Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν λείπουμε λόγω μωρού πάντα ειναι η σύζυγος εκεί....απλά κρατάει ο χώρος εύκολα θερμοκρασια και δεν μας νοιαζει να δουλεύει λιγότερο.

Άμα αρχισουν τα δυνατα συνεχόμενα κρύα φυσικα και δεν θα σβηνουν καθόλου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή έχω ήδη το ένα κλιματιστικό στο "οικοσύστημα" shelly (με shelly EM), θέλω να προσθέσω και το μικρό atxc25c.

Τι να προτιμήσω;  Shelly 1PM ή Shelly plug S;

Δεν υπάρχει δυνατότητα να το κουμπώσω στο Shelly EM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Κατα πάσα πιθανότητα ενεργοποιείται  μια ασφάλεια του συστήματος με όνομα Heating Overload Protective Control, η οποία ανεβάζει τις ελάχιστες στροφές του συμπιεστή (και περιορίζει τις μέγιστες)  οταν ανεβαίνει η εξωτερικη θερμοκρασία. Με εξωτερική θερμοκρασία κάτω απο 11C απενεργοποιείται. Πιθανον το ίδιο το σενάριο να παίζει και σε άλλα μηχανηματα με πολυ υψηλη ελάχιστη κατανάλωση σε κάποιες εξ.θερμοκρασίες  Gree/Toyo/Midea κτλ..

Επίσης ΙΣΩΣ αυτο ευθύνεται που κάποια  (τα πιο πολλά) μηχανήματα έχουν φορτίο σχεδιασμού μεγαλύτερο στην θερμή ζώνη σε σχέση με την μέση στα καρτελάκια που βλέπουμε.

 

image.png.e9b879044cee6c7974e2ac94349f0519.png

Kάτι αντίστοιχο κάνει και όταν πέσει χαμηλά η θερμοκρασία :

image.png.8ab50b3e3093cb857574a45210dbd0e9.png

Δεν παίζει να είναι αυτό. Θα έχει στάνταρ κάτω από 11C και κοίτα τι γίνεται:

image.png.cbe302c36064a1805ee7f12800266193.png

Αυτό είναι φάζι αλότζικ , ή έχει καμιά τρύπα στον τοίχο, όπως είχα στο daikin.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν παίζει να είναι αυτό. Θα έχει στάνταρ κάτω από 11C και κοίτα τι γίνεται:

image.png.cbe302c36064a1805ee7f12800266193.png

Αυτό είναι φάζι αλότζικ , ή έχει καμιά τρύπα στον τοίχο, όπως είχα στο daikin.

Ναι, αυτο είναι άλλο πράγμα.. εαν ειναι το fuzzy logic λογικα θα αυτοδιορθωθει μετα απο ενα χρονικο διάστημα.. αλλιως οπως ειπες ίσως τρύπα τοίχου η γενικα καποιο κρύο ρευμα επηρεάζει τον αισθητηρα η κάτι αλλο..περίεργη συμπεριφορα..

Νομιζα εννουσε για την ελάχιστη κατανάλωση του Mitsu σε καποιες θερμοκρασίες.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.praktiker.gr/m/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-13000btu-me-wi-fi-134459

Θεωρείται μέχρι και ευκαιρια θα έλεγα με την δωρεάν εγκατάσταση, έτσι δεν είναι;

Λέω να το πάρω μιας και έχω χώρο 35 τ.μ. συνολικά σαλόνι δωμάτιο, με καλά κουφώματα και το θέλω κυρίως για ζεστή. Όσο είχα διαβάσει εδώ και προηγουμένως, θεωρείται καλό κλιματιστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, eselor είπε

https://www.praktiker.gr/m/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-13000btu-me-wi-fi-134459

Θεωρείται μέχρι και ευκαιρια θα έλεγα με την δωρεάν εγκατάσταση, έτσι δεν είναι;

Λέω να το πάρω μιας και έχω χώρο 35 τ.μ. συνολικά σαλόνι δωμάτιο, με καλά κουφώματα και το θέλω κυρίως για ζεστή. Όσο είχα διαβάσει εδώ και προηγουμένως, θεωρείται καλό κλιματιστικό.

https://www.elith.gr/calc/index.php

Μην μετράτε την επάρκεια του κλιματιστικού βάσει τετραγωνικών, πρέπει να υπολογιστούν οι απώλειες του χώρου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, adok13 είπε

το toshiba edge μου σε μεζονετα , με ζητηση 21 βαθμους και εξωτερικη περιπου 12 παιζει σταθερα στα 230 watt εδω και δυο μερες. τελεια.  

