Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ήμουν έτοιμος να σου προτείνω και μικρότερο. Από τα στοιχεία που δίνεις, λογικά θα υπερφτάνει.

Τι κλιματιστικό έχεις και πόσο είναι το μήκος; Είναι στο πάτωμα ή κρεμαστό;

50-55τμ είναι ο χώρος σαλόνι - τραπεζαρία, κουζίνα που ψευτο χωρίζεται από τον υπόλοιπο χώρο και ένα μικρό χωλ. 

Το βλέπεις υπερβολή δηλαδή το 24αρη; κάτω από 18αρη δε το σκέφτομαι καθόλου 

Επεξ/σία από vassar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, Alnitak είπε

Καλησπέρα στο forum. Τοποθετήθηκαν 2 toshiba arata στα υπνοδωμάτια των παιδιών. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος. Στους 20 βαθμούς ρυθμισμένα πιάνει τη θερμοκρασία σε ελάχιστα λεπτά και ινβερτάρει στα 180-190 watt. Είδομεν στα πολλά τα κρύα.....

Καλοδουλευτα! Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν έβλεπες κοντά 130-140W.

3 λεπτά πριν, Sellout είπε

Το tide green plus πήρα τζιμ ότι μου είχες προτείνει. Είναι κρεμαστές και οι δύο μονάδες, γιατί είναι δύο κλιματιστικά, το ένα εξ αυτών κάνει αρκετό θόρυβο και έχω αρχίσει τώρα να φορτώνω άγρια, γιατί του είχα πει του μάστορα υποτίθεται και οικογενειακός γνωστός κτλ να βάλει μπόλικο χαλκό και με είπε φτάνει, αλλά τώρα το ένα κάνει αρκετά περισσότερο θόρυβο συγκριτικά με το άλλο

Τα έχουμε πει ότι δεν λένε 3μ για την πλάκα τους.

15 λεπτά πριν, vassar είπε

50-55τμ είναι ο χώρος σαλόνι - τραπεζαρία, κουζίνα που ψευτο χωρίζεται από τον υπόλοιπο χώρο και ένα μικρό χωλ. 

Το βλέπεις υπερβολή δηλαδή το 24αρη; κάτω από 18αρη δε το σκέφτομαι καθόλου 

3500W είναι 12000btus.

Ξέρεις το σπίτι σου καλύτερα από εμάς, αν έχεις αμφιβολία, μπορείς να πας σε μεγαλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα έχουμε πει ότι δεν λένε 3μ για την πλάκα τους.

... Στο ένα ζήτημα αν έβαλε 2μιση μετρα και στο άλλο 2 με το ζόρι. Οπότε τον φωνάζω να μου τα βγάλει και να βάλει παραπάνω.

@liakjimΑρα φταίει το μήκος του χαλκού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Sellout είπε

... Στο ένα ζήτημα αν έβαλε 2μιση μετρα και στο άλλο 2 με το ζόρι. Οπότε τον φωνάζω να μου τα βγάλει και να βάλει παραπάνω.

@liakjimΑρα φταίει το μήκος του χαλκού;

Το πιθανότερο. Επίσης μπορείς να προσθέσεις αντικραδασμικα λαστιχακια.

Ποτέ δεν θα γίνει τάφος όπως σε Toshiba, Daikin, Mitsubishi αλλά λογικά θα βελτιωθεί. Ότι πληρώνουμε παίρνουμε. Κανόνας .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sellout είπε

Είναι κρεμαστές και οι δύο μονάδες, γιατί είναι δύο κλιματιστικά, το ένα εξ αυτών κάνει αρκετό θόρυβο και έχω αρχίσει τώρα να φορτώνω άγρια, γιατί του είχα πει του μάστορα υποτίθεται και οικογενειακός γνωστός κτλ να βάλει μπόλικο χαλκό και με είπε φτάνει, αλλά τώρα το ένα κάνει αρκετά περισσότερο θόρυβο συγκριτικά με το άλλο

9αρια ειναι; Ναι ειναι πολυ πιθανο να ειναι απ το μηκος του σωληνα δυστυχως.. Αυτο που κανει θορυβο εχει τον μικροτερο;;μου εχει συμβει κι εμενα στο παρελθον ,καλεσα το μαστορα κι εβαλε προεκταση..Μερικες φορες το να ειναι ο μαστορας οικογενειακος γνωστος, ειναι το χειροτερο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Τα Toshiba τα προτείνουμε γενικά λόγω ποιότητας, εγγύησης, καλής συμπεριφοράς σε θέρμανση και ψύξη, αθόρυβα μέσα έξω. Το seiya είναι παλιό μοντέλο, το νέο είναι yukai ( arata στον Κώτσο).

