Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια.Φιλος  ψαχνει ac με 45% επιδοτηση που εχει.Κυριως για ψυξη το θελει γιατι για ζεστη ειναι με αντλια θερμοτητας .Ας που με στο 1000αρικο τι θα προτεινατε.Θελει σε 18αρι γιατι το παλιο που εχει του αρκει σε αυτα τα btu εκτος που θα το προτεινω αν υπαρχει τοσο καλη προσφορα σε 24αρι

Επεξ/σία από giannis22k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

και ξαφνικα μου ηρθε μηνυμα εγκρισης για ανακυκλωση...

τι διαολο κανεις δεν αγορασε??? θα ψαξω να δω ποσο κατεβηκαν στην λιστα Θεσσαλιας και εφτασαν και σε μενα.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

 

Στην αρχή έπαιζα στην φτηνή κατηγορία και είχε καταλήξει στα Haier Tida Green μια και απο AUX δεν βρίσκω πληροφορίες κατανάλωσης παρά μόνο γενικές εντυπώσεις. Όμως κάποιος εδώ έγραψε πως δεν κατεβαίνει κάτω απο 300W-350W εαν δεν κάνω λάθος σε θέρμανση. Βέβαια ανέφερε μετά πως ίσως έχει την ίδια κατανάλωση περίπου με το Sensirα καθώς κλείνει πιο συχνά. Εαν η διαφορά στην κατανάλωση δεν είναι μεγάλη θα προτιμούσα τα Haier καθώς πρέπει να πάρω και πάνες για τα μωρά! Ενώ μπορεί να φύγω και σε 3 χρόνια απο το σπίτι και η σπιτονοικοκυρά δεν θέλει να βάλει το χέρι στην τσέπη.

Οπότε σκέφτομαι και για το Sensira και πριν λίγο άρχισα να ψάχνω και για τα arata - yukai μια και έχω τις καλύτερες
εντυπώσεις απο  κλιματιστικό TOSHIBA που έχω σε άλλο σπίτι. Ψάχνω περισσότερες πληροφορίες κατανάλωσης απο arata λοιπόν.

Συνολικά θα μπουν 2 κλιματιστικά.
Στην σαλονοτραπεζαρία θα πάει ένα 12άρι ή 13άρι όπως πρότεινε ένας φίλος ποιο πάνω.
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα για τα δωμάτια εαν θα πάω για το 12άρι στο υπνοδωμάτιο απέναντι απο το παιδικό για να ζεσταίνω και τα 2 ή 9άρι στο παιδικό.
Στο υπνοδωμάτιο έχω ένα 12άρι on-off της πλάκας μάρκας DYNAMIC. Δεν βρίσκω στοιχεία κατανάλωσης αλλά φαντάζομαι πως θα καίει τον μπιπ του. Μπορεί όμως να φανεί χρήσιμο είτε εκεί που είναι είτε δίπλα στο γραφείο.

Το διπλανό διαμέρισμα που βρίσκετε νότια απο εμένα είναι ελεύθερο απο νότο που δέχεται πολύ περισσότερο ήλιο. Όντως το καλοκαίρι μου είπαν πως έχει τρομερή απόδοση σε όλα τα δωμάτια το 24άρι ή 22άρι όπως λέει ένας φίλος πως μπορεί να είναι. Το χειμώνα σπάει το κρύο μου είπαν που σημαίνει πως ούτε και εκεί έχει απόδοση 100% σωστή. Γιαυτό το λόγο σκέφτομαι εγώ για 2 χ 12.000 ή ένα 12 και ένα 13 με ανοιχτές όλες τις πόρτες. Επίσης δεν ανέφερα πως για 1-2 ώρες το απόγευμα σκέφτομαι να ανάβω την κεντρική θέρμανση πετρελαίου για να ζεσταίνεται και το μπάνιο και γενικά να βοηθάει τα κλιματιστικά. Γιατί για να ζεσταίνω και το μπάνιο με κλιματιστικά και το γραφείο προφανώς χρειάζομαι άλλο 1 κλιματιστικό τουλάχιστον.

Είμαι μόνο εγώ μιρμίρας - ψυχαναγκατικός - αναποφάσιστος ή είναι έτσι η ψυχοσύνθεση όσων ασχολούνται με τα ρεύματα? :D



 

Δλδ τα κλιματιστικά θα τα πάρεις μαζί σου όταν φύγεις;

5 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Καλησπερα παιδια.Φιλος  ψαχνει ac με 45% επιδοτηση που εχει.Κυριως για ψυξη το θελει γιατι για ζεστη ειναι με αντλια θερμοτητας .Ας που με στο 1000αρικο τι θα προτεινατε.Θελει σε 18αρι γιατι το παλιο που εχει του αρκει σε αυτα τα btu εκτος που θα το προτεινω αν υπαρχει τοσο καλη προσφορα σε 24αρι

Midea easy pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Δλδ τα κλιματιστικά θα τα πάρεις μαζί σου όταν φύγεις;

Υπάρχει περίπτωση να μην θέλει να τα κρατήσει ή να μην με συμφέρει να τις τα αφήσω στην τιμή που θα μου πει. Και απο την άλλη δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να ξυλώνω και να ξανατοποθετώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Μπορεί όμως να φανεί χρήσιμο είτε εκεί που είναι είτε δίπλα στο γραφείο

Αφησε το οπως ειναι, η μεταφορα στο διπλα δωματιο δεν αξιζει να την πληρωσεις καν!

