Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler
1 λεπτό πριν, vaggoulas69 είπε

Καλημέρα παιδιά.

Το fujitsu της φωτογραφίας μπορεί να βοηθήσει κάποιος να βγάλουμε άκρη για το πόσα btu είναι? 

Είναι 20ετίας και κάτι.

 

image.jpeg.218b2f7ad3828d57088239ca39c3a086.jpeg

 

17.000 περίπου (18αρι πες)

Αφού είναι made in Japan, κράτα το να θυμάσαι τι θα πει ποιότητα κατασκευής (ακόμα και αν το αλλάξεις) :P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, dimostr είπε

Πάντως αυτό το πράγμα να μην κοιτάτε τα site των εταιρειών για να δείτε ποια είναι τα νεότερα μοντέλα που ίσως είναι και κάποιος οδηγός αγοράς και κάθεστε και διαβάζετε την κάθε μαλακια κατευθυνομενη και μη στο skroutz και χρησιμοποιείτε αυτό σαν οδηγό αγοράς ακούγοντας κάποιον παπάρα να λέει ......τρομερό εργαλείο.....κάνει το χώρο φουρνο η παγακι .....τον έχει τον χώρο για πλάκα ......είναι κάτι πραγματικά ανεξήγητο 

 

Δεν καταλαβαίνω αν το λες επιθετικά η οχι αλλά όπως και να χει είναι ωραία να το παίζεις έξυπνος και γνωστής σε κάτι που το έχεις ψάξει,ασχολείσαι ή τέλος πάντων σε κάτι ενδιαφέρει. Ότι δεν είσαι της ψηφιακής τεχνολογίας και εμπιστεύεσαι κάποιον ( έστω και μέσω ενός app ή  μέχρι και κάποιον επαγγελματία ψυκτικό που θέλει να σου πουλήσει κατι) προφανώς και παίζει να κάνεις λάθος. Και ακριβώς το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσε ο οποιοσδήποτε να κάνει λάθος για κάτι που δεν γνωρίζει. Το αφήνω εδώ και συνεχίζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Δεν καταλαβαίνω αν το λες επιθετικά η οχι αλλά όπως και να χει είναι ωραία να το παίζεις έξυπνος και γνωστής σε κάτι που το έχεις ψάξει,ασχολείσαι ή τέλος πάντων σε κάτι ενδιαφέρει. Ότι δεν είσαι της ψηφιακής τεχνολογίας και εμπιστεύεσαι κάποιον ( έστω και μέσω ενός app ή  μέχρι και κάποιον επαγγελματία ψυκτικό που θέλει να σου πουλήσει κατι) προφανώς και παίζει να κάνεις λάθος. Και ακριβώς το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσε ο οποιοσδήποτε να κάνει λάθος για κάτι που δεν γνωρίζει. Το αφήνω εδώ και συνεχίζουμε...

Αυτό το πράγμα να νομίζετε ότι όταν λέγετε κάτι που μας βοηθάει όλους μας , λέγεται  με τροπο που θέλει να σας προσβάλλει η να κάνει κάποιος τον έξυπνο είναι πράγματι ανεξήγητο 

Άμα δε θέλετε να ακούσετε την πραγματικότητα γιατί μπαίνετε στο κόπο και διαβάζετε το φόρουμ ,

Υποτίθεται ότι εδώ λέγονται πράγματα που μας βοηθάνε και ΟΧΙ πράγματα που μας ΒΟΛΕΥΟΥΝ 

καλή συνέχεια και περισσότερο διάβασμα πάντα βοηθάει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό το πράγμα να νομίζετε ότι όταν λέγετε κάτι που μας βοηθάει όλους μας , λέγεται  με τροπο που θέλει να σας προσβάλλει η να κάνει κάποιος τον έξυπνο είναι πράγματι ανεξήγητο 

Άμα δε θέλετε να ακούσετε την πραγματικότητα γιατί μπαίνετε στο κόπο και διαβάζετε το φόρουμ ,

Υποτίθεται ότι εδώ λέγονται πράγματα που μας βοηθάνε και ΟΧΙ πράγματα που μας ΒΟΛΕΥΟΥΝ 

καλή συνέχεια και περισσότερο διάβασμα πάντα βοηθάει 

 

