Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, geodark είπε

Καλησπέρα !

κάτοχος του Daikin ATXC35CV1B καθώς και του μικρότερου 9αριου εγκαταστημένα το τελευταίο 3μηνο. Λόγω καιρού δεν τα είχα δουλέψει εως τώρα οποτε πλέον με τα κρύα ξεκίνησα τις πρώτες δοκιμές να δω πως τα πηγαίνει.. έχω την εξής απορία που μου φάνηκε περίεργο.. ρυθμισμένο στους 21-22 βαθμούς με fan στην μέγιστη σκάλα και πολλές φορές το μηχάνημα δεν βλέπω να υπακούει.. δηλ αυξομειώνει την ένταση του ανεμιστήρα από μόνο του λες και είναι στο auto. Δηλαδή για ένα χρονικό διάστημα μπορεί να δουλεύει κανονικά και μετά από λίγο σαν αν πέφτει ο ανεμιστήρας στο ελάχιστο. Προφανώς έχω προσπαθήσει να το ανοιγόκλεισω μήπως είχε κρατήσει καμία ρύθμιση αλλά τις τελευταίες 3 ημέρες έχω δει να κάνει το ίδιο.. παρόμοια συμπεριφορά και με το 9αρι αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει επειδή δεν είναι σε δικο μου χώρο. είναι φυσιολογικό ;  Δεν θα έπρεπε ότι ρύθμιση έχω στον ανεμιστήρα να παίζει ακατάπαυστα ανεξάρτητως συνθηκών ;

Φυσιολογικό. Σε χαμηλά watts ή σε συνθήκες όπου η ζητούμενη θερμοκρασία είναι κοντά με την πραγματική, δεν σε αφήνει να πας σε μεγάλες ταχύτητες ανεμιστήρα. Θα πρότεινα να βάλεις στο αυτόματο τον ανεμιστήρα.

2 ώρες πριν, Kokar10 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα ! Συγχαρητήρια σε όλους για τις ιδέες και τη βοήθεια που προσφέρετε! Λοιπόν , μετά από μέρες διαβάσματος για επιλογή κλιμαστικού έχω σχεδόν καταλήξει .. Ας αρχίσουμε από θα βασικά . Το διαμέρισμα είναι 2ος όροφος 65τμ κατασκευής του 2016 με κανονική μόνωση ( όχι θερμοπρόσοψη κτλ ) και σκέφτομαι να το καλύψω για θέρμανση και ψύξη αποκλειστικά με δυο κλιματιστικά , ένα 18αρι ή 24 άρι στο σαλόνι και ένα 9αρι στο ένα δωμάτιο . Βασικός στόχος είναι οικονομία , αξιοπιστία και ήσυχη λειτουργία .Οι δυο επιλογές μου είναι 

Midea All Easy Pro AEP2-18NXD6-I / AEP2-18NXD6-O Κλιματιστικό Inverter 18000 BTU A+++/A+ με Ιονιστή Και το αντίστοιχο 9αρι του 

είτε Fujitsu ASYG18KMTA/AOYG18KMTA Κλιματιστικό Inverter 18000 BTU και το αντίστοιχο 9αρι του 

Τι λέτε για τα παραπάνω ; 
Μετά σκέφτομαι μήπως δεν αξίζει πχ για το 9αρι να ξεφύγω σε χρήματα και μπορώ να βρω αξιόπιστες επιλογές στα 500 χωρίς σημαντική διαφορά στην κατάλυση-θόρυβο 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συμπλήρωσε μας το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου. Δύο φορές. Κάθε φορά μόνο τον χώρο που θέλεις να καλύψεις στους υπολογισμούς, ανοίγματα και τετραγωνικά.

50 λεπτά πριν, Specs είπε

Δεν ξερω τι μπορει να ειναι λαθος...θα συνεχισω τα τεστ, αλλα η διαφορα στην καταναλωση υπερ του Daikin ειναι μεγαλη, μιση περιπου καταναλωση απο αυτη του Haier!

Δεν μου κάνει εντύπωση.

Πάντως προσωπικά θα αναμένω λίγο μείωση της ψαλίδας σε συνθήκες χειμώνα πχ 5-6 μέγιστες τιμές θερμοκρασίας αλλά και πάλι υπέρ του Daikin.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μου κάνει εντύπωση.

