Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

Συμπλήρωσε λίγο το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Στο 10ο ερώτημα, βάλε 18C όταν θα σου ζητηθεί.

Ύψος πάτωμα ταβάνι σε μέτρα πχ 2.8. Ανοίγματα, τετραγωνικά μόνο του χώρου που θέλεις να καλύψεις.

Εδώ είναι οι απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο:

  1. 1200€ - 1300€
  2. Νέα αγορά – θα αντικαταστήσει: Toyotomi Akira GAN-A180TR ήταν επαρκές κατά την αγορά του
  3. μεγάλη αλυσίδα, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση
  4. 95% ψύξη / 5% θέρμανση
  5. Αποκλειστική πηγή ψύξη, περιστασιακή θέρμανσης
  6. Ενιαίος χώρος 50τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Αθήνα με 40C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα αθόρυβο / επιθυμητά wifi, ιονιστής
  9. Καλές μονώσεις
  10. Θερμικές Απώλειες:

3524.37 Watt

3030.96 KCal/h

70.49 Watt/m2

60.62 KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, vassar είπε

Εδώ είναι οι απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο:

  1. 1200€ - 1300€
  2. Νέα αγορά – θα αντικαταστήσει: Toyotomi Akira GAN-A180TR ήταν επαρκές κατά την αγορά του
  3. μεγάλη αλυσίδα, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση
  4. 95% ψύξη / 5% θέρμανση
  5. Αποκλειστική πηγή ψύξη, περιστασιακή θέρμανσης
  6. Ενιαίος χώρος 50τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Αθήνα με 40C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα αθόρυβο / επιθυμητά wifi, ιονιστής
  9. Καλές μονώσεις
  10. Θερμικές Απώλειες:

3524.37 Watt

3030.96 KCal/h

70.49 Watt/m2

60.62 KCal/h/m2

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/midea-all-easy-pro-aep2-18nxd6-io-klimatistiko-inverter-18000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1687215

+115€ επέκταση εγγύησης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Σε ευχαριστώ πολύ.

Γιατί προτείνεις το συγκεκριμένο; 

Τι καλύτερο έχει από τα toyotomi που ανέφερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, liakjim είπε

1. Θα συμφωνήσω με τα μέλη πιο πάνω. Θεωρητικά ο ζεστός αέρας ως πιο ελαφρύς ανεβαίνει πάνω. Θα εγκλωβιστεί στο ταβάνι και δεν θα βγαίνει εύκολα προς τα πάνω. Το μόνο που μπορούμε να σου πούμε, είναι να βάλεις το atxc35c όπως το σκέφτεσαι στην κρεβατοκάμαρα και να μας πεις τελικά τι έγινε του χρόνου τον Μάρτη.

2. Αν ισχύει ότι μένεις σε περιοχή με ελάχιστες όχι κάτω από 6C (και γαμώ δλδ), φτάνει. Αν όχι θα έβαζα μεγαλύτερο πχ το https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-sensira-ftxf42d-rxf42d.html

3. Ανοιχτές θα τις έχεις.

4. Στη θεωρία τα daikin θα είναι πιο οικομικά σε χρήση. Στην πράξη δεν ξέρουμε. Εις αναμονή στοιχείων από τον @Specs.

5. Daikin και toshiba.

Αντίστοιχο στην ίδια κατηγορία toshiba είναι τα Seiya και Yukai? Υπάρχει κάποιος λόγος που μπορεί να τα προτιμήσουμε έναντι του atxc35c?

*Στο διπλανό διαμέρισμα που είναι ακριβώς ίδιο με το δικό μου έχουν τοποθετήσει ένα Daikin 24000BTU ακριβώς στο σημείο που σκέφτομαι να το βάλω και εγώ στην σαλονοτραπεζαρία να κοιτάω προς την πόρτα του διαδρόμου. Μου είπαν πως εαν στο σαλόνι ανεβάζει 2 βαθμούς στα υπονοδωμάτια ανεβάζει 1. Δηλαδή είναι "σχετικά" ευχαριστημένοι για θέρμανση για όλο το σπίτι καθώς στα υπνοδωμάτια πάνε μόνο για ύπνο το βράδυ όπως και σχεδόν όλοι μας βέβαια. Για ψύξη είναι απόλυτα ευχαριστημένοι.

