοδωμάτια προς το παρον δεν με ενδιαφέρει. Το σπίτι θα κατοικείται από τέλη Απριλίου ως τέλος Δεκεμβρίου και σως κάποιες μέρες τον βαρυ χειμώνα. 

 

Βλέποντας το σχεδιάγραμμα που προτεινετε να μπουν τα κλιματιστικά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apostolisep3 είπε

Θα κλείσω και την εσωτερική τρύπα... Ποιον να φέρω να το δει τον τουρνικιωτη? Μέχρι και Ιαπωνα θα φέρω στο τέλος.

Και να προσθέσω κάτι... Αυτό το κάνει ΜΌΝΟ στην θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...