Πάντως προσωπικά θα αναμένω λίγο μείωση της ψαλίδας σε συνθήκες χειμώνα πχ 5-6 μέγιστες τιμές θερμοκρασίας αλλά και πάλι υπέρ του Daikin.

Το καλοκαιρι το ειδα, 40% οικονομικοτερο απο το Haier αλλα χειμωνα περιμενα μικροτερη διαφορα λογω των scop τους...

Φυσικα θα αναμενω την Daikin να μετρησω cop γιατι αν δεν φαινεται και εκει η διαφορα , δεν θα εχω εξηγηση...

Και αν ειναι ετσι, θα περιμενω απο το Perfera η το Edge , ενα 15% τουλαχιστον ακομη μειωση ως προς το Sensira ,θα ειναι απιστευτο πια...με βλεπω να σουταρω την πελετοσομπα!

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Το καλοκαιρι το ειδα, 40% οικονομικοτερο απο το Haier αλλα χειμωνα περιμενα μικροτερη διαφορα λογω των scop τους...

Φυσικα θα αναμενω την Daikin να μετρησω cop γιατι αν δεν φαινεται και εκει η διαφορα , δεν θα εχω εξηγηση...

Και αν ειναι ετσι, θα περιμενω απο το Perfera η το Edge , ενα 15% τουλαχιστον ακομη μειωση ως προς το Sensira ,θα ειναι απιστευτο πια...με βλεπω να σουταρω την πελετοσομπα!

Από το edge δεν νομίζω να δεις μείωση αλλά από το περφερα ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

αλλά από το περφερα ναι

προς τα εκει παω, να εχει και ο κοσμος συγκριση μεσα στον ιδιο  χωρο , sensira και perfera και να μας λυθουν και οι αποριες!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

προς τα εκει παω, να εχει και ο κοσμος συγκριση μεσα στον ιδιο  χωρο , sensira και perfera και να μας λυθουν και οι αποριες!

Το είδες το δικό μου Sensira παραπάνω? Απο τι θερμοκρασία χώρου ξεκίνησες το δικό σου και με ποια ζητούμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PhoneKiller είπε

Το είδες το δικό μου Sensira παραπάνω? Απο τι θερμοκρασία χώρου ξεκίνησες το δικό σου και με ποια ζητούμενη?

Το ειδα αλλα καθε χωρος εχει διαφορετικες αναγκες και δεν γινονται συγκρισεις. Το οτι εγω ζεσταινω 69 τετραγωνικα με αυτο , ακομη και να καποιος εκανε το ιδιο ,δεν λεει κατι.Γιαυτο μονο στον ιδιο χωρο, βασανιζω τα δυο ινβερτερ τωρα με τα κρυα. Και ειδες τις διαφορες. Και να φανταστεις , δεν με νοιαζει πλεον τι δειχνει το θερμονετρο στον χωρο μου αλλα στον τοιχο ΜΕΣΑ που εχω βυθισει ενα σενσορα.Και ετσι κρινω ποτε παει να κρυωσει ο χωρος η το αντιθετο και δεν αλλαζει ευκολα. Τωρα που τα δοκιμασα, με 22 ζητηση, ο τοιχος μετα απο μερες, ειχε σταθεροποιηθει στους 20,91 για το Daikin και στους 23 για το Haier ειχα τοιχο στους 20,65 βαθμους...αρα λογικα η διαφορα στην καταναλωση ακομη μεγαλυτερη, αλλα αυτο δικαιολογημενο γιατι το Haier ειναι 9ρι και δουλευει πιο ψηλα για συντηρηση. Θα το ξαναδω στα πολυ κρυα, τι θα αλλαξει.Εν κατακλειδι, δεν ξερεις πραγματικα καταναλωνει αν δεν το αφησεις 24/7 για να σταθεροποιηθει καπου ο χωρος ολος, τουλαχιστον οσο μετρας ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cpp είπε

Εχει καλή ακρίβεια, με την έννοια ότι δεν δείχνει μεγάλες αποκλισεις. 

