Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ναι το αναφερει στους ορους για ποια κλιματιστικα δεν ισχυει το 20% επιστροφη με καρτα Eurobank θελει προσοχη..Eιχε η γυναικα τετοια καρτα με επιστροφη και δεν το ξερα, μολις αποψε το ειδαμε!! Πληρωνουμε ολο το ποσο και μετα απο καποιες μερες μπαινει η επιστροφη στον λογαριασμο, ετσι γινεται;;

Που γράφει τους όρους που αναφέρεις φίλε μου; Γιατί όταν κάποιος πατήσει το banner που γράφει για την προσφορά εμφανίζει τις κατηγορίες που θεωρητικά όταν τις πατάς κανονικά θα έπρεπε να φιλτράρει και να εμφανίζει μόνο τα προϊόντα που συμμετέχουν στην προσφορά. Αφού ακολούθησα την παραπάνω διαδρομή αγόρασα κλιματιστικό και μετά είδα πως στην λίστα δεν έχουν όλα τα προϊόντα την ένδειξη "επιστροφή 20%". 

 

Edit:

Βρήκα τους όρους για την επιστροφή και δεν αναφέρει πουθενά πως ισχύει για επιλεγμένα προϊόντα. Γράφει γενικά για όλα τα διαθέσιμα κλιματιστικά απο 199 ευρώ και πάνω. https://www.public.gr/page/eurobank-epistrofh-oikiakes-suskseues-mikrosuskeues-klimatismos

IMG_20221110_003318.jpg

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, popopo είπε

Πάντως έχοντας σαν παράδειγμα την πρόσφατη υποδειγματική αντιμετώπιση μου από την Daikin, εάν είχα αυτά τα δεδομένα πέρυσι που αγόρασα το edge, θα σκεφτόμουν σοβαρά να πληρώσω τη διαφορά και να πάω στο perfera.

Κι εγώ από την Ντάικιν είχα υποδειγματική αντιμετώπιση.

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτό θα πρέπει να σπάει μπάλες μέσα στη σιγαλιά της νύχτας....

Θυμάμαι από τους πρώτους που είχαν αναφερθεί σε κάποιον θόρυβο από την εσωτερική μονάδα είναι ο @rbx1000 που από ότι θυμάμαι, δεν φτιάχτηκε ποτέ μιας και η αντιπροσωπεία έκανε την πάπια. Σωστά τα λέω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Κι εγώ από την Ντάικιν είχα υποδειγματική αντιμετώπιση.

 

Άρα η βλάβη του μοτέρ της εσωτερικής μονάδας επισκευάστηκε οριστικά.

Όσο για το άλλο, από τη στιγμή που δεν έχει γίνει έλεγχος, μπορεί να είναι από κακή εγκατάσταση πχ ελαφρώς τσακισμένος σωλήνας ή κάτι άλλο ή μπορεί να είναι και φυσιολογικό.

7 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Έχει αγοράσει κάποιος κλιματιστικό ή άλλη συσκευή από public με επιστροφή 20% με κάρτα Eurobank? Γιατί βλέπω πως δεν έχει σε όλα την ένδειξη 20% επιστροφή παρότι στην διαφήμιση και μέσα στο Site δεν γράφει πουθενά πως ισχύει μόνο για ορισμένα προϊόντα. Τώρα διαπίστωσα πως στα sensira δεν έχει ταμπελακι 20% επιστροφή και μόλις αγόρασα ένα 12αρι. 

Όταν ανοίγω το λινκ του Daikin μου βγάζει μήνυμα από κάτω για το πρόγραμμα επιστροφής, οπότε εκτιμώ ότι κακώς αγχώνεσαι.

Screenshot_2022-11-10-07-00-12-45_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.9888e4f51298eb7e2dd7530e22abf4fb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Άρα η βλάβη του μοτέρ της εσωτερικής μονάδας επισκευάστηκε οριστικά.

Όσο για το άλλο, από τη στιγμή που δεν έχει γίνει έλεγχος, μπορεί να είναι από κακή εγκατάσταση πχ ελαφρώς τσακισμένος σωλήνας ή κάτι άλλο ή μπορεί να είναι και φυσιολογικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

 

Έχεις κάνει κάτι από τότε; Αν θυμάμαι καλά σκεφτόσουν να το βάλεις σε άλλη θέση πχ στο πάτωμα και με πιο μεγάλη σωλήνα.

