Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

https://www.home-assistant.io/

Θα πρέπει να το επαναλάβεις όχι για όλο το σπίτι αλλά μόνο για τον χώρο που θέλεις να καλύψεις.

https://github.com/petretiandrea/home-assistant-tapo-p100

Θεός, κάνει και για tapo p110? αυτές πήρα γιατί ειναι μεχρι 16Α και έχουν και μετρηση κατανάλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, vaggy είπε

Θεός, κάνει και για tapo p110? αυτές πήρα γιατί ειναι μεχρι 16Α και έχουν και μετρηση κατανάλωσης

Ναι κάνει.

Το κάτωθι σημερινό διάγραμμα είναι με την tapo πάνω σε ένα morris 30510

image.png.19c32c07d755b277f81c735e5440d64e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα πρέπει να το επαναλάβεις όχι για όλο το σπίτι αλλά μόνο για τον χώρο που θέλεις να καλύψεις.

Χαχαχα,τι κουβάς ειμαι…

Οριστε :

Spoiler

12E1259B-89EE-4B47-8CCC-516A94AC8098.jpeg.b858d814613a11bfeff3b83af257f20b.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι κάνει.

Το κάτωθι σημερινό διάγραμμα είναι με την tapo πάνω σε ένα morris 30510

image.png.19c32c07d755b277f81c735e5440d64e.png

Sorry σε έχω τρελάνει, από το app σε android (ha) ζητά πρωτα Home assistant url, έαρα πρωτα εγκαθιστώ το ha σε window με vm όπως λέει στο site?

Raspberry δεν έχω, μόνο Pc με windows και κινητό android, ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος για installation και setup? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Χαχαχα,τι κουβάς ειμαι…

Οριστε :

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

12E1259B-89EE-4B47-8CCC-516A94AC8098.jpeg.b858d814613a11bfeff3b83af257f20b.jpeg

 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#6613

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, dimostr είπε
2 λεπτά πριν, liakjim είπεΕυτυχώς υπάρχει το service manual https://www.manualslib.com/download/1494609/Haier-1u50s2sj2fa.html

όπου βλέπουμε το εξής:

260355dbe7adbab6e824a80dbae352b7.png

με λίγα λόγια, ΑΝ τα νούμερα που έβγαλες ισχύουν το 18άρι δεν φτάνει να σου φτιάξει 24C μέσα. Θα πρέπει να πας στο 24άρι comfort.

 

 

24000 δλδ .. Μάλιστα 

Οκ στο inventor που κοιτάω δεν ειναι μεγάλη η διαφορα , και θαχουμε και το τζάκι φέτος… 

 

Σας ευχαριστω όλους πολυ.

Επεξ/σία από mAs_81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vaggy είπε

Sorry σε έχω τρελάνει, από το app σε android (ha) ζητά πρωτα Home assistant url, έαρα πρωτα εγκαθιστώ το ha σε window με vm όπως λέει στο site?

Raspberry δεν έχω, μόνο Pc με windows και κινητό android, ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος για installation και setup? 

https://discord.gg/GNEaH8wj

15 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Χαχαχα,τι κουβάς ειμαι…

Οριστε :

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

12E1259B-89EE-4B47-8CCC-516A94AC8098.jpeg.b858d814613a11bfeff3b83af257f20b.jpeg

 

Ευτυχώς υπάρχει το service manual https://www.manualslib.com/download/1494609/Haier-1u50s2sj2fa.html

όπου βλέπουμε το εξής:

260355dbe7adbab6e824a80dbae352b7.png

με λίγα λόγια, ΑΝ τα νούμερα που έβγαλες ισχύουν το 18άρι δεν φτάνει να σου φτιάξει 24C μέσα. Θα πρέπει να πας στο 24άρι comfort.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος και εγώ 2 Κλιματιστικό Inverter DAIKIN Siesta Sensira ATXC25C / ARXC25C 9.000 BTU A++/A+++ με τις τελευταίες προσφορές για τα υπνοδωμάτια.Ηθελα να ρωτήσω για την λειτουργία powerful ποτέ τη χρησιμοποιούμε και γενικά από κατόχους και μη διάφορα tips αν υπάρχουν.Η εγκατάσταση έγινε σύμφωνα με τις προδιαγραφές,έπεσα σε επαγγελματίες.

3 λεπτά πριν, Andytse13 είπε

Κάτοχος και εγώ 2 Κλιματιστικό Inverter DAIKIN Siesta Sensira ATXC25C / ARXC25C 9.000 BTU A++/A+++ με τις τελευταίες προσφορές για τα υπνοδωμάτια.Ηθελα να ρωτήσω για την λειτουργία powerful ποτέ τη χρησιμοποιούμε και γενικά από κατόχους και μη διάφορα tips αν υπάρχουν.Η εγκατάσταση έγινε σύμφωνα με τις προδιαγραφές,έπεσα σε επαγγελματίες.

Τελικά το βρήκα είναι:Η turbo λειτουργία του δίνει ένα boost στη δράση του κλιματιστικού σου, για να φτάσει ακόμα πιο γρήγορα τη θερμοκρασία που έχεις επιλέξει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/10/2022 at 16:59, yanc said:

Μολις εγινε η εγκατασταση του Toshiba Edge (18αρι).

Σαν μηχανημα φαινεται ποιοτικο, ειναι και αθορυβο οντως.

Στην εγκατασταση ομως θελει απαραιτητα επιπεδο, ισιο τοιχο, αν δεν εχετε μην το τολμησετε καν: η βαση στηριξης ειναι εξαιρετικα ