Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν φτιάχνει κάτι η inventor. Οι Κινέζοι τα φτιάχνουν για αυτούς. Gree, midea, Haier, aux, από όλα έχει η κινεζοφαρέτρα της inventor.

Και ποιός ο λόγος τότε να μην πάει κάποιος απευθείας σε Haier ή AUX εαν θέλει κάτι οικονομικό που και αξιόπιστα είναι και είναι και μεγάλοι κατασκευαστές με πολύ περισσότερες πωλήσεις παγκοσμίως μαζί με Gree εαν δεν κάνω λάθος. Και τώρα διάβασα και αλλού πως αρκετά μοντέλα είναι και κοστοβόρα όπως γράφεις και εσύ.

Εγώ με κριτήριο το περιορισμένο budget μου τελικά κατέληξα σε Haier Tide Green Plus ή AUX J-smart. Για ένα 12άρι και ένα 18άρι. Απο κατανάλωση ποιο μπορεί να είναι λίγο καλύτερο? Και άλλα θετικά και αρνητικά για κάθε ένα γνωρίζουμε? Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

Και ποιός ο λόγος τότε να μην πάει κάποιος απευθείας σε Haier ή AUX εαν θέλει κάτι οικονομικό που και αξιόπιστα είναι και είναι και μεγάλοι κατασκευαστές με πολύ περισσότερες πωλήσεις παγκοσμίως μαζί με Gree εαν δεν κάνω λάθος. Και τώρα διάβασα και αλλού πως αρκετά μοντέλα είναι και κοστοβόρα όπως γράφεις και εσύ.

Εγώ με κριτήριο το περιορισμένο budget μου τελικά κατέληξα σε Haier Tide Green Plus ή AUX J-smart. Για ένα 12άρι και ένα 18άρι. Απο κατανάλωση ποιο μπορεί να είναι λίγο καλύτερο? Και άλλα θετικά και αρνητικά για κάθε ένα γνωρίζουμε? Ευχαριστώ.

Exω Haier 18αρι ενα παλιοτερο μοντελο το tundra green κι ειμαι πολυ ευχαριστημενος, πολυ οικονομικο στη θερμανση (μπορει και πεφτει 240-260watt υπο συνθηκες) ουτε θορυβο απο πλαστικα ακουσα ποτε, τα τωρινα μοντελα νομιζω φορανε αλλους συμπιεστες, θα προτιμουσα haier για 18αρι σιγουρα, τωρα για aux δε νομιζω να εχουμε feedback ειναι ρισκο ειδικα στη θερμανση! Τσεκαρε εγγυησεις και προυποθεσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Exω Haier 18αρι ενα παλιοτερο μοντελο το tundra green κι ειμαι πολυ ευχαριστημενος, πολυ οικονομικο στη θερμανση (μπορει και πεφτει 240-260watt υπο συνθηκες) ουτε θορυβο απο πλαστικα ακουσα ποτε, τα τωρινα μοντελα νομιζω φορανε αλλους συμπιεστες, θα προτιμουσα haier για 18αρι σιγουρα, τωρα για aux δε νομιζω να εχουμε feedback ειναι ρισκο ειδικα στη θερμανση! Τσεκαρε εγγυησεις και προυποθεσεις!

Ευχαριστώ για την σημαντική πληροφορία. Δεν ξέρω για το Haier ούτε εγώ τι συμπιεστή έχει. Πάντως τα AUX έχουν πολύ καλούς TOSHIBA συμπιεστές. Παρόλα αυτά και εγώ μάλλον θα προτιμήσω Haier αλλά δεν βρίσκω καλή τιμή για Πάτρα. Οι μεγάλες εταιρείες you, plaisio κτλ τα έχουν λίγο ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Ευχαριστώ για την σημαντική πληροφορία. Δεν ξέρω για το Haier ούτε εγώ τι συμπιεστή έχει. Πάντως τα AUX έχουν πολύ καλούς TOSHIBA συμπιεστές. Παρόλα αυτά και εγώ μάλλον θα προτιμήσω Haier αλλά δεν βρίσκω καλή τιμή για Πάτρα. Οι μεγάλες εταιρείες you, plaisio κτλ τα έχουν λίγο ακριβά.

Τωρα που μπηκα στο σαιτ της haier οντως δεν δινει πληροφοριες για τι συμπιεστη φορανε, οταν πηρα το δικο μου θυμαμαι το εδιναν σαν πληροφορια 18,24αρι  mitsubishi και 9,12αρι Hitachi..Παντως το 9αρι, το tide green να ξερεις και το λεω γιατι εχουμε feedback ( μαλλον και το 12αρι με καθε επιφυλαξη) δεν πεφτουν κατω απο 300w στη θερμανση, κατι που για μενα ειναι μειονεκτημα...Ας μας πει  ο @Specs αυτος το εχει αν δεν κανω λαθος! 