Θα τα πάρω τα από πάνω όλα επιμορφωτικά και όχι ότι μου την <<λες>> εμένα και οποιουδήποτε εδώ μέσα. Για να είμαι εδώ μέσα και να ψάχνομαι προφανώς και εγώ και όλοι έχουμε απορίες και παίρνουμε βοήθεια από άλλους χρήστες. Γιαυτό το λόγο λοιπόν και θα αλλαχτεί.  Από κει και πέρα μάλλον έχεις την μύγα μιας και φαίνεται και από πολλά ποστ σου στο forum ότι το ύφος σου στο γραπτό λόγο δεν είναι πολλές φορές βοηθητικός αλλά επικριτικός λες και πληρώνεις εσυ τις αγορές και τις αστοχίες μας. Καλή η βοήθεια σου σε ευχαριστώ και το τελειώνω εδώ μιας και ο λόγος του forum είναι άλλος και όχι να μπαίνω σε διαδικασία διαλόγου μαζί σου σε κάτι που δεν σ αρέσει, δεν σε βολεύει, δεν δεν δεν. Καλή συνέχεια και σε σενα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παει προς δραματικη διαφορα η καταναλωση haier ως προς daikin...θα παω σε μετρηση cop τωρα που εξω ειναι αμεταβλητη η θερμοκρασια λογω συννεφιας.

@liakjim και λοιποι μηπως

εχουμε κυβικα/ωρα σε θερμανση στο sensira 35 ??? κρατικο μυστικο θαναι, δεν τα βρισκω πουθενα, μονο ψυξη βρισκω αλλα δεν λεει κατι αυτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω ένα παλιό aircondition 20ετίας (όχι inverter) συγκεκριμένα το Fujitsu ASY24RGA-W, σε έναν ενιαίο χώρο 49 τμ (γραφείο, καθιστικό και κουζίνα), όπως φαίνεται παρακάτω με γαλάζιο αλλά χωρίς τα διαχωριστικά. Κυρίως με ενδιαφέρει η θέρμανση στο χώρο του γραφείου και του καθιστικού, όχι τόσο της κουζίνας όπου είμαι οκ να είναι λίγο πιο χαμηλά η θερμοκρασία.

image.png.dd357c8a6a56de00cf4d8189d265abe2.png

Το a/c που έχω τώρα (24άρι) αποδίδει στην θέρμανση 7,60-7,70 kW με input power 2.41-2.50 kW (άρα COP περίπου 3). Με καλύπτει ήδη στα κρύα ικανοποιητικά και χωρίς να καίει υπερβολικά, αλλά φαντάζομαι με ένα inverter θα έχω σημαντική εξοικονόμηση.

Πρόσφατα, αντικατέστησα κουφώματα και παράθυρα με ενεργειακά οπότε περιμένω η ζήτηση για θέρμανση να είναι χαμηλότερη από πριν. Συγκεκριμένα, το εργαλείο υπολογισμού θερμικών απωλειών μου βγάζει τώρα 5130 W = 17504 BTU/h (από 6902W πριν). Επισυνάπτω και αναλυτικό txt με τα αποτελέσματα. Στις επιλογές δεν έχω βάλει καθόλου μόνωση σε τοίχους, αλλά στον βορεινό τοίχο υπάρχει κάποια μόνωση εσωτερικά (βιβλιοθήκη με μονωτικό από πίσω).

Σκέφτομαι, να αγοράσω το 18άρι Fujitsu ASYG18KMTE-AOYG18KMTA, το οποίο έχει rated capacity στη θέρμανση 6,3kW οπότε φαίνεται ότι με καλύπτει. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να έχει χαμηλή κατανάλωση. Θα είμαι οκ με το συγκεκριμένο; @liakjim επειδή είδα ότι έχεις το αντίστοιχο 24άρι και έχεις σχετική εμπειρία θα ήθελα και τη δική σου γνώμη. Θα πήγαινα στο 24άρι για σιγουριά αλλά η διαφορά τιμής είναι μεγάλη, αξίζει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Υπολογισμός θερμικών απωλειών.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτό που δεν ανεβάζει ταχύτητα, το έχουν και τα Fujitsu, Toshiba και δεν ξέρω ποια άλλα. Λέγεται cold air draft reduction και σκοπός είναι να μην πέφτει η θερμοκρασία του αέρα κάτω από μια Χ τιμή. Οπότε παρακάμπτει τις ταχύτητες του ανεμιστήρα και παίζει σε χαμηλότερη ακόμη και αν εσύ πατήσεις το high.