Έχουμε μετρήσεις απο yukai για να συγκρίνουμε με το Sensira?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ποτέ δεν θα γίνει τάφος όπως σε Toshiba, Daikin, Mitsubishi αλλά λογικά θα βελτιωθεί. Ότι πληρώνουμε παίρνουμε. Κανόνας .

Ο κανόνας δεν ισχύει όταν υπάρχει λάθος εγκατάσταση ,το καλύτερο μηχάνημα να βάλεις αμα ο άλλος είναι Αλμπάνης θα πάρεις τα ρέστα σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το πιθανότερο. Επίσης μπορείς να προσθέσεις αντικραδασμικα λαστιχακια.

Ποτέ δεν θα γίνει τάφος όπως σε Toshiba, Daikin, Mitsubishi αλλά λογικά θα βελτιωθεί. Ότι πληρώνουμε παίρνουμε. Κανόνας .

Μπορεί να προσθέσει πάνω στο υπάρχον Τζιμ;

25 λεπτά πριν, energy52 είπε

9αρια ειναι; Ναι ειναι πολυ πιθανο να ειναι απ το μηκος του σωληνα δυστυχως.. Αυτο που κανει θορυβο εχει τον μικροτερο;;μου εχει συμβει κι εμενα στο παρελθον ,καλεσα το μαστορα κι εβαλε προεκταση..Μερικες φορες το να ειναι ο μαστορας οικογενειακος γνωστος, ειναι το χειροτερο..

12αρια αδερφέ μου και ναι αυτό που σε έχει το μικρότερο... Διαβάζω προέκταση άρα σώζεται η κατάσταση... Έλεος ποια, απλά έλεος, για να γλυτώσουν ένα μέτρο χαλκό να πρέπει να γίνονται αυτά... Και μου έκανε και 40€ σκοντο στην εγκατάσταση... Καλύτερα να έπαιρνε 240 κανονικά και για τα δύο και να με έβαζε από τρία μέτρα χαλκό παρά αυτό. Τεσπά ελπίζω να έρθει να το φτιάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

4. Στη θεωρία τα daikin θα είναι πιο οικομικά σε χρήση. Στην πράξη δεν ξέρουμε. Εις αναμονή στοιχείων από τον @Specs

Αν δεν κατεβει τουλαχιστον στους 5 βαθμους, για τον φιλο @PhoneKiller δεν θα λεει και πολλα το οτι μεχρι τους 15 που το εχω τεσταρει, δεν εχει διαφορά, παρολο που για λογους τεστ, εχω κρατησει τεντες κατεβασμενες για να μην ζεσταινει το χωρο ο ηλιος μιας και ειναι νοτιος ο χωρος  μου.

Επισης ο φιλος, πρεπει να μας βαλει πλαφον χρηματων συνολικα η ανα μοναδα και προσδιορισμο αριθμου μοναδων. Αλλιως το να συγκρινουμε τα Haier με τα Perfera ειναι ατοπο η και με τα Sensira κλπ εφοσον εχουν διαφορες στην τιμη μεγαλες. Οπως και τι αλλο πρεπει να εχει το κλιματιστικο, wifi κλπ για να ξερουμε ακριβως τι να προτεινουμε και μιας και ειχαμε διαλογο πριβε, να γνωριζουν οσοι προτεινουν πολυ ακριβα πως ειναι νοικιασμενο και ενδεχεται να φυγει σε δυο χρονια.

