Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, liakjim είπε

Quiz:

Πόσα onoff θα είχαν γίνει αν στη θέση του asyg24kmta, είχα ένα 24άρι toyotomi;

image.png.c60fa580873e705f6eb2b0580a93b64a.png

Όσα έχεις με το carrier και το daikin που έχεις και είναι και 9 άρια 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνώμες για το Bosch B1ZAI0950W για μικρό υπνοδωμάτιο;
 

Γενικα στα 500-500€ για 9αρι να κοιτάξω και από  Daikin-Toshiba μεριά;

Επεξ/σία από Tilemaxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βρήκες ευκαιρία 😄

Τι να κάνουμε παρόλο που η καινούργια πλακέτα έχει επιφέρει (στο δικό μου χώρο ) τεράστια βελτίωση , τα on off σε οριακές συνθήκες τα κάνει και μάλιστα το συγκρίνω με το απόλυτο shorai που έπαιζε το μεσημεράκι με εξωτερική κοντά στους 19 και ζήτηση 20 στα 125 watt , το kuro με και χωρίς το I feel απλά άναψε μια ανέβασε +2 από την ζητούμενη και επειδή η εξωτερική είναι πάνω από 12 απλά δεν άναψε ξανά γιατί δεν έχει πέσει η θερμοκρασία χώρου κάτω από 2 από τη θερμοκρασία στόχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ και ευχαριστώ, ψάχνοντας για ένα μικρό 9αρι για γραφειο 12 τμ ψύξη - θέρμανση 50/50 κοιταγα το daikin που προτείνεται αρκετά από public στα 619, και είδα και αυτό το Midea το οποίο μου φαίνεται ότι έχει τίμια χαρακτηριστικά στα 549.
https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-midea-xtreme-pro-ag2pro-09nxd0-io-9000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1687207

Χάνω κάτι σημαντικό σαν μηχάνημα αν γλυτώσω 70 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σεις με εξωτερική 19 πόσο έχετε στο σπίτι; Μου κάνει εντύπωση που δουλεύετε τα κλιματιστικά με ζήτηση 20 αφού θεωρώ δεδομένη την υψηλότερη θερμοκρασία σε εσωτερικό χώρο...δεν είναι λογικό το ερώτημα; Δηλαδή με 19 έξω πόση έχετε μέσα για να ζητάτε 20;

( Άντε τώρα να σας γράψω ότι έχει να δουλέψει κλιματιστικό στο σπίτι από αρχές Σεπτεμβρίου και έχω και νεογέννητο...στην Αττική στα βορειοδυτικά δεν εχει πεσει ποτέ η θερμοκρασία κάτω από 22 εσωτερική στο σπίτι...ακόμα και στο πατρικό μου που δεν εχει τις μονώσεις του δικου μου κρατάει 20 για πλάκα.  )

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, frost_jk είπε

Να ρωτήσω και εγώ και ευχαριστώ, ψάχνοντας για ένα μικρό 9αρι για γραφειο 12 τμ ψύξη - θέρμανση 50/50 κοιταγα το daikin που προτείνεται αρκετά από public στα 619, και είδα και αυτό το Midea το οποίο μου φαίνεται ότι έχει τίμια χαρακτηριστικά στα 549.
https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-midea-xtreme-pro-ag2pro-09nxd0-io-9000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1687207

Χάνω κάτι σημαντικό σαν μηχάνημα αν γλυτώσω 70 ευρώ?