Και εφοσον οι διπλανοι κρινουν ΜΗ επαρκες το 6kw μηχανημα , τοτε και συ θα πρεπει να βαλεις ενα μηχανημα ιδιας ισχυος η εστω 5kw στην σαλονοκουζινα και ΜΕΤΑ να αποφασισεις για τα υπολοιπα...κατι δεν κολαει με το να μην ειναι αρκετο για αυτους στον νοτο ενα μηχανημα 6kw. Εκτος και ΑΝ το δουλευουν περιστασιακα οποτε υπαρχει τεραστια διαφορα οπως καλα γραφει ο dimostr ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

 

Το διπλανό διαμέρισμα που βρίσκετε νότια απο εμένα είναι ελεύθερο απο νότο που δέχεται πολύ περισσότερο ήλιο. Όντως το καλοκαίρι μου είπαν πως έχει τρομερή απόδοση σε όλα τα δωμάτια το 24άρι ή 22άρι όπως λέει ένας φίλος πως μπορεί να είναι. Το χειμώνα σπάει το κρύο μου είπαν που σημαίνει πως ούτε και εκεί έχει απόδοση 100% σωστή. Γιαυτό το λόγο σκέφτομαι εγώ για 2 χ 12.000 ή ένα 12 και ένα 13 με ανοιχτές όλες τις πόρτες. Επίσης δεν ανέφερα πως για 1-2 ώρες το απόγευμα σκέφτομαι να ανάβω την κεντρική θέρμανση πετρελαίου για να ζεσταίνεται και το μπάνιο και γενικά να βοηθάει τα κλιματιστικά. Γιατί για να ζεσταίνω και το μπάνιο με κλιματιστικά και το γραφείο προφανώς χρειάζομαι άλλο 1 κλιματιστικό τουλάχιστον.

 

Αυτό. Στους δίπλα ο προσανατολισμός κάνει πιο εύκολο το έργο της θέρμανσης

Αν έχεις κι εσύ ακριβώς τον ίδιο προσανατολισμό μπορείς να λάβεις υπόψιν τη λύση που έχουν εφαρμόσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Specs είπε

Αφησε το οπως ειναι, η μεταφορα στο διπλα δωματιο δεν αξιζει να την πληρωσεις καν!

Και εφοσον οι διπλανοι κρινουν ΜΗ επαρκες το 6kw μηχανημα , τοτε και συ θα πρεπει να βαλεις ενα μηχανημα ιδιας ισχυος η εστω 5kw στην σαλονοκουζινα και ΜΕΤΑ να αποφασισεις για τα υπολοιπα...κατι δεν κολαει με το να μην ειναι αρκετο για αυτους στον νοτο ενα μηχανημα 6kw. Εκτος και ΑΝ το δουλευουν περιστασιακα οποτε υπαρχει τεραστια διαφορα οπως καλα γραφει ο dimostr ...

 

Εαν το αφήσω όπως είναι τότε πάω για 9άρι στο παιδικό και αφήνω αυτό εκεί όταν κάνει πολύ κρύο να το ανάβω λίγο πριν πέσουμε για ύπνο.
Οι διπλανοί το 24άρι το έχουν για να ζεστάνουν όλο το σπίτι όχι μόνο για την σαλονοτραπεζαρία που το θέλω εγώ. Μάλιστα πριν λίγο που τους ρώτησα για λεπτομέρειες μου είπαν πως τελικά ανάβουν το ενεργειακό τζάκι (κασέτα αερόθερμο) ξύλου για όλο το σπίτι και αποδίδει όσο και το κλιματιστικό. Δηλαδή ζεσταίνει την σαλονοτραπεζαρία και σπάει το κρύο στα υπόλοιπα δωμάτια.

Edit
Μόλις έβγαλε ο Kώτσος το  TP-Link Tapo P100 σε προσφορά. Αυτά χρησιμοποιείτε για να βλέπετε καταναλώσεις? Να τσιμπήσω 2 λέτε?

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Midea easy pro.

Tουμπανο φενεται 8.5 seer απλα επειδη το βρισκω μονο σε ενα καταστημα με επιδοτηση και μηπως τυχον δεν το εχουν (euronics) εχουμε αλλες επιλογες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Υπάρχει περίπτωση να μην θέλει να τα κρατήσει ή να μην με συμφέρει να τις τα αφήσω στην τιμή που θα μου πει. Και απο την άλλη δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να ξυλώνω και να ξανατοποθετώ.

