Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Specs είπε

Δεν θυμαμαι αν το εγραψε εδω ο φιλος, αλλα εχει και πετρελαιοθερμανση διαθεσιμο για τα τυχον μεγαλα κρυα που δεν εχει η περιοχη οπως βλεπεις, ποτε παγωνια κατω του μηδενος και γενικα ποτε ακραιες θερμοκρασιες γιαυτο χρησιμοποιησα την μεση χαμηλη θερμοκρασια του πινακα.

Εχει και τζακι και αλλα υπαρχοντα κλιματιστικα οποτε ειναι αδικο να παρει ενα τερας για μια φορα στον μηνα και αν!

Ετσι πηγαινει σε υπερδιαστασιολογηση και κυριως ο φιλος σε σπαταλη χρηματων για μηχανηματα που θα φυγει και δεν ξερει αν θα τα παρει...

Νομίζω πρέπει να το πάρουμε όλο από την αρχή γιατί αν τα έχει όλα αυτά, εγώ δεν θα έπαιρνα τίποτα. 

Ας μας πει τι θέλει, μπάτζετ, αν θα τα πάρει φεύγοντας, αν θα τσοντάρει η ιδιοκτήτρια, αν θα βάλει πετρέλαιο, αν θα ανάβει τζάκι κτλ γιατί το έχουμε μπερδέψει πολύ. 

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ναι αλλα λέει έχω απωλειες 3,5kw για ζήτηση στους 22 , στους 20 ζήτηση πόσες απωλειες θα έβγαζε ?

Που θες να ξέρω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

γιατί το έχουμε μπερδέψει πολύ

εχεις δικιο και κυριως δεν μπορουμε να ζυγισουμε εμεις αυτο το διλημμα...τα παιρνω η τα αφηνω , ποσα να δωσω κλπ

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

εχεις δικιο και κυριως δεν μπορουμε να ζυγισουμε εμεις αυτο το διλημμα...

Αυτό που πρέπει να υπολογίζετε είναι η συμπεριφορά των ατόμων μέσα στο χωρο , εαν κάποιος απομονώνεται σε ένα δωμάτιο και δε πάει στο υπόλοιπο σπίτι τότε βάζει ένα κλιματιστικό σε ένα χωρο και τέλος , εαν τα έχει όλα τέντα ανοιχτά όπως εγω πχ τότε πρέπει να καλυφτούν οι συνολικές απωλειες όλου του σπιτιού , αυτό που θέλει προσοχή είναι το πως θα μοιράσεις τα btu στο χώρο ώστε να έχεις ομοιόμορφη θέρμανση και εκεί παίζει ρόλο το ποσό καλά θα συμπληρώσεις τις απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο απωλειών και τι θερμοκρασία θέλεις πραγματικά να έχεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω πρέπει να το πάρουμε όλο από την αρχή γιατί αν τα έχει όλα αυτά, εγώ δεν θα έπαιρνα τίποτα. 

Ας μας πει τι θέλει, μπάτζετ, αν θα τα πάρει φεύγοντας, αν θα τσοντάρει η ιδιοκτήτρια, αν θα βάλει πετρέλαιο, αν θα ανάβει τζάκι κτλ γιατί το έχουμε μπερδέψει πολύ. 

Που θες να ξέρω; 

Θα βάλω πετρέλαιο αλλά όχι για φουλ χρήση καθώς με τα χρήματα που θα κάψω σε φουλ χρήση όλο το χειμώνα θα αγοράσω 2 κλιματιστικά φτηνής - μεσαίας κατηγορίας τιμής. Είχα ρωτήσει και πριν μέρες εδώ εαν αξίζει να χρησιμοποιήσω τον λέβητα και όλοι απάντησαν καλύτερα να βάλω κλιματιστικά για λόγους οικονομίας. Μάλιστα εγώ είχα καταλήξει για θέρμανση σε λέβητα σε συνδιασμό με ενεργειακό αερόθερμο τζάκι ξύλου και κάποιος μου έσβησε το post! Μήπως τελικά είναι μια καλή λύση όμως?

Το τζάκι δεν μπορώ να το ανάβω μαζί με κλιματιστικό. Έτσι δεν είναι? Είναι ανοιχτό, δεν είναι ενεργειακό, αερόθερμο κτλ. Οπότε δεν υπάρχει λόγος νομίζω. Άσε που μυρίζει και δεν είναι και καλό για τα μωρά. Όπως έγραψα παραπάνω υπήρχε μια ιδέα να βάλω μια κασέτα - ενεργειακό αερόθερμο  όπως έβαλαν στο διπλανό διαμέρισμα και δεν χρησιμοποιούν το κλιματιστικό στο χώρο όπως επίσης έγραψα πριν. Αλλά η κασέτα έχει 700-800€ το ελάχιστο και τα ξύλα έχουν ακριβύνει. Άσε που δεν υπάρχει χρόνος με τα δίδυμα να το φορτώνω ξύλα όλη την ώρα.