Το r4 mini μπορεί να δουλεψει και από ικανοποιητική απόσταση.  Αξίζει η αγορά του αν δεν έχεις wifi στο ΑC

Nai στο edge δεν έχω οπότε και το έχω παραγγείλει. Θα το κοιτάξω τότε ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη δοκιμή με το atxc25c. Εξωτερική 14-15oC και αρχική δωματίου 18οC (το είχα απομονωμένο με κλειστή πόρτα τις τελευταίες μέρες). Το δωμάτιο, (σύμφωνα με το εργαλείο υπολογισμού) έχει απώλειες 1.700-1.800 watts για 22oC.

Το κλιματιστικό ρυθμίστηκε στους 21oC και απομονώθηκε ξανά το δωμάτιο (κλειστή πόρτα).

Τελικά σταθεροποιήθηκε η θερμοκρασία του δωματίου στους 22oC με μέση κατανάλωση 180 watts (σύνολο kwh/ώρες λειτουργίας).

Όπως παρακολουθούσα τη στιγμιαία κατανάλωση (μόνο αυτή μπορώ να δω προς το παρόν) έβλεπα ότι έβγαινε off κάποιες στιγμές και ξανά on. Κατά τη λειτουργία, η κατανάλωση κυμαίνονταν συνήθως ~200 watts και μερικές φορές ανέβαινε προς τα 300 watts για λίγο διάστημα.

Πάντως, ανεξάρτητα από τον τρόπο λειτουργίας, δεν φάνηκε να υπερθερμαίνει το δωμάτιο. Set 21, θερμόμετρο 22oC στο 1μ από το δάπεδο, έξω από την "εμβέλεια" της ροής του αέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Specs είπε

Το καλοκαιρι το ειδα, 40% οικονομικοτερο απο το Haier αλλα χειμωνα περιμενα μικροτερη διαφορα λογω των scop τους...

Φυσικα θα αναμενω την Daikin να μετρησω cop γιατι αν δεν φαινεται και εκει η διαφορα , δεν θα εχω εξηγηση...

Και αν ειναι ετσι, θα περιμενω απο το Perfera η το Edge , ενα 15% τουλαχιστον ακομη μειωση ως προς το Sensira ,θα ειναι απιστευτο πια...με βλεπω να σουταρω την πελετοσομπα!

Καλημέρα.

Με δεδομένο πως έχεις λειτουργήσει και τα δύο, κρίνεις πως αυτή η διαφορά κατανάλωσης (αν είναι γενικά σταθερή και σε αυτή τη βάση) αξίζει την διαφορά αρχικού κόστους (~350,00 Euro το Haier Tide Green Plus το 9αρι, ~520,00 Euro το FTXC25C και ~480,00 το ATXC25C) αν η χρήση είναι σε κρεβατοκάμαρα για κανένα 8-10ωρο το βράδυ;

Να υποθέσω πως αυτές οι καταναλώσεις περιγράφουν και τη συμπεριφορά του ATXC25C;

Οι διαφορές μεταξύ FTXC25C και ATXC25C είναι μόνο οι ροές πώλησης που διάβαζα (άρα η εγγύηση παραμένει η ίδια ανεξαρτήτως, 3 χρόνια από την αντιπροσωπεία, όταν η Haier δίνει 5 χρόνια); Διότι σε αυτήν την περίπτωση, γιατί να δώσεις και 40,00 Euro παραπάνω (μέσες άκρες)

Έτεινα προς Haier, λόγω κόστους, αλλά όσα έγραψες με "θορύβησαν" και έχω 2-3τριτες σκέψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2022 στις 7:20 ΜΜ, c-max είπε

Δοκιμασα λιγο το Heavy srk63zr με 18 εξωτερικη 21 εσωτερικη και ζητηση 23.

https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/2IaNxkVRGsoZP3538AtgE0TdZh8d5Y5Z

Join the club....!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, timefliesfast είπε

Έτεινα προς Haier, λόγω κόστους, αλλά όσα έγραψες με "θορύβησαν" και έχω 2-3τριτες σκέψεις...

Κι εγω εχω προβληματιστει και περιμενω απο την Daikin τα στοιχεια ταχυτητας για να μετρησω (εστω κ κατα προσεγγιση) και να συγκρινω τα cop τους.

