Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Solke είπε

Δηλαδή για Θεσσαλονίκη να τους πω να το αλλάξουν? Τσάμπα ρευμα η αντίσταση σωστά?

Θα το δουλέψεις στη θέρμανση;

Αν όχι, απλά το βγάζεις από το ρεύμα.

Αν ναι δεν σε νοιάζει μιας και δουλεύει μόνο όταν το κλιματιστικό είναι stndy. Εξάλλου μιλάμε για κατανάλωση της τάξης των 20 μόλις watts (περίπου).

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, έχεις μήπως κάποιος στο νήμα ή έχει δει να δουλεύει Mitsubishi heavy SRK63ZR-W/SRC63ZR-W?

Με ενδιαφέρει ο θόρυβος είτε αέρα είτε συντονισμού που κάνει η εξωτερική μονάδα, λόγω διαρρύθμισης οι επιλογές τοποθέτησης της έξω, είναι ή ψηλά στο μπαλκόνι (θόρυβος μέσα ενδεχομένως?) ή ταράτσα, όπου το κόστος εκτινάσσεται λόγω αρκετών μέτρων σωλήνωσης..

Το εχω πανω σε βασεις στον τοιχο και χωρις αποσβεστηρες. Το εβαλα Σεπτέμβριο  και το δουλεψα κανα μηνα. Ειναι εντελως αθορυβο παροτι πανω στον τοιχο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Solke είπε

Τσάμπα ρευμα η αντίσταση σωστά?

Κάτι τέτοιο... :)
Είναι μια αντίσταση που πρωτίστως έχει τον ρόλο να θερμαίνει το κάτω μέρος, να αποτρέπει το σχηματισμό πάγου μετά τα defrost...
Απ' ό,τι έχω διαβάσει, στο Midea Nordic, αυτή η αντίσταση ανάβει γύρω στη θερμοκρασία μηδέν βαθμών και παραμένει αναμμένη ασταμάτητα, όσο λειτουργεί η συσκευή, μέχρι να γίνουν πάλι θετικές οι θερμοκρασίες... ή, τέλος, όσο χρειάζεται... .στην πραγματικότητα, είναι μάλλον ένας συγκεκριμένος αλγόριθμος (πιθανώς παρόμοιος με άλλα μηχανήματα "nordic"). Δεν υπάρχει δυνατότητα να το ελέγξεις εσύ, ένας απλός χρήστης, δεν υπάρχει κουμπί, δεν υπάρχει επιλογή... Μόνο αν επέμβει κάποιος που ξέρει από την αρχή και αποσυνδέσει την αντίσταση.
Είχα διαβάσει και την τιμή σε watts κάπου, αλλά δεν θυμάμαι πόσο... τέλος πάντων, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κάτω από 60... ενδεχομένως 80 ή και παραπάνω... πχ έχω διαβάσει άλλες συσκευές "nordic" τύπου που μπορούν να έχουν αντίσταση 130-150 watt...
Για το ελληνικό κλίμα, δεν χρειάζεστε κάτι τέτοιο, και στις σπάνιες φορές που θα έχετε αρνητικές θερμοκρασίες, η εξωτερική μονάδα δεν θα παγώσει ποτέ αρκετά μετά από κάθε απόψυξη ώστε να χρειαστεί ακόμη και αυτή την αντίσταση.
Καταρχήν νομίζω ότι αυτός που θα εγκαταστήσει τη συσκευή σου, αν τον ρωτήσεις, θα ξέρει πώς να την αποσυνδέσει.
Τέλος πάντων, ελπίζω να αγοράσατε αυτή τη συσκευή μόνο για ψύξη... και, σε αυτήν την περίπτωση, δεν σας ενδιαφέρει αν έχει ή δεν έχει αυτή την αντίσταση .
Αν ο σκοπός ήταν και για θέρμανση, χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω πολύ, νομίζω ότι θα έχεις περισσότερα προβλήματα με το Midea γενικά παρά με αυτήν την αντίσταση, ενεργή ή όχι.