To ιδιο συμβαινει και με το Haier , μολις πεσει η καταναλωση κατω απο 300w τοτε ο ανεμιστηρας παει αυτοματα στην 1η σκαλα και δεν αλλαζει..απλα το αναφερω

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dask92 είπε

Παιδιά τι οργανο θερμοκρασίας υγρασίας χρησιμοποιείται που να είναι είτε wifi είτε να δουλεύει με το rm4 mini?

Μπορείς να συνδέσεις το ανάλογο καλώδιο για τροφοδοσία του r4 και θα είσαι οκ. Αυτό έκαν  εγώ. 

Για ακρίβεια στις μετρήσεις δεν ξέρω

Δες εδώ 

https://www.linkshop.gr/smarthome/broadlink/broadlink-hts2-temperature-and-humidity-sensor-usb-cable-for-rm4-mini-and-rm-pro4.html

https://www.public.gr/product/aksesoyar/kiniton/fortistes-kalodia/broadlink-kalodio-me-aisthitira-anixneusis-thermokrasias-kai-ugrasias-hts2-rm4-mini/MRK2548378?gclid=Cj0KCQiAsoycBhC6ARIsAPPbeLth0k_r-JCZ_LZViX0GyD20S3TBcdzIFxUDjmeyI8coPG7zMCoPyl0aAj9lEALw_wcB

Επεξ/σία από cpp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Κλιματιστικό Inverter DAIKIN Siesta Sensira ATXC25C ARXC25C με ζητούμενη θερμοκρασία 21στο Econo στην αθόρυβη λειτουργία μου καίει στο ένα υπνοδωμάτιο 9kwh και στο άλλο μικρότερο υπνοδωμάτιο 6kwh το 24ωρο.Πιστευεται ότι είναι καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ την βοήθεια σας! Θέλω ένα κλιματιστικό για σαλόνι 36τ.μ με 3 Μ. ύψος ταβάνι και 1μπαλκονόπορτα με διπλά τζάμια και τον Απρίλιο θα μπει και θερμοπρόσοψη! Χρήση κυρίως θέρμανση!Την γνώμη σας για το Carrier 42QHG018D8SE Extreme 2 Χρειαζόμαστε χαμηλή κατανάλωση και πολύ καλή απόδοση!Τα φώτα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, georgioskas είπε

Παρακαλώ την βοήθεια σας! Θέλω ένα κλιματιστικό για σαλόνι 36τ.μ με 3 Μ. ύψος ταβάνι και 1μπαλκονόπορτα με διπλά τζάμια και τον Απρίλιο θα μπει και θερμοπρόσοψη! Χρήση κυρίως θέρμανση!Την γνώμη σας για το Carrier 42QHG018D8SE Extreme 2 Χρειαζόμαστε χαμηλή κατανάλωση και πολύ καλή απόδοση!Τα φώτα σας!

https://www.elith.gr/calc/index.php

τρεξτο για το χώρο του κλιματιστικου

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω την ίδια ερώτηση εδώ που έκανα σε άλλο νήμα.

 

Έχει δοκιμάσει κάποιος εδώ κλιματιστικό Tesla?

Συγκεκριμένα το https://tesla.info/el/air-conditioning/ta71fful-2432iaw/

Το σκέφτομαι για playroom 50τμ σε περιοχή που κάνει κρύο (χίονι και φτάνει κάτω από το μηδέν η θερμοκρασία κάθε χειμώνα).

Προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει να πάει κανείς σε κάτι τέτοιο ή στα ακριβά π.χ. Daikin τα οποία φτάνουν και τριπλή τιμή. Εκεί που θα μπει δεν θα χτυπάει ο αέρας απεύθείας πάνω σε άνθρωπο οπότε "έξυπνα μάτια", "ανιχνευτές κίνησης/ανθρώπων" κτλ που έχουν κάτι Mitsubishi/Daikin δεν νομίζω ότι χρειάζονται. 

Θα τοποθετηθεί και καθαριστής αέρα στο χώρο (κυκλοφορία αέρα) και υπάρχει και αφυγραντήρας έξω από το δωμάτιο (καλύπτει) που δουλεύει 24/7. 

