Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ισχύουν.

Δες τι μου γράφει Τζιμ...

 

"Το παραπάνω δεν ισχύει πάντα οτι είναι καλό στα 12αρια..θα το κάνουμε ..πρεπει ν βγουν έξω τα κουτιά...μου ζητάν πολλές φορές οι πελάτες κάτι που διάβασαν αλλά στην πράξη δε βγήκε... Έχουμε ξαναλέω 2 μέτρα.πχ , αν πάμε.1,20  ακόμη με.3,20 το.12 στο γίνεται 9 αρι...
Θα το.καμουμε με.τη πρώτη ευκαιρία,γιατί έχω κάποια ραντεβού.. Για ώρα και μερά θα σου πω..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, Sellout είπε

Δες τι μου γράφει Τζιμ...

 

"Το παραπάνω δεν ισχύει πάντα οτι είναι καλό στα 12αρια..θα το κάνουμε ..πρεπει ν βγουν έξω τα κουτιά...μου ζητάν πολλές φορές οι πελάτες κάτι που διάβασαν αλλά στην πράξη δε βγήκε... Έχουμε ξαναλέω 2 μέτρα.πχ , αν πάμε.1,20  ακόμη με.3,20 το.12 στο γίνεται 9 αρι...
Θα το.καμουμε με.τη πρώτη ευκαιρία,γιατί έχω κάποια ραντεβού.. Για ώρα και μερά θα σου πω..."

0e816324a3e068678acaf9ea2fbe948f.png

e2e7b178732fec2214f66ca01d62aa2d.png

Άρα ελάχιστο 3μ.

Πλήρωση με φρέον αν το μήκος μεγαλύτερο από D (ανάλογα το μοντέλο).

Οπότε τα 2μ είναι λίγο και όχι, το 12άρι δεν θα γίνει...9άρι (το ακούσαμε και αυτό).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Sellout είπε

Δες τι μου γράφει Τζιμ...

 

"Το παραπάνω δεν ισχύει πάντα οτι είναι καλό στα 12αρια..θα το κάνουμε ..πρεπει ν βγουν έξω τα κουτιά...μου ζητάν πολλές φορές οι πελάτες κάτι που διάβασαν αλλά στην πράξη δε βγήκε... Έχουμε ξαναλέω 2 μέτρα.πχ , αν πάμε.1,20  ακόμη με.3,20 το.12 στο γίνεται 9 αρι...
Θα το.καμουμε με.τη πρώτη ευκαιρία,γιατί έχω κάποια ραντεβού.. Για ώρα και μερά θα σου πω..."

Κανε μια χάρη στον εαυτό σου και στα λεφτά που έχεις πληρώσει και θα πληρώσεις ακόμα με γνώμονα να έχεις ένα σωστά τοποθετημένο εργαλείο ώστε να δουλευει στις βέλτιστες συνθήκες και ΠΑΡΕ άλλον μάστορα που σέβεται πρώτα κα8 πάνω από όλα την δουλειά του και ύστερα τον πελάτη του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κόλληση και όχι εκχειλωση το 2022 , έλεος 

Είναι ένας από τους τρόπους , αρκεί να ξέρει ο μάστορας

https://d-airconditioning.com/blogs/news/116128261-why-we-braze-all-of-our-copper-connections

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι ένας από τους τρόπους , αρκεί να ξέρει ο μάστορας

https://d-airconditioning.com/blogs/news/116128261-why-we-braze-all-of-our-copper-connections

Ο ίδιος μάστορας που λέει ότι αμα βάλει μέτρα θα γίνει το 12 αρι 9 αρι , ούτε να τινάξει το χαλάκι της πόρτας δεν θα τον έβαζα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ο ίδιος μάστορας που λέει ότι αμα βάλει μέτρα θα γίνει το 12 αρι 9 αρι , ούτε να τινάξει το χαλάκι της πόρτας δεν θα τον έβαζα 

Νομίζω ότι απλά βαριέται ή δεν θέλει να χάσει χρόνο (και χρήμα) , αλλά ναι, μια ανησυχία τη δημιουργεί όσο να'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Σε λειτουργία θέρμανσης, η εξωτερική μονάδα έχει χαμηλή θερμοκρασία και ανάλογα το σημείο δρόσου θα συμπυκνώνει τους υδρατμούς οπότε θα βλέπεις να τρέχει νερό. Ή τα αφήνεις όπως είναι ( έτσι και αλλιώς θα πρέπει να αφαιρεθεί αυτή η πλαστική γωνιά αν έχει θερμοκρασίες κοντά στους μηδέν) , ή βάζεις ένα σωληνάκι ώστε να πάνε εκεί που σας βολεύει. Μπορείς να βάλεις ένα ταυ ώστε να έχεις έναν σωλήνα.

