Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Morris WINFIN 30510 σε ρύθμιση 21C. Με γαλάζιο η ζήτηση, με κίτρινη η θερμοκρασία που διαβάζει στην εισαγωγή του αέρα στα φίλτρα , με πράσινο τα watts , με μπλε η εξωτερική.

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί τραβάει αυτές τις φρίκες των 800-1000Watts;

(πάρτε και το λινκ να παίξετε https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/Msqn5AmJBLpbAo4SgPo08cFxX6ya2Pj3 )

image.png.584972a9bb13b8ff4f36bd73d68ccab9.png

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απαντηση απο Toshiba Greece για το θεμα της μη εμφανισης energy data του μοντελου Edge:

Στα μοντέλα HAORI & YUKAI έχει γίνει η αναβάθμιση στο EDGE όχι ακόμα.

Δυστυχώς, είναι θέμα πλακέτας η οποία δεν μπορεί να υποστηρίξει την λειτουργία μέτρησης κατανάλωσης.

Tο μοντέλο EDGE που αναμένουμε το 2023 θα έχει συμβατή πλακέτα αλλά δεν μπορείτε να έχετε αυτή τη στιγμή τη λειτουργία αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μόνο από το nemesis ;

Ναι!! Και κοντά στις 15kwh ένα 12αρι pitsos του ιδιοκτήτη και κάπου 14kwh ένα σώμα nobo 2kw στο δωμάτιο τον παιδιών(όχι όλη μέρα αυτά) σύνολο ημέρας είχα 100kwh... Τώρα βέβαια πάνε αυτά.... έγινε επένδυση.... Ελπίζω... 

Επεξ/σία από Panos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Panos1987 είπε

Ναι!! Και κοντά στις 15kwh ένα 12αρι pitsos του ιδιοκτήτη και κάπου 14kwh ένα σώμα 2kw στο δωμάτιο τον παιδιών(όχι όλη μέρα αυτά) σύνολο ημέρας είχα 100kwh... Τώρα βέβαια πάνε αυτά.... έγινε επένδυση.... Ελπίζω... 

Προσπαθεί να φτάσει επιθυμητή το nemesis , τελικές 2900watt (τόσο είπες ότι είδες),defrost μετά.. κρυώνει το σπίτι, ξανά τελικές,ξανά defrost... βγαίνει κάπως το νουμερο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Panos1987 είπε

Θυμάμαι σίγουρα την ημέρα με τα χιόνια στην Αθήνα που έκλεισε η Αττική οδός.... 

Είχα ζήτηση 21οC και είδα ημερήσια κατανάλωση 72 kwh, και ανά 1 1/2 ώρα defrost... Την εξωτερική την είχα ψηλά σε μπαλκόνι δυτικό. 

Γενικά θυμάμαι περίπου 1000w στιγμιαία μπορεί και 900w(όχι εκείνη την ημέρα 🤣) τα 150,160,170 w λογικά τα έβλεπα σε off κατάσταση. Επίσης έφτανε και τα 2900w για κάποιες στιγμές...

Πω πω....ξερω οτι συγκρινω ανομοια πραγματα αλλά εκείνη την ημερα εγω ειχα καψει τα περισσότερα στο haori 16 και μου φαινονταν πολλα...15,84kwh και μηνιαια καταναλωση 234,30! Υπερβολικη η καταναλωση σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Προσπαθεί να φτάσει επιθυμητή το nemesis , τελικές 2900watt (τόσο είπες ότι είδες),defrost μετά.. κρυώνει το σπίτι, ξανά τελικές,ξανά defrost... βγαίνει κάπως το νουμερο

 

Αν έκανε το nemesis defrost κάθε 90' , μια χαρά ήταν τελικά το Asyg24klca.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, yanc είπε

Απαντηση απο Toshiba Greece για το θεμα της μη εμφανισης energy data του μοντελου Edge:

Στα μοντέλα HAORI & YUKAI έχει γίνει η αναβάθμιση στο EDGE όχι ακόμα.

Δυστυχώς, είναι θέμα πλακέτας η οποία δεν μπορεί να υποστηρίξει την λειτουργία μέτρησης κατανάλωσης.

Tο μοντέλο EDGE που αναμένουμε το 2023 θα έχει συμβατή πλακέτα αλλά δεν μπορείτε να έχετε αυτή τη στιγμή τη λειτουργία αυτή.

Αντίστοιχα να αναφέρω ότι και τα Daikin FTXC-C/ATXC-C δεν έχουν λειτουργία μέτρησης κατανάλωσης οπότε και ο αντάπτορας wifi δεν στέλνει τα συγκεκριμένα δεδομένα ώστε να υπάρχουν στην εφαρμογή.