Να ευχαριστήσω αλλη μια φορα τον liakjim που μου το ειχε προεινει περυσι .

Το ιδιο σε μεζονετα 24αρι στον πανω οροφο των δωματιων συνολ 60τμ.Με ζητηση 20C και καταναλωση περιπου 4kwh το24ωρο.Το δικο σου ποσο καταναλωνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Daikin sensira 12.000btu στους 22 βαθμούς για 30 λεπτα και μετά το κατέβασα στους 21. Εσωτερική 19.50 όταν το άναψα. Την γνώμη σας παρακαλώ για την κατανάλωση και τα on off μέσα σε 3 ώρες περίπου. Screenshot_2022-11-28-16-56-52-945_com.tplink_iot.jpg.47ee5b89277391dbb07bee4135b1af7c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PhoneKiller είπε

Daikin sensira 12.000btu στους 22 βαθμούς για 30 λεπτα και μετά το κατέβασα στους 21. Εσωτερική 19.50 όταν το άναψα. Την γνώμη σας παρακαλώ για την κατανάλωση και τα on off μέσα σε 3 ώρες περίπου. Screenshot_2022-11-28-16-56-52-945_com.tplink_iot.jpg.47ee5b89277391dbb07bee4135b1af7c.jpg

Αυτό είναι το tapo p110; Δεν δίνει μεγαλύτερη ανάλυση στο διάγραμμα; Εδώ βλέπω δίνει 5 λεπτά ανάλυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Rnd1978, πάντως οι 11-12 βαθμοί, είναι από ότι βλέπω ένα σημείο που γίνονται διάφορα πράγματα.

Φασόν tcl 12άρι (morris) των πεθερικών , όταν έπεσε κάτω από 11C, σταμάτησε τα spikes και πήρε στρωτή λειτουργία σε υψηλότερα watts

image.png.3eb4e51ed2843d47595654183a3b9dc1.png

Φασόν midea 18άρι (ariston) των πεθερικών πάλι, κάτω από 11C έχει ελάχιστα 700W, πάνω από 11C έχει ελάχιστα 900W!!!

image.png.658188180bbb8a9994b7b1c635063f09.png

το asyg24kmta πάντως, έχει λιγότερο στρωτή λειτουργία από το asyg24klca .

εδώ το asyg24kmta

image.png.4fce149fb4f100637deba69243e8520b.png

ενώ το asyg24klca σε ίδιες εξωτερικές θερμοκρασίες πέρυσι:

image.png.dc79d199e0707b3eb590ab01c080b2dd.png

αλλά αν δούμε τη θερμοκρασία που μετράει στα φίλτρα, είναι σταθερή 22C

image.png.3eeea28222a7d8b2fec446f71e86e18a.png

ενδιαφέρον έχει που το Asyg24klca στο διάγραμμα αυτό έκαψε 7KWh ενώ το asyg24kmta 5.5KWh με το θερμόμετρο χώρου που είναι διαγώνια στα 7μέτρα να δείχνει 1.2C περισσότερο φέτος!

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, jaguar13 είπε
Ακολουθεί σεντόνι να ξεθυμάνω λίγο...
 