Screenshot_2022-11-06-12-24-18-89_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg.4a6a1ef5aa0caf827f7e907e0adaf37c.jpg

Toshiba arata 9αρι από Κώτσο ή Toshiba yukai 9αρι από πρακτικερ ή Daikin atxc25c από όπου βρεις.

Ευχαριστω για τις προτασεις,επειδη σας παρακολουθω καθημερινα σχεδον προς αυτα τα μοντελα σκεφτομουν να κινηθω,αλλα για mitsoubishi δεν γραφεις κατι(σε περιπτωση που βρεθει καποια ευκαιρια εννοω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elen46 είπε

Ευχαριστω για τις προτασεις,επειδη σας παρακολουθω καθημερινα σχεδον προς αυτα τα μοντελα σκεφτομουν να κινηθω,αλλα για mitsoubishi δεν γραφεις κατι(σε περιπτωση που βρεθει καποια ευκαιρια εννοω)

Δεν έχουμε επαρκές feedback για Mitsubishi.

Το πιθανότερο είναι ότι θα είναι μια καλή επιλογή αλλά από την άλλη με το θετικό feedback που έχουμε για τα Toshiba από δεκάδες περιπτώσεις συν την πολλή καλή εγγύηση των 7 ετών, δύσκολα θα βρεθεί κάτι άλλο με συνολικά πιο ελκυστικό πακέτο στην ίδια κατηγορία τιμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν έχουμε επαρκές feedback για Mitsubishi.

Το πιθανότερο είναι ότι θα είναι μια καλή επιλογή αλλά από την άλλη με το θετικό feedback που έχουμε για τα Toshiba από δεκάδες περιπτώσεις συν την πολλή καλή εγγύηση των 7 ετών, δύσκολα θα βρεθεί κάτι άλλο με συνολικά πιο ελκυστικό πακέτο στην ίδια κατηγορία τιμής. 

Το γνωριζω αυτο,αλλα επειδη δεν ξερω τι θα παιχτει στο black friday,θα ηθελα να εχω μια επιλογη και γι'αυτο αν βρεθει σε τιμη ευκαιριας σε σχεση με τα αλλα.Δυστυχως εμεις εδω μονο Κωτοβολο εχουμε,welcomestores,euronics και electronet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχω την αίσθηση (θα το δούμε και στην καρδιά του χειμώνα), ότι σήμερα ΔΕΝ υπάρχει στην αγορά 24άρι , που να προσαρμόζεται καλύτερα σε συνθήκες Αττικής και νοτιότερα (πιο βόρεια θα δείξει), από το asyg24kmta. Μακάρι να ήταν 300-400€ φθηνότερο ώστε να μπει σε περισσότερα σπίτια. Ξεκάθαρο και τεράστιο upgrade έναντι του ήδη φοβερού σε αυτόν τον τομέα asyg24klca.

Θαυμάστε την απόλυτα επίπεδη τιμή στα 170W (γαλάζια καμπύλη) και άψογη διατήρηση της εσωτερικής θερμοκρασίας στους 22C ενός χώρου 60τμ :

image.png.a32b5f92a8b058d55f772bbc6d70525a.png

Η θερμοκρασια εξοδου του αερα ποσο ειναι σε αυτα τα watt;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

0e816324a3e068678acaf9ea2fbe948f.png

e2e7b178732fec2214f66ca01d62aa2d.png

Άρα ελάχιστο 3μ.

Πλήρωση με φρέον αν το μήκος μεγαλύτερο από D (ανάλογα το μοντέλο).

Οπότε τα 2μ είναι λίγο και όχι, το 12άρι δεν θα γίνει...9άρι (το ακούσαμε και αυτό).

Να κάτι τέτοια διαβάζω και τρελαίνομαι μετά, οικογενειακοί γνωστοί και μαλακίες, πληρώνεις 100 ευρώ εγκατάσταση για κάθε κλιματιστικό και σε κάνουν και ότι να ναι δουλειά.