Επίσης μου είπαν ότι δεν δείχνουν και υγρασία χώρου, θερμοκρασία εσωτερικού/εξωτερικού δείχνουν μια χαρά.

Αυτά έπειτα από επικοινωνία με την Daikin.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/10/2022 στις 5:18 ΜΜ, Alnitak είπε

Καλησπέρα παιδιά.Για εγκατάσταση 2 κλιματιστικών 9000 btu σε δάπεδο μπαλκονιού. Το ένα θα έχει μήκος σωλήνων 3 μέτρα και το άλλο λόγω απόστασης του δωματίου 8 μέτρα. Ποια είναι μια λογική τιμή. Έστω υπόψη ότι μέσω των κουτιών ρεύματος θα μπει καλώδιο για να δουλεύουν με φις. Διότι ο ψυκτικός μου ζήτησε 400 ευρώ λόγω του μήκους του χαλκού και της συμπλήρωσης r32 στο μεγάλο μηκος!!!

Ανάλογα που θα τρέχουν τα 8 μέτρα.. στον αέρα; Σε καναλάκια; Δεν υπάρχει "λογική" τιμή ή τηλεφωνική μόνο όποιος το δει από κοντά μπορεί να σου πει κόστος, έχουν υπολογιστεί φπα για τις εγγυήσεις κτλ; Είναι πολλά...

Στις 28/10/2022 στις 5:40 ΜΜ, liakjim είπε

Θα ζηταγα και από αλλού προσφορά. Μου φαίνονται υπερβολικά τα χρήματα άσε στα 8μ ίσως να μη θέλει και καθόλου φρεον ή πολύ λίγο.

Ε ναι ο κατασκευαστής θέλει μόνο τα 3 μέτρα αλλά να συμπληρωθεί η σωστή ποσότητα ανάλογα τα μέτρα ίσως να μην θέλει 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Klausx είπε

Ε ναι ο κατασκευαστής θέλει μόνο τα 3 μέτρα αλλά να συμπληρωθεί η σωστή ποσότητα ανάλογα τα μέτρα ίσως να μην θέλει 🤣

Μέχρι 7-7.5μ συνήθως δεν θέλουν.

9 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ας έπαιζε τελικές το asyg24klca και κάθε 10 λεπτά θα έκανε defrost 😛

Ποτέ πιο συχνά από 40΄ (βάσει προγραμματισμού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Morris WINFIN 30510 σε ρύθμιση 21C. Με γαλάζιο η ζήτηση, με κίτρινη η θερμοκρασία που διαβάζει στην εισαγωγή του αέρα στα φίλτρα , με πράσινο τα watts , με μπλε η εξωτερική.

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί τραβάει αυτές τις φρίκες των 800-1000Watts;

 

Μου θυμιζει το inventor life pro που χω στο υπνοδωματιο, περιπου ιδια συμπεριφορα στη θερμανση λιγο φτιαχνει με ifeel, με τη σημαντικη διαφορα πως εμενα διαβαζει ο αισθητηρας ξαφνικα ενα βαθμο κατω της επιθυμητης κι ανεβαζει στροφες..η θερμοκρασια εισαγωγης του αερα στα φιλτρα ειναι κι αυτο που διαβαζει ο σενσορας της μοναδας, το εχεις δει αυτο; δεν εξηγειται αλλιως, καπου μπερδευεται ο αισθητηρας..Μακαρι να μπορουσα να κανω grafana να το δειξω αλλα δε το χω (εχω sonoff το παλιο πανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

η θερμοκρασια εισαγωγης του αερα στα φιλτρα ειναι κι αυτο που διαβαζει ο σενσορας της μοναδας, το εχεις δει αυτο;

Ναι.

Πολύ κουλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, George_cy είπε

Αναρωτιέμαι αν και τα πιο μεγάλα ASYG18/24KMTA φοράνε και αυτά LG

 

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Το part number του συμπιεστή του asyg24kmta είναι 9810521002 και του 18kmta είναι 9322433008.Μακάρι να μπορέσεις να βρεις κάτι αξιόλογο ως πληροφορία.

07kmta & 09kmta > KSK66D43UERA > GMCC compressor
12kmta > KSK75D43UERA > GMCC compressor
14kmta > DA092MJB > LG compressor
18kmta > SVB130FHDMC > Mitshubishi Electric (Guangzhou) compressor
24kmta > N-SG15ND2C > TCFG compressor (Thailand, Toshiba&Fujitsu jointventure)
30kmta > DKT208MAH  > LG compressor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...