Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν γλυτώνω κάτι σε σχέση με τα Haier Tide που θεωρώ καλύτερα. Έτσι δεν είναι? Εντωμεταξύ το on-off θα το αφήσω όπως είναι στο υπνοδωμάτιο τελικά για να μην ξυλώνω τώρα και πληρώνω τζάμπα και θα βάλω 9άρι στο παιδικό και μάλλον 18άρι στην σαλονοτραπεζαρία για να είμαι σίγουρος πως θα υπάρχει σωστή κάλυψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Δεν είμαι μέσα Πάτρα. Είμαι Βόρεια κοντά στον μετεωρολογικό σταθμό Ρωμανού όπου έχει την δεύτερη υψηλότερη θερμοκρασία όλης της περιοχής. Η πρώτη είναι κάπου κοντά στο λιμάνι.

μολις περσυ (2021) Φλεβαρη ειχατε 0.6 ελαχιστη, και θες να σχεδιασεις με εξωτερικη +6?

ΥΓ οι ελαχιστες σχεδιασμου δε πανε ανα γειτονια, πανε ανα πολη με πολλα δεδομενα πισω. Μπακαλιστικα γινονται μακακιες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Δεν γλυτώνω κάτι σε σχέση με τα Haier Tide που θεωρώ καλύτερα. Έτσι δεν είναι? Εντωμεταξύ το on-off θα το αφήσω όπως είναι στο υπνοδωμάτιο τελικά για να μην ξυλώνω τώρα και πληρώνω τζάμπα και θα βάλω 9άρι στο παιδικό και μάλλον 18άρι στην σαλονοτραπεζαρία για να είμαι σίγουρος πως θα υπάρχει σωστή κάλυψη.

Tα haier θα πρέπει να είναι πιο οικονομικά σε λειτουργία. Αν θα τα κάνεις απόσβεση...δεν ξέρω. Επίσης μην κοιτάς τις τιμές σκρουτζ. Τα φτηνά είναι παραεισαγωγή και δεν έχουν εγγύηση αντιπροσωπίας. Τώρα θα μου πεις, τι σε νοιάζει αν δεν θα μείνεις εκεί για καιρό. Αν έχεις τη δυνατότητα και θα ήθελες και καλή τιμή και αποδεκτή οικονομία σε χρήση και εγγύηση, ψάξε για haier από μαγαζί που λέει "5 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας ή κατασκευαστή" και όχι λιγότερο από 18+12. Καλή τύχη. 

πχ https://www.dileris.gr/product/haier-tide-green-plus-as50tdmhra-c-1u50memfra-c-klimatistiko-tichou-18-000-btu/

https://www.dileris.gr/product/haier-tide-green-plus-as35tamhra-c-1u35yeffra-c-klimatistiko-tichou-12-000-btu/

10 λεπτά πριν, fredd0 είπε

μολις περσυ (2021) Φλεβαρη ειχατε 0.6 ελαχιστη, και θες να σχεδιασεις με εξωτερικη +6?

ΥΓ οι ελαχιστες σχεδιασμου δε πανε ανα γειτονια, πανε ανα πολη με πολλα δεδομενα πισω. Μπακαλιστικα γινονται μακακιες

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fredd0 είπε

μολις περσυ (2021) Φλεβαρη ειχατε 0.6 ελαχιστη, και θες να σχεδιασεις με εξωτερικη +6?

ΥΓ οι ελαχιστες σχεδιασμου δε πανε ανα γειτονια, πανε ανα πολη με πολλα δεδομενα πισω. Μπακαλιστικα γινονται μακακιες

 

Σοβαρα τωρα θα σχεδιασει για μια ημερα τον μηνα και δεν θα σχεδιασει για το 99% του διαστηματος?

και εχει και backup πετρελαιο κλπ εκτος αν δεν διαβασες ολο το ιστορικο.

Αν το διαβασες ειναι η υπερδιαστασιολογηση ακριβως αυτο που προτεινεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fredd0 είπε

μολις περσυ (2021) Φλεβαρη ειχατε 0.6 ελαχιστη, και θες να σχεδιασεις με εξωτερικη +6?

ΥΓ οι ελαχιστες σχεδιασμου δε πανε ανα γειτονια, πανε ανα πολη με πολλα δεδομενα πισω. Μπακαλιστικα γινονται μακακιες

 

Μόνο Φεβρουάριο έπεσε τόσο χαμηλά. Ο σταθμός είναι δίπλα μου εντωμεταξύ. Στην χάρτη εγώ είμαι περιοχή Καρυά. Η λογική με την οποία σκεφτήκαμε με τον @Specsείναι πως τις λίγες αυτές ημέρες που θα πέφτει η θερμοκρασία θα βοηθάει η κεντρική θέρμανση πετρελαίου. Πετρέλαιο θα βάλω ούτος ή άλλος για να ζεσταίνω και το μπάνιο τα απογεύματα αργά που κάνουμε μπάνιο τα μωρά και γενικά θέλω λίγο μεγαλύτερη θερμοκρασία παντού στο σπίτι για τα μωρά. Δεν θέλω να βάλω τρίτο κλιματιστικό που να καλύπτει και το μπάνιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fredd0 είπε

πανε ανα πολη

Αθηνα ισον μια πολη ? η το ιδιο βορεια το ιδιο νοτια προαστια? η μηπως εδω παιζει δημος Αθηναιων οταν λες πολη?

