Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, drunkdonkey είπε

Καλημέρα,

Ψάχνω κάτι για μικρό χώρο, σοφίτα συγκεκριμένα, για χρήση προς το παρόν λίγες φορές το χρόνο κ κυρίως ψύξη, χωρίς να αποκλείεται μελλοντικά συχνότερη χρήση η και θέρμανση. Βλέπω αυτά τα δύο, κάποια καλύτερη πρόταση σε αυτά τα λεφτά;

Μόνο με επιδότηση.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-ecolandia-series-asyg035kpca-aoyg035kpca-klimatistiko-12-000-btu-h_3959562

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-legend-ldvi-12wfi-ldvo-12-klimatistiko-12-000-btu-h_4041054

Screenshot_20221030-114302.png

Με δωρεάν εγκατάσταση https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-10000btu-me-wi-fi-134458

2 ώρες πριν, giannis22k είπε

Kαλησπερα Το toshiba edge 18 η 24 ειναι απο τα καλυτερα σε θεμα εξοικονομησης ρευματος στην θερμανση? Ψαχνω για φιλη 18αρι κυριως για θερμανση . 

 

Το budget ειναι εως 1000€

Εκανε και το ερωτηματολογιο αλλα δεν ηταν σιγουρη για ολα 

 

94D97668-06D2-4FEB-AD5C-9E6E69F09245.jpeg

Σπίτι του 80 στον έβρο και θέλει για 55τμ κάτω από 14000 btus;

Επιβεβαιώστε λίγο τα δεδομένα.

Πάντως για την περιοχή θα έβαζα μόνο mitsubishi. Μέγεθος θα μας πείτε αν και το βλέπω για 24άρι ως minimum εκτός αν έχει βάλει κέλυφος και συνθετικά κουφώματα με 3πλά τζάμια.

36 λεπτά πριν, vaggy είπε

 

Οκ, αλλά για μια μόνο συσκευή ολόκληρη συσκευή εκτός πίνακα (όπως στη φωτό)? Δεν είναι πολύ άσχημο? Κάτι που μπαίνει εύκολα στην ασφάλεια του πίνακα και μπορούμε να το κάνουμε κι εμείς χωρίς κίνδυνο? Γενικά ψάχνω πως θα μετράω το air-condition σαλονιού, το θερμοσίφωνα και τη συνολική κατανάλωση. Η πιο εύκολη και οικονομική DIY λύση ? 

Προσωπικά το παρέμβαλα στο καλώδιο της εξωτερικής μονάδας και μέσα σε αδιάβροχο κουτί.

Υπάρχουν λύσεις, μπορείς να το βάλεις σε σημείο του σπιτιού κάπου εσωτερικά που να μη φαίνεται ή κάπου αλλού, μίλα με τον ηλεκτρολόγο σου.

3 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

Καλησπέρα, έχω ένα ημιυπόγειο χώρο στα 25 τετραγωνικά ψυλοταβανο κοιτάω στα 12κ μήπως έχετε να προτείνετε τπτ τίμιο γύρω στα 400 .

Η χρήση θα είναι σπαστη 1-2 ώρες και κυρίως για θέρμανση, απαραίτητο


Γιώργος

 

https://www.bestprice.gr/item/2156098102/tcl-elite-premium-prm-12chsaci.html

 Βάλε στα φίλτρα "επίσημοι μεταπωλητές" για να σου πετάξει έξω τα μαγαζιά που κάνουν παραεισαγωγές (και άρα δεν θα έχεις 10 χρόνια εγγύηση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, yanc είπε

Το εχω δοκιμασει για ωρες στην ανωτατη ταχυτητα του ανεμιστηρα, δεν ακουγεται θορυβος. Αν εξαιρεσω δηλαδη τις πρωτες 5-6 ωρες λειτουργιας, δεν ξανακουστηκε κατι.