Παραγγελία μέσω εξοικονομώ 2 daikin atx25c μεγάλη αλυσίδα. Επικοινωνία από συνεργάτες για την δωρεάν εγκατάσταση. Κατά την συνομιλία μας ανέφερα ρητώς ότι επιθυμώ τη χρήση αντλίας κενού και μήκος σωλήνων 3m για κάθε κλιματιστικό. Στην αρχή μου ανέφεραν ότι δεν είναι απαραίτητη η χρήση αντλίας κενού και ότι έχουν βάλει εκατοντάδες εγκαταστάσεις και ότι αυτοί ξέρουν αλλά μετά από απαίτηση δική μου συμφώνησαν και κλείστηκε ραντεβού για την εγκατάσταση.
 
Το Σάββατο το πρωί ήρθαν και ξεκίνησαν την εγκατάσταση του πρώτου κλιματιστικού. Κάποια στιγμή χρειάστηκε να πεταχτώ να πάρω την κόρη μου, και πριν φύγω είπα στον ένα ότι θέλω να γίνει η χρήση αντλίας κενού (γιατί πλησίαζε η ώρα να συνδέσει την εξωτερική μονάδα) και μου είπε ναι εννοείται.
Γυρίζοντας ύστερα από περίπου 15 λεπτά, βλέπω το κλιματιστικό να δουλεύει και αμέσως μου δημιουργούνται εύλογες υποψίες ότι δεν έχει γίνει χρήση αντλίας για κενό στους σωλήνες. Τον ρωτάω και μου λέει το θεικό "ΓΙΑ ΝΑ ΕΊΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΑΝΤΛΊΑ ΚΕΝΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΙΟΛΑΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Το μεγάλο μου λάθος είναι ότι δεν τους ξαπόστειλα εκείνη τη στιγμή, σκεφτόμενος ότι τα δωμάτια είχαν ήδη λερωθεί από σκόνες και δεν θα άντεχα 2η ταλαιπωρία άλλη μέρα και έτσι συνεχίστηκε και η δεύτερη εγκατάσταση.
 
Το τι άκουσα δε από την "εμπειρία" τους και τις ¨γνώσεις" τους για τα κλιματιστικά και τη σωστή κατά την άποψή τους εγκατάσταση δεν περιγράφεται. Οι συγκεκριμένοι "κύριοι" ακύρωσαν και την ίδια την Daikin όταν μου ανέφεραν ότι κανονικά  η εξωτερική μονάδα πρέπει να έχει (κατά αυτούς πάντα) ενάμιση μέτρο απόσταση από το ταβάνι και δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση τα 3 μέτρα σωλήνων που έλεγα, γιατί αυτοί ξέρουν γιατί αυτοί είναι οι εγκαταστάτες. Επιμένανε δε ακόμα και όταν τους έδειξα το φυλλάδιο εγκατάστασης του μηχανήματος όπου αναφέρονται τα 300mm ελάχιστη απόσταση από ταβάνι και το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων των 3m. Το γέλιο έπεσε όταν ο ένας άρχισε να μου λέει ότι αυτά τα μηχανήματα βγάζουν σταθερή θερμοκρασία αέρα και έτσι είναι φτιαγμένα να δουλεύουν. Όταν του εξήγησα την λειτουργία τους ότι φορτσάρουν στην αρχή και μετά ρίχνουν θερμοκρασία αέρα εξόδου μου λέει αποκλείεται δεν ξέρεις τι λές και εγώ τα δουλεύω τόσα χρόνια και μπλαμπλα μπλα. Του λέω έχω και διαγράμματα και μου λέει δείξε μου και του δείχνω το διάγραμμα του liakjim λίγες σελίδες πίσω. ¨Εμεινε και το έβλεπε σαν χάνος.
 
Στο 2ο κλιματιστικό λοιπόν, για το οποίο κυρίως γράφω το παρόν μπας και μου φύγουν λίγο τα νεύρα, και το οποίο αχρηστεύτηκε μάλλον κατά την εγκατάσταση, χρησιμοποίησαν όντως 3m σωληνώσεων μετά από ρητή απαίτηση μου, το οποίο και κάνανε κουλούρα πίσω απο την πλάτη του εξωτερικού μηχανήματος. Δυστυχώς οπτικά η μία σωλήνα μου φαίνεται ότι σε ένα σημείο τσακίζει πολύ έντονα λίγο πριν τη σύνδεση στην εξωτερική μονάδα και το επισημαίνω στον εγκαταστάτη ο οποίος δεν δίνει σημασία και μου λέει ότι μου φαίνεται γιατί είναι η μόνωση απέξω και με ξεγελάει. Δεχόμενος τα λεγόμενά του (ούτως η άλλως η σύνδεση είχε γίνει και το φρέον είχε κυκλοφορήσει) το σταμάτησα εκεί.
 
