Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Dask92 είπε

Λες αν ήξερα να το έπαιρνα ρε φιλε? Το πηρα 700 με εγκατάσταση και με αξιολογήσεις σκρουτζ. Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις δεν λένε? Και με προηγούμενες τιμές kwh δεν με ζόρισε ίσα ίσα. Τώρα όμως άλλαξαν τα δεδομένα και γιαυτο πήγα στο edge που το βρήκα 950. Το καλό σε όλη την υπόθεση είναι ότι βρήκα και θα το δώσω το izuru

Πάντως αυτό το πράγμα να μην κοιτάτε τα site των εταιρειών για να δείτε ποια είναι τα νεότερα μοντέλα που ίσως είναι και κάποιος οδηγός αγοράς και κάθεστε και διαβάζετε την κάθε μαλακια κατευθυνομενη και μη στο skroutz και χρησιμοποιείτε αυτό σαν οδηγό αγοράς ακούγοντας κάποιον παπάρα να λέει ......τρομερό εργαλείο.....κάνει το χώρο φουρνο η παγακι .....τον έχει τον χώρο για πλάκα ......είναι κάτι πραγματικά ανεξήγητο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα, πρώτη φορά ,στη ζωή μου φέτος σκοπεύω να βγάλω το χειμώνα με θέρμανση από κλιματιστικό. Έχω ένα 18αρι inventor supreme. Πέρα του ότι με εκνευρίζει απίστευτα οτι τρίζουν τα πλαστικά του στη θέρμανση,  ανά διαστήματα σταματάει ο ζεστός αερας και σηκωνει οριζοντια τη περσιδα φυσώντας με χαμηλή ροή στους 25C θεμοκρασια εξόδου. Γιατί το κάνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, c-max είπε

Ποιος ειπε οτι τα heavy δεν κατεβαινουν χαμηλα; 😁 Θαυμαστε Heavy srk63zrw με 10,5 εξωτερικη 19 μεσα και ζητηση 19.

2022-11-27_07-43-18.png

Εξωτερική; Κάτω από 12 ε;

edit

Α οκ @c-max λες εξωτερική.

Βασικά κάτι παίζει με τα mitsubishi. Παρατηρούσα και το 80άρι heavy του @apostolisep3, το οποίο κάτω από κάποια εξωτερική θερμοκρασία, κάνει ξαφνικό deep σε άλλη στάθμη λειτουργίας . Το ίδιο έκανε και το mitsubishi electric του γείτονα.

image.png.03fb018fae66935db2221fecfe4bca4a.png

9 ώρες πριν, ANTONIOS67 είπε

Τελευταια ερωτηση , ποσα ειναι τα μινιμουμ μετρα σωληνα που θα πρεπει να εχουν αυτα τα κλιματιστικα ??

2μ.

1 ώρα πριν, NickTheMeat είπε

Καλημέρα, πρώτη φορά ,στη ζωή μου φέτος σκοπεύω να βγάλω το χειμώνα με θέρμανση από κλιματιστικό. Έχω ένα 18αρι inventor supreme. Πέρα του ότι με εκνευρίζει απίστευτα οτι τρίζουν τα πλαστικά του στη θέρμανση,  ανά διαστήματα σταματάει ο ζεστός αερας και σηκωνει οριζοντια τη περσιδα φυσώντας με χαμηλή ροή στους 25C θεμοκρασια εξόδου. Γιατί το κάνει αυτό?

Σαπίλα φασόν midea που κάνει on-off. Δούλεψε το με follow me και όσο το δυνατόν υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα αντέχεις από άποψη θορύβου και θα δεις τα watts να πέφτουν και τα διαστήματα που σβήνει τον συμπιεστή να αραιώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, c-max είπε

Ποιος ειπε οτι τα heavy δεν κατεβαινουν χαμηλα; 😁 Θαυμαστε Heavy srk63zrw με 10,5 εξωτερικη 19 μεσα και ζητηση 19.

2022-11-27_07-43-18.png

Το μυστικό είναι η εξωτερική να είναι κάτω από 12 βαθμούς στους 12,1 έβλεπες άλλη συμπεριφορά 

Όταν η εξωτερική θα είναι μεταξύ 0-2 θα δεις άλλη συμπεριφορά και όταν πέσεις κάτω από -2 θα δεις άλλη συμπεριφορά 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σαπίλα φασόν midea που κάνει on-off. Δούλεψε το με follow me και όσο το δυνατόν υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα αντέχεις από άποψη θορύβου και θα δεις τα watts να πέφτουν και τα διαστήματα που σβήνει τον συμπιεστή να αραιώνουν.