 

Θα το αγοράζατε? Η τιμή του και τα σχόλεια στο σκρούτζ είναι δελεαστικά.  Επίσης δίνει 10 χρόνια εγγύηση αλλά διάβασα κάπου εδώ στο νήμα ότι πρέπεινα κάνεις συντήρηση κάθε χρόνο με εξουσιοδοτημένο τεχνικό. Τι σημαίνει αυτό σε ευρώ? Μήπως δεν αξίζει?

 

Ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, therock είπε

Παιδιά καλημέρα. Για χώρο που έχει γίνει μελέτη και είναι τοποθετημενο 18αρι (θέλω να αντικαστασω το παλιό,μη μου πείτε πάλι ερωτηματολόγια σίγουρα είναι δεκαοχταρι ) υπάρχει κάτι οικονομικό με 3Α σε ψύξη και θέρμανση. Γύρω στα 500-600 ευρώ?

Βρίσκω ένα Sendo κοντά στα 600 με 2Α ψύξη και 3 Α θερμανση

Sendo Cronus SND-18CRS

Haier Tide Green Plus AS50TDMHRA-C / 1U50MEMFRA-C

Προσοχή στις παραεισαγωγές, θέλουμε να λέει 5 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας.

6 ώρες πριν, tsigpan είπε

Καλημερα σας. 

Εχω σε σπιτι 100τμ δυο κλιματιστικά Hitachi δυστηχώς παλιας τεχνολογιας οχι inverter, αφου αγοραστηκαν το 2006. Το ενα  18αρι σε ενιαιο χωρο σαλονοτραπεζαρια- κουζινα και το αλλο 12 αρι στο διαδρομο για να πιανει τα τρια υπνοδωματια. το 18αρι ειναι το Hitachi RAS-18KH και το 12αρι το hitachi rac14kh2. Πως μπορω να δω την καταναλωση τους γιατι δυστηχώς  με το  εγχειριδιο χρησης που βρηκα δεν μπορω να υπολογισω   καταναλωσεις και ενεργειακή κλαση. Αν σας βοηθαει ανεβαζω φωτο απο την εξωτερική τους μοναδα. Σκεφτομαι αν συμφερει να τα λειτουργησω επικουρικα για θερμανση με τιμή ρευματος παλιου online 0.097 εως Φθινοπωρο του 24. Λεω επικουρικα γιατι σαν κυρια θερμανση θα εχω αεριο με 0,125 της ΔΕΗ που ειναι δυσκολο να βγει χειμωνας με τετοια τιμή. Σπιτι μονωμενο με κελυφος περιπου 10000 κιλοβατωρες ηθελα σεζον τωρα με οικονομία και 1 με 2 βαθμους παρακατω θερμοκρασια λεω να βγει  η χρονια με 8000.

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

IMG20221127111520.jpg

 

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

IMG20221127111341.jpg

 

Σου λένε , 1000W και 1700W αντίστοιχα.

6 ώρες πριν, vaggoulas69 είπε

Καλημέρα παιδιά.

Το fujitsu της φωτογραφίας μπορεί να βοηθήσει κάποιος να βγάλουμε άκρη για το πόσα btu είναι? 

Είναι 20ετίας και κάτι.

 

image.jpeg.218b2f7ad3828d57088239ca39c3a086.jpeg

17άρι. Γρήγορα ανακύκλωση.

4 ώρες πριν, Specs είπε

εχουμε κυβικα/ωρα σε θερμανση στο sensira 35 ???

https://www.tecnomat.it/pub/media/catalog/product/0/d/5/4/condizionatore_inverter_daikin_new_evolution_monosplit_btu_seer_scop_r_25004592_techsheetsup_02.pdf

3 ώρες πριν, 4LeX είπε

Καλησπέρα,

Έχω ένα παλιό aircondition 20ετίας (όχι inverter) συγκεκριμένα το Fujitsu ASY24RGA-W, σε έναν ενιαίο χώρο 49 τμ (γραφείο, καθιστικό και κουζίνα), όπως φαίνεται παρακάτω με γαλάζιο αλλά χωρίς τα διαχωριστικά. Κυρίως με ενδιαφέρει η θέρμανση στο χώρο του γραφείου και του καθιστικού, όχι τόσο της κουζίνας όπου είμαι οκ να είναι λίγο πιο χαμηλά η θερμοκρασία.

image.png.dd357c8a6a56de00cf4d8189d265abe2.png

Το a/c που έχω τώρα (24άρι) αποδίδει στην θέρμανση 7,60-7,70 kW με input power 2.41-2.50 kW (άρα COP περίπου 3). Με καλύπτει ήδη στα κρύα ικανοποιητικά και χωρίς να καίει υπερβολικά, αλλά φαντάζομαι με ένα inverter θα έχω σημαντική εξοικονόμηση.