Φεύγοντας, είχαν μείνει τα δύο σακουλάκια που μέσα είχαν τα έξτρα φίλτρα και σε ερώτησή μου γιατί αυτά είναι στα σακουλάκια και δεν έχουν μπεί, μου λέει το θεϊκό "Α αυτά είναι τα ανταλλακτικά φίλτρα και θα σας τα βάλουμε όταν κάνουμε το ετήσιο service !!!!!". Δεν είχα το κουράγιο να τους πω κάτι, τους άφησα να φύγουν και τα έβαλα φυσικά μόνος μου όταν φύγανε.
 
Εννοείται δε ότι ούτε μου δόθηκε κανένα πιστοποιητικό ορθής εγκατάστασης ούτε υπόγραψα τίποτα σχετικά.
 
Και έρχομαι στην ουσία του όλου θέματος (όχι ότι όλα αυτά που σας ανέφερα δεν είναι ουσιώδη αλλά τέλος πάντων). Το 2ο κλιματιστικό αν δεν είναι DOA κατά πάσα πιθανότητα έχει χάσει το φρέον του γιατί κατά τη λειτουργία θέρμανσης έχοντας ρύθμιση 30 που είναι και το μέγιστο απλά βγάζει ένα χλιαρό αέρα. Τώρα αν αυτό οφείλεται στην μή χρήση αντλίας κενού ή σε τσάκιση σωλήνα δεν το ξέρω.
 

Το δίλημμα μου είναι να πάρω κατευθείαν την Daikin να μου βγάλει το μηχάνημα εκτός εγγύησης λόγω μη προβλεπόμενης εγκατάστασης ή να μιλήσω με την αλυσίδα πρώτα.

Όλα αυτά (και άλλα) τα έστειλα με email στην αλυσίδα για να υπάρχουν και γραπτώς και ανέφερα ότι επιφυλάσσομαι κάθε νόμιμου δικαιώματός μου περί αντικατάστασης με καινούργιο κλιματιστικό.

Καλά εννοείται ότι αν μου πουν να έρθουν να το δουν αυτοί που το έβαλαν θα φάνε τρελό άκυρο. Οι συγκεκριμένοι "συνεργάτες πιστοποιημένοι τεχνικοί" δεν πρόκειται να ξαναπατήσουν στο σπίτι μου.

Τι θα κάνατε εσείς βρε παιδιά?

 Το ξέρω ότι την πάτησα σας αγράμματος, και να πείς ότι δεν τα ήξερα, τα ήξερα και καλά να πάθω που τους άφησα να συνεχίσουν. Τώρα τι κάνω από εδώ και πέρα είναι το θέμα.

Μερικές φορές γίνομαι απότομος και κράζω σε τέτοια περιστατικά γιατί πραγματικά είναι καθημερινότητα και αυτά που έχουμε δει στο γκρουπ δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που βλέπει ένας τεχνικός κατά την απεγκατάσταση συνήθως ενός μηχανήματος.. πράγματα που δεν φαίνονται δηλαδή και λες όλα καλά.. Φυσικά μετά φταίει το Daikin π.χ. που βγάζει πλακέτες και είναι κακό μηχάνημα κτλ...

Αυτοί οι τεχνικοί που έρχονται από τα πολυκαταστήματα είναι είτε μεγάλες εταιρίες με πολύ προσωπικό απρόσωπες είτε νεαροί σε ηλικία (όχι ότι παίζει ρόλο αν κάποιος γνωρίζει την εργασία) που είναι πάντα βιαστικοί γιατί με ένα κλιματιστικό που θα βάλουν δεν βγάζουν ούτε 5 σουβλάκια πραγματικό κέρδος...είναι πολύ κακοπληρωμένοι αλλά αυτό είναι επιλογή τους και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να την πληρώνει ο οποιοδήποτε που παίρνει τις υπηρεσίες τους....

