Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τζιιζζζζ

Κοστίζει λίγο παραπάνω απ όσα σκόπευα να δώσω αλλά πιστεύω είναι από τις δυνατές επιλογές:

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229936-null

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Tilemaxx είπε

Κοστίζει λίγο παραπάνω απ όσα σκόπευα να δώσω αλλά πιστεύω είναι από τις δυνατές επιλογές:

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229936-null

Προσωπικά δεν θα τα έδινα.

Πριν 10ημέρες το έδωσε ο κώτσος 450€ εγκατεστημένο, ενώ ήδη παίζει 495€ με επιστροφή στο public.

Δεν μπορώ να προβλέψω το μέλλον , αλλά θα περίμενα να δω τι θα γίνει προς το BF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσωπικά δεν θα τα έδινα.

Πριν 10ημέρες το έδωσε ο κώτσος 450€ εγκατεστημένο, ενώ ήδη παίζει 495€ με επιστροφή στο public.

Δεν μπορώ να προβλέψω το μέλλον , αλλά θα περίμενα να δω τι θα γίνει προς το BF.

Και εγώ αυτό λέω να περιμένω μέχρι BF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, liakjim είπε

σε αντίθεση με τα toshiba

Δυστυχως ειναι σε γνωση τους το θεμα με τους ανεμιστηρες αλλα δεν ξερω γιατι δεν το αποδεχονται. Επαρχιακος προμηθευτης οταν ρωτηθηκε, το ηξερε και ειπε απλα οτι αυτος δεν εχει απο αυτη την παρτιδα μηχανημα...

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Δυστυχως ειναι σε γνωση τους το θεμα με τους ανεμιστηρες αλλα δεν ξερω γιατι δεν το αποδεχονται. Επαρχιακος προμηθευτης οταν ρωτηθηκε, το ηξερε και ειπε απλα οτι αυτος δεν εχει απο αυτη την παρτιδα μηχανημα...

Αυτό στη δουλειά μου, το λέμε "κουβέρτα" ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikkoutras είπε

Γιατι το λες αυτο φιλε, το κοιταω για το edge

Γιατί όσοι έχουμε shorai εδώ μέσα είναι αψεγάδιαστα ,αν θυμάμαι ένα λεντ φωτάκι έχει καεί και όσοι έχουν πάρει edge όλο και κάποιο πρόβλημα υπάρχει με κυριότερο αυτό με τον ανεμιστήρα που δεν είναι αμελητέο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Γιατί όσοι έχουμε shorai εδώ μέσα είναι αψεγάδιαστα ,αν θυμάμαι ένα λεντ φωτάκι έχει καεί και όσοι έχουν πάρει edge όλο και κάποιο πρόβλημα υπάρχει με κυριότερο αυτό με τον ανεμιστήρα που δεν είναι αμελητέο 

Σε ευχαριστω με βλεπω να παω για το λιγο πιο φθηνο αρατα και να βαζω καμια 5ετη εγγυηση απανω αν αξιζει.... δε ξερω αν αξιζει να περιμενω για το μπλακ φραιντει καθως εχω κουπονια απο το ανακυκλωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikkoutras είπε

Σε ευχαριστω με βλεπω να παω για το λιγο πιο φθηνο αρατα και να βαζω καμια 5ετη εγγυηση απανω αν αξιζει.... δε ξερω αν αξιζει να περιμενω για το μπλακ φραιντει καθως εχω κουπονια απο το ανακυκλωνω

Η Toshiba δίνει 7 χρόνια εγγύηση σε όλα οποτε δε βλέπω το λόγο να πληρώσεις έξτρα σε αλυσίδα εγγύηση ,τέτοιες εγγυήσεις να τος έχεις στο μυαλό σου αν πας σε daikin με αρχικό κωδικο Α που η daikin δίνει 3  χρόνια σε όλα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να ριξω την υγρασια στον χωρο , θα βαζω μαλλον το Haier.

Ειναι αλλης φιλοσοφιας, η θερμοκρασια εξοδου του ειναι παντα υψηλη και χαμηλη η ταχυτητα αερα στο αυτοματο φυσικα.

Στο daikin ειναι παντα χαμηλη θερμοκρασια και αν ζητησεις πολλα βατ με γαλυτερη ζητουμενη θερμοκρασια, ανεβαζει στροφες ο ανεμιστηρας και ετσι παραμενει στους 31 βαθμους, ενω το Haier παιζει στους 50 βαθμους.

Αντιστοιχα ειχε διαφορα και το καλοκαιρι. Το Haier κινουνταν στα ορια παγωματος, 6 βαθμων ενω το Daikin 12 και πανω.

Στο daikin μονο σε χειροκινητες ταχυτητες κατεβαινε καπως...

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Specs είπε

Για να ριξω την υγρασια στον χωρο , θα βαζω μαλλον το Haier.

Ειναι αλλης φιλοσοφιας, η θερμοκρασια εξοδου του ειναι παντα υψηλη και χαμηλη η ταχυτητα αερα στο αυτοματο φυσικα.

Στο daikin ειναι παντα χαμηλη θερμοκρασια και αν ζητησεις πολλα βατ με γαλυτερη ζητουμενη θερμοκρασια, ανεβαζει στροφες ο ανεμιστηρας και ετσι παραμενει στους 31 βαθμους, ενω το Haier παιζει στους 50 βαθμους.

Αντιστοιχα ειχε διαφορα και το καλοκαιρι. Το Haier κινουνταν στα ορια παγωματος, 6 βαθμων ενω το Daikin 12 και πανω.

Στο daikin μονο σε χειροκινητες ταχυτητες κατεβαινε καπως..

Μιλάς για συγκεκριμένα μοντέλα ή γενικά? Γιατί είμαι ανάμεσα σε Haier και Daikin περιμένοντας κάποια καλή προσφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Μιλάς για συγκεκριμένα μοντέλα ή γενικά? Γιατί είμαι ανάμεσα σε Haier και Daikin περιμένοντας κάποια καλή προσφορά.

Μιλαω για Haier Tide Green 9 και Daikin Sensira 12ρι. Αλλα υποθετω ιδια θα ειναι στον προγραμματισμο και αλλα στην ιδια τουλαχιστον σειρα.

Εχει ξανασυζητηθει νομιζω εδω μεσα, αλλα αυτος δεν ειναι λογος να το επιλεξεις. Καλυτερα να το βαζεις , αν πχ παρεις το Daikin και σε αφυγρανση εφοσον εχεις θεμα στον χωρο η στην περιοχη.

Εγω τωρα επειδη ειναι τα δυο στον ιδιο χωρο εχω την πολυτελεια να τα δοκιμασω και να τα εχω και τα δυο σε διαφορετικη λειτουργια κ οτι συνδυασμο θελω. πειραματα κανω...

Ας μας πουν οι υπολοιποι αν ειναι ετσι...

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...