Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, nikkoutras είπε

Καλημερα, ειδα οτι το τοσιμπα εχει και ενα μεγαλυτερο μοντελο 16αρι, μηπως αυτο θα βοηθουσε να πιασει και τα 2 δωματια η θα επιβαρυνει αρκετα το 1 δωματιο, η θεση που θα τοποθετηθει θα ειναι ευθεια με την πορτα του 1 δωματιου που βλεπει ακριβως απεναντι στο 2 δωματιο, η αποσταση μεταξυ τους ειναι 2 μετρα ενα μικρο χωλ. Η διαφορα μεταξυ edge και arata ποια ειναι? Ευχαριστω πολυ

Δεν ξέρω τι θα συμβεί αν θα βάλεις το μεγαλύτερο. Πιστεύω ότι με το 13αρι μόνιμα αναμένο, σε φάση 24/7 όμως, κάτι θα δώσει και στη δεύτερη κρεβατοκάμαρα, φυσικά εξαρτάται από τη χωροταξία .  Αν ήταν ενιαίος θα σου έλεγα για 16αρι. Στην τελική μπορείτε να έχετε και ένα μικρό σώμα εκεί να συμπληρώσει, έτσι και αλλιώς τα παιδιά δεν πρέπει να έχουν πολύ ζέστη όταν κοιμούνται, οι 18-19 είναι μια χαρά. 

Τα arata/yukai είναι το ίδιο μηχάνημα, απλά ο κωτσος του δίνει άλλο όνομα. Σαν επιδόσεις και οικονομία σε χρήση, είναι ένα τσικ κάτω από το edge ( να τολμήσω να πω ένα 5-10% ; Ίσως να είναι υπερβολικό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@liakjim Συγκρίνοντας παραπάνω εις βάθος το ASYG18KMTA vs Daikin Perfrera FTXM50R βλέπω ότι έχουν παρόμοιους δείκτες απόδοσης αλλά αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι τα ελάχιστα btus του perfera είναι πολύ υψηλότερα από αυτά του Fujitsu. Το κόστος είναι το ίδιο πάνω κάτω ανάμεσα σε αυτά τα δυο κλιματιστικά, αν εξαιρέσουμε και το θέμα της εγγύησης, ποιο πιστεύεις ότι είναι καλύτερη επιλογή; 

A435FBED-0199-4A94-B51C-EA27402127B5.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, George_cy είπε

@liakjim Συγκρίνοντας παραπάνω εις βάθος το ASYG18KMTA vs Daikin Perfrera FTXM50R βλέπω ότι έχουν παρόμοιους δείκτες απόδοσης αλλά αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι τα ελάχιστα btus του perfera είναι πολύ υψηλότερα από αυτά του Fujitsu. Το κόστος είναι το ίδιο πάνω κάτω ανάμεσα σε αυτά τα δυο κλιματιστικά, αν εξαιρέσουμε και το θέμα της εγγύησης, ποιο πιστεύεις ότι είναι καλύτερη επιλογή; 

A435FBED-0199-4A94-B51C-EA27402127B5.jpeg

Δεν ξέρω ποιο μπορεί να είναι καλύτερο.

Πάντως στο data book, βλέπω 130W και 250W ελάχιστα watts σε ψύξη και θέρμανση αντίστοιχα για το perfera.

IMG_20221108_150951.jpg.4ce9d9ce98477b7c8321e1466fdeb7aa.jpgIMG_20221108_151006.jpg.0d9aec47a5276dd47680f4057c2adb5c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω ποιο μπορεί να είναι καλύτερο.

Πάντως στο data book, βλέπω 130W και 250W ελάχιστα watts σε ψύξη και θέρμανση αντίστοιχα για το perfera.

IMG_20221108_150951.jpg.4ce9d9ce98477b7c8321e1466fdeb7aa.jpgIMG_20221108_151006.jpg.0d9aec47a5276dd47680f4057c2adb5c.jpg

Ελπίζω να υπάρχει κανένα από αυτά τα δυο με καλή προσφορά στο Black Friday.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, George_cy είπε

Ελπίζω να υπάρχει κανένα από αυτά τα δυο με καλή προσφορά στο Black Friday.