Τι πρέπει να γίνει αν θες να έχεις τα μηχανήματα όπως πρέπει και όχι όπως νομίζει ότι δουλεύουν ο παραπάνω τεχνικός..
-Ανάκτηση ψυκτικού υγρού και από τα δύο μηχανήματα σε κενή φιάλη προς ανακύκλωση.
-Απεγκατάσταση εσωτερικού μηχανήματος και εξωτερικού αν δεν έχουν διέλευση οι σωληνώσεις.
-Εγκατάσταση με νέες σωλήνες σωστού μήκους μονοκόμματες και όχι κολλήματα κτλ.
-Κενό στο μηχάνημα και στις σωληνώσεις με σωστό κενόμετρο.
-Πληρώσει τα γραμμάρια που λέει ο κατασκευαστής με ζυγαριά ακριβείας.

Οπότε παίρνεις προσφορά για τα παραπάνω από αδειούχο και πιστοποιημένο F-GAS ψυκτικό και ζητάς τα χρήματα από το πολυκατάστημα αλλιώς βάζεις δικηγόρο.

Πραγματικά λυπάμαι γιατί βλέπω από το φιλότιμο σου τους άφησες να κάνουν ότι έκαναν και αυτοί δεν σεβάστηκαν καμία επιθυμία σου ενώ φαίνεσαι πολύ σωστός έτσι όπως τα περιγράφεις...

Επεξ/σία από Klausx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Klausx είπε

Μερικές φορές γίνομαι απότομος και κράζω σε τέτοια περιστατικά γιατί πραγματικά είναι καθημερινότητα και αυτά που έχουμε δει στο γκρουπ δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που βλέπει ένας τεχνικός κατά την απεγκατάσταση συνήθως ενός μηχανήματος.. πράγματα που δεν φαίνονται δηλαδή και λες όλα καλά.. Φυσικά μετά φταίει το Daikin π.χ. που βγάζει πλακέτες και είναι κακό μηχάνημα κτλ...

Αυτοί οι τεχνικοί που έρχονται από τα πολυκαταστήματα είναι είτε μεγάλες εταιρίες με πολύ προσωπικό απρόσωπες είτε νεαροί σε ηλικία (όχι ότι παίζει ρόλο αν κάποιος γνωρίζει την εργασία) που είναι πάντα βιαστικοί γιατί με ένα κλιματιστικό που θα βάλουν δεν βγάζουν ούτε 5 σουβλάκια πραγματικό κέρδος...είναι πολύ κακοπληρωμένοι αλλά αυτό είναι επιλογή τους και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να την πληρώνει ο οποιοδήποτε που παίρνει τις υπηρεσίες τους....

Τι πρέπει να γίνει αν θες να έχεις τα μηχανήματα όπως πρέπει και όχι όπως νομίζει ότι δουλεύουν ο παραπάνω τεχνικός..
-Ανάκτηση ψυκτικού υγρού και από τα δύο μηχανήματα σε κενή φιάλη προς ανακύκλωση.
-Απεγκατάσταση εσωτερικού μηχανήματος και εξωτερικού αν δεν έχουν διέλευση οι σωληνώσεις.
-Εγκατάσταση με νέες σωλήνες σωστού μήκους μονοκόμματες και όχι κολλήματα κτλ.
-Κενό στο μηχάνημα και στις σωληνώσεις με σωστό κενόμετρο.
-Πληρώσει τα γραμμάρια που λέει ο κατασκευαστής με ζυγαριά ακριβείας.

Οπότε παίρνεις προσφορά για τα παραπάνω από αδειούχο και πιστοποιημένο F-GAS ψυκτικό και ζητάς τα χρήματα από το πολυκατάστημα αλλιώς βάζεις δικηγόρο.