Δηλαδη το μικροκλιμα της περιοχης δεν μετραει?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

Αθηνα ισον μια πολη ? η το ιδιο βορεια το ιδιο νοτια προαστια? η μηπως εδω παιζει δημος Αθηναιων οταν λες πολη?

Δηλαδη το μικροκλιμα της περιοχης δεν μετραει?

Ο άνθρωπος ούτε Κρήτη μένει ούτε Ρόδο. Τον χειμώνα θα έχει συνεχόμενες ημέρες με μέγιστη 5-6 και ελάχιστη 0-1. Αν τις ημέρες αυτές, δουλεύει μόνο καλοριφέρ 24/7 και παίξει κλιματιστικά τις υπόλοιπες ημέρες, τότε οκ, λογικά θα φτάσει το 12αρι στον ενιαίο, αλλά όχι το βάζω 2ωρες να σπάσει το κρύο το απόγευμα. Αλλιώς θα εβαζα το 18αρι.

Άποψη μου.

Από εκεί και πέρα, το πρόβλημα είναι όντως σύνθετο, εμείς είμαστε σε έναν καναπέ κάτι εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά και ας κάνει ότι τον φωτίσει στις δύσκολες στιγμές που ζούμε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο άνθρωπος ούτε Κρήτη μένει ούτε Ρόδο. Τον χειμώνα θα έχει συνεχόμενες ημέρες με μέγιστη 5-6 και ελάχιστη 0-1. Αν τις ημέρες αυτές, δουλεύει μόνο καλοριφέρ 24/7 και παίξει κλιματιστικά τις υπόλοιπες ημέρες, τότε οκ, λογικά θα φτάσει το 12αρι στον ενιαίο, αλλά όχι το βάζω 2ωρες να σπάσει το κρύο το απόγευμα. Αλλιώς θα εβαζα το 18αρι.

Άποψη μου.

Από εκεί και πέρα, το πρόβλημα είναι όντως σύνθετο, εμείς είμαστε σε έναν καναπέ κάτι εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά και ας κάνει ότι τον φωτίσει στις δύσκολες στιγμές που ζούμε.

Είναι στο ενοίκιο , έχει μωρά παιδιά ,έχει σφιχτό προϋπολογισμό ,έχει κάποιες εναλλακτικές λύσεις για βοηθεια στη θέρμανση ,οπότε ίσως η βέλτιστη λύση είναι να πάει σε ένα 18 αρι και ένα 9 αρι της ίδιας μάρκας που θα τα αγοράσει από το ίδιο μαγαζί ώστε να επιτύχει τιμή και εγκατάσταση και υποστήριξη από μια πηγή με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος 

ΑΛΛΑ τα κλιματιστικά για να είναι αποτελεσματικά και αποδοτικά πρέπει να γίνει ξεκάθαρο ότι πρέπει να δουλεύουν 24/7 σε χώρους που είναι σωστά υπολογισμένοι για το τι απώλειες έχουν στοχεύοντας σε μια λογική θερμοκρασία 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Είναι στο ενοίκιο , έχει μωρά παιδιά ,έχει σφιχτό προϋπολογισμό ,έχει κάποιες εναλλακτικές λύσεις για βοηθεια στη θέρμανση ,οπότε ίσως η βέλτιστη λύση είναι να πάει σε ένα 18 αρι και ένα 9 αρι της ίδιας μάρκας που θα τα αγοράσει από το ίδιο μαγαζί ώστε να επιτύχει τιμή και εγκατάσταση και υποστήριξη από μια πηγή με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος 

Ναι ίσως, ίσως να φτάνουν και δύο 12αρια και στα δύσκολα χώνει πετρελαιακι. Μακάρι να ξέραμε στα σίγουρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα παρακαλω τα φωτα σας για την σωστη αγορα κλιματιστικου που αφορα δωματιο 12τ.μ.Το σπιτι ολοκληρο δεν εχει μονωση για την ωρα και αρκετες απωλειες λογω στεγης με ξυλινα ταβανια απο κατω.Ομως την ανοιξη ξεκινουν εργασιες απο εξοικονομω και θα μπει κελυφος,καινουρια αλουμινια και μονωση στεγης.Αυτη τι στιγμη τρεχει voucher απο επιδοτηση και εως τοτε θα εχει ληξει,οποτε συμφωνα με αυτη την προοπτικη τι κλιματιστικο αγοραζουμε για το δωματιο(ψυξη-θερμανση)9αρι ή 12αρι?Υποψιν τωρα οι απωλειες ειναι τεραστιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, elen46 είπε

Θα ηθελα παρακαλω τα φωτα σας για την σωστη αγορα κλιματιστικου που αφορα δωματιο 12τ.μ.Το σπιτι ολοκληρο δεν εχει μονωση για την ωρα και αρκετες απωλειες λογω στεγης με ξυλινα ταβανια απο κατω.Ομως την ανοιξη ξεκινουν εργασιες απο εξοικονομω και θα μπει κελυφος,καινουρια αλουμινια και μονωση στεγης.Αυτη τι στιγμη τρεχει voucher απο επιδοτηση και εως τοτε θα εχει ληξει,οποτε συμφωνα με αυτη την προοπτικη τι κλιματιστικο αγοραζουμε για το δωματιο(ψυξη-θερμανση)9αρι ή 12αρι?Υποψιν τωρα οι απωλειες ειναι τεραστιες.

