Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Θα λέγατε οτι το Haier AS68TEMHRA-C / 1U68RENFRA-C είναι η καλύτερη budget εναλλακτική για θέρμανση σε σχέση με τα Edge RAS-B24J2KVSG-E και Fujitsu ASYG24KLCA?
Γιατί μήνυμα απο αλλάζω συσκευή δε βλέπω να έρχεται και ψάχνω να δω αν μπορώ να μειώσω λίγο το budget...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Divs_Athens είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Θα λέγατε οτι το Haier AS68TEMHRA-C / 1U68RENFRA-C είναι η καλύτερη budget εναλλακτική για θέρμανση σε σχέση με τα Edge RAS-B24J2KVSG-E και Fujitsu ASYG24KLCA?
Γιατί μήνυμα απο αλλάζω συσκευή δε βλέπω να έρχεται και ψάχνω να δω αν μπορώ να μειώσω λίγο το budget...

Έτσι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim

Συγγνώμη για το αυθαίρετο ταγκ αλλά με τις συμβουλές σου πήγα στο 24αρι Fujitsu και από τότε το έχουμε πάρει άλλα 2 σπίτια, εργαλείο πραγματικό. Χρειάζομαι τη βοήθειά σου (προφανώς και κάθε άλλου συμφουριτη που μπορεί να συνεισφέρει). Θέλω ένα 9αρι για το παιδικό δωμάτιο, δεν θα γράψω πολλές λεπτομερειες να σας κουράσω, 12τμ είναι και θα δουλέψει 4-5 χρόνια, μετά φεύγουν τα παιδιά από το σπίτι...

Το πρόβλημα είναι ό,τι πρόκειται μέσω του προγράμματος Αντικατάστασης συσκευών και θα πρέπει να το πάρω από mediamarkt συγκεκριμένα. 619€ κάνει το Daikin που προτείνεις, Toshiba δεν έχει καν. Δυστυχώς, επειδή ήδη πάω για ψυγείο και καταψύκτη, το αιρ κοντισιον θα την πληρώσει τη νύφη, πρέπει να πάω σε πιο φτηνό και λόγω της περιορισμένης χρήσης που θα γίνει μελλοντικά. Μπορείς να μου προτείνεις 2-3 πιο φτηνά από το συγκεκριμένο μαγαζί; Και πάλι συγγνώμη για το σεντόνι, όποιος έχει χρόνο ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ όλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εδώ το μηχάνημα το βάζει ο χρήστης στους 30C στη θέρμανση τώρα το χειμώνα. Φαντάζομαι ότι όταν κάνει κρύο δεν θα τους πιάνει με τίποτα λόγω μεγάλων απωλειών του συγκεκριμένου χώρου, οπότε αυτό σημαίνει ότι καίει 820W όλη την ώρα (ή μήπως 1200W;)

AC.jpg.e76fdd335780f8fbdc87c407b440c2e4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lexotamilf είπε

Απορία, για Αττική είμαστε μέση ή θερμή ζώνη σχετικά με την κατανάλωση ενός A/C;

Ναι. Μάλιστα η θερμή ζώνη έχει την Αθήνα για τους υπολογισμούς της κατανομής των θερμοκρασιών για την περίοδο του χειμώνα, οπότε είναι 100% η Αθήνα.

1 ώρα πριν, thodoris_9 είπε

@liakjim

Συγγνώμη για το αυθαίρετο ταγκ αλλά με τις συμβουλές σου πήγα στο 24αρι Fujitsu και από τότε το έχουμε πάρει άλλα 2 σπίτια, εργαλείο πραγματικό. Χρειάζομαι τη βοήθειά σου (προφανώς και κάθε άλλου συμφουριτη που μπορεί να συνεισφέρει). Θέλω ένα 9αρι για το παιδικό δωμάτιο, δεν θα γράψω πολλές λεπτομερειες να σας κουράσω, 12τμ είναι και θα δουλέψει 4-5 χρόνια, μετά φεύγουν τα παιδιά από το σπίτι...

Το πρόβλημα είναι ό,τι πρόκειται μέσω του προγράμματος Αντικατάστασης συσκευών και θα πρέπει να το πάρω από mediamarkt συγκεκριμένα. 619€ κάνει το Daikin που προτείνεις, Toshiba δεν έχει καν. Δυστυχώς, επειδή ήδη πάω για ψυγείο και καταψύκτη, το αιρ κοντισιον θα την πληρώσει τη νύφη, πρέπει να πάω σε πιο φτηνό και λόγω της περιορισμένης χρήσης που θα γίνει μελλοντικά. Μπορείς να μου προτείνεις 2-3 πιο φτηνά από το συγκεκριμένο μαγαζί; Και πάλι συγγνώμη για το σεντόνι, όποιος έχει χρόνο ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ όλους 

Θέρμανση;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το που μπηκα στο ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ κλπ απο την Παρασκευη που ηρθε το sms , ειπα σημερα να δω τι παιζει στην αγορα και ειναι οπως μου τα ειχε πει ο τοπικος εμπορακος απο την αρχη.

Ανετα μπορει να κανονισει αντι Καρδιτσας που ειναι το κουπονι, να μπει οπου θελω το κλιματιστικο ( Πρεβεζα η Αθηνα η Θεσσαλονικη) και μαλιστα πηρε και δυο φιρματες αντιπροσωπειες επι τοπου τηλεφωνο για εκτιμηση κοστους του επισημου συνεργατη τους εκει που θα μπει.

Οι τηλε-ψυκτικοι (!) θελουν 160 ευρω για ολα(εγκατ+απεγκατ+πιστοποιηση παλιου)

Εξεταζει και την πιθανοτητα να ασχοληθει ο τηλε-ψυκτικος μονο με την δουλεια και τα χαρτια (αποδειξεις-πιστοπ κλπ) να κοπουν εδω απο τον γιο του , ψυκτικο.

Αναμενω τις τιμες καθε εκδοχης για να αποφασισω.

Ενημερωνω απλα για οσους εχουν τετοια θεματα και ψαχνουν λυσεις, οτι ειναι εφικτο.(σιγα μην δεν ηταν!)

Δεν μενει παρα να ρωτησω αλυσιδες Κωτσου και λοιπων μεγαλων , αν συμμετεχουν σε αυτη την "λυση"...

Ο Κωτσος ειπε εχει θεμα οχι νομιμοτητας, αλλα logistics παραλαβης του παλιου και αυτα τα εχουν ευκολα οσοι Κωτσοι ειναι φρανσαιζ!

Επεξ/σία από Specs
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι. Μάλιστα η θερμή ζώνη έχει την Αθήνα για τους υπολογισμούς της κατανομής των θερμοκρασιών για την περίοδο του χειμώνα, οπότε είναι 100% η Αθήνα.

Θέρμανση;

και τα 2, αντε 60-40 να ειναι μπροστά η θέρμανση. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, thodoris_9 είπε

@liakjim

Συγγνώμη για το αυθαίρετο ταγκ αλλά με τις συμβουλές σου πήγα στο 24αρι Fujitsu και από τότε το έχουμε πάρει άλλα 2 σπίτια, εργαλείο πραγματικό. Χρειάζομαι τη βοήθειά σου (προφανώς και κάθε άλλου συμφουριτη που μπορεί να συνεισφέρει). Θέλω ένα 9αρι για το παιδικό δωμάτιο, δεν θα γράψω πολλές λεπτομερειες να σας κουράσω, 12τμ είναι και θα δουλέψει 4-5 χρόνια, μετά φεύγουν τα παιδιά από το σπίτι...