Δυστυχως σαν θιασωτης των Haier, χρονια τωρα, επειδη δεν το χρησιμοποιησα ποτε για θερμανση,δεν ειχα εικονα.

Φετος λογω διπλασιασμου τιμης πελλετ , εχω σε αναμονη την σομπα και παιζω δοκιμες και βγαινουν αυτα που ειδες.

Εκτος απο τις δημοσιευμενες δοκιμες, εχω κανει και αλλες δοκιμες , μερες πριν στον ζεστο καιρο, απο 15 και πανω που εδειχναν μικροδιαφορες στην καταναλωση και απλα το Haier ανοιγοκλεινε κατα διαστηματα μιας και δεν πεφτει η ελαχιστη κατω απο 280w και το Daikin σταθερα 180w.

Αλλα για να ειμαι σαφης, η ροη απο το Daikin επανω σε ανθρωπο δεν αντεχεται, 31 βαθμους βγαζει και ειχα επισκεπτες αυτες τις μερες και ολοι προτιμουσαν την θαλπωρη των 45 βαθμων του ΗΑΙΕR ...ακομη και αν εκλεινε οταν εκοβε προτιμοτερο τιποτε παρα 31 βαθμοι.

Τα μοντελα ειναι ιδια ακριβως και η εγγυηση απο τα F... ειναι 5 χρονια, με δυνατοτητα για ακομη περισσοτερη  επεκταση με εξτρα κοστος.

Στα Α ειναι 3 χρονια και δεν εχουν δυνατοτητα επεκτασης.

Αποσβεση θα γινει εφοσον το χρησιμοποιεις τοσες ωρες αν και εξαρταται απο τις αναγκες του χωρου τι κιλοβατωρες θα καις στο διαστημα αυτο.

Υπολογισε ποσο σου κοστιζει η κιλοβατωρα και αναλογα θα βρεις σε ποσο χρονο το ποσο αυτο θα ισοφαιστει με το μειωμενο του οικονομικοτερου κοστος.

Εχω βαλει ενα τετοιο εξελ διπλα νη καρτελα ειναι και οι εγγυησεις  https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=2034571552

Σε καθε περιπτωση θα ενημερωσω για την συνεχεια των τεστ

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Specs είπε

Το ειδα αλλα καθε χωρος εχει διαφορετικες αναγκες και δεν γινονται συγκρισεις. Το οτι εγω ζεσταινω 69 τετραγωνικα με αυτο , ακομη και να καποιος εκανε το ιδιο ,δεν λεει κατι.Γιαυτο μονο στον ιδιο χωρο, βασανιζω τα δυο ινβερτερ τωρα με τα κρυα. Και ειδες τις διαφορες. Και να φανταστεις , δεν με νοιαζει πλεον τι δειχνει το θερμονετρο στον χωρο μου αλλα στον τοιχο ΜΕΣΑ που εχω βυθισει ενα σενσορα.Και ετσι κρινω ποτε παει να κρυωσει ο χωρος η το αντιθετο και δεν αλλαζει ευκολα. Τωρα που τα δοκιμασα, με 22 ζητηση, ο τοιχος μετα απο μερες, ειχε σταθεροποιηθει στους 20,91 για το Daikin και στους 23 για το Haier ειχα τοιχο στους 20,65 βαθμους...αρα λογικα η διαφορα στην καταναλωση ακομη μεγαλυτερη, αλλα αυτο δικαιολογημενο γιατι το Haier ειναι 9ρι και δουλευει πιο ψηλα για συντηρηση. Θα το ξαναδω στα πολυ κρυα, τι θα αλλαξει.Εν κατακλειδι, δεν ξερεις πραγματικα καταναλωνει αν δεν το αφησεις 24/7 για να σταθεροποιηθει καπου ο χωρος ολος, τουλαχιστον οσο μετρας ...

Έχεις δίκιο αλλά δεν μιλάω για ακριβή τιμή κατανάλωσης. Γενική εικόνα  αναφέρω ως συμπεριφορά και καταναλώσεις γιατί νόμιζα πως ο χώρος που μπήκε ήθελε μεγαλύτερο αλλά μάλλον είναι οκ. @liakjim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...