Επεξ/σία από amotida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, amotida είπε

Κάτι τέτοιο... :)
Είναι μια αντίσταση που πρωτίστως έχει τον ρόλο να θερμαίνει το κάτω μέρος, να αποτρέπει το σχηματισμό πάγου μετά τα defrost...
Απ' ό,τι έχω διαβάσει, στο Midea Nordic, αυτή η αντίσταση ανάβει γύρω στη θερμοκρασία μηδέν βαθμών και παραμένει αναμμένη ασταμάτητα, όσο λειτουργεί η συσκευή, μέχρι να γίνουν πάλι θετικές οι θερμοκρασίες... ή, τέλος, όσο χρειάζεται... .στην πραγματικότητα, είναι μάλλον ένας συγκεκριμένος αλγόριθμος (πιθανώς παρόμοιος με άλλα μηχανήματα "nordic"). Δεν υπάρχει δυνατότητα να το ελέγξεις εσύ, ένας απλός χρήστης, δεν υπάρχει κουμπί, δεν υπάρχει επιλογή... Μόνο αν επέμβει κάποιος που ξέρει από την αρχή και αποσυνδέσει την αντίσταση.
Είχα διαβάσει και την τιμή σε watts κάπου, αλλά δεν θυμάμαι πόσο... τέλος πάντων, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κάτω από 60... ενδεχομένως 80 ή και παραπάνω... πχ έχω διαβάσει άλλες συσκευές "nordic" τύπου που μπορούν να έχουν αντίσταση 130-150 watt...
Για το ελληνικό κλίμα, δεν χρειάζεστε κάτι τέτοιο, και στις σπάνιες φορές που θα έχετε αρνητικές θερμοκρασίες, η εξωτερική μονάδα δεν θα παγώσει ποτέ αρκετά μετά από κάθε απόψυξη ώστε να χρειαστεί ακόμη και αυτή την αντίσταση.
Καταρχήν νομίζω ότι αυτός που θα εγκαταστήσει τη συσκευή σου, αν τον ρωτήσεις, θα ξέρει πώς να την αποσυνδέσει.
Τέλος πάντων, ελπίζω να αγοράσατε αυτή τη συσκευή μόνο για ψύξη... και, σε αυτήν την περίπτωση, δεν σας ενδιαφέρει αν έχει ή δεν έχει αυτή την αντίσταση .
Αν ο σκοπός ήταν και για θέρμανση, χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω πολύ, νομίζω ότι θα έχεις περισσότερα προβλήματα με το Midea γενικά παρά με αυτήν την αντίσταση, ενεργή ή όχι.

Στο δικό μου carrier crystal ii 9άρι, η αντίσταση δουλεύει κοντά στους 0C εξωτερική , καίει 20W και σβήνει όταν το κλιματιστικό δουλεύει.

Δεν ξέρω τι κάνει το nordic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimostr είπε

Τα οποία είναι ?

τουλάχιστον τα ίδια προβλήματα που έχουν συζητηθεί αρκετά και εδώ όσον αφορά τη συμπεριφορά στη λειτουργία θέρμανσης πολλών μηχανημάτων Κινέζων κατασκευαστών

50 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο δικό μου carrier crystal ii 9άρι, η αντίσταση δουλεύει κοντά στους 0C εξωτερική , καίει 20W και σβήνει όταν το κλιματιστικό δουλεύει.

Δεν ξέρω τι κάνει το nordic.

μπορει να μιλαμε για διαφορετικα πραγματα...
Δεν ξέρω τι είδους αντίσταση έχει carrier crystal ii, πάντως, θα με εξέπληξε πολύ αν είχε αυτό για το οποίο έλεγα (όπως το Nordic Midea κ.λπ., λέγεται Drain Pan Heater)

Επεξ/σία από amotida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, amotida είπε

τουλάχιστον τα ίδια προβλήματα που έχουν συζητηθεί αρκετά και εδώ όσον αφορά τη συμπεριφορά στη λειτουργία θέρμανσης πολλών μηχανημάτων Κινέζων κατασκευαστών

μπορει να μιλαμε για διαφορετικα πραγματα...
Δεν ξέρω τι είδους αντίσταση έχει carrier crystal ii, πάντως, θα με εξέπληξε πολύ αν είχε αυτό για το οποίο έλεγα (όπως το Nordic Midea κ.λπ., λέγεται Drain Pan Heater)

Δεν νομίζω ότι συνδέεται με κάποιον τρόπο η ύπαρξη αντιστάσεων με τη συμπεριφορά των midea.

Όσον αφορά το nordic, διαβάζω ότι έχει 2 διαφορετικά πράγματα. Ίσως το carrier που έχω να έχει μόνο το belt:

Electrical heater for the outdoor unit

An electric heater on the bottom of the outdoor unit prevents condensation from freezing at low temperatures.