Επιπροσθετα, οι διπλανοι πιθανολογω πως εβαλαν δυνατο μηχανημα 6kw για να εχουν ισχυ σε ψυξη μιας και ειναι στον νοτο,(εκτος αν ειναι απλα ενδιαμεσο διαμερισμα και δεν εχει ουτε στον νοτο προσωπο) ενω ο φιλος μας στον βορρα. Aς ρωτησει για το καλοκαιρι αν ειναι ετσι οπως λεω , πιο ανετο δηλαδη και λογω προσανατολισμου αλλα και λογω καλυτερης διασπορας στον χωρο που εχει η ψυξη ως προς την θερμανση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Specs είπε

 

Επιπροσθετα, οι διπλανοι πιθανολογω πως εβαλαν δυνατο μηχανημα 6kw για να εχουν ισχυ σε ψυξη μιας και ειναι στον νοτο,(εκτος αν ειναι απλα ενδιαμεσο διαμερισμα και δεν εχει ουτε στον νοτο προσωπο) ενω ο φιλος μας στον βορρα. Aς ρωτησει για το καλοκαιρι αν ειναι ετσι οπως λεω , πιο ανετο δηλαδη και λογω προσανατολισμου αλλα και λογω καλυτερης διασπορας στον χωρο που εχει η ψυξη ως προς την θερμανση.

Άρα δεν είναι οι δυο περιπτώσεις ίδιες.

Πάντως, ας έρθει σε μια συνεννόηση ο φίλος με τον ιδιοκτήτη. Τα κλιματιστικά θα πρέπει να μπουν σε συνεννόηση. Αν θα βάλει λεφτά από τη τσέπη του και να φύγει σε δύο χρόνια, δεν θα γίνει ποτέ απόσβεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PhoneKiller είπε



*Στο διπλανό διαμέρισμα που είναι ακριβώς ίδιο με το δικό μου έχουν τοποθετήσει ένα Daikin 24000BTU ακριβώς στο σημείο που σκέφτομαι να το βάλω και εγώ στην σαλονοτραπεζαρία να κοιτάω προς την πόρτα του διαδρόμου. Μου είπαν πως εαν στο σαλόνι ανεβάζει 2 βαθμούς στα υπονοδωμάτια ανεβάζει 1. Δηλαδή είναι "σχετικά" ευχαριστημένοι για θέρμανση για όλο το σπίτι καθώς στα υπνοδωμάτια πάνε μόνο για ύπνο το βράδυ όπως και σχεδόν όλοι μας βέβαια. Για ψύξη είναι απόλυτα ευχαριστημένοι.

Δεν μπόρεσα να βρω ποιο μοντέλο είναι απο την εσωτερική μονάδα. Στην εξωτερική έχει τον παρακάτω κωδικό RXM60K2V1B. Γνωρίζει κάποιος ποιο μπορεί να είναι?

Έχετε ακριβώς τον ίδιο προσανατολισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Specs είπε

Αν δεν κατεβει τουλαχιστον στους 5 βαθμους, για τον φιλο @PhoneKiller δεν θα λεει και πολλα το οτι μεχρι τους 15 που το εχω τεσταρει, δεν εχει διαφορά, παρολο που για λογους τεστ, εχω κρατησει τεντες κατεβασμενες για να μην ζεσταινει το χωρο ο ηλιος μιας και ειναι νοτιος ο χωρος  μου.

Επισης ο φιλος, πρεπει να μας βαλει πλαφον χρηματων συνολικα η ανα μοναδα και προσδιορισμο αριθμου μοναδων. Αλλιως το να συγκρινουμε τα Haier με τα Perfera ειναι ατοπο η και με τα Sensira κλπ εφοσον εχουν διαφορες στην τιμη μεγαλες. Οπως και τι αλλο πρεπει να εχει το κλιματιστικο, wifi κλπ για να ξερουμε ακριβως τι να προτεινουμε και μιας και ειχαμε διαλογο πριβε, να γνωριζουν οσοι προτεινουν πολυ ακριβα πως ειναι νοικιασμενο και ενδεχεται να φυγει σε δυο χρονια.

Επιπροσθετα, οι διπλανοι πιθανολογω πως εβαλαν δυνατο μηχανημα 6kw για να εχουν ισχυ σε ψυξη μιας και ειναι στον νοτο,(εκτος αν ειναι απλα ενδιαμεσο διαμερισμα και δεν εχει ουτε στον νοτο προσωπο) ενω ο φιλος μας στον βορρα. Aς ρωτησει για το καλοκαιρι αν ειναι ετσι οπως λεω , πιο ανετο δηλαδη και λογω προσανατολισμου αλλα και λογω καλυτερης διασπορας στον χωρο που εχει η ψυξη ως προς την θερμανση.

