Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Gree είναι αυτο, τόσο ειχαν αυτα 5Watt αναμονη.. παρόλο που στο Pdesign της Inventor λέει 1W. (κάτι μου θυμίζει αυτο)

Ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι ελάχιστη κατανάλωση σε θέρμανση θα δεις περίπου 1200-1300W !

To ξέρω...4 χρόνια την έχω την ρουφηχτρα... Αλλά είχα ρεύμα 0,09... Τώρα δεν έχει... Ανεμιστήρα mode και σόμπα οn!!! 

23 λεπτά πριν, dimostr είπε

Για βάλε τον διακόπτη στο 2Α και ξαναμετρα 

 

Screenshot_20221102_122141.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

To ξέρω...4 χρόνια την έχω την ρουφηχτρα... Αλλά είχα ρεύμα 0,09... Τώρα δεν έχει... Ανεμιστήρα mode και σόμπα οn!!!

Επειδή δεν έχουμε κάποιο αξιόλογο feedback για το συγκεκριμένο, μπορείς να μας πεις σε θέρμανση, ποια ήταν η ελάχιστη κατανάλωση που έχεις δει σε λειτουργία; Όχι με τον συμπιεστή σβησμένο.

45 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

 

 

Screenshot_20221102_122141.jpg

Μπορείς να δεις πόσο μετράει στο καλώδιο της πρίζας του κλιματιστικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, dimostr είπε

 

20 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν έχει integration με homeassistant.

Midea easy pro 18αρι.

Αν τρέξεις το εργαλείο για 18 ( τόσο βάζουμε για εξομοίωση ψύξης) θα δεις αρκετά χαμηλότερο νούμερο. Επίσης το συγκεκριμένο ανεβαίνει στα 6.13kw σε nominal δλδ 35C. Άντε να πέφτει λίγο παραπάνω. Το θεωρώ απίθανο να μην σε καλύψει.

Επίσης έχει άριστο integration με το ha.

Αν σε παίρνει χρηματικά , θα πρότεινα επέκταση εγγύησης.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-18nxd6-i-o-klimatistiko-18-000-btu-h_3948676

 

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! Η αλήθεια είναι οτί το mitsubishi ενώ θα με καλύψει και με το παραπάνω είναι λίγο δεινόσαυρος σε λειτουργίες και εμφάνιση (αρκετά σημαντικό κριτήριο για τη συμβία), ενώ από την άλλη το midea αν και λογικά επαρκές (πράγματι το εργαλείο με 18C ζήτούμενο με πάει αρκετά κάτω), σκέφτομαι ότι θα προτιμούσα με λίγα παραπάνω χρήματα να πάω σε π.χ. κάποιο edge ή αντίστοιχο που έχει και το όνομα και τις επιδόσεις, έχει και τα σύγχρονα καλούδια (άλλο σημαντικό κριτήριο που προέκυψε ειναι και ο καθαρισμός αέρα, ένα ένα μου τα λέει :))

Αυτό που με κρατάει κυρίως μακριά από την προφανώς πιο πρακτική και οικονομική λύση (το Midea) είναι η ελάχιστη απόδοση. Δεδομενου ότι είναι γύρω στα 7000 BTU, φοβάμαι ότι θα έχω σοβαρό θέμα παγωμάρας όταν θα πρέπει απλώς να διατηρήσει μια δροσερή κατάσταση και ταυτόχρονα θα καθόμαστε στο -λογικά- χειρότερο σημείο (ακριβώς μπροστά του στα 2-5 μέτρα). Για να το αποφύγω αυτό σκέφτομαι διάφορες λύσεις, όπως α) το ASYG24KLCA και να ζήσω με τον θόρυβο, β) να υπερβώ το budget για το ASYG18KMTA, μια ζωή την έχουμε, γ) να ζήσω επικίνδυνα και να πάω στο LG AC24BK.

Έχει κανείς πραγματική εμπειρία για το πόσο υποφερτό είναι το 18άρι (ή και το 24άρι) Midea όταν απλά θέλεις λίγη δροσιά?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mezger είπε

 

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! Η αλήθεια είναι οτί το mitsubishi ενώ θα με καλύψει και με το παραπάνω είναι λίγο δεινόσαυρος σε λειτουργίες και εμφάνιση (αρκετά σημαντικό κριτήριο για τη συμβία), ενώ από την άλλη το midea αν και λογικά επαρκές (πράγματι το εργαλείο με 18C ζήτούμενο με πάει αρκετά κάτω), σκέφτομαι ότι θα προτιμούσα με λίγα παραπάνω χρήματα να πάω σε π.χ. κάποιο edge ή αντίστοιχο που έχει και το όνομα και τις επιδόσεις, έχει και τα σύγχρονα καλούδια (άλλο σημαντικό κριτήριο που προέκυψε ειναι και ο καθαρισμός αέρα, ένα ένα μου τα λέει :))

Αυτό που με κρατάει κυρίως μακριά από την προφανώς πιο πρακτική και οικονομική λύση (το Midea) είναι η ελάχιστη απόδοση. Δεδομενου ότι είναι γύρω στα 7000 BTU, φοβάμαι ότι θα έχω σοβαρό θέμα παγωμάρας όταν θα πρέπει απλώς να διατηρήσει μια δροσερή κατάσταση και ταυτόχρονα θα καθόμαστε στο -λογικά- χειρότερο σημείο (ακριβώς μπροστά του στα 2-5 μέτρα). Για να το αποφύγω αυτό σκέφτομαι διάφορες λύσεις, όπως α) το ASYG24KLCA και να ζήσω με τον θόρυβο, β) να υπερβώ το budget για το ASYG18KMTA, μια ζωή την έχουμε, γ) να ζήσω επικίνδυνα και να πάω στο LG AC24BK.

Έχει κανείς πραγματική εμπειρία για το πόσο υποφερτό είναι το 18άρι (ή και το 24άρι) Midea όταν απλά θέλεις λίγη δροσιά?

 

 

 

Έχω ανεβάσει διάγραμμα με δύο midea easy pro 18αρια από μέλος εδώ που μου τα έστειλε. Το κλιματιστικό κατεβαίνει πολύ χαμηλά σε watts. Μην το φοβάσαι. Κατεβαίνει πολύ χαμηλότερα από το edge. Έχει όλα όσα ψάχνεις, για μένα μην κοιτάξεις κάτι άλλο. 

unknown.png

Τον κάνω και tag μήπως θέλει να πει κάτι:

@johnyboy

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EchiDNA είπε

 

Σόρρυ, συμπληρωματικό με την προηγούμενη ανάρτηση μου.

Αντί για το 9άρι αν παίζει κάτι σε split ώστε να καλύψω τα 2 παιδικά που είναι δίπλα δίπλα. Στο ένα υπάρχει ήδη κλιματιστικό το οποίο θα μεταφερθεί σε άλλο δωμάτιο.

Ίσως θα έλεγα τα Toshiba arata (9αρι) και edge (18αρι) τα οποία με την επιδότηση βγαίνουν κάπου στα 1050€ οπότε οριακά πάνω από το budget αλλά επειδή τα θες κυρίως για ψύξη τότε μάλλον καλύτερα να πας σε midea easy pro που όπως βλέπεις από το προηγούμενο ποστ πέφτουν χαμηλά σε κατανάλωση (τουλάχιστον στην ψύξη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχω ανεβάσει διάγραμμα με δύο midea easy pro 18αρια από μέλος εδώ που μου τα έστειλε. Το κλιματιστικό κατεβαίνει πολύ χαμηλά σε watts. Μην το φοβάσαι. Κατεβαίνει πολύ χαμηλότερα από το edge. Έχει όλα όσα ψάχνεις, για μένα μην κοιτάξεις κάτι άλλο. 

unknown.png

Τον κάνω και tag μήπως θέλει να πει κάτι:

@johnyboy

Δυνατό το all easy pro. έχω 2 18αρια σε 60τμ μονο για κρυο. Ουτε φασαρία ούτε ακούγονται ουτε τίποτα. Λόγω του οτι τα ανάβω μονο σε αρκετή ζέστη και μονο μέχρι να πέσει ο ήλιος δεν μπορώ να ξέρω με ακρίβεια πόσο κάτω μπορούν να πάνε, οπότε έγραψα το πιο χαμηλό που ειδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ίσως θα έλεγα τα Toshiba arata (9αρι) και edge (18αρι) τα οποία με την επιδότηση βγαίνουν κάπου στα 1050€ οπότε οριακά πάνω από το budget αλλά επειδή τα θες κυρίως για ψύξη τότε μάλλον καλύτερα να πας σε midea easy pro που όπως βλέπεις από το προηγούμενο ποστ πέφτουν χαμηλά σε κατανάλωση (τουλάχιστον στην ψύξη).

Ευχαριστώ για την απάντηση, κατευθύνομαι προς midea 18άρι ή κάποιο φασόν αυτού για το μεγάλο.

Το θέμα μου είναι αν υπάρχει κάποια λύση σε SPLIT 18άρι (2 εσωτερικές μονάδες με μία εξωτερική μονάδα) και να μην μπει το 9άρι. Έστω και αν ξεφύγω από το budget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, κατευθύνομαι προς midea 18άρι ή κάποιο φασόν αυτού για το μεγάλο.

Το θέμα μου είναι αν υπάρχει κάποια λύση σε SPLIT 18άρι (2 εσωτερικές μονάδες με μία εξωτερική μονάδα) και να μην μπει το 9άρι. Έστω και αν ξεφύγω από το budget

Αυτό που ψάχνεις δεν είναι split, multi τα λένε. (αν και βλέπω τα αναφέρουν και ως multi-split)

Νομίζω ότι ξεφύγεις από το budget βέβαια αν και προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με τις multi μονάδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, κατευθύνομαι προς midea 18άρι ή κάποιο φασόν αυτού για το μεγάλο.

