Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, havanapd είπε

Το ύψος του σπιτιού από το πάτωμα μέχρι το ταβάνι είναι 2,65.

Όλα τα δωμάτια έχουν μπαλκονόπορτες 1,20x2,20 και από μία πόρτα προς το χωλ.

Περιοχή Καλαμαριά Θεσσαλονίκης.

Το βασικό που θέλω να καλύψω είναι η θέρμανση κυρίως καθώς έχω λέβητα φυσικού αερίου και έχω τρομάξει!

Ψύξη μόνο σε καύσωνες ή έστω αρκετά ψηλές θερμοκρασίες.

Βρήκα και ένα σχέδιο που είχα κάνει παλιότερα, όπου το επάνω κόκκινο κουτάκι είναι το υπάρχον 18άρι κλιματιστικό και το κάτω ήταν αυτό που σκεφτόμουν μα βάλω στο χωλ για να δίνει θέρμανση ή ψύξη στα δωμάτια και στα μπάνια. 
Το πρόβλημα ήταν ότι η επιθυμητή θερμοκρασία στο χωλ θα έφτανε αμέσως και θα σταματούσε το κλιματιστικό.

Έτσι και η σκέψη να μπουν στα δωμάτια.

spiti.jpg

Δεν νομίζω ότι θα γίνει αυτό που θέλεις.

Θα έβαζα 2 κλιματιστικά ή ένα multi στα 2 κάτω δωμάτια κ άλλο ένα 9άρι στο πάνω μικρό δωμάτιο.

ΥΓ Να τολμήσω να ρωτήσω, πόσο μήκος σωληνώσεων σου έχουν βάλει στο 18άρι;

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχουν κάνει μία "κουλούρα¨ πίσω από την εξωτερική μονάδα - 2 μέτρα περίπου +-.

Από ότι διάβασα εδώ κανονικά πρέπει 3 μέτρα;

Στο μεγάλο υπνοδωμάτιο έχει καμία λογική να βάλω Daikin 12άρι που είναι στην ίδια τιμή με το 9άρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Και όμως μόλις κάλεσα στο public. Η προσφορά ισχύει για συγκεκριμένα προϊόντα πράγμα το οποίο δεν το γράφουν στους όρους. Επίσης όπως λες σε όλα τα προϊόντα βγάζει το παραπλανητικό μήνυμα για την επιστροφή στο πορτοκαλί πλαίσιο. Ζήτησα να μου κάνουν επιστροφή και η ευγενικότατη κατά τα άλλα call agent μίλησε με κάποιον ανώτερο και δεν δέχτηκαν. Παραδέχτηκε όμως πως όντως υπάρχει πρόβλημα με τους όρους και θα έπρεπε να αναγράφουν πως είναι μόνο για επιλεγμένα προϊόντα και μου είπε να στείλω email στο [email protected] με το αίτημά μου αναλυτικά.
Εαν αργήσουν να απαντήσουν ή απαντήσουν αρνητικά θα γίνει καταγγελία καθώς φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος που την πάτησε. Παρακαλώ όποιος νομίζει πως θα πάθαινε το ίδιο ή όποιος την πάτησε ήδη όπως εγώ να απαντήσει εδώ ώστε να τους στείλω και ένα screenshot (σε αυτούς και ύστερα σε Συνήγορος και προστασία καταναλωτή) καθώς το συγκεκριμένο topic εδώ έχει εκατοντάδες επισκέπτες κάθε μέρα ενώ στο google με το keyword "συμβουλές για κλιματιστικά" και άλλα σχετικά εμφανίζετε πρώτο μεταξύ άλλων συζητήσεων.

Τι πάει να πει δεν το δέχονται; Υπαναχώρηση ουσιαστικά κάνεις ή μάλλον καλύτερα ακύρωση της παραγγελίας εφόσον δεν σου την έχουν στείλει ήδη.

Εκτός αν εννοείς επιστροφή των πόντων.

Και εγώ είμαι υπέρ του να ξεκινήσεις άμεσα συνομιλία με το Συνήγορο του Καταναλωτή ώστε να τελειώσεις γρηγορότερα, είτε για επιστροφή των πόντων είτε για ακύρωση της παραγγελίας και επιστροφή χρημάτων.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, havanapd είπε

Έχουν κάνει μία "κουλούρα¨ πίσω από την εξωτερική μονάδα - 2 μέτρα περίπου +-.

Από ότι διάβασα εδώ κανονικά πρέπει 3 μέτρα;

Στο μεγάλο υπνοδωμάτιο έχει καμία λογική να βάλω Daikin 12άρι που είναι στην ίδια τιμή με το 9άρι;

Εξαρτάται από το μοντέλο για την κουλούρα. Ποιο είναι;

Για το 12άρι , αν έχεις σκοπό να έχεις την πόρτα συνέχεια ανοιχτή , που μάλλον ναι, θα το έβαζα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, havanapd είπε

Inventor Passion Pro 18000 P6MVI-18WFR

Κανονικά σε αυτά επιβάλλεται 3 μέτρα και άνω. Αν δεν έχεις κραδασμούς/θόρυβο στη λειτουργία, θα μπορούσες να το αφήσεις όπως είναι. Αν όμως έχεις θόρυβο, με ένα τηλέφωνο στην Inventor, θα έρθουν και θα στο φτιάξουν. Ελπίζω να το έχεις εντός εγγύηση και αν ήθελε ηλεκτρονική καταχώρηση εντός 30 ημ να το έχεις κάνει (εφόσον βέβαια πιστεύεις ότι έχει θόρυβο). Αν όχι, διέγραψε το σχόλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι εντός αν ισχύει η 10ετής (το είχα δηλώσει) αλλά δεν έχω ούτε κραδασμούς ούτε θόρυβο.

Είμαι ευχαριστημένος από το Inventor, μόνο λίγο θόρυβο από τα πλαστικά έχω από συστολή - διαστολή στην θέρμανση.

Αυτός είναι και ο λόγος που θα έβαζα κάτι άλλο στα υπνοδωμάτια. 

Το public έβαλε το ταμπελάκι 20% επιστροφή eurobank και δυστυχώς δεν περιλαμβάνει αυτά που ήθελα.

 

Επεξ/σία από havanapd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Δεν έχεις κάνει τίποτα γιατί τα προβλήματα λύθηκαν ? Δεν είναι τόσο έντονα που να δημιουργήσουν θέμα ? Δεν ασχολείται η αντιπροσωπεία ? 

Είναι κάτι απολα αυτά η είναι κάτι άλλο ?

Εχω βρει μια ρύθμιση που δεν είναι πολύ ενοχλητικο. Η αντιπροσωπεία λεει οτι είναι μάλλον φυσιολογικο αλλα μπορει και να φταίει ο χώρος, το χρώμα στα πλακάκια, η θέση του ρούτερ ή το κοντρόλ του tvbox. Αν τα αλλαξω όλα αυτά μπορεί να φτιάξει. Αν οχι, τότε είναι σίγουρα φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εχω βρει μια ρύθμιση που δεν είναι πολύ ενοχλητικο. Η αντιπροσωπεία λεει οτι είναι μάλλον φυσιολογικο αλλα μπορει και να φταίει ο χώρος, το χρώμα στα πλακάκια, η θέση του ρούτερ ή το κοντρόλ του tvbox. Αν τα αλλαξω όλα αυτά μπορεί να φτιάξει. Αν οχι, τότε είναι σίγουρα φυσιολογικό.

Τι ρύθμιση είναι αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εχω βρει μια ρύθμιση που δεν είναι πολύ ενοχλητικο. Η αντιπροσωπεία λεει οτι είναι μάλλον φυσιολογικο αλλα μπορει και να φταίει ο χώρος, το χρώμα στα πλακάκια, η θέση του ρούτερ ή το κοντρόλ του tvbox. Αν τα αλλαξω όλα αυτά μπορεί να φτιάξει. Αν οχι, τότε είναι σίγουρα φυσιολογικό.

Αφού δε σου είπαν ότι είναι ματιασμενο είσαι σε καλό δρόμο 

Και συ όμως όλα έτοιμα τα περιμένεις ,κρέμασε ένα σκόρδο μια χάντρα στη τελική βάλτου μια μουτζουρα μη το πιάνει το μάτι 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, lexotamilf είπε

Επειδή δεν καταλαβαίνω (προφανώς έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες) τί εννοείς λέγοντας on-off;

Και επειδή, μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις, ορίστε:

image.png.3d35010fc4de41a9acd9d180dc28821f.png

Εξήγηση.

Το πράσινο είναι ένα Mitsubishi SRK/SRC-80ZR-W. Όπως βλέπεις, δεν είναι ευέλικτο στο να διατηρηθεί χαμηλά και έκανε on-off από τα 1200W.

Το γαλάζιο είναι το Fujitsu asyg24kmta. Αυτό έπεσε ακόμη και στα 170W, οπότε έδινε ίσα ίσα όσο ήθελε ο χώρος, διατηρώντας μια σταθερή λειτουργία. Βέβαια κατά το μεσημέρι που η εξωτερική θερμοκρασία άρχισε να ανεβαίνει (μπλε σκούρα καμπύλη), έπεσαν οι απώλειες, οπότε ανέβαινε η εσωτερική θερμοκρασία (κιτρινόλευκη καμπύλη). Ανέβαινε, ανέβαινε, μέχρι που το μεσημέρι κατά τις 13:15 το κλιματιστικό διάβασε κάπου 24C (με 22 ζήτηση) και λέει, ωπα, κράτει. Εκεί θα δεις όμως ότι όταν ο ζεστός αέρας παύει να παράγεται, τότε το κλιματιστικό ξαφνικά διαβάζει ας πούμε 23.5 και δίνει εντολή για εκκίνηση, οπότε έχει πάλι υπερθέρμανση , πάλι κράτηση κτλ σε κύκλους των 3΄ περίπου. Αν μπορούσε να κατέβει κάτω από τα 170W, θα μπορούσε να δώσει λιγότερα ποσά ενέργειας, οπότε θα "απορροφούσε" τις πολύ μικρές απώλειες. Βέβαια μιλάμε για 24άρι που τα 170W είναι ήδη εξαιρετική τιμή (και μάλλον η κατώτατη της αγοράς για 24Κ) κ για μια οριακή περίπτωση από άποψη απαιτήσεων σε θέρμανση. Εννοείται, ότι είναι διαφορετικό να κατεβαίνει ένα κλιματιστικό όχι κάτω από πχ 400W, άλλο όχι κάτω από 170 και άλλο 1200W όπως το Mitsubishi (αν και αυτό είναι τέρας, απλά θα το έβαλαν σε χώρο που δεν ήθελε τη συγκεκριμένη στιγμή ιδιαίτερη θέρμανση (δεν είναι σε δικό μου σπίτι οπότε δεν έχω τον έλεγχο)).

Αυτά.

Πάρτε κ το διάγραμμα να παίξετε https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/d7YjxK2aG2tGXVZGlBVczfcx02wvHH3G

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...