Σου απάντησα πιο πάνω για το μπάτζετ και την ιδιοκτήτρια αλλά με τόσα σεντόνια που ανεβάζω που να τα θυμάσαι όλα! Ζητώ συγνώμη πραγματικά για τις πολλές ερωτήσεις.
Budget: 800-1200 συνολικά και για τα 2. Φτηνή - μεσαία κατηγορία τιμής.
Για την ιδιοκτήτρια : "Υπάρχει περίπτωση να μην θέλει να τα κρατήσει ή να μην με συμφέρει να τις τα αφήσω στην τιμή που θα μου πει. Και απο την άλλη δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να ξυλώνω και να ξανατοποθετώ. "

Τώρα σκέφτηκα και μια εναλλακτική λύση. Να πάω σε ακόμα πιο φτηνά κλιματιστικά π.χ. Tesla και να βάλω 2 -> 2.5Kw για τα δωμάτια και 1 -> 3.5Κw για σανονοτραπεζαρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Τρίχες... έχεις δίκιο... το πολύ 150-200€ εαν βάλω 3.

Αν τα αφήσεις και τσοντάρει η τύπισσα , 2 από αυτά https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-l2-silver-3000-12000-btuh-82367425

είναι φασον haier. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Τρίχες... έχεις δίκιο... το πολύ 150-200€ εαν βάλω 3.

Δεν τα σνομπαρω αλλα δεν εχουμε και ινφο , παρολο που ολο και καποιοι εδω μεσα θα εχουν αγορασει να μας πουν. Εκτος αν εχουμε και το ξεχναω. Διαβαζει κανεις?

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Τρίχες... έχεις δίκιο... το πολύ 150-200€ εαν βάλω 3.

Ή ένα τέτοιο στο σαλόνι https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-l2-s-ac-9-in-s-ac-9-out-18000-btuh-82367427

και το 12άρι στην κρεβατοκάμαρά σας https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-l2-silver-3000-12000-btuh-82367425

σύνολο 1000€ εγκατεστημένα. 

Και ίσως να πιάσεις όλο το σπίτι (με λίγη βοήθεια από καλοριφέρ). 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν τα αφήσεις και τσοντάρει η τύπισσα , 2 από αυτά https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-l2-silver-3000-12000-btuh-82367425

είναι φασον haier. 

χμμμ.... έχουν και δωρεάν εγκατάσταση. Αλλά Πάτρα θα έχουν κάποιο συνεργάτη για εγκατάσταση? Απο καταναλώσεις ξέρουμε τίποτα? Θεωρητικά πάνε όπως τα tide green ή έχουμε και μετρήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Πατρα εχει εξωτερικη θερμοκρασια σχεδιασμου -1. Ουτε +6 ουτε +3

Και ναι, πτωση εξωτερικης θερμοκρασιας = μεγαλυτερες απωλειες. Οι απωλειες, απλοικα, ειναι συναρτηση του Δt μεταξυ εσωτερικης και εξωτερικης θερμοκρασιας, οσο μεγαλψωνει το νουμερο (γιατι ανεβαζουμε την εσωτερικη η πεφτει η εξωτερικη) τοσο μεγαλωνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

χμμμ.... έχουν και δωρεάν εγκατάσταση. Αλλά Πάτρα θα έχουν κάποιο συνεργάτη για εγκατάσταση? Απο καταναλώσεις ξέρουμε τίποτα? Θεωρητικά πάνε όπως τα tide green ή έχουμε και μετρήσεις?

Χμμμ, έχεις δίκιο, δεν σε πιάνει η δωρέαν εγκατάσταση https://www.leroymerlin.gr/gr/services/klimatistika/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fredd0 είπε

Η Πατρα εχει εξωτερικη θερμοκρασια σχεδιασμου -1. Ουτε +6 ουτε +3

 

Δεν είμαι μέσα Πάτρα. Είμαι Βόρεια κοντά στον μετεωρολογικό σταθμό Ρωμανού όπου έχει την δεύτερη υψηλότερη θερμοκρασία όλης της περιοχής. Η πρώτη είναι κάπου κοντά στο λιμάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Δεν είμαι μέσα Πάτρα. Είμαι Βόρεια κοντά στον μετεωρολογικό σταθμό Ρωμανού όπου έχει την δεύτερη υψηλότερη θερμοκρασία όλης της περιοχής. Η πρώτη είναι κάπου κοντά στο λιμάνι.

https://www.bestprice.gr/item/2156098102/tcl-elite-premium-prm-12chsaci.html

+

https://www.bestprice.gr/item/2157625610/tcl-elite-premium-prm-18chsaci-xac1.html

+ 200-250€ η εγκατάστασή τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...