Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

 

Με το ΦΠΑ μέσα η εγκατάσταση δεν θεωρώ ότι θα πρέπει να πάει πάντως πάνω από 150-160€.

 

Μαιο που εκανα εγκατασταση σε νησι (εξοχικο γονιων) απο Daikin Dealer η εγκαταση ηταν 100 €/μοναδα + 30 €/μ σωληνες. Σε ολους οσους ρωτησα. Απλα επειδη μπηκαν 6 μοναδες, οποτε εγινε μια μικρη εκπτωση, τιποτα συγκλονιστικο. Τοτε δεν υπηρχε πουθενα (ουτε Κωτσους κλπ) δωρεαν εγκατασταση 

Δε σου λεω πληρωσε τοσα, σου λεω οτι ελα βαλε μου ενα απλο 9ρι μπορει να βγει και 200 ευρω με 3 μετρα σωληνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SM81 είπε

Καλησπέρα σε όλες και όλους.

Λοιπόν. Προσφορά για το Daikin FTXF25C / RXF25C με εγκατάσταση από επίσημο συνεργάτη daikin 850€. Πειτε μου και σεις ότι είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά.....Η εμένα μου φαίνεται μόνο 

Ο όρος *προσφορα* πρέπει να αλλαχτεί με άλλη λέξη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-perfera-ftxm35r-rxm35r.html

Έβαλα το συγκεκριμένο κατάστημα ως blue dealer. Μπορείς να επιλέξεις όποιο θέλεις από το δίκτυο Daikin.

Μια τελευταία ερώτηση. Ποιες είναι οι ελάχιστες θερμοκρασίες τον χειμώνα; Βλέπω η Αλεξανδρούπολη πέρυσι έχει καταγράψει έως -5 ( περίμενα πιο κάτω). Να πούμε τόσο ή παρακάτω;

Καπου εκει.Να πω οτι δεν θα ειναι η βασικη θερμανση Θα υπαρχει και καλοριφερ.Επισης 12αρι ειναι αυτο που εβαλες .Μετα ανεβαινουν οι τιμες.Εχω βαλει ως τωρα ορεστιαδα ενα toshiba edge 24αρι και  ενα 18αρι σε χωριο επειδη τα προτεινουν εδω μεσα ως οικονομικα σε θερμανση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Καπου εκει.Να πω οτι δεν θα ειναι η βασικη θερμανση Θα υπαρχει και καλοριφερ.Επισης 12αρι ειναι αυτο που εβαλες .Μετα ανεβαινουν οι τιμες.Εχω βαλει ως τωρα ορεστιαδα ενα toshiba edge 24αρι και  ενα 18αρι σε χωριο επειδη τα προτεινουν εδω μεσα ως οικονομικα σε θερμανση

Για μοναδική πηγή, το 22άρι edge θα φτάσει.

Αν θα παίξει κ καλοριφέρ, θα τη βγάλει καθαρή με το 18άρι edge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fredd0 είπε

Μαιο που εκανα εγκατασταση σε νησι (εξοχικο γονιων) απο Daikin Dealer η εγκαταση ηταν 100 €/μοναδα + 30 €/μ σωληνες. Σε ολους οσους ρωτησα. Απλα επειδη μπηκαν 6 μοναδες, οποτε εγινε μια μικρη εκπτωση, τιποτα συγκλονιστικο. Τοτε δεν υπηρχε πουθενα (ουτε Κωτσους κλπ) δωρεαν εγκατασταση 

Δε σου λεω πληρωσε τοσα, σου λεω οτι ελα βαλε μου ενα απλο 9ρι μπορει να βγει και 200 ευρω με 3 μετρα σωληνα

Εδώ Αθήνα ξέρω ότι είναι συνήθως 20€/μ για τους σωλήνες και συγκεκριμένα η εγκατάσταση που παίζει 100-120€ έχει μέσα στην τιμή τα 2-3 μέτρα σωλήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα , εχω διαβάσει αρκετά απο τα Post και μπορώ να πω οτι δεν έχω κατασταλαξει σε μαρκα. μάλλον οτι πληρώνεις παίρνεις...άκουσα για Haier διαβασα και για TCL.......έχω inventor, δεν εχω μείνει ικανοποιημένος με τα πλαστικά κρατσα κρουτσα καθώς και τον θόρυβο στη πολύ χαμηλή σκάλα τρίζει. Επίσης η εξωτερική μονάδα κάνει λες και απογειώνεται αεροπλάνο... inventor omnia 18ρι απο το 2016 εντός εγγύησης οριακά και περιμένω αντιπροσωπεία να έρθει..... 