Το πρόβλημα είναι ό,τι πρόκειται μέσω του προγράμματος Αντικατάστασης συσκευών και θα πρέπει να το πάρω από mediamarkt συγκεκριμένα. 619€ κάνει το Daikin που προτείνεις, Toshiba δεν έχει καν. Δυστυχώς, επειδή ήδη πάω για ψυγείο και καταψύκτη, το αιρ κοντισιον θα την πληρώσει τη νύφη, πρέπει να πάω σε πιο φτηνό και λόγω της περιορισμένης χρήσης που θα γίνει μελλοντικά. Μπορείς να μου προτείνεις 2-3 πιο φτηνά από το συγκεκριμένο μαγαζί; Και πάλι συγγνώμη για το σεντόνι, όποιος έχει χρόνο ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ όλους 

Πολύ σαπίλα το ΜΜ. Πόσες απώλειες σου βγάζει η εφαρμογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχουν ήδη από την άνοιξη αλλάξει τη φτερωτή λόγω αστοχίας στο edge. Τώρα αρχίζει να ακούγεται πάλι ελαφρύς, σχεδόν ανεπαίσθητος προς το παρόν, θόρυβος προερχόμενος από όσο μπορώ να αντιληφθώ πάλι από το εσωτερικό μοτέρ. Βέβαια, στην απόλυτη ησυχία, τον αντιλαμβάνομαι.

Σε λίγες μέρες που θα έχω το ετήσιο σέρβις θα το αναφέρω στην αντιπροσωπεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πολύ σαπίλα το ΜΜ. Πόσες απώλειες σου βγάζει η εφαρμογή;

Το ξέρω ρε γαμωτό, δεν θα το διάλεγα αν δεν επρεπε να παρω και τα υπόλοιπα απο εκεί. Ελπίζω μόνο στο γεγονός ό,τι σχεδόν θα παροπλιστεί σε μια 5ετία, θα δουλεύει σπάνια. Ελπίζω να τα πέρασα σωστά στην εφαρμογή τα στοιχεία, μου έβγαλε τα παρακάτω:

Θερμικές Απώλειες

 

1687.02Watt

 

1450.84KCal/h

 

140.59Watt/m2

 

120.90KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, thodoris_9 είπε

Το ξέρω ρε γαμωτό, δεν θα το διάλεγα αν δεν επρεπε να παρω και τα υπόλοιπα απο εκεί. Ελπίζω μόνο στο γεγονός ό,τι σχεδόν θα παροπλιστεί σε μια 5ετία, θα δουλεύει σπάνια. Ελπίζω να τα πέρασα σωστά στην εφαρμογή τα στοιχεία, μου έβγαλε τα παρακάτω:

Θερμικές Απώλειες

 

1687.02Watt

 

1450.84KCal/h

 

140.59Watt/m2

 

120.90KCal/h/m2

Με τόσο χαμηλές απώλειες, θα μπορούσες να βάλεις αυτό https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-pitsos-p1zai0982wp1zao0982w-ioli-eco-silence-9000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1680952

έχει follow me οπότε δεν θα ξεσκίζεται στα on-off.

παρόμοιο https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-inventor-neo-nuvi-09wfnuvo-09-9000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1695992

Βέβαια έχουν τραγική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με τόσο χαμηλές απώλειες, θα μπορούσες να βάλεις αυτό https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-pitsos-p1zai0982wp1zao0982w-ioli-eco-silence-9000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1680952

έχει follow me οπότε δεν θα ξεσκίζεται στα on-off.

παρόμοιο https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-inventor-neo-nuvi-09wfnuvo-09-9000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1695992

Βέβαια έχουν τραγική τιμή.

Το βλέπω, ναι. Το σκέφτομαι να πάω στο Daikin ΑΤΧC25C αλλά και αυτό στα 619 είναι κοντά 150€ πάνω από σκρουτζ (όπως και τα υπόλοιπα μοντέλα) Να βράσω την επιδότηση με λίγα λόγια, το παίρνω και μόνο του. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου, πρέπει να το σκεφτώ. Δεν βρίσκω καταστήματα που να προσφέρουν την επιδότηση στην επαρχία δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...