Compressor heater belt

An electric compressor heater makes it easier to start the system in very cold ambient temperatures.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, amotida είπε

τουλάχιστον τα ίδια προβλήματα που έχουν συζητηθεί αρκετά και εδώ όσον αφορά τη συμπεριφορά στη λειτουργία θέρμανσης πολλών μηχανημάτων Κινέζων κατασκευαστών

Άλλο πράγμα είναι η συμπεριφορά στη θέρμανση και άλλο πράγμα τα προβλήματα , το ότι σε κάποιους δεν αρέσει η συμπεριφορά η ο τρόπος λειτουργίας των συγκεκριμένων δεν συνιστά και πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω ότι συνδέεται με κάποιον τρόπο η ύπαρξη αντιστάσεων με τη συμπεριφορά των midea.

Φυσικά

δεν έχει να κάνει με αυτό

41 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όσον αφορά το nordic, διαβάζω ότι έχει 2 διαφορετικά πράγματα. Ίσως το carrier που έχω να έχει μόνο το belt:

Electrical heater for the outdoor unit

An electric heater on the bottom of the outdoor unit prevents condensation from freezing at low temperatures.

Compressor heater belt

An electric compressor heater makes it easier to start the system in very cold ambient temperatures.

Κανένα από τα δύο νομίζω ότι δεν έχει το carrier crystal ii...

Compressor heater belt έχουν μόνο τα μηχανήματα "βελτιστοποιημένα για θέρμανση", τα λεγόμενα "Nordic"... Παρεμπιπτόντως, νομίζω ότι το Midea All Easy Nordic είναι "ψευδο-Nordic", σίγουρα δεν είναι βελτιστοποιημένο.


Έχω την εντύπωση (ίσως λανθασμένα) ότι μιλάς για εκείνη τη μικρή κατανάλωση σε κατάσταση αναμονής των σύγχρονων κλιματιστικών, το χειμώνα σε χαμηλές θερμοκρασίες, όταν υπάρχει περιοδική κατανάλωση που σχετίζεται με τη θέρμανση του λάδι... Αλλά αν είναι έτσι, τότε όχι μόνο το carrier crystal ii έχει.... Και το δικό μου έχει και νομίζω ότι όλα έχουν...  ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα...


Έλεγα στην προηγούμενη ανάρτηση ότι εκείνη η αντίσταση λέγεται Drain Pan Heater (ή defrost heater)...
Παρακάτω, στη φωτογραφία, δίνω ένα παράδειγμα (από ορισμένες συσκευές ME) σχετικά με τις συνθήκες εκκίνησης και διακοπής αυτής της αντίστασης
 

defrost heater.jpg

27 λεπτά πριν, dimostr είπε

Άλλο πράγμα είναι η συμπεριφορά στη θέρμανση και άλλο πράγμα τα προβλήματα , το ότι σε κάποιους δεν αρέσει η συμπεριφορά η ο τρόπος λειτουργίας των συγκεκριμένων δεν συνιστά και πρόβλημα 


σωστά... μάλλον δεν εκφράστηκα αρκετά προσεκτικά

Επεξ/σία από amotida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Το B είναι το προηγούμενο μοντέλο ή γενιά αν θες, ενώ το C το επόμενο. Το τελευταίο είναι το D αν και για την ώρα δεν το έχω δει σε κάποιο κατάστημα.

Οι απώλειες είναι για το Domatio;

Θες με ένα κλιματιστικό να ζεστάνεις τα Domatio - Baby - Grafio;

Παζάρεψε την επέκταση εγγύησης εάν θες μήπως καταφέρεις και την βάλεις στην τιμή ή έστω την πάρει φθηνότερα ώστε τουλάχιστον να έχεις 5 χρόνια εγγύηση.