δυστυχως δεν υποστηριζει follow me . το εχω με heat και τον ανεμιστηρα στο auto. Δουλευει στη μικρη ενταση ανεμιστηρα συνέχεια και ενω το εχω ρυθμισει στους 23 και εχω στο σπιτι μεσα 21,5 αυτο κανει αυτα τα on-off για κανα 2 λεπτα και ξανασυνεχιζει με χαμηλη ενταση ανεμιστηρα . αυτα τα on off μου αυξανουν την καταναλωση? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα τέλη της εβδομάδας έγινε η εγκατάσταση του Toshiba Yukai 13. Με αντλία κενού και μήκος σωληνώσεων περίπου 3μ.

Ο εγκαταστάτης (με 20 χρόνια στην δουλειά) μου είπε ότι είναι πολύ καλό το κλιματιστικό - έχει και το ίδιο σε 10άρι.

Όλα καλά λοιπόν! 

Το μόνο που δεν κατάφερα είναι να μπει στην πρίζα ώστε να βάλω το tapo P110 για να μετρήσω. Ακριβώς δίπλα στο κλιματιστικό είχε μπουάτ και συνδέθηκε εκεί για αισθητικούς λόγους (το αφεντικό του σπιτιού δεν σήκωνε πολλά επί του θέματος). Σκέφτομαι να βάλω πρίζα στο μπουάτ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Εξωτερική; Κάτω από 12 ε;

edit

Α οκ @c-max λες εξωτερική.

Βασικά κάτι παίζει με τα mitsubishi. Παρατηρούσα και το 80άρι heavy του @apostolisep3, το οποίο κάτω από κάποια εξωτερική θερμοκρασία, κάνει ξαφνικό deep σε άλλη στάθμη λειτουργίας . Το ίδιο έκανε και το mitsubishi electric του γείτονα.

 

Ανεβασα την ζητηση εδω και ωρα στους 20 για να μην κανει ον οφ, και παραμενει σταυερα η καταναλωση στα 150 w. H Η εξωτερικη εχει ανεβει στους 11,7.  Ειμαι περιεργος τι θα κανει σε λιγο.

Ενα περιεργο πραγμα ομως, που το εχω παρατηρησει και στο μικρο. Εκτος της μεγιστης ταχυτητας ανεμιστηρα, στις υπολοιπες αλλαζει η ταχυτητα παροτι το εχω πχ τωρα στην 3η (απο 4 συνολο) σαν να ειναι σε auto. Αυτη την στιγμη βγαζει πολυ λιγο αερα σαν να ειναι στην πρωτη σκαλα ανεμιστηρα.

2022-11-27_09-18-24.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

δυστυχως δεν υποστηριζει follow me . το εχω με heat και τον ανεμιστηρα στο auto. Δουλευει στη μικρη ενταση ανεμιστηρα συνέχεια και ενω το εχω ρυθμισει στους 23 και εχω στο σπιτι μεσα 21,5 αυτο κανει αυτα τα on-off για κανα 2 λεπτα και ξανασυνεχιζει με χαμηλη ενταση ανεμιστηρα . αυτα τα on off μου αυξανουν την καταναλωση? 

 

 

Στο site της inventor δείχνει ότι έχει follow me.

4 λεπτά πριν, c-max είπε

Ανεβασα την ζητηση εδω και ωρα στους 20 για να μην κανει ον οφ, και παραμενει σταυερα η καταναλωση στα 150 w. H Η εξωτερικη εχει ανεβει στους 11,7.  Ειμαι περιεργος τι θα κανει σε λιγο.

Ενα περιεργο πραγμα ομως, που το εχω παρατηρησει και στο μικρο. Εκτος της μεγιστης ταχυτητας ανεμιστηρα, στις υπολοιπες αλλαζει η ταχυτητα παροτι το εχω πχ τωρα στην 3η (απο 4 συνολο) σαν να ειναι σε auto. Αυτη την στιγμη βγαζει πολυ λιγο αερα σαν να ειναι στην πρωτη σκαλα ανεμιστηρα.

2022-11-27_09-18-24.png

Αυτό που δεν ανεβάζει ταχύτητα, το έχουν και τα Fujitsu, Toshiba και δεν ξέρω ποια άλλα. Λέγεται cold air draft reduction και σκοπός είναι να μην πέφτει η θερμοκρασία του αέρα κάτω από μια Χ τιμή. Οπότε παρακάμπτει τις ταχύτητες του ανεμιστήρα και παίζει σε χαμηλότερη ακόμη και αν εσύ πατήσεις το high.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό που δεν ανεβάζει ταχύτητα, το έχουν και τα Fujitsu, Toshiba και δεν ξέρω ποια άλλα. Λέγεται cold air draft reduction και σκοπός είναι να μην πέφτει η θερμοκρασία του αέρα κάτω από μια Χ τιμή. Οπότε παρακάμπτει τις ταχύτητες του ανεμιστήρα και παίζει σε χαμηλότερη ακόμη και αν εσύ πατήσεις το high.