Πραγματικά λυπάμαι γιατί βλέπω από το φιλότιμο σου τους άφησες να κάνουν ότι έκαναν και αυτοί δεν σεβάστηκαν καμία επιθυμία σου ενώ φαίνεσαι πολύ σωστός έτσι όπως τα περιγράφεις...

Φίλε μου συμφωνώ σχεδόν σε όλα, αλλά γιατί όχι κολλήσεις;

Στην περίπτωση να έχεις πολλά μέτρα σωλήνωσης και αρκετές γωνιές, δεν γίνεται να πάει μονοκόμματη η σωλήνωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγινε και η εγκατάσταση του Daikin Emura 2

Το συνεργείο του πλαίσιου ήταν άψογο.

Φυσικά ήμουν ξεκάθαρος και κατηγορηματικός το τι ακριβώς ήθελα κατά την εγκατάσταση .

Ήμουν συνέχεια από πάνω τους και επέβλεπα τι ακριβώς έκαναν.

Διαβασμένος βέβαια, και ευχαριστώ αυτό εδώ το thread και όλα τα παιδιά που το έχουν ψάξει και μαθαίνουμε και εμείς.

Πήραν βέβαια και το χαρτζιλίκι τους και χρυσοπλήρωσα τα extra 3 μέτρα χαλκοσωλήνα που έβαλα.

Σύνολο 6 μέτρα χαλκοσωλήνα και αντλία κενού βέβαια.

Στο δια ταύτα με μικρή δοκιμή που έκανα για κάνα δίωρο ,κάτι δεν μου πάει καλά .

Απο τους 12 βαθμούς εξωτερική 16 μέσα στο σπίτι θερμοκρασία ,σε 15 λεπτά έπιασε τους 21 μέσα.

Αλλα μετά δεν σταμάτησε να δουλεύει στο full.

Η κατανάλωση μου φάνηκε τσιμπημένη 

Ίσως είναι μικρό το 18αρι για τον χώρο.

Θα το τεστάρω καλύτερα στο ρεπό μου

 

BB098F94-F0F7-4F51-B52F-C707B31C281F.jpeg

B5A502EC-92FC-48C2-84D6-8D0B8B8C27ED.jpeg

C891F811-C8C6-4FA7-B7EF-5E544ADD763E.jpeg

Επεξ/σία από TEOKOS
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jaguar13 είπε

Άσε, μίλησα με daikin, τους ανέφερα τι έγινε σε εμένα, ουσιαστικά το κλιματιστικό βγαίνει εκτός εγγύησης από αυτούς λόγω μη προβλεπόμενης εγκατάστασης. Περιμένω να με πάρουν από το κατάστημα να παίξουμε μπουνιές. Από εμένα πλέον μόνο αντικατάσταση με καινούργια συζητάω.

Γιατί βγαίνει εκτός εγγύησης; Από την απόσταση της εξωτερικής μονάδας η επειδή δεν εκαναν κενό; Το δεύτερο, κακώς δεν το κάνουν, αλλά δεν μπορεί να εντοπιστεί από την εταιρεία. 

Κανένας δεν έχει αντλία κενού μαζί του και δεν ενδιαφέρεται. Μόνο αν καλέσεις δικό σου ιδιώτη ψυκτικό και συνεννοηθείτε από πριν, που και σε αυτόν θα ακούσεις δεν χρειάζεται εγώ έχω βάλει 2 χιλιάδες κλιματιστικά έτσι με εκτόνωση από την βαλβίδα δίχως πρόβλημα κτλ. 

Η τεχνική που εφαρμόζουν με την εκδίωξη υγρασίας από την πίεση του ερχόμενου ψυκτικού από την βαλβίδα είναι αμφίρροπη εκτός κι αν δω αποτελέσματα πειράματος που θα μετρούν τι ποιότητας κενό πετύχαν και πόση υγρασία υπάρχει στο κύκλωμα μετά από αυτή την τεχνική. 

Για να βρεις τεχνικό να κάνει κενό πρέπει να ψάξεις με το τηλεσκόπιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...