Αν βρεις για το 12αρι Perfera στείλε και εδώ αν και θα κοιτάω συνεχεια. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Σχετικα έχω να πω ότι (χωρίς βοηθό προφανώς) μου παίρνει μιάμιση ωρα το κάθε κλιματιστικό.

Λυσιμο πλαστικών κ πλύσιμο στη μπανιέρα, ψεκασμα στοιχείου κ φτερωτης (χωρίς να την βγάλω όμως). Αναμονή κανα 20λεπτο να δράσει το χημικό, ψεκασμα εξωτερικης, αναμονή 10λεπτο κ ξεπλυμα, επιστροφη ξέπλυμα στοιχείου+φτερωτής, στέγνωμα πλαστικών κ κουμπωμα τους.

Πυρηνική φυσική δε το λες αλλά κουραστικό είναι. Χαίρομαι που δεν έδωσα 3*40 αλλά ο άλλος που τα ζητάει δεν τα ζητάει άδικα. Αρκεί να κάνει όντως δουλειά κ να μη το ξεματιάζει.

Για όσους ασχολούνται το cb-3 δε ξέρω αν καθαρίζει καλύτερα, σίγουρα πάντως σε αντίθεση με το nch μετανιωσα που εκανα τη δουλειά χωρίς προστατευτικά γυαλιά κ μάσκα.

Οπότε φίλος @Witcher1st αφού δεν βάζεις χέρι, πρέπει αν θες η αντλία σου να δουλεύει ρολόι, βρες κάποιον που να αξίζει η δουλειά του τα λεφτά που ζητάει.

 

Στην αντλια θελει ολη αυτη τη διαδικασια; Εμενα απλα ερχονται, βαζουν ενα υγρο και κανουν κατι ρυθμισεις στο κεντρικο συστημα. 80 ευρω ολο αυτο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχει επιστροφή 20% το public σε διάφορα είδη με κάρτες eurobank, έχω δει το daikin ATXC35C/ARXC35C από 619 πάει κάπου 495€ με δωρεάν τοποθέτηση τι λέτε καλή τιμή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, summit1_1 είπε

Καλησπέρα, έχει επιστροφή 20% το public σε διάφορα είδη με κάρτες eurobank, έχω δει το daikin ATXC35C/ARXC35C από 619 πάει κάπου 495€ με δωρεάν τοποθέτηση τι λέτε καλή τιμή; 

Go

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, andreaspA είπε

Να μην το χάσεις. Να το σκανάρεις και να το στειλεις με email στον εαυτο σου, με subject "ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ"

Σωστός, βέβαια σε άλλες αλυσίδες αυτό γίνεται αυτοματως. Από την άλλη για σίγουρια μπορείς και σε θυρίδα μπορείς να το βάλεις 😀 Ήταν ένα μόνο "υποθετικό" σενάριο για το τι μπορεί να πάει στραβά για την αγορά από ένα μαγαζί που πνέει τα λοίσθια.

Στην τσέπη του καθενός δεν είμαστε βέβαια, οπότε ότι και αν αποφασίσει ο φίλος, καλορίζικα και απροβληματιστα να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, tollisth είπε

Ισχύει ότι λέει ο φίλος εδώ? 

Κάποια τα λέει σωστά, κάποια όχι.

Αυτό που πρέπει να κρατήσουμε είναι ότι δεν υπάρχει αποδοτικότερος τρόπος θέρμανσης από το κλιματιστικο και ότι θα πρέπει να επιλέγουμε μηχανήματα με καλή απόδοση τα οποία θα δουλεύουν 24/7 από το πρώτο κρύο μέχρι την πρώτη ζέστη .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2022 στις 7:36 ΜΜ, popopo είπε

Μου έχουν ήδη από την άνοιξη αλλάξει τη φτερωτή λόγω αστοχίας στο edge. Τώρα αρχίζει να ακούγεται πάλι ελαφρύς, σχεδόν ανεπαίσθητος προς το παρόν, θόρυβος προερχόμενος από όσο μπορώ να αντιληφθώ πάλι από το εσωτερικό μοτέρ. Βέβαια, στην απόλυτη ησυχία, τον αντιλαμβάνομαι.