 

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άρα δεν είναι οι δυο περιπτώσεις ίδιες.

Πάντως, ας έρθει σε μια συνεννόηση ο φίλος με τον ιδιοκτήτη. Τα κλιματιστικά θα πρέπει να μπουν σε συνεννόηση. Αν θα βάλει λεφτά από τη τσέπη του και να φύγει σε δύο χρόνια, δεν θα γίνει ποτέ απόσβεση.

Στην αρχή έπαιζα στην φτηνή κατηγορία και είχε καταλήξει στα Haier Tide Green μια και απο AUX δεν βρίσκω πληροφορίες κατανάλωσης παρά μόνο γενικές εντυπώσεις. Όμως κάποιος εδώ έγραψε πως δεν κατεβαίνει κάτω απο 300W-350W εαν δεν κάνω λάθος σε θέρμανση. Βέβαια ανέφερε μετά πως ίσως έχει την ίδια κατανάλωση περίπου με το Sensirα καθώς κλείνει πιο συχνά. Εαν η διαφορά στην κατανάλωση δεν είναι μεγάλη θα προτιμούσα τα Haier καθώς πρέπει να πάρω και πάνες για τα μωρά! Ενώ μπορεί να φύγω και σε 3 χρόνια απο το σπίτι και η σπιτονοικοκυρά δεν θέλει να βάλει το χέρι στην τσέπη.

Λόγο ανασφάλειας λοιπόν σκέφτομαι και για το Sensira για το οποίο έχουμε πολλές μετρήσεις και πριν λίγο άρχισα να ψάχνω και για τα arata - yukai μια και έχω τις καλύτερες εντυπώσεις απο  κλιματιστικό TOSHIBA που έχω σε άλλο σπίτι. Ψάχνω περισσότερες πληροφορίες κατανάλωσης απο arata λοιπόν.

Συνολικά θα μπουν 2 κλιματιστικά.
Στην σαλονοτραπεζαρία θα πάει ένα 12άρι ή 13άρι όπως πρότεινε ένας φίλος ποιο πάνω.
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα για τα δωμάτια εαν θα πάω για το 12άρι στο υπνοδωμάτιο απέναντι απο το παιδικό για να ζεσταίνω και τα 2 ή 9άρι στο παιδικό.
Στο υπνοδωμάτιο έχω ένα 12άρι on-off της πλάκας μάρκας DYNAMIC. Δεν βρίσκω στοιχεία κατανάλωσης αλλά φαντάζομαι πως θα καίει τον μπιπ του. Μπορεί όμως να φανεί χρήσιμο είτε εκεί που είναι είτε δίπλα στο γραφείο.

Το διπλανό διαμέρισμα που βρίσκετε νότια απο εμένα είναι ελεύθερο απο νότο που δέχεται πολύ περισσότερο ήλιο. Όντως το καλοκαίρι μου είπαν πως έχει τρομερή απόδοση σε όλα τα δωμάτια το 24άρι ή 22άρι όπως λέει ένας φίλος πως μπορεί να είναι. Το χειμώνα σπάει το κρύο μου είπαν που σημαίνει πως ούτε και εκεί έχει απόδοση 100% σωστή. Γιαυτό το λόγο σκέφτομαι εγώ για 2 χ 12.000 ή ένα 12 και ένα 13 με ανοιχτές όλες τις πόρτες. Επίσης δεν ανέφερα πως για 1-2 ώρες το απόγευμα σκέφτομαι να ανάβω την κεντρική θέρμανση πετρελαίου για να ζεσταίνεται και το μπάνιο και γενικά να βοηθάει τα κλιματιστικά. Γιατί για να ζεσταίνω και το μπάνιο με κλιματιστικά και το γραφείο προφανώς χρειάζομαι άλλο 1 κλιματιστικό τουλάχιστον.

Είμαι μόνο εγώ μιρμίρας - ψυχαναγκατικός - αναποφάσιστος ή είναι έτσι η ψυχοσύνθεση όσων ασχολούνται με τα ρεύματα? :D



 

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...