Μάλλον τη γλιτώνεις τη φτερωτή, όπως είπες. Μια χαρά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vaggy είπε

 

Οκ, αλλά για μια μόνο συσκευή ολόκληρη συσκευή εκτός πίνακα (όπως στη φωτό)? Δεν είναι πολύ άσχημο? Κάτι που μπαίνει εύκολα στην ασφάλεια του πίνακα και μπορούμε να το κάνουμε κι εμείς χωρίς κίνδυνο? Γενικά ψάχνω πως θα μετράω το air-condition σαλονιού, το θερμοσίφωνα και τη συνολική κατανάλωση. Η πιο εύκολη και οικονομική DIY λύση ? 

Εγω εβαλα το συγκεκριμενο γιατι το mitsubishi που εχω στο σαλονι σηκωνει 13-14Α οταν ξεκιναει οποτε αυτο το sonoff αντεχει και δεν εχει κινδυνο να καει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, apostolisep3 είπε

Εγω εβαλα το συγκεκριμενο γιατι το mitsubishi που εχω στο σαλονι σηκωνει 13-14Α οταν ξεκιναει οποτε αυτο το sonoff αντεχει και δεν εχει κινδυνο να καει. 

Καλά έκανες και άποψη μου ότι σε 18αρια και άνω και σίγουρα σε 24αρια θα ήταν φρόνιμο να μπαίνει είτε το sonoff pow r3 είτε το Shelly em, έχοντας βέβαια στον νου μας ότι δεν είναι όλα τα κλιματιστικά ίδια ( πχ έχουμε δει 18αρι Mitsubishi να χτυπάει 2700W).

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, yanc είπε

Κι εγω ψαχνω για μετρητη, ουτε σε μενα εχει πριζα (εχει τραβηξει απο κουτι καλωδιο) οποτε σκεφτομαι να τοποθετησω ενα τετοιο

https://www.skroutz.gr/s/31606855/Sonoff-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα-POWR3.html?from=catspan

αναμεσα στο κουτι και το ac, θα ρωτησω και ηλεκτρολογο αλλα νομιζω γινεται και θα ειναι και αχετικα ευκολο και γρηγορο χωρις μερεμετια, ειναι και στα μισα χρηματα του shelley για πινακα που προταθηκε 

https://www.intellihome.gr/product/sonoff-pow-elite-r3-20a-wifi-exypnos-diakoptis-me-metrisi-katanalosis-lcd-othoni-powr320d/

αυτο σου δινει και realtime την καταναλωση απο οτι εχω δει. Το εχω παρει αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει καπου ακομα.

 

 

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Ώπα, καινούργιο εργαλείο. Δυνατό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostolisep3 είπε

Εγω εβαλα το συγκεκριμενο γιατι το mitsubishi που εχω στο σαλονι σηκωνει 13-14Α οταν ξεκιναει οποτε αυτο το sonoff αντεχει και δεν εχει κινδυνο να καει. 

Πολύ καλά έκανες και μάλιστα σε "ζηλευω" που μπορείς να το βάλεις μόνος σου. Η μόνη μου "ένσταση" είναι ότι αν θέλω 2, π.χ ένα για το μεγάλο κλιματιστικό (έχει δική του ασφάλεια) κι ένα για το θερμοσίφωνα που θα χωρέσουν μέσα στον πίνακα.

Επίσης αν και "το εχω" με τις εργασίες αυτές, δεν μπορώ να καταλάβω τι συνδέεις σε κάθε υποδοχή του sonoff και αν μπορώ κλείνοντας το γενικό διακόπτη να το εγκαταστήσω μόνος μου (ένα στο αc κι ένα στο θερμοσίφωνα, ή υπάρχει και διπλό?) Όπως καταλαβαίνεις το κόστος ηλεκτρολόγου θα ήταν σαν να πάρω το WiFi module του Panasonic 

8 λεπτά πριν, andreaspA είπε

https://www.intellihome.gr/product/sonoff-pow-elite-r3-20a-wifi-exypnos-diakoptis-me-metrisi-katanalosis-lcd-othoni-powr320d/

αυτο σου δινει και realtime την καταναλωση απο οτι εχω δει. Το εχω παρει αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει καπου ακομα.

 

 

Ακόμα καλύτερο, κανείς να πει πως το συνδέουμε (αν κατάλαβα καλά το συνδεεις με την ασφάλεια της συσκευής που θες στον πίνακα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vaggy είπε

Πολύ καλά έκανες και μάλιστα σε "ζηλευω" που μπορείς να το βάλεις μόνος σου. Η μόνη μου "ένσταση" είναι ότι αν θέλω 2, π.χ ένα για το μεγάλο κλιματιστικό (έχει δική του ασφάλεια) κι ένα για το θερμοσίφωνα που θα χωρέσουν μέσα στον πίνακα.

Επίσης αν και "το εχω" με τις εργασίες αυτές, δεν μπορώ να καταλάβω τι συνδέεις σε κάθε υποδοχή του sonoff και αν μπορώ κλείνοντας το γενικό διακόπτη να το εγκαταστήσω μόνος μου (ένα στο αc κι ένα στο θερμοσίφωνα, ή υπάρχει και διπλό?) Όπως καταλαβαίνεις το κόστος ηλεκτρολόγου θα ήταν σαν να πάρω το WiFi module του Panasonic 

Ακόμα καλύτερο, κανείς να πει πως το συνδέουμε (αν κατάλαβα καλά το συνδεεις με την ασφάλεια της συσκευής που θες στον πίνακα?)

Με το Shelly em έχεις τη δυνατότητα να μετρήσεις δύο φορτία.

ΥΓ Βγαίνουμε αρκετά εκτός θέματος πάντως, υπάρχει άλλο θέμα με πριζακια και με μετρητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Σπίτι του 80 στον έβρο και θέλει για 55τμ κάτω από 14000 btus;

Επιβεβαιώστε λίγο τα δεδομένα.

Πάντως για την περιοχή θα έβαζα μόνο mitsubishi. Μέγεθος θα μας πείτε αν και το βλέπω για 24άρι ως minimum εκτός αν έχει βάλει κέλυφος και συνθετικά κουφώματα με 3πλά τζάμια.

 

image.png.b54872282ef7b1d2059fa444a2ee7f50.png

 

 

Το ξαναεκανα.Ειναι υπογειο το σπιτι.Μitsubishi σε αυτα τα λεφτα δεν νομιζω να υπαρχει καλο Οχι 2πλα τζαμια εχει με "καλη μονωση" και οχι κελυφος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Με το Shelly em έχεις τη δυνατότητα να μετρήσεις δύο φορτία.

ΥΓ Βγαίνουμε αρκετά εκτός θέματος πάντως, υπάρχει άλλο θέμα με πριζακια και με μετρητές.

Ok, σε ευχαριστώ, βρήκα το θέμα με το Smart Home (αυτό εννοείς σωστά?). Μιας και ξέρεις τα shelly κάτι τελευταίο, από τα λίγα που διάβασα, με το Shelly em και 2 clamps 50A μετράω Α/C και θερμοσίφωνα πχ? (αν είναι στην ίδια φάση). Μπορώ και να ανοιγοκλεινω θερμοσίφωνα? (A/C μόνο από IR blaster).

Αν θέλω και μέτρηση συνολικής κατανάλωσης (σε τριφασικό) θέλω κι ένα Shelly 3em extra μόνο για αυτό? 

Τέλος, με το Shelly Pro 4PM μετράω 4 συσκευές χωρίς clamp?

Αυτά, sorry για το offtopic, τα υπόλοιπα στο άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Παρακαλώ για πρόταση για κλιματιστικό σε διαμέρισμα με τα κατασκευαστικά στοιχεία που φαίνονται στο συνημμένο.

Θα χρησιμοποιείται κυρίως για θέρμανση του χώρου και ψύξη μόνο τις μέρες του καύσωνα.

Το σπίτι αποτελείται από 2 δωμάτια (σαλοκουζίνα και υπνοδωμάτιο) και θα ήθελα αν είναι ενεργειακά αποδοτικό και πρακτικά αποτελεσματικό να εγκαταστήσω μόνο ένα κλιματιστικό.

Ο προσανατολισμός είναι Β-ΒΔ και απέχει 100 μέτρα από την θάλασσα επομένως η περιοχή έχει αρκετή υγρασία

Ο προϋπολογισμός είναι ελεύθερος.

απωλειες.PNG

κατοψη.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, xionias είπε

Καλησπέρα σε όλους. Παρακαλώ για πρόταση για κλιματιστικό σε διαμέρισμα με τα κατασκευαστικά στοιχεία που φαίνονται στο συνημμένο.

Θα χρησιμοποιείται κυρίως για θέρμανση του χώρου και ψύξη μόνο τις μέρες του καύσωνα.

Το σπίτι αποτελείται από 2 δωμάτια (σαλοκουζίνα και υπνοδωμάτιο) και θα ήθελα αν είναι ενεργειακά αποδοτικό και πρακτικά αποτελεσματικό να εγκαταστήσω μόνο ένα κλιματιστικό.

Ο προσανατολισμός είναι Β-ΒΔ και απέχει 100 μέτρα από την θάλασσα επομένως η περιοχή έχει αρκετή υγρασία

Ο προϋπολογισμός είναι ελεύθερος.

απωλειες.PNG

κατοψη.PNG

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-perfera-ftxm35r-rxm35r.html

Έβαλα το συγκεκριμένο κατάστημα ως blue dealer. Μπορείς να επιλέξεις όποιο θέλεις από το δίκτυο Daikin.

4 ώρες πριν, giannis22k είπε

image.png.b54872282ef7b1d2059fa444a2ee7f50.png

 

 

Το ξαναεκανα.Ειναι υπογειο το σπιτι.Μitsubishi σε αυτα τα λεφτα δεν νομιζω να υπαρχει καλο Οχι 2πλα τζαμια εχει με "καλη μονωση" και οχι κελυφος .

Μια τελευταία ερώτηση. Ποιες είναι οι ελάχιστες θερμοκρασίες τον χειμώνα; Βλέπω η Αλεξανδρούπολη πέρυσι έχει καταγράψει έως -5 ( περίμενα πιο κάτω). Να πούμε τόσο ή παρακάτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλες και όλους.

Λοιπόν. Προσφορά για το Daikin FTXF25C / RXF25C με εγκατάσταση από επίσημο συνεργάτη daikin 850€. Πειτε μου και σεις ότι είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά.....Η εμένα μου φαίνεται μόνο 

Επεξ/σία από SM81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, SM81 είπε

Καλησπέρα σε όλες και όλους.

Λοιπόν. Προσφορά για το Daikin FTXF25C / RXF25C με εγκατάσταση από επίσημο συνεργάτη daikin 850€. Πειτε μου και σεις ότι είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά.....Η εμένα μου φαίνεται μόνο 

Ακριβό μου φαίνεται. Το FTXC25C / RXC25C έχει λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά και ίσως να βγαίνει φθηνότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SM81 είπε

Καλησπέρα σε όλες και όλους.

Λοιπόν. Προσφορά για το Daikin FTXF25C / RXF25C με εγκατάσταση από επίσημο συνεργάτη daikin 850€. Πειτε μου και σεις ότι είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά.....Η εμένα μου φαίνεται μόνο 

Το συγκεκριμένο εδώ έχει 580€, οπότε έχεις 270€ την εγκατάσταση.

Ναι είναι πολλά εκτός αν έχεις πολλά μέτρα μεταξύ των δύο μονάδων κάτι που δεν νομίζω.

Με το ΦΠΑ μέσα η εγκατάσταση δεν θεωρώ ότι θα πρέπει να πάει πάντως πάνω από 150-160€.

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko--daikin-sensira-ftxf25d-rxf25d.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...