Πάντως είναι κάτι που δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί από άλλο μέλος οπότε είναι πολύ πιθανό να έχει να κάνει με την εγκατάσταση σου, χωροταξία, ακουστική, συντονισμό κτλ ίσως κάτι από όλα αυτά ή συνδυασμός κάποιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις κάνει κάτι από τότε; Αν θυμάμαι καλά σκεφτόσουν να το βάλεις σε άλλη θέση πχ στο πάτωμα και με πιο μεγάλη σωλήνα.

Πάντως είναι κάτι που δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί από άλλο μέλος οπότε είναι πολύ πιθανό να έχει να κάνει με την εγκατάσταση σου, χωροταξία, ακουστική, συντονισμό κτλ ίσως κάτι από όλα αυτά ή συνδυασμός κάποιων.

Δεν εχω κανει τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δεν εχω κανει τπτ.

Δεν έχεις κάνει τίποτα γιατί τα προβλήματα λύθηκαν ? Δεν είναι τόσο έντονα που να δημιουργήσουν θέμα ? Δεν ασχολείται η αντιπροσωπεία ? 

Είναι κάτι απολα αυτά η είναι κάτι άλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θα ήθελα να κάνω και εγώ μία ερώτηση στην παρέα εδώ.

Ψάχνω κλιματιστικά για να καλύψω 3 υπνοδωμάτια. Μάλλον για την ώρα θα πάρω όμως 1 για την κρεβατοκάμαρα η οποία είναι 15τμ. και θα έχω την πόρτα ανοιχτή για να βοηθάει όσο γίνεται και τα άλλα δύο δωμάτια. Μελλοντικά θα μπούνε και από ένα 9άρι στα άλλα 2 δωμάτιο. Είναι σωστό να πάω στο Daikin Sensira ATXC/ARXC35CATXC/ARXC35C για την κρεβατοκάμαρα ή είναι υπερβολικό για τα 15τμ; Βλέπω ότι το ελάχιστό του είναι ίδιο με το 9άρι.

Εκτός από τα Daikin κοιτούσα Bosch series 6 και Midea All Easy Pro. Έχω διαβάσει πολλά στις σελίδες του νήματος αλλά αν θέλετε πείτε μία γνώμη και για την επιλογή ανάμεσα σε αυτά!

Το χωλάκι με το οποίο επικοινωνούν τα 3 δωμάτια και το μπάνιο είναι στην μέση του σπιτιού και αρκετά μικρό οπότε δεν βολεύει να μπει 1 κλιματιστικό εκεί και να ζεσταίνει όλα τα δωμάτια.

Στην σαλοκουζίνα υπάρχει 1 Inventor 18άρι το οποίο αν και δεν είναι ακριβώς ευθεία απέναντι από τα υπνοδωμάτια βοηθάει λίγο.

Η οικοδομή είναι παλιά χωρίς θερμομόνωση στους τοίχους,  είναι όμως ανάμεσα σε δύο οικοδομές και βλέπει ανατολή-δύση. Το διαμέρισμα είναι στον 1ο όροφο. Κουφώματα έχουν αλλαχθεί και είναι ΟΚ.  

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, havanapd είπε

Καλημέρα. Θα ήθελα να κάνω και εγώ μία ερώτηση στην παρέα εδώ.

Ψάχνω κλιματιστικά για να καλύψω 3 υπνοδωμάτια. Μάλλον για την ώρα θα πάρω όμως 1 για την κρεβατοκάμαρα η οποία είναι 15τμ. και θα έχω την πόρτα ανοιχτή για να βοηθάει όσο γίνεται και τα άλλα δύο δωμάτια. Μελλοντικά θα μπούνε και από ένα 9άρι στα άλλα 2 δωμάτιο. Είναι σωστό να πάω στο Daikin Sensira ATXC/ARXC35CATXC/ARXC35C για την κρεβατοκάμαρα ή είναι υπερβολικό για τα 15τμ; Βλέπω ότι το ελάχιστό του είναι ίδιο με το 9άρι.