Σε λίγες μέρες που θα έχω το ετήσιο σέρβις θα το αναφέρω στην αντιπροσωπεία.

Έκλεισα ραντεβού για συντήρηση και έλεγχο του θορύβου μέσω της γραμμής Δροσιάς.

Με κάλεσε νέος τοπικός αντιπρόσωπος. Πέρυσι είχαν άλλον στην πόλη μου. Αλλάζουν άραγε συχνά ανάλογα τις τιμές που τους δίνει κάθε ένας ή να συνέβη κάτι άλλο; Ο περυσινός πάντως μου είχε δώσει την εντύπωση ότι είναι παλιός και μόνιμος συνεργάτης toshiba με συνεχή σεμινάρια στην Αθήνα.

Στις 5/11/2022 στις 5:36 ΜΜ, liakjim είπε

Θα σου σκουριάσει. Φωτογραφία και αποστολή στη daikin hellas για απόψεις.

Ενώ είμαι σε αναμονή της εγκατάστασης από τον Κωτσόβολο (ευτυχώς καθυστέρησαν), είχα εντυπωσιακά άμεση και επαγγελματική απόκριση της daikin. Με ενημέρωσαν ότι έδωσαν εντολή στον Κωτσόβολο να μου αντικαταστήσει όλο το σετ, και αμέσως μετά το mail τους, δέχτηκα κλήση από Κωτσόβολο για προγραμματισμό παραλαβής παλιού και παράδοσης νέου.

Μπράβο τους!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, popopo είπε

Έκλεισα ραντεβού για συντήρηση και έλεγχο του θορύβου μέσω της γραμμής Δροσιάς.

Με κάλεσε νέος τοπικός αντιπρόσωπος. Πέρυσι είχαν άλλον στην πόλη μου. Αλλάζουν άραγε συχνά ανάλογα τις τιμές που τους δίνει κάθε ένας ή να συνέβη κάτι άλλο; Ο περυσινός πάντως μου είχε δώσει την εντύπωση ότι είναι παλιός και μόνιμος συνεργάτης toshiba με συνεχή σεμινάρια στην Αθήνα.

Ενώ είμαι σε αναμονή της εγκατάστασης από τον Κωτσόβολο (ευτυχώς καθυστέρησαν), είχα εντυπωσιακά άμεση και επαγγελματική απόκριση της daikin. Με ενημέρωσαν ότι έδωσαν εντολή στον Κωτσόβολο να μου αντικαταστήσει όλο το σετ, και αμέσως μετά το mail τους, δέχτηκα κλήση από Κωτσόβολο για προγραμματισμό παραλαβής παλιού και παράδοσης νέου.

Μπράβο τους!

Πάντα ακούμε κολακευτικά λόγια για το σέρβις της daikin στην Ελλάδα (σε αντίθεση με τα toshiba , δυστυχώς).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και εβαλα το diakin που επαιξε τις προηγουμενες ημερες σε προσφορα στα ΜΜ με δωρεαν τοποθετηση ηθελα να ρωτησω, πρεπει να δηλωσω καπου στο site τις daikin το sn για να ισχυει η εγγυηση ή απλα με την αποδειξη αγορας ? 

Στο site τους που κοιταξα μηπως υπαρχει καπου να δηλωσω το μηχανημα ειτε δεν εψαξα καλα ειτε δεν το βρηκα . 

Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια απαντηση

Επεξ/σία από karthan7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, karthan7 είπε

Μιας και εβαλα το diakin που επαιξε τις προηγουμενες ημερες σε προσφορα στα ΜΜ με δωρεαν τοποθετηση ηθελα να ρωτησω, πρεπει να δηλωσω καπου στο site τις daikin το sn για να ισχυει η εγγυηση ή απλα με την αποδειξη αγορας ? 

Στο site τους που κοιταξα μηπως υπαρχει καπου να δηλωσω το μηχανημα ειτε δεν εψαξα καλα ειτε δεν το βρηκα . 

Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια απαντηση

Μόνο απόδειξη χρειάζεται για τα atx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...