3 ώρες πριν, dimostr είπε

Κανε μια χάρη στον εαυτό σου και στα λεφτά που έχεις πληρώσει και θα πληρώσεις ακόμα με γνώμονα να έχεις ένα σωστά τοποθετημένο εργαλείο ώστε να δουλευει στις βέλτιστες συνθήκες και ΠΑΡΕ άλλον μάστορα που σέβεται πρώτα κα8 πάνω από όλα την δουλειά του και ύστερα τον πελάτη του 

Δήμο μίλησα ήδη με αυτόν, θα έρθει να με βάλει προεκτάσεις και στα δύο, θα του πω να κάνει και αυτό με το φρεον που λέει ο Τζιμ και θα τον δώσω ένα 40αρι και πολλά είναι, όσα δηλαδή με έκανε ντεμεκ σκοντο. Έλεος απλά έλεος με την ταλαιπωρία δίχως λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sellout είπε

Να κάτι τέτοια διαβάζω και τρελαίνομαι μετά, οικογενειακοί γνωστοί και μαλακίες, πληρώνεις 100 ευρώ εγκατάσταση για κάθε κλιματιστικό και σε κάνουν και ότι να ναι δουλειά.

Δήμο μίλησα ήδη με αυτόν, θα έρθει να με βάλει προεκτάσεις και στα δύο, θα του πω να κάνει και αυτό με το φρεον που λέει ο Τζιμ και θα τον δώσω ένα 40αρι και πολλά είναι, όσα δηλαδή με έκανε ντεμεκ σκοντο. Έλεος απλά έλεος με την ταλαιπωρία δίχως λόγο.

Ελπίζω να μη κάνει άλλη μαλακια γιατί πραγματικά είναι μάστιγα ο καθε μπαρμπα μητσοςπου έμαθε εμπειρικά να κάνει το μάστορα με ότι αυτό συνεπάγεται να αμφισβητεί τα τεχνικά εγχειρίδια του εκάστοτε κατασκευαστή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Ελπίζω να μη κάνει άλλη μαλακια γιατί πραγματικά είναι μάστιγα ο καθε μπαρμπα μητσοςπου έμαθε εμπειρικά να κάνει το μάστορα με ότι αυτό συνεπάγεται να αμφισβητεί τα τεχνικά εγχειρίδια του εκάστοτε κατασκευαστή 

Δεν ξέρω Δήμο και δε θέλω να κατακρίνω, απλά όταν λες στον άλλο κάποια πράγματα του λες ότι δίνεις πιστοποιητικό καλής εγκατάστασης και άλλα τέτοια, η δουλειά πρέπει να γίνει τέλεια. Εδώ μεχρι και για την αντλία του έδειξα στο εγχειρίδιο πόση ώρα πρέπει να δουλέψει και σε τι πίεση και με είχε πει ότι η δικιά του είναι αυτόματη αν δεν το λέω λάθος, και πως σταματάει όταν πρέπει και ρυθμίζει αυτόματα την πίεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sellout είπε

Δεν ξέρω Δήμο και δε θέλω να κατακρίνω, απλά όταν λες στον άλλο κάποια πράγματα του λες ότι δίνεις πιστοποιητικό καλής εγκατάστασης και άλλα τέτοια, η δουλειά πρέπει να γίνει τέλεια. Εδώ μεχρι και για την αντλία του έδειξα στο εγχειρίδιο πόση ώρα πρέπει να δουλέψει και σε τι πίεση και με είχε πει ότι η δικιά του είναι αυτόματη αν δεν το λέω λάθος, και πως σταματάει όταν πρέπει και ρυθμίζει αυτόματα την πίεση.

Μακάρι να έρθει και να τα διορθώσει όπως πρέπει , 

ειναι πράγματι κρίμα γιατί τα κλιματιστικά η όπως κανονικά λέγονται ,οι αντλίες θερμότητας αέρος αέρος είναι καταπληκτικά μηχανήματα με εξαιρετικούς δείκτες απόδοσης και εξαιρετικούς δείκτες απόδοσης σε οικονομία και όλα αυτά πάνε στράφι από τους καφρους που δεν κάνουν ούτε στο ελάχιστο από αυτό που λέει το εγχειρίδιο με αποτέλεσμα να μην λειτουργούν σωστά και ο περισσότερος κόσμος να έχει μια διαστρεβλωμένη εικόνα για αυτά τα μηχανήματα και να πηγαίνει να αγοράζει ακόμα θερμοπομπούς και αλλα τέτοια που καίνε τα άντερα τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...