Παρ ολα αυτα, αν ηταν να διαλεξω μεταξυ των δυο που αναφερες θα πηγαινα στο  haier που χει και 5ετη εγγυηση

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Τωρα που μπηκα στο σαιτ της haier οντως δεν δινει πληροφοριες για τι συμπιεστη φορανε, οταν πηρα το δικο μου θυμαμαι το εδιναν σαν πληροφορια 18,24αρι  mitsubishi και 9,12αρι Hitachi..Παντως το 9αρι, το tide green να ξερεις και το λεω γιατι εχουμε feedback ( μαλλον και το 12αρι) δεν πεφτουν κατω απο 300w στη θερμανση, κατι που για μενα ειναι μειονεκτημα...Ας μας πει  ο @Specs αυτος το εχει αν δεν κανω λαθος! 

Ναι το εχω γραψει. Για να κατεβει κ να παει 240 πρεπει ναχει εξωτερικη 25 κ γενικα πολυ ευνοικες συνθηκες. Αυτο δεν σημαινει οτι καταναλωνει περισσοτερο απο αλλο ιδιου scop ,απλα ανοιγοκλεινει απο ψηλοτερα βατ. Με τον συμπιεστη αληθεια τι αλλαζει αν ειναι mitsu η gmcc η οτιδηποτε;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Ναι το εχω γραψει. Για να κατεβει κ να παει 240 πρεπει ναχει εξωτερικη 25 κ γενικα πολυ ευνοικες συνθηκες. Αυτο δεν σημαινει οτι καταναλωνει περισσοτερο απο αλλο ιδιου scop ,απλα ανοιγοκλεινει απο ψηλοτερα βατ. Με τον συμπιεστη αληθεια τι αλλαζει αν ειναι mitsu η gmcc η οτιδηποτε;;;

Ναι..αυτο το ανοιγοκλεινει ειναι ενας προβληματισμος ομως, κυριως απο αποψη θερμικης ανεσης και τον θορυβο απ το κλεισε -ανοιξε..Γιατι να μην παιζει σταθερα στα 150w ας πουμε; Οσο για τους συμπιεστες ισως να μην παιζει κανενα ρολο (αν κι  οταν το πηρα με δελεασε το "'συμπιεστης mitsubishi") κι ολη τη δουλεια να την κανουν οι πλακετες/προγραμματισμος..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ναι..αυτο το ανοιγοκλεινει ειναι ενας προβληματισμος ομως, κυριως απο αποψη θερμικης ανεσης και τον θορυβο απ το κλεισε -ανοιξε..Γιατι να μην παιζει σταθερα στα 150w ας πουμε; Οσο για τους συμπιεστες ισως να μην παιζει κανενα ρολο (αν κι  οταν το πηρα με δελεασε το "'συμπιεστης mitsubishi") κι ολη τη δουλεια να την κανουν οι πλακετες/προγραμματισμος..

 

Εγω λογω μονωσης εχω πολυ μικρες απαιτησεις. Ανοιγοκλεινει απο ψηλοτερα βατ πχ ως προς το daukin , αλλα πολυ πιο αραια. Στα μεχρι τωρα κρυα ιδια καταναλωση συνολικη. Οταν αγριεψει το κρυο θα δουμε. Θερμικη ανεση δεν αλλαζει στον χωρο ουτε 1/10 κελσιου απο ανοιγμα σε κλεισιμο, με κανενα απο τα δυο. 

7 λεπτά πριν, Specs είπε

Εγω λογω μονωσης εχω πολυ μικρες απιτησεις. Ανοιγοκλεινει αοι ψηλοτερα βατ πχ ως ορις το daukin , αλλα πολυ πιο αραια. Στα μεχρι τωρα κρυα ιδια καταναλωση συνολικη. Οταν αγριεψει το κρυο θα διυμε. Θερμικη ανεση δεν αλκαζει στον χωρο ουτε 1/10 κελσιου απο ανοιγμα σε κλεισιμο, με κανενα απο τα δυο. 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1112022 125329 πμ.bmp.jpg

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Specs είπε

Εγω λογω μονωσης εχω πολυ μικρες απιτησεις. Ανοιγοκλεινει αοι ψηλοτερα βατ πχ ως ορις το daukin , αλλα πολυ πιο αραια. Στα μεχρι τωρα κρυα ιδια καταναλωση συνολικη. Οταν αγριεψει το κρυο θα διυμε. Θερμικη ανεση δεν αλκαζει στον χωρο ουτε 1/10 κελσιου απο ανοιγμα σε κλεισιμο, με κανενα απο τα δυο. 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1112022 125329 πμ.bmp.jpg