Είναι πολλά τα 619 κάντε υπομονή για BF η κοιτάξτε και καμία άλλη μάρκα εαν το budget είναι σφιχτό πχ haier,tcl,

1 λεπτό πριν, spyros.s είπε

Ρε σεις με εξωτερική 19 πόσο έχετε στο σπίτι; Μου κάνει εντύπωση που δουλεύετε τα κλιματιστικά με ζήτηση 20 αφού θεωρώ δεδομένη την υψηλότερη θερμοκρασία σε εσωτερικό χώρο...δεν είναι λογικό το ερώτημα; Δηλαδή με 19 εξώ πόση εχετε μέσα για να ζητάτε 20;

( Άντε τώρα να σας γράψω ότι έχει να δουλέψει κλιματιστικό στο σπίτι από αρχές Σεπτεμβρίου και έχω και νεογέννητο...στην Αττική στα βορειοδυτικά δεν εχει πεσει ποτέ η θερμοκρασία κάτω από 22 εσωτερική στο σπίτι...ακόμα και στο πατρικό μου που δεν εχει τις μονώσεις του δικου μου κρατάει 20 για πλάκα.  )

Εγω προσωπικά τα έχω μονίμως ανοιχτά εδώ και αρκετές μέρες , το βράδυ και λόγω υγρασίας τα κλιματιστικά δουλεύουν το πρωί παραμένουν αναμμένα το μεσημέρι δείχνουν τα χαρακτηριστικά τους και ποσο καλά είναι προγραμματισμένα 

οποτε καταλαβαίνεις ότι οι μεσημεριανές ώρες είναι στο κόλλημα που έχουμε για δοκιμές εμείς εδώ οι άρρωστοι 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να δωσετε τόσα;;;

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/siesta-sensira-atxc25c-arxc25c-se-06-atokes-doseis?skr_prm=WyIyYmI5MTBiZi04Yzg0LTQ5MDktYWQ2MS1lZTIyM2ViNThhZWMiLDE2NjgwMTAwNjE4MTYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

τυχαία στο σκρουτζ...και 100 να σας παρει για τοποθετηση -που πιστευω δεν θα σας πάρει- πάλι φθηνοτερα ενα πενηνταρικο

Αν δεν υπήρχατε εσείς οι "άρρωστοι"  δεν θα ξυπνάγαμε και εμείς που είμαστε άσχετοι... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, frost_jk είπε

Να ρωτήσω και εγώ και ευχαριστώ, ψάχνοντας για ένα μικρό 9αρι για γραφειο 12 τμ ψύξη - θέρμανση 50/50 κοιταγα το daikin που προτείνεται αρκετά από public στα 619, και είδα και αυτό το Midea το οποίο μου φαίνεται ότι έχει τίμια χαρακτηριστικά στα 549.
https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-midea-xtreme-pro-ag2pro-09nxd0-io-9000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1687207

Χάνω κάτι σημαντικό σαν μηχάνημα αν γλυτώσω 70 ευρώ?

Παίζει με επιστροφή 20% στο public αν έχεις eurobank για το Daikin.

Αν το θέλεις μόνο ψύξη, πας στο midea, αλλιώς στο Daikin.

7 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Ρε σεις με εξωτερική 19 πόσο έχετε στο σπίτι; Μου κάνει εντύπωση που δουλεύετε τα κλιματιστικά με ζήτηση 20 αφού θεωρώ δεδομένη την υψηλότερη θερμοκρασία σε εσωτερικό χώρο...δεν είναι λογικό το ερώτημα; Δηλαδή με 19 έξω πόση έχετε μέσα για να ζητάτε 20;

( Άντε τώρα να σας γράψω ότι έχει να δουλέψει κλιματιστικό στο σπίτι από αρχές Σεπτεμβρίου και έχω και νεογέννητο...στην Αττική στα βορειοδυτικά δεν εχει πεσει ποτέ η θερμοκρασία κάτω από 22 εσωτερική στο σπίτι...ακόμα και στο πατρικό μου που δεν εχει τις μονώσεις του δικου μου κρατάει 20 για πλάκα.  )

Πλέον πέφτει κάτω από 20C μέσα στο σπίτι μιας και το βράδυ πάει σχεδόν μονοψήφια (9-10).