θέλω 2 κλιματιστικά ενα για 20τμ χώρο και ενα για 40τμ τι προτείνετε ..

ευρός τιμής 12ρι μεχρι 400€

18ρι η 24 μεχρι 1000-1100 max κάπου εκει ..και οχι Inventor.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για μοναδική πηγή, το 22άρι edge θα φτάσει.

Αν θα παίξει κ καλοριφέρ, θα τη βγάλει καθαρή με το 18άρι edge.

To yukai ειναι ελαχιστα ποιο κατω?.Τελος αλλη επιλογη ποια θα ηταν αν πηγαινε για λιγο ποιο φθηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Εμ, δεν θέλατε το atxc25c που έπαιξε στα 450 ευρουλινια εγκατεστημένο πριν από μια εβδομάδα...

Χα, τζάμπα έχουμε κρεβάτια!!! Κοιμόμαστε όρθιοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nosstrom είπε

καλησπέρα , εχω διαβάσει αρκετά απο τα Post και μπορώ να πω οτι δεν έχω κατασταλαξει σε μαρκα. μάλλον οτι πληρώνεις παίρνεις...άκουσα για Haier διαβασα και για TCL.......έχω inventor, δεν εχω μείνει ικανοποιημένος με τα πλαστικά κρατσα κρουτσα καθώς και τον θόρυβο στη πολύ χαμηλή σκάλα τρίζει. Επίσης η εξωτερική μονάδα κάνει λες και απογειώνεται αεροπλάνο... inventor omnia 18ρι απο το 2016 εντός εγγύησης οριακά και περιμένω αντιπροσωπεία να έρθει..... 

θέλω 2 κλιματιστικά ενα για 20τμ χώρο και ενα για 40τμ τι προτείνετε ..

ευρός τιμής 12ρι μεχρι 400€

18ρι η 24 μεχρι 1000-1100 max κάπου εκει ..και οχι Inventor.

Ευχαριστώ

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Θα πρέπει να το απαντήσεις εις διπλούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giannis22k είπε

To yukai ειναι ελαχιστα ποιο κατω?.Τελος αλλη επιλογη ποια θα ηταν αν πηγαινε για λιγο ποιο φθηνο?

Ας δει κάποιο haier. πχ το Tide Green Plus. Προσοχή στις παραεισαγωγές. Να λέει "5 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας".

Το yukai είναι λίγο κάτω σε θέρμανση.

3 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Φασόν aux. Δεν έχουμε και το καλύτερο feedback όσον αφορά την οικονομία σε χρήση.

Αν ψάχνεις για αγορά -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ας δει κάποιο haier. πχ το Tide Green Plus. Προσοχή στις παραεισαγωγές. Να λέει "5 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας".

Το yukai είναι λίγο κάτω σε θέρμανση.

Φασόν aux. Δεν έχουμε και το καλύτερο feedback όσον αφορά την οικονομία σε χρήση.

Αν ψάχνεις για αγορά -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Ιnventor εκτός απο Midea φτιάχνει και η AUX?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2022 στις 5:18 ΜΜ, vaggy είπε

Sorry σε έχω τρελάνει, από το app σε android (ha) ζητά πρωτα Home assistant url, έαρα πρωτα εγκαθιστώ το ha σε window με vm όπως λέει στο site?

Raspberry δεν έχω, μόνο Pc με windows και κινητό android, ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος για installation και setup? 

@vaggy

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι αυτός

https://community.home-assistant.io/t/home-assistant-setup-on-windows-10-without-any-virtualization/257008

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Ιnventor εκτός απο Midea φτιάχνει και η AUX?

Δεν φτιάχνει κάτι η inventor. Οι Κινέζοι τα φτιάχνουν για αυτούς. Gree, midea, Haier, aux, από όλα έχει η κινεζοφαρέτρα της inventor.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...