Οι απώλειες είναι για το baby, domatio και hall όπου θα είναι ανοιχτές οι πόρτες. Στα άλλα δωμάτια/wc κλειστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 450€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:  Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, Αποκλειστική σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ  :  Ενιαίος χώρος 18 τμ μικρή κουζίνα -σαλόνι-κρεβατοκάμαρα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα Κέντρο  38 Καλοκαίρι - 0 χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις,καινούρια αλουμίνια διπλα τζάμια, δυτικός προσανατολισμός
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:                                                                 ΓΙΑ 22                                                                                                                                                                                                                                                                                   2676.99 Watt
    2302.21 KCal/h
    148.72 Watt/m2
    127.90 KCal/h/m2

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:  Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, Αποκλειστική σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ  :  Ενιαίος χώρος 38 τμ μικρή κουζίνα -σαλόνι-κρεβατοκάμαρα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα Κέντρο  38 Καλοκαίρι - 0 χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις,καινούρια αλουμίνια διπλα τζάμια, Νότιο-δυτικός προσανατολισμός
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:                                                                                         Για 22c                                                                                                                                                                                                                                                                              7340.04 Watt
    6312.43 KCal/h
    193.16 Watt/m2
    166.12 KCal/h/m2
Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nosstrom είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 450€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:  Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, Αποκλειστική σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ  :  Ενιαίος χώρος 18 τμ μικρή κουζίνα -σαλόνι-κρεβατοκάμαρα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα Κέντρο  38 Καλοκαίρι - 0 χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις,καινούρια αλουμίνια διπλα τζάμια, βορειο-ανατολικός προσανατολισμός
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:                                                                                Για 22c                                                                                                                                                                    
    5093.09
    Watt
    4380.06
    KCal/h
    282.95
    Watt/m2
    243.34
    KCal/h/m2

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:  Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, Αποκλειστική σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ  :  Ενιαίος χώρος 38 τμ μικρή κουζίνα -σαλόνι-κρεβατοκάμαρα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα Κέντρο  38 Καλοκαίρι - 0 χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις,καινούρια αλουμίνια διπλα τζάμια, βορειο-ανατολικός προσανατολισμός
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:                                                                                           Για 24c
    14570.33
    Watt
    12530.49
    KCal/h
    383.43
    Watt/m2
    329.75
    KCal/h/m2

Έχεις βάλει το ύψος σε μέτρα και από πάτωμα έως ταβάνι πχ 2.8μ; Έχεις βγάλει κάπου τριπλάσιες απώλειες από το αναμενόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχεις βάλει το ύψος σε μέτρα και από πάτωμα έως ταβάνι πχ 2.8μ; Έχεις βγάλει κάπου τριπλάσιες απώλειες από το αναμενόμενο.

εχω κάνει λάθος μάλλον στο υψος? επίσης και στον προσανατολισμό...  μπορει.. κατσε να το ξανακανω,    επίσης άλλαξα και θερμοκρασία στο δεύτερο

 

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, nosstrom είπε

εχω κάνει λάθος μάλλον στο υψος? επίσης και στον προσανατολισμό...  μπορει.. κατσε να το ξανακανω,    επίσης άλλαξα και θερμοκρασία στο δεύτερο

 

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 450€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:  Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, Αποκλειστική σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ  :  Ενιαίος χώρος 18 τμ μικρή κουζίνα -σαλόνι-κρεβατοκάμαρα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα Κέντρο  38 Καλοκαίρι - 0 χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις,καινούρια αλουμίνια διπλα τζάμια, δυτικός προσανατολισμός
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:    ΓΙΑ 22                                                     3292.57 Watt
    2831.61 KCal/h
    182.92 Watt/m2
    157.31 KCal/h/m2

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:  Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, Αποκλειστική σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ  :  Ενιαίος χώρος 38 τμ μικρή κουζίνα -σαλόνι-κρεβατοκάμαρα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα Κέντρο  38 Καλοκαίρι - 0 χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις,καινούρια αλουμίνια διπλα τζάμια, Νότιο-δυτικός προσανατολισμός
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:  Για 22c                                                     9258.22 Watt
    7962.07 KCal/h
    243.64 Watt/m2
    209.53 KCal/h/m2

Και πάλι βγαίνουν πολλές. Πόσο ύψος βάζεις; Επίσης πρόσεχε στα ανοίγματα θα πρέπει να βάλεις μόνο του κάθε χώρου όχι όλου του σπιτιού και όχι τα εσωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και πάλι βγαίνουν πολλές. Πόσο ύψος βάζεις; Επίσης πρόσεχε στα ανοίγματα θα πρέπει να βάλεις μόνο του κάθε χώρου όχι όλου του σπιτιού και όχι τα εσωτερικά.

22 μετρα , ενιαοι ειναι ειναι χώροι  κατσε να το ξανακανω μηπως βαζω,  λαθος μετρα? 6 οροφοι ειναι + υπογειο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...