Πρόσφατα, αντικατέστησα κουφώματα και παράθυρα με ενεργειακά οπότε περιμένω η ζήτηση για θέρμανση να είναι χαμηλότερη από πριν. Συγκεκριμένα, το εργαλείο υπολογισμού θερμικών απωλειών μου βγάζει τώρα 5130 W = 17504 BTU/h (από 6902W πριν). Επισυνάπτω και αναλυτικό txt με τα αποτελέσματα. Στις επιλογές δεν έχω βάλει καθόλου μόνωση σε τοίχους, αλλά στον βορεινό τοίχο υπάρχει κάποια μόνωση εσωτερικά (βιβλιοθήκη με μονωτικό από πίσω).

Σκέφτομαι, να αγοράσω το 18άρι Fujitsu ASYG18KMTE-AOYG18KMTA, το οποίο έχει rated capacity στη θέρμανση 6,3kW οπότε φαίνεται ότι με καλύπτει. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να έχει χαμηλή κατανάλωση. Θα είμαι οκ με το συγκεκριμένο; @liakjim επειδή είδα ότι έχεις το αντίστοιχο 24άρι και έχεις σχετική εμπειρία θα ήθελα και τη δική σου γνώμη. Θα πήγαινα στο 24άρι για σιγουριά αλλά η διαφορά τιμής είναι μεγάλη, αξίζει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Υπολογισμός θερμικών απωλειών.txt 1.45 kB · 1 download

Λογικά θα είσαι οκ.

 

13 λεπτά πριν, georgioskas είπε

Παρακαλώ την βοήθεια σας! Θέλω ένα κλιματιστικό για σαλόνι 36τ.μ με 3 Μ. ύψος ταβάνι και 1μπαλκονόπορτα με διπλά τζάμια και τον Απρίλιο θα μπει και θερμοπρόσοψη! Χρήση κυρίως θέρμανση!Την γνώμη σας για το Carrier 42QHG018D8SE Extreme 2 Χρειαζόμαστε χαμηλή κατανάλωση και πολύ καλή απόδοση!Τα φώτα σας!

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

4 λεπτά πριν, Jargon είπε

Κάνω την ίδια ερώτηση εδώ που έκανα σε άλλο νήμα.

 

Έχει δοκιμάσει κάποιος εδώ κλιματιστικό Tesla?

Συγκεκριμένα το https://tesla.info/el/air-conditioning/ta71fful-2432iaw/

Το σκέφτομαι για playroom 50τμ σε περιοχή που κάνει κρύο (χίονι και φτάνει κάτω από το μηδέν η θερμοκρασία κάθε χειμώνα).

Προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει να πάει κανείς σε κάτι τέτοιο ή στα ακριβά π.χ. Daikin τα οποία φτάνουν και τριπλή τιμή. Εκεί που θα μπει δεν θα χτυπάει ο αέρας απεύθείας πάνω σε άνθρωπο οπότε "έξυπνα μάτια", "ανιχνευτές κίνησης/ανθρώπων" κτλ που έχουν κάτι Mitsubishi/Daikin δεν νομίζω ότι χρειάζονται. 

Θα τοποθετηθεί και καθαριστής αέρα στο χώρο (κυκλοφορία αέρα) και υπάρχει και αφυγραντήρας έξω από το δωμάτιο (καλύπτει) που δουλεύει 24/7. 

 

Θα το αγοράζατε? Η τιμή του και τα σχόλεια στο σκρούτζ είναι δελεαστικά.  Επίσης δίνει 10 χρόνια εγγύηση αλλά διάβασα κάπου εδώ στο νήμα ότι πρέπεινα κάνεις συντήρηση κάθε χρόνο με εξουσιοδοτημένο τεχνικό. Τι σημαίνει αυτό σε ευρώ? Μήπως δεν αξίζει?

 

Ευχαριστώ.

 

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...