Εαν κατάλαβα καλά λες πως το Haier μπορεί να μην κατεβαίνει πολύ χαμηλά αλλά κλείνει αρκετές φορές, τόσες ώστε στην ουσία η συνολική κατανάλωση είναι ίδια με το Daikin που αναφέρεις. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Ευχαριστώ για την σημαντική πληροφορία. Δεν ξέρω για το Haier ούτε εγώ τι συμπιεστή έχει. Πάντως τα AUX έχουν πολύ καλούς TOSHIBA συμπιεστές. Παρόλα αυτά και εγώ μάλλον θα προτιμήσω Haier αλλά δεν βρίσκω καλή τιμή για Πάτρα. Οι μεγάλες εταιρείες you, plaisio κτλ τα έχουν λίγο ακριβά.

Δεν υπάρχουν Toshiba συμπιεστές.

Τα aux έχουν συνήθως gmcc συμπιεστές, δηλαδή midea. Και τα Toshiba έχουν gmcc συμπιεστές οπότε το πιο σωστό είναι ότι έχουν την ίδια Κινέζικη πηγή. Δεν είναι όμως όλοι οι συμπιεστές ίδιοι ούτε τα υπόλοιπα εξαρτήματα. 

6 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Και ποιός ο λόγος τότε να μην πάει κάποιος απευθείας σε Haier ή AUX εαν θέλει κάτι οικονομικό που και αξιόπιστα είναι και είναι και μεγάλοι κατασκευαστές με πολύ περισσότερες πωλήσεις παγκοσμίως μαζί με Gree εαν δεν κάνω λάθος. Και τώρα διάβασα και αλλού πως αρκετά μοντέλα είναι και κοστοβόρα όπως γράφεις και εσύ.

 

Γιατί μπορεί στα ίδια λεφτά να ψωνισειςυ πχ περισσότερη εγγύηση.

Βέβαια στην πράξη δεν ξέρουμε αν πχ το corona plus που βασίζεται στο midea extreme save έχει τα ίδια εξαρτήματα. Το πρώτο έχουμε δει ότι συμπεριφέρεται πολύ άσχημα σε ψύξη κάτι που είναι περίεργο για midea.

Για αυτό ζητάμε feedback από τον κόσμο εδώ μέσα. Άλλο που το 99% εξαφανίζεται χωρίς να πει μια κουβέντα.

4 ώρες πριν, Specs είπε

Ναι.

Ενδιαφέρον.

Για να δούμε όταν θα πιάσουν και τα κρύα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Specs είπε

Ναι.

Έχεις και άλλο Haier? Γιατί εδώ παλαιότερα λες πως το έχεις σε μεγάλο χώρο και δεν ανοιγοκλείνει.

Και πιο κάτω άλλος ένας φίλος με Haier γράφει πως δεν είναι τόσο ευχαριστημένος ενώ ο @liakjim του απαντά πως είναι ένα φτηνίαρικο κινέζικο κλιματιστικό οπότε δεν θα πρέπει να περιμένει και πολλά... Το περίεργο είναι πως σε άλλες απαντήσεις το προτείνει για αγορά. Πάνω που είχα καταλήξει να πάρω το tide green .... τώρα ψάχνω εμπειρίες και σχόλια απο AUX . image.png.fb7ba2107c2f00534cd9d35ab809b8cd.pngimage.png.f7ede430b87006472dc42470be6899fa.png

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, User000100 είπε

Όπα, τι λες τώρα. Τελικά έκανα εγκατάσταση σε windows μέσω hyper-v, εύκολο ήταν αλλά δεν μπόρεσε να το δει ποτέ η εφαρμογή από κινητό. Κατά τα άλλα οκ.

Στo επίσημο site δεν αναφέρει τέτοιο installation, ξέρεις αναβαθμίζεται κανονικά κι έχει τα πάντα για εναν οικιακό χρήστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vaggy είπε

Όπα, τι λες τώρα. Τελικά έκανα εγκατάσταση σε windows μέσω hyper-v, εύκολο ήταν αλλά δεν μπόρεσε να το δει ποτέ η εφαρμογή από κινητό. Κατά τα άλλα οκ.

Στo επίσημο site δεν αναφέρει τέτοιο installation, ξέρεις αναβαθμίζεται κανονικά κι έχει τα πάντα για εναν οικιακό χρήστη?

Είστε off topic.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Είστε off topic.

 

Sorry, παρακολουθώ ήδη το θέμα που μου επισήμανες και την άλλη φορά, απλά ο συμφορουμίτης απάντησε σε μια παλαιότερη ερώτησή μου (πριν μάθω για όλα αυτά) και βρήκα την ευκαιρία να τον ρωτήσω κάτι.

Σε κάθε περίπτωση έχεις δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...