Τώρα που ξαναμελέτησα το σΚέδιο, οι χώροι που θα ζοριστούν το χειμώνα θα είναι το γραφείο και το υπνοδωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Τώρα που ξαναμελέτησα το σΚέδιο, οι χώροι που θα ζοριστούν το χειμώνα θα είναι το γραφείο και το υπνοδωμάτιο.

Ναι αυτά τα 2 είναι στην χειρότερη θέση στο σπίτι. Στο παιδικό μπαίνει ήλιος απο νωρίς το πρωϊ στο παράθυρο και η σαλονοτραπεζαρία απο το μεσημέρι και μετά επίσης μπαίνει ήλιος μέχρι να πέσει καθώς δεν μας κρύβει άλλο κτήριο ούτε Ανατολικά ούτε δυτικά και είμαστε σε λόφο.
Δεν ξέρω θέλει πολύ σκέψη τι με συμφέρει να κάνω. Γιατί και στο γραφείο θέλω κάποιες ώρες τουλάχιστον θέρμανση. Γιαυτό σκεφτόμουν την λύση με το 12άρι στο Υπνοδωμάτιο στην γωνία αλλά λέει ο Specs να μην αφαιρέσω απο εκεί το on-off που υπάρχει, δεν συμφέρει.

Επεξ/σία από PhoneKiller
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Tουμπανο φενεται 8.5 seer απλα επειδη το βρισκω μονο σε ενα καταστημα με επιδοτηση και μηπως τυχον δεν το εχουν (euronics) εχουμε αλλες επιλογες?

Το φέρνουν και άλλοι, πλαίσιο, παμπλικ, κωτσος κτλ

10 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε


Μόλις έβγαλε ο Kώτσος το  TP-Link Tapo P100 σε προσφορά. Αυτά χρησιμοποιείτε για να βλέπετε καταναλώσεις? Να τσιμπήσω 2 λέτε?

Η p100 δεν μετράει κατανάλωση.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Εαν το αφήσω όπως είναι τότε πάω για 9άρι στο παιδικό και αφήνω αυτό εκεί όταν κάνει πολύ κρύο να το ανάβω λίγο πριν πέσουμε για ύπνο.
Οι διπλανοί το 24άρι το έχουν για να ζεστάνουν όλο το σπίτι όχι μόνο για την σαλονοτραπεζαρία που το θέλω εγώ. Μάλιστα πριν λίγο που τους ρώτησα για λεπτομέρειες μου είπαν πως τελικά ανάβουν το ενεργειακό τζάκι (κασέτα αερόθερμο) ξύλου για όλο το σπίτι και αποδίδει όσο και το κλιματιστικό. Δηλαδή ζεσταίνει την σαλονοτραπεζαρία και σπάει το κρύο στα υπόλοιπα δωμάτια.

Ειναι ιδιαζουσα περιπτωση, επειδη για να μπει κατι στο υπνοδωματιο σου πρεπει να ξηλωθει αναγκαστικα το παλιο.

Τοτε βαλε ενα 3,5 kw στο καθιστικο σου  , αναλογως τα χρηματα σου , ξεχνα την ελαχιστη που δεν πεφτει το Haier μιας και δεν θα κατεβαινει και παρακατω κανενα αν οι απαιτησεις ειναι μεγαλες λογω ανοιχτων θυρων σχεδον παντου και μετα αποφασιζεις για υπνοδωματιο δικο σου με ξηλωμα παλιου η για παιδικο. Θα εχεις ηδη ετσι δοκιμασεις και το παλιο σαν συπληρωμα τι κανει στο απεναντι του παιδικο και θα ξερεις, εκτος αν επιασαν ηδη τα κρυα εκει και το δοκιμασεις και απο τωρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Ναι αυτά τα 2 είναι στην χειρότερη θέση στο σπίτι. Στο παιδικό μπαίνει ήλιος απο νωρίς το πρωϊ στο παράθυρο και η σαλονοτραπεζαρία απο το μεσημέρι και μετά επίσης μπαίνει ήλιος μέχρι να πέσει καθώς δεν μας κρύβει άλλο κτήριο ούτε Ανατολικά ούτε δυτικά και είμαστε σε λόφο.
Δεν ξέρω θέλει πολύ σκέψη τι με συμφέρει να κάνω. Γιατί και στο γραφείο θέλω κάποιες ώρες τουλάχιστον θέρμανση. Γιαυτό σκεφτόμουν την λύση με το 12άρι στο Υπνοδωμάτιο στην γωνία αλλά λέει ο Specs να μην αφαιρέσω απο εκεί το on-off που υπάρχει, δεν συμφέρει.

Που μένεις και έχεις όχι πιο κάτω από 6 βαθμούς τον χειμώνα; Ρόδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...