Πρώτα ποσά λεφτά διαθέτεις , ύστερα το ιδανικό είναι να τρεξεις το λινκ απωλειών μόνο γιαυτο το δωμάτιο

https://www.elith.gr/calc/index.php

,βάζεις κλιματιστικό βασισμένο σε αυτές τις απωλειες και όταν έρθει η ώρα που θα κανεις τις εργασίες για το Εξοικονομώ το κλιματιστικό θα βγει για να γίνει η τοποθέτηση της μόνωσης και έτσι θα σου δοθεί η δυνατότητα να μπει σε άλλο χώρο όπου οι απωλειες θα είναι κατάλληλες για την δυναμική του γιατί λογικά σε 12 τμ χωρίς μονώσεις οι απωλειες θα είναι μεγάλες , μπορεί και να θελε και 18αρι ενώ  μετά την μόνωση με κέλυφος λογικά θα θέλει 9αρι 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Πρώτα ποσά λεφτά διαθέτεις , ύστερα το ιδανικό είναι να τρεξεις το λινκ απωλειών μόνο γιαυτο το δωμάτιο

https://www.elith.gr/calc/index.php

,βάζεις κλιματιστικό βασισμένο σε αυτές τις απωλειες και όταν έρθει η ώρα που θα κανεις τις εργασίες για το Εξοικονομώ το κλιματιστικό θα βγει για να γίνει η τοποθέτηση της μόνωσης και έτσι θα σου δοθεί η δυνατότητα να μπει σε άλλο χώρο όπου οι απωλειες θα είναι κατάλληλες για την δυναμική του γιατί λογικά σε 12 τμ χωρίς μονώσεις οι απωλειες θα είναι μεγάλες , μπορεί και να θελε και 18αρι ενώ  μετά την μόνωση με κέλυφος λογικά θα θέλει 9αρι 

Σωστες οι συμβουλες σου και οντως τωρα συμφωνα με τις θερμικες απωλειες θελει 18αρι.Απλα επειδη αυτο ειναι με το voucher και υπαρχει ηδη 24αρι για τον υπολοιπο χωρο και σε λιγους μηνες το σπιτι θα μονωθει,σκεφτομαι τι να παρω ιδανικα για το δωματιο αυτο ωστε να το τοποθετησω τοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, elen46 είπε

Σωστες οι συμβουλες σου και οντως τωρα συμφωνα με τις θερμικες απωλειες θελει 18αρι.Απλα επειδη αυτο ειναι με το voucher και υπαρχει ηδη 24αρι για τον υπολοιπο χωρο και σε λιγους μηνες το σπιτι θα μονωθει,σκεφτομαι τι να παρω ιδανικα για το δωματιο αυτο ωστε να το τοποθετησω τοτε

Ιδανικά και εφόσον δεν βλέπω να λες για προϋπολογισμό εγω θα έβαζα αυτό 

https://toshiba-aircon.gr/product/daiseikai-9-inverter-r32-2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ιδανικά και εφόσον δεν βλέπω να λες για προϋπολογισμό εγω θα έβαζα αυτό 

https://toshiba-aircon.gr/product/daiseikai-9-inverter-r32-2/

Απ'οτι καταλαβαινω λοιπον θα χρειαστει 9αρι.Οσο για το ποσο σκεφτομαι να δω τι θα παιξει στο black friday και να κινηθω αναμεσα σε daikin,toshiba,mitsubishl με ανωτατο οριο αγορας 350-400 (εκτος voucher).Δηλαδη και 300 να εδινα καλα θα ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Σήμερα λειτούργησα για πρώτη φορά για αρκετή ώρα το aircondition στη λειτουργία θέρμανσης. Παρατήρησα πως το μπαλκόνι γέμισε νερά. Βγήκα και είδα από που στάζει.

Παραθέτω φωτό. Αν μπορούσατε να μου πείτε τι να κάνω. 16677271571162817606406811473457.jpg.940f0e350d5185f18db3db5acbdd7af3.jpg

Εγώ σκέφτομαι μήπως ξέχασε κάτι αυτός που έκανε την εγκατάσταση. Γιατί έχει βγάλει έναν σωλήνα να ρίχνει νερό έξω από το μπαλκόνι, αλλά όχι από εκεί κάτω. 

 

Αυτός ο σωλήνας έρχεται από την εσωτερική μονάδα. 16677272764879152232083777023906.jpg.5e7a390fcfa58aa4e12b9280668b781e.jpg

Γενικά η εγκατάσταση έγινε με πάνω από τρία μέτρα σωληνώσεις και αντλία κενού.

Toshiba edge 24 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...