Δεν μπόρεσα να βρω ποιο μοντέλο είναι απο την εσωτερική μονάδα. Στην εξωτερική έχει τον παρακάτω κωδικό RXM60K2V1B. Γνωρίζει κάποιος ποιο μπορεί να είναι?

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα τελικά κι εγώ το atxc25c (made in Malaysia) και αναμένω εγκατάσταση από Δευτέρα.

Ανοίγοντας τις συσκευασίες, χωρίς να υπάρχει κανένα χτύπημα εξωτερικά σε καμία κούτα, βλέπω αυτό το ξεφλούδισμα.

Είναι "αποδεκτό", ή έχει συμβεί κάτι κατά τη μεταφορά;

image.png.22e97336f7a6ad7e2a16116f47fb4639.png

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Αντίστοιχο στην ίδια κατηγορία toshiba είναι τα Seiya και Yukai? Υπάρχει κάποιος λόγος που μπορεί να τα προτιμήσουμε έναντι του atxc35c?

Γιατί έχει την διπλάσια εγγύηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Δεν μπόρεσα να βρω ποιο μοντέλο είναι απο την εσωτερική μονάδα. Στην εξωτερική έχει τον παρακάτω κωδικό RXM60K2V1B. Γνωρίζει κάποιος ποιο μπορεί να είναι?

Μάλλον κάποιο μοντέλο Perfera έχουν βάλει, πολύ καλό κλιματιστικό αλλά και ακριβό.

Αν χρησιμοποιούν το wifi (εαν όντως είναι Perfera) θα μπορέσεις λογικά να το δεις από εκεί.

Σαν κωδικός σκέτος βγάζει κλιματιστικό οροφής (κρυφό μάλιστα) αλλά με βάση την λογική ότι FTXM-RXM (όπως FTXC-RXC) είναι οι ονομασίες σε εσωτερικές - εξωτερικές μονάδες αντίστοιχα τότε μάλλον όντως έχουν ένα Perfera.

Επίσης πρέπει να είναι 22αρι και όχι 24αρι.

Τιμή του τωρινού Perfera σε 22αρι από έναν blue dealer.

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-perfera-ftxm60r-rxm60r.html

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, vassar είπε

Σε ευχαριστώ πολύ.

Γιατί προτείνεις το συγκεκριμένο; 

Τι καλύτερο έχει από τα toyotomi που ανέφερα; 

Άψογη συμπεριφορά σε ψύξη, οικονομικότατο, αθόρυβο, φορτωμένο με όλα τα καλούδια . Θα ήθελα παραπάνω εγγύηση για αυτό και η προτεινόμενη επέκταση εγγύησης.

46 λεπτά πριν, popopo είπε

Παρέλαβα τελικά κι εγώ το atxc25c και αναμένω εγκατάσταση από Δευτέρα.

Ανοίγοντας τις συσκευασίες, χωρίς να υπάρχει κανένα χτύπημα εξωτερικά σε καμία κούτα, βλέπω αυτό το ξεφλούδισμα.

Είναι "αποδεκτό", ή έχει συμβεί κάτι κατά τη μεταφορά;

image.png.22e97336f7a6ad7e2a16116f47fb4639.png

Θα σου σκουριάσει. Φωτογραφία και αποστολή στη daikin hellas για απόψεις.

48 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Αντίστοιχο στην ίδια κατηγορία toshiba είναι τα Seiya και Yukai? Υπάρχει κάποιος λόγος που μπορεί να τα προτιμήσουμε έναντι του atxc35c?

*Στο διπλανό διαμέρισμα που είναι ακριβώς ίδιο με το δικό μου έχουν τοποθετήσει ένα Daikin 24000BTU ακριβώς στο σημείο που σκέφτομαι να το βάλω και εγώ στην σαλονοτραπεζαρία να κοιτάω προς την πόρτα του διαδρόμου. Μου είπαν πως εαν στο σαλόνι ανεβάζει 2 βαθμούς στα υπονοδωμάτια ανεβάζει 1. Δηλαδή είναι "σχετικά" ευχαριστημένοι για θέρμανση για όλο το σπίτι καθώς στα υπνοδωμάτια πάνε μόνο για ύπνο το βράδυ όπως και σχεδόν όλοι μας βέβαια. Για ψύξη είναι απόλυτα ευχαριστημένοι.