Το θέμα μου είναι αν υπάρχει κάποια λύση σε SPLIT 18άρι (2 εσωτερικές μονάδες με μία εξωτερική μονάδα) και να μην μπει το 9άρι. Έστω και αν ξεφύγω από το budget

Δεν θυμάμαι να έχουμε feedback από multi μονάδες.

Θα ρώταγα για midea breezeless 9αρια + μια 18αρα εξωτερική.

Πάντως από ότι θυμάμαι, τα multi έχουν χειρότερους βαθμούς απόδοσης ενώ θα πρέπει να δουλεύει πάντα η εξωτερική μονάδα ακόμη και αν εσύ θα ήθελες το ένα ανοιχτό. Σίγουρα βολεύει χωροταξικά. Προσωπικά έβαλα 2 ξεχωριστά 9αρια. Δες όμως τι σε βολεύει από άποψη χρημάτων/χώρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Αυτό που ψάχνεις δεν είναι split, multi τα λένε. (αν και βλέπω τα αναφέρουν και ως multi-split)

Νομίζω ότι ξεφύγεις από το budget βέβαια αν και προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με τις multi μονάδες.

Ααα ΟΚ multi μονάδα. 

Το μόνο που βρίσκω είναι ένα του Leroy

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-silver-3000-2000-21000-btuh-me-2-esoterikes-1-exoteriki-monada-82367429

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Τώρα που το λες κάποιος το έχει βάλει αυτό εδώ μέσα. Κάνε ένα search , θυμάμαι ήταν ευχαριστημένος. Αυτά είναι φασόν Haier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν θυμάμαι να έχουμε feedback από multi μονάδες.

Θα ρώταγα για midea breezeless 9αρια + μια 18αρα εξωτερική.

Πάντως από ότι θυμάμαι, τα multi έχουν χειρότερους βαθμούς απόδοσης ενώ θα πρέπει να δουλεύει πάντα η εξωτερική μονάδα ακόμη και αν εσύ θα ήθελες το ένα ανοιχτό. Σίγουρα βολεύει χωροταξικά. Προσωπικά έβαλα 2 ξεχωριστά 9αρια. Δες όμως τι σε βολεύει από άποψη χρημάτων/χώρου.

Θα βόλευε πολύ από την άποψη ότι τα 2 παιδικά είναι δίπλα δίπλα και το ένα υπάρχει ήδη κλιματιστικό το οποίο θα φύγει και θα πάει στο δικό μου υπνοδωμάτιο. Οπότε είναι σαν να βάζω 2 μονάδες + 1 μεγάλο στο καθιστικό με 2 voucher.

Αν πάω στη λύση 9άρι (παιδικό) και 18άρι (καθιστικό) τότε θα πρέπει να μείνει το 1 παιδικό χωρίς κλιματιστικό στην παρούσα φάση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Επειδή δεν έχουμε κάποιο αξιόλογο feedback για το συγκεκριμένο, μπορείς να μας πεις σε θέρμανση, ποια ήταν η ελάχιστη κατανάλωση που έχεις δει σε λειτουργία; Όχι με τον συμπιεστή σβησμένο.

Θυμάμαι σίγουρα την ημέρα με τα χιόνια στην Αθήνα που έκλεισε η Αττική οδός.... 

Είχα ζήτηση 21οC και είδα ημερήσια κατανάλωση 72 kwh, και ανά 1 1/2 ώρα defrost... Την εξωτερική την είχα ψηλά σε μπαλκόνι δυτικό. 

Γενικά θυμάμαι περίπου 1000w στιγμιαία μπορεί και 900w(όχι εκείνη την ημέρα 🤣) τα 150,160,170 w λογικά τα έβλεπα σε off κατάσταση. Επίσης έφτανε και τα 2900w για κάποιες στιγμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Θυμάμαι σίγουρα την ημέρα με τα χιόνια στην Αθήνα που έκλεισε η Αττική οδός.... 

Είχα ζήτηση 21οC και είδα ημερήσια κατανάλωση 72 kwh, και ανά 1 1/2 ώρα defrost... Την εξωτερική την είχα ψηλά σε μπαλκόνι δυτικό. 

Γενικά θυμάμαι περίπου 1000w στιγμιαία μπορεί και 900w(όχι εκείνη την ημέρα 🤣) τα 150,160,170 w λογικά τα έβλεπα σε off κατάσταση. Επίσης έφτανε και τα 2900w για κάποιες στιγμές...

Συγγνώμη, είδες 72kwh , μέσα σε μια ημέρα;

Εβδομήντα δύο;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2022 στις 4:53 ΜΜ, liakjim είπε

Εμ, δεν θέλατε το atxc25c που έπαιξε στα 450 ευρουλινια εγκατεστημένο πριν από μια εβδομάδα...

Που μυαλο να ψαχτώ στο φόρουμ λογω του μωρού...τώρα  απλά εύχομαι να το ξαναβάλουν λόγω που θα θέλουν να ξεστοκαρουν για να φερουν τα d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...