Η κρεβατοκάμαρα και το παιδικό δεν έχουν ακόμα θερμανθεί για φέτος ( το γραφείο είναι νότιο και έχει πάντα ψηλότερη θερμοκρασία, ενώ το σαλόνι είναι που έχει το Fujitsu)

Screenshot_2022-11-09-18-10-23-94_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg.5686385ee759e5a6e412352476f422e8.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Γιατί να δωσετε τόσα;;;

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/siesta-sensira-atxc25c-arxc25c-se-06-atokes-doseis?skr_prm=WyIyYmI5MTBiZi04Yzg0LTQ5MDktYWQ2MS1lZTIyM2ViNThhZWMiLDE2NjgwMTAwNjE4MTYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

τυχαία στο σκρουτζ...και 100 να σας παρει για τοποθετηση -που πιστευω δεν θα σας πάρει- πάλι φθηνοτερα ενα πενηνταρικο

Αν δεν υπήρχατε εσείς οι "άρρωστοι"  δεν θα ξυπνάγαμε και εμείς που είμαστε άσχετοι... ;)

 

Εγω πάτησα το κουμπί αρχές του μήνα και θα το ξαναπατήσω να κλείσουν το Πάσχα εαν το επιτρέπει ο καιρός 

στα μέσα Δεκεμβρίου θα σβήσουν κάποια στιγμή που θα κάνω την ετήσια συντήρηση με συνεργείο , καμία άλλη μέρα 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έχει να κάνει και με την περιοχή που μένει ο καθένας από εμάς... Η Αθήνα μέχρι τώρα έχει περάσει πολύ γλυκό φθινόπωρο με λίγη υγρασία  και ανύπαρκτο κρύο...εσείς σε Λαμία και Ωρωπό προφανώς έχετε άλλες συνθήκες με περισσότερη υγρασία ειδικά ο liakjim που ειναι και παραθαλάσσια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Γιατί να δωσετε τόσα;;;

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/siesta-sensira-atxc25c-arxc25c-se-06-atokes-doseis?skr_prm=WyIyYmI5MTBiZi04Yzg0LTQ5MDktYWQ2MS1lZTIyM2ViNThhZWMiLDE2NjgwMTAwNjE4MTYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

τυχαία στο σκρουτζ...και 100 να σας παρει για τοποθετηση -που πιστευω δεν θα σας πάρει- πάλι φθηνοτερα ενα πενηνταρικο

Αν δεν υπήρχατε εσείς οι "άρρωστοι"  δεν θα ξυπνάγαμε και εμείς που είμαστε άσχετοι... ;)

 

Βγαίνει 495€ εγκατεστημένο από public με eurobank https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-sensira-atxc25c-arxc25c-9000-btu-aa/1680404

5 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Προφανώς έχει να κάνει και με την περιοχή που μένει ο καθένας από εμάς... Η Αθήνα μέχρι τώρα έχει περάσει πολύ γλυκό φθινόπωρο με λίγη υγρασία  και ανύπαρκτο κρύο...εσείς σε Λαμία και Ωρωπό προφανώς έχετε άλλες συνθήκες με περισσότερη υγρασία ειδικά ο liakjim που ειναι και παραθαλάσσια!

 

Η εξωτερική παίζει ρόλο μιας και με μέγιστες 19 και ελάχιστες 10-11, είναι αδύνατο να κρατήσεις μέσα θερμοκρασία.

Πάλι καλά που οι χώροι στον πάνω όροφο τσιμπάνε λίγο θέρμανση από το fujitsu όταν μπαίνει από κάτω πχ όπως φαίνεται εδώ παρόλο που η εξωτερική πέφτει:

image.png.d6b9594acbe2ac0c79e7dd886fd9725e.png

41 λεπτά πριν, Tilemaxx είπε

Γνώμες για το Bosch B1ZAI0950W για μικρό υπνοδωμάτιο;
 

Γενικα στα 500-500€ για 9αρι να κοιτάξω και από  Daikin-Toshiba μεριά;

Εξαρτάται αν θέλεις και θέρμανση.  Αν ναι, θα κοίταζα για toshiba, daikin .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...