Δεν μπόρεσα να βρω ποιο μοντέλο είναι απο την εσωτερική μονάδα. Στην εξωτερική έχει τον παρακάτω κωδικό RXM60K2V1B. Γνωρίζει κάποιος ποιο μπορεί να είναι?

Το κάθε σπίτι είναι διαφορετικό και εδώ είμαστε απλοί άνθρωποι χωρίς γνώσεις. Μπορείς να δοκιμάσεις τη λύση του γείτονα. Δική σου απόφαση. Μπορεί να πετύχει. Μπορεί όχι.

Τα Toshiba τα προτείνουμε γενικά λόγω ποιότητας, εγγύησης, καλής συμπεριφοράς σε θέρμανση και ψύξη, αθόρυβα μέσα έξω. Το seiya είναι παλιό μοντέλο, το νέο είναι yukai ( arata στον Κώτσο).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα σου σκουριάσει. Φωτογραφία και αποστολή στη daikin hellas για απόψεις.

Να στείλω στο info ή μήπως έχεις από παλιότερη επικοινωνία κάποιο άλλο email;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άψογη συμπεριφορά σε ψύξη, οικονομικότατο, αθόρυβο, φορτωμένο με όλα τα καλούδια . Θα ήθελα παραπάνω εγγύηση για αυτό και η προτεινόμενη επέκταση εγγύησης. 

Με το 18αρη θα είμαι εντάξει; 

Σκεφτόμουν ίσως να πήγαινα σε 24αρη, για να δίνει και σε ένα υπνοδωμάτιο που είναι στην ευθεία ή για καλύτερη απόδοση, είναι υπερβολικό λες το 24αρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum. Τοποθετήθηκαν 2 toshiba arata στα υπνοδωμάτια των παιδιών. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος. Στους 20 βαθμούς ρυθμισμένα πιάνει τη θερμοκρασία σε ελάχιστα λεπτά και ινβερτάρει στα 180-190 watt. Είδομεν στα πολλά τα κρύα.....

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alnitak είπε

Καλησπέρα στο forum. Τοποθετήθηκαν 2 toshiba arata στα υπνοδωμάτια των παιδιών. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος. Στους 20 βαθμούς ρυθμισμένα πιάνει τη θερμοκρασία σε ελάχιστα λεπτά και ινβερτάρει στα 180-190 watt. Είδομεν στα πολλά τα κρύα.....

Το μυστικό στα πολλά κρύα είναι η αδιάλειπτη χρήση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vassar είπε

Με το 18αρη θα είμαι εντάξει; 

Σκεφτόμουν ίσως να πήγαινα σε 24αρη, για να δίνει και σε ένα υπνοδωμάτιο που είναι στην ευθεία ή για καλύτερη απόδοση, είναι υπερβολικό λες το 24αρη;

Ήμουν έτοιμος να σου προτείνω και μικρότερο. Από τα στοιχεία που δίνεις, λογικά θα υπερφτάνει.

6 λεπτά πριν, Sellout είπε

Καρντάσια καλησπέρα ο θόρυβος της εξωτερικής σε τι παράγοντες μπορεί να οφείλεται; Ένας από αυτούς είναι και το λανθασμένο μήκος χαλκού;

Τι κλιματιστικό έχεις και πόσο είναι το μήκος; Είναι στο πάτωμα ή κρεμαστό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ήμουν έτοιμος να σου προτείνω και μικρότερο. Από τα στοιχεία που δίνεις, λογικά θα υπερφτάνει.

Τι κλιματιστικό έχεις και πόσο είναι το μήκος; Είναι στο πάτωμα ή κρεμαστό;

Το tide green plus πήρα τζιμ ότι μου είχες προτείνει. Είναι κρεμαστές και οι δύο μονάδες, γιατί είναι δύο κλιματιστικά, το ένα εξ αυτών κάνει αρκετό θόρυβο και έχω αρχίσει τώρα να φορτώνω άγρια, γιατί του είχα πει του μάστορα υποτίθεται και οικογενειακός γνωστός κτλ να βάλει μπόλικο χαλκό και με είπε φτάνει, αλλά τώρα το ένα κάνει αρκετά περισσότερο θόρυβο συγκριτικά με το άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...