Επίσης και Panasonic.
Εγώ, επειδή χρησιμοποιώ περισσότερο FAN 1, μερικές φορές, όταν η θερμοκρασία έχει φτάσει από καιρό στο σημείο ρύθμισης και έχει γίνει ομοιόμορφη, όταν οι απώλειες είναι πιθανώς χαμηλότερες, παρατηρώ πώς η ταχύτητα του εσωτερικού ανεμιστήρα πέφτει σε χαμηλότερο επίπεδο από τη ρύθμιση FAN1 , γίνεται και πολύ πιο ήσυχο, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν διαρκεί πολύ (το περισσότερο που έχω δει είναι περίπου δύο ώρες) και μετά σβήνει (on/off)... βασικά, αφού μειώσει στροφές, το on/off είναι αναμενόμενο (σαν να το άφησα να δουλέψει κατευθείαν στο "αθόρυβο"), αφού η ροή του αέρα είναι πολύ χαμηλότερη και η απαγωγή θερμότητας σε όλο το χώρο δεν είναι πλέον η ίδια, η θερμότητα που βρίσκεται κοντά επηρεάζει τον αισθητήρα της συσκευής και πολύ πιο γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο site της inventor δείχνει ότι έχει follow me.

Ειχες δικιο, τελικα εχει. οποτε το δουλευω με follow me και με μεγιστη ταχυτητα ανεμιστηρα? πως θα πετυχω ετσι την μεγιστη εξοικονομηση? πρεπει να δουλευει χαμηλα για να εχει μεγιστη αποδοση ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

Ειχες δικιο, τελικα εχει. οποτε το δουλευω με follow me και με μεγιστη ταχυτητα ανεμιστηρα? πως θα πετυχω ετσι την μεγιστη εξοικονομηση? πρεπει να δουλευει χαμηλα για να εχει μεγιστη αποδοση ετσι δεν ειναι?

Follow me, μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα και θερμοκρασία που νιώθεις άνετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

off topic alert 😀 liakjim γιατι οταν  παω να βαλω δευτερη entity id στο dashboard μου γραφει no data και χανω και τη προηγουμενη καμπυλη;

Αλλαξε συμπεριφορα με την εξωτερικη στους 12,3 και με ηλιο πανω στην μοναδα

2022-11-27_10-21-30.png

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, c-max είπε

off topic alert 😀 liakjim γιατι οταν  παω να βαλω δευτερη entity id στο dashboard μου γραφει no data και χανω και τη προηγουμενη καμπυλη;

Αλλαξε συμπεριφορα με την εξωτερικη στους 12,3 και με ηλιο πανω στην μοναδα

2022-11-27_10-21-30.png

Θα πας και θα βάλεις override και θα αλλάξεις τις μονάδες πχ σε C .

Άρα λοιπόν με το που καβάλησε τους 12, άλλαξε προγραμματισμό. Μακάρι να ξέραμε γιατί. Προσωπικά έχω μια υποψία: δεν θέλουν κρύα ρεύματα αέρα στη Mitsubishi οπότε ανεβάζουν watts και παίζουν πιο πολύ onoff για να βγάζουν πάντα ζεστό αέρα. Υποψία απλά,το πιθανότερο είναι να είναι εντελώς λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα πας και θα βάλεις override και θα αλλάξεις τις μονάδες πχ σε C .

Άρα λοιπόν με το που καβάλησε τους 12, άλλαξε προγραμματισμό. Μακάρι να ξέραμε γιατί. Προσωπικά έχω μια υποψία: δεν θέλουν κρύα ρεύματα αέρα στη Mitsubishi οπότε ανεβάζουν watts και παίζουν πιο πολύ onoff για να βγάζουν πάντα ζεστό αέρα. Υποψία απλά,το πιθανότερο είναι να είναι εντελώς λάθος.

Δεν είναι θέμα κρύων ρευμάτων ,απλά θεωρούν ότι όταν ανεβαίνει η εξωτερική θα κάνουν περισσότερη οικονομία εάν φορτσαρει για να πάει +2 από τη ζητούμενη και να σβήσει ,θεωρώντας ότι έτσι θα διατηρηθεί πιο οικονομικά η εσωτερική θερμοκρασία ,έλα όμως που σε ένα αμονωτο σπιτι η ένα οριακό κλιματιστικό δε θα μπορέσει ποτέ να πιάσει την θερμοκρασία στόχο και γι'αυτό βλέπουμε τις καναλωσεοςντων 1000-1200 watt  για πολλές ώρες και αρχίζει και βρίζει ο χρήστης ότι το κλιματιστικό καίει τα άντερα του 

Η πραγματικότητα όμως είναι ότι το κλιματιστικό  δεν επαρκεί για να το κάνει αυτό  

 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...