Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, TEOKOS είπε

Έγινε και η εγκατάσταση του Daikin Emura 2

Το συνεργείο του πλαίσιου ήταν άψογο.

Φυσικά ήμουν ξεκάθαρος και κατηγορηματικός το τι ακριβώς ήθελα κατά την εγκατάσταση .

Ήμουν συνέχεια από πάνω τους και επέβλεπα τι ακριβώς έκαναν.

Διαβασμένος βέβαια, και ευχαριστώ αυτό εδώ το thread και όλα τα παιδιά που το έχουν ψάξει και μαθαίνουμε και εμείς.

Πήραν βέβαια και το χαρτζιλίκι τους και χρυσοπλήρωσα τα extra 3 μέτρα χαλκοσωλήνα που έβαλα.

Σύνολο 6 μέτρα χαλκοσωλήνα και αντλία κενού βέβαια.

Στο δια ταύτα με μικρή δοκιμή που έκανα για κάνα δίωρο ,κάτι δεν μου πάει καλά .

Απο τους 12 βαθμούς εξωτερική 16 μέσα στο σπίτι θερμοκρασία ,σε 15 λεπτά έπιασε τους 21 μέσα.

Αλλα μετά δεν σταμάτησε να δουλεύει στο full.

Η κατανάλωση μου φάνηκε τσιμπημένη 

Ίσως είναι μικρό το 18αρι για τον χώρο.

Θα το τεστάρω καλύτερα στο ρεπό μου

 

BB098F94-F0F7-4F51-B52F-C707B31C281F.jpeg

B5A502EC-92FC-48C2-84D6-8D0B8B8C27ED.jpeg

C891F811-C8C6-4FA7-B7EF-5E544ADD763E.jpeg

Έχει μπει σε καλή θέση για θέρμανση, ίσως ήθελε 2-3 πόντους πιο ψηλά λόγω του κουρτινόξυλου πρέπει να δεις αν μπορεί να στείλει τον αέρα ελεύθερα προς τα κάτω. Πόσο το είχες ρυθμίσει και δεν σταμάταγε; Γενικά θέλει και κάποιο αρχικό χρόνο ανάλογα τον χώρο για να δουλέψει ομαλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγκατασταση tosiba haori 16αρι.Ενα δημοσιο ευχαριστω στον Specs και σε ολους σας για την βοηθεια σας.Τοποθετηση 2,3 μετρα χαλκοσωληνα (μινιμουμ τα 2 μετρα βασει manual).Hταν καθετοι οτι δεν χρειαζεται παραπανω.Αντλια κενου 2 λεπτα ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΜΕΝΑ.Βαζω τις φωνες και μου υποδεικνυουν παλι στο manual του haori οτι χρειαζεται αντλια κενου 15 λεπτων οταν υπαρχει 20μετρα μηκος σωληνα.Αντλια ηλεκτρονικη με digital ενδειξεις(πρωτη φορα εβλεπα τετοιο εργαλειο μεχρι που μου εξηγησαν την λειτουργια του, και την τιμη του φυσικα).Παμε στην λειτουργια.Δεν μπορω να συνδεθω με τιποτα στο tosiba home app.Moλις κανω εγγραφη και μου στελνουν email επιβεβαιωσης, με το που παταω link με πεταει eror.δεν ξερω τι κανω λαθος.Εσωτερικη μοναδα ρυθμισμενη στο auto και τερμα ο ανεμιστηρας ΑΠΟΛΥΤΑ αθορυβη σε σημειο να κανουμε ησυχια για να δουμε αν δουλευει.Εξωτερικη μοναδα τωρα.Οταν ειμασταν πιτσιρικαδες βαζαμε χαρτονακια στις ακτινες του ποδηλατου για να ακουγεται βαβουρα(για τους παλιους).Ε,ακριβως το ιδιο κανει και η μοναδα.Ενημερωθηκε η αντιπροσωπεια και περιμενω τηλ. για ραντεβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτό είναι το tapo p110; Δεν δίνει μεγαλύτερη ανάλυση στο διάγραμμα; Εδώ βλέπω δίνει 5 λεπτά ανάλυση.

tapo p110 ναι, δεν βλέπω κάπου να έχει ρύθμιση για πιο μεγάλη ανάλυση. Μήπως γνωρίζει κάποιος ή υπάρχει άλλο app που κάνει καλύτερη δουλειά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα !

κάτοχος του Daikin ATXC35CV1B καθώς και του μικρότερου 9αριου εγκαταστημένα το τελευταίο 3μηνο. Λόγω καιρού δεν τα είχα δουλέψει εως τώρα οποτε πλέον με τα κρύα ξεκίνησα τις πρώτες δοκιμές να δω πως τα πηγαίνει.. έχω την εξής απορία που μου φάνηκε περίεργο.. ρυθμισμένο στους 21-22 βαθμούς με fan στην μέγιστη σκάλα και πολλές φορές το μηχάνημα δεν βλέπω να υπακούει.. δηλ αυξομειώνει την ένταση του ανεμιστήρα από μόνο του λες και είναι στο auto. Δηλαδή για ένα χρονικό διάστημα μπορεί να δουλεύει κανονικά και μετά από λίγο σαν αν πέφτει ο ανεμιστήρας στο ελάχιστο. Προφανώς έχω προσπαθήσει να το ανοιγόκλεισω μήπως είχε κρατήσει καμία ρύθμιση αλλά τις τελευταίες 3 ημέρες έχω δει να κάνει το ίδιο.. παρόμοια συμπεριφορά και με το 9αρι αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει επειδή δεν είναι σε δικο μου χώρο. είναι φυσιολογικό ;  Δεν θα έπρεπε ότι ρύθμιση έχω στον ανεμιστήρα να παίζει ακατάπαυστα ανεξάρτητως συνθηκών ;

Επεξ/σία από geodark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα ! Συγχαρητήρια σε όλους για τις ιδέες και τη βοήθεια που προσφέρετε! Λοιπόν , μετά από μέρες διαβάσματος για επιλογή κλιμαστικού έχω σχεδόν καταλήξει .. Ας αρχίσουμε από θα βασικά . Το διαμέρισμα είναι 2ος όροφος 65τμ κατασκευής του 2016 με κανονική μόνωση ( όχι θερμοπρόσοψη κτλ ) και σκέφτομαι να το καλύψω για θέρμανση και ψύξη αποκλειστικά με δυο κλιματιστικά , ένα 18αρι ή 24 άρι στο σαλόνι και ένα 9αρι στο ένα δωμάτιο . Βασικός στόχος είναι οικονομία , αξιοπιστία και ήσυχη λειτουργία .Οι δυο επιλογές μου είναι 

Midea All Easy Pro AEP2-18NXD6-I / AEP2-18NXD6-O Κλιματιστικό Inverter 18000 BTU A+++/A+ με Ιονιστή Και το αντίστοιχο 9αρι του 

είτε Fujitsu ASYG18KMTA/AOYG18KMTA Κλιματιστικό Inverter 18000 BTU και το αντίστοιχο 9αρι του 

Τι λέτε για τα παραπάνω ; 
Μετά σκέφτομαι μήπως δεν αξίζει πχ για το 9αρι να ξεφύγω σε χρήματα και μπορώ να βρω αξιόπιστες επιλογές στα 500 χωρίς σημαντική διαφορά στην κατανάλωση-θόρυβο 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Επεξ/σία από Kokar10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι μπορει να ειναι λαθος...θα συνεχισω τα τεστ, αλλα η διαφορα στην καταναλωση υπερ του Daikin ειναι μεγαλη, μιση περιπου καταναλωση απο αυτη του Haier!

Περιμενω και απο Daikin για το Sensira τις τιμες κυβικων/ωρα για θερμανση σε ολες τις ταχυτητες για να δω αν το cop του ειναι οπως αναλογει για την διαφορα, μιας και στο Haier οι μετρησεις ειναι οπως αναμενονται για το συγκεκριμενο.

Ουτε γνωριζω την διαφορα στην υγρασια ποσο ρολο παιζει και προς ποια κατευθυνση.

 

602985867_29112022123823.jpg.6f898e08a79ffb59377cfd9a71117695.jpg

1174388699_2811202231237.jpg.c03d53a641b8425b34746382ffc575e1.jpg

 

1758381925_28112022115924.jpg.52257f696755671287591ed74dd5c922.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος φιλος εγραψε σε αλλο θρεντ(που κλειδωθηκε) οτι η ιδανικη θερμοκρασια για να βαλεις το ερκοντισιον τωρα το χειμωνα ειναι 21-22ο. Ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2022 στις 9:37 ΜΜ, Dask92 είπε

Έχεις συγκρίνει με κάποιο άλλο θερμομετρο να δεις αποκλίσεις? Επίσης επειδή θα είναι κοντά σε ac για χειρισμό δεν θεωρείς ότι θα επηρεάζεται η ένδειξη του από τα ρεύματα αέρα? Εκτός και αν το rm4 μπορεί να εκτελέσει εντολές από αρκετά μακριά,εννοείται αν το επιτρέπει το σπιτι-χωρος

Εχει καλή ακρίβεια, με την έννοια ότι δεν δείχνει μεγάλες αποκλισεις. 

Το r4 mini μπορεί να δουλεψει και από ικανοποιητική απόσταση.  Αξίζει η αγορά του αν δεν έχεις wifi στο ΑC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Specs είπε

ιδανικη για τον καθενα ειναι ξεχωριστη, αναλογα ποσο αντεχει το κρυο και την σπαταλη...

Περα απ το αντικειμενικο του θεματος και το κοστος, μπορεις να ζεσταθεις με 21-22ο στη παγωνια?

Προσωπικα δε το ξερω γιατι δεν αναβω ποτέ το χειμωνα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Περα απ το αντικειμενικο του θεματος και το κοστος, μπορεις να ζεσταθεις με 21-22ο στη παγωνια?

Προσωπικα δε το ξερω γιατι δεν αναβω ποτέ το χειμωνα.

Καμμια σχεση η παγωνια εξω με την θερμοκρασια μεσα.Αν εννοεις μηπως δεν επαρκει η θερμανση του κλιματιστικου στις παγωνιες , εξαρταται απο το μηχανημα σε σχεση με τον χωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Καμμια σχεση η παγωνια εξω με την θερμοκρασια μεσα.Αν εννοεις μηπως δεν επαρκει η θερμανση του κλιματιστικου στις παγωνιες , εξαρταται απο το μηχανημα σε σχεση με τον χωρο

Για την παγωνια μεσα μιλαω φιλε μου. Και 17ο να εχεις στο δωματιο σου, και ειδικα αν εισαι νηστικος, παγωνια θα νιωσεις.

Δε μου απαντησες ομως, αρκουν 21-22ο για να ζεσταθει ενας "κρυουλιαρης"΄ ή ηλικιωμενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Για την παγωνια μεσα μιλαω φιλε μου. Και 17ο να εχεις στο δωματιο σου, και ειδικα αν εισαι νηστικος, παγωνια θα νιωσεις.

Δε μου απαντησες ομως, αρκουν 21-22ο για να ζεσταθει ενας "κρυουλιαρης"΄ ή ηλικιωμενος?

Εγω προσωπικα, που εχω θεμα με το κρυο, θελω 22 η 23 ρυθμιση στο κλιματιστικο (αναλογα ποιο μηχανημα βαζω) που κανει τον χωρο μου μετα απο μερες να εχει 21 βαθμους θερμοκρασια και ειναι οκ , ζεστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Εγω προσωπικα, που εχω θεμα με το κρυο, θελω 22 η 23 ρυθμιση στο κλιματιστικο (αναλογα ποιο μηχανημα βαζω) που κανει τον χωρο μου μετα απο μερες να εχει 21 βαθμους θερμοκρασια και ειναι οκ , ζεστα...

Μετα απο μερες?? δλδ το εχεις ανοιχτο ολο το 24ωρο?

Αν το βαζεις για καποιες ωρες την ημερα, αρρκουν 21-23ο? ή μηπως δε προλαβαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

ή μηπως δε προλαβαινει?

εξαρταται απο την μονωση του , δηλαδη τις απωλειες. Τον αερα τα κλιματιστικα τον ζεσταινουν αμεσως, αλλα τα δομικα στοιχεια θελουν απο ενα εως και δυο τρια εικοσιτετραωρα για να σταθεροποιηθουν. Αν το κλεισεις τα μεσανυχτα και ο χωρος εχει 22 και το πρωι εχει πχ 16 εχεις απωλειες...αν οπως εξω πεφτει το πολυ1  --2 βαθμους, δεν εχεις απωλειες μεγαλες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...