Εκτός από τα Daikin κοιτούσα Bosch series 6 και Midea All Easy Pro. Έχω διαβάσει πολλά στις σελίδες του νήματος αλλά αν θέλετε πείτε μία γνώμη και για την επιλογή ανάμεσα σε αυτά!

Το χωλάκι με το οποίο επικοινωνούν τα 3 δωμάτια και το μπάνιο είναι στην μέση του σπιτιού και αρκετά μικρό οπότε δεν βολεύει να μπει 1 κλιματιστικό εκεί και να ζεσταίνει όλα τα δωμάτια.

Στην σαλοκουζίνα υπάρχει 1 Inventor 18άρι το οποίο αν και δεν είναι ακριβώς ευθεία απέναντι από τα υπνοδωμάτια βοηθάει λίγο.

Η οικοδομή είναι παλιά χωρίς θερμομόνωση στους τοίχους,  είναι όμως ανάμεσα σε δύο οικοδομές και βλέπει ανατολή-δύση. Το διαμέρισμα είναι στον 1ο όροφο. Κουφώματα έχουν αλλαχθεί και είναι ΟΚ.  

Ευχαριστώ!

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

To ύψος σε μέτρα από πάτωμα->ταβάνι και ανοίγματα μόνο του χώρου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως πρέπει να παραδεχτούμε κάτι πέραν της έντασης του προβλήματος με τα edge (δεν ξερω αν καιγεται και η δικη μου πλάτη με το haori). Είναι στην φύση του έλληνα να φτάνει στα άκρα αμέσως. Ξαφνικά, με την αναφορά ενός προβλήματος μηδενίσαμε όλοι τα edge και από τους ύμνους φτάσαμε στην αποστροφή!  Τα ίδια κάνουμε σε οτιδήποτε εμπλεκόμαστε άυλο, υλικό, έμψυχο, άψυχο...αμέσως στην στραβή τα αναιρούμε όλα...

Επεξ/σία από spyros.s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Πάντως πρέπει να παραδεχτούμε κάτι πέραν της έντασης του προβλήματος με τα edge (δεν ξερω αν καιγεται και η δικη μου πλάτη με το haori). Είναι στην φύση του έλληνα να φτάνει στα άκρα αμέσως. Ξαφνικά, με την αναφορά ενός προβλήματος μηδενίσαμε όλοι τα edge και από τους ύμνους φτάσαμε στην αποστροφή!  Τα ίδια κάνουμε σε οτιδήποτε εμπλεκόμαστε άυλο, υλικό, έμψυχο, άψυχο...αμέσως στην στραβή τα αναιρούμε όλα...

Δεν θα το έλεγα...

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Άρα η βλάβη του μοτέρ της εσωτερικής μονάδας επισκευάστηκε οριστικά.

Όσο για το άλλο, από τη στιγμή που δεν έχει γίνει έλεγχος, μπορεί να είναι από κακή εγκατάσταση πχ ελαφρώς τσακισμένος σωλήνας ή κάτι άλλο ή μπορεί να είναι και φυσιολογικό.

Όταν ανοίγω το λινκ του Daikin μου βγάζει μήνυμα από κάτω για το πρόγραμμα επιστροφής, οπότε εκτιμώ ότι κακώς αγχώνεσαι.

Screenshot_2022-11-10-07-00-12-45_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.9888e4f51298eb7e2dd7530e22abf4fb.jpg

Και όμως μόλις κάλεσα στο public. Η προσφορά ισχύει για συγκεκριμένα προϊόντα πράγμα το οποίο δεν το γράφουν στους όρους. Επίσης όπως λες σε όλα τα προϊόντα βγάζει το παραπλανητικό μήνυμα για την επιστροφή στο πορτοκαλί πλαίσιο. Ζήτησα να μου κάνουν επιστροφή και η ευγενικότατη κατά τα άλλα call agent μίλησε με κάποιον ανώτερο και δεν δέχτηκαν. Παραδέχτηκε όμως πως όντως υπάρχει πρόβλημα με τους όρους και θα έπρεπε να αναγράφουν πως είναι μόνο για επιλεγμένα προϊόντα και μου είπε να στείλω email στο [email protected] με το αίτημά μου αναλυτικά.
Εαν αργήσουν να απαντήσουν ή απαντήσουν αρνητικά θα γίνει καταγγελία καθώς φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος που την πάτησε. Παρακαλώ όποιος νομίζει πως θα πάθαινε το ίδιο ή όποιος την πάτησε ήδη όπως εγώ να απαντήσει εδώ ώστε να τους στείλω και ένα screenshot (σε αυτούς και ύστερα σε Συνήγορος και προστασία καταναλωτή) καθώς το συγκεκριμένο topic εδώ έχει εκατοντάδες επισκέπτες κάθε μέρα ενώ στο google με το keyword "συμβουλές για κλιματιστικά" και άλλα σχετικά εμφανίζετε πρώτο μεταξύ άλλων συζητήσεων.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Και όμως μόλις κάλεσα στο public. Η προσφορά ισχύει για συγκεκριμένα προϊόντα πράγμα το οποίο δεν το γράφουν στους όρους. Επίσης όπως λες σε όλα τα προϊόντα βγάζει το παραπλανητικό μήνυμα για την επιστροφή στο πορτοκαλί πλαίσιο. Ζήτησα να μου κάνουν επιστροφή και η ευγενικότατη κατά τα άλλα call agent μίλησε με κάποιον ανώτερο και δεν δέχτηκαν. Παραδέχτηκε όμως πως όντως υπάρχει πρόβλημα με τους όρους και θα έπρεπε να αναγράφουν πως είναι μόνο για επιλεγμένα προϊόντα και μου είπε να στείλω email στο [email protected] με το αίτημά μου αναλυτικά.
Εαν αργήσουν να απαντήσουν ή απαντήσουν αρνητικά θα γίνει καταγγελία καθώς φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος που την πάτησε. Παρακαλώ όποιος νομίζει πως θα πάθαινε το ίδιο ή όποιος την πάτησε ήδη όπως εγώ να απαντήσει εδώ ώστε να τους στείλω και ένα screenshot (σε αυτούς και ύστερα σε Συνήγορος και προστασία καταναλωτή) καθώς το συγκεκριμένο topic εδώ έχει εκατοντάδες επισκέπτες κάθε μέρα ενώ στο google με το keyword "συμβουλές για κλιματιστικά" και άλλα σχετικά εμφανίζετε πρώτο μεταξύ άλλων συζητήσεων.

Απαράδεκτοι. Καταγγελία με τους όρους https://www.public.gr/page/eurobank-epistrofh-oikiakes-suskseues-mikrosuskeues-klimatismos

Είναι υποχρεωμένοι βάσει όρων να σου επιστρέψουν το 20%.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

To ύψος σε μέτρα από πάτωμα->ταβάνι και ανοίγματα μόνο του χώρου.

Το ύψος του σπιτιού από το πάτωμα μέχρι το ταβάνι είναι 2,65.

Όλα τα δωμάτια έχουν μπαλκονόπορτες 1,20x2,20 και από μία πόρτα προς το χωλ.

Περιοχή Καλαμαριά Θεσσαλονίκης.

Το βασικό που θέλω να καλύψω είναι η θέρμανση κυρίως καθώς έχω λέβητα φυσικού αερίου και έχω τρομάξει!

Ψύξη μόνο σε καύσωνες ή έστω αρκετά ψηλές θερμοκρασίες.

Βρήκα και ένα σχέδιο που είχα κάνει παλιότερα, όπου το επάνω κόκκινο κουτάκι είναι το υπάρχον 18άρι κλιματιστικό και το κάτω ήταν αυτό που σκεφτόμουν μα βάλω στο χωλ για να δίνει θέρμανση ή ψύξη στα δωμάτια και στα μπάνια. 
Το πρόβλημα ήταν ότι η επιθυμητή θερμοκρασία στο χωλ θα έφτανε αμέσως και θα σταματούσε το κλιματιστικό.

Έτσι και η σκέψη να μπουν στα δωμάτια.

spiti.jpg

apolies.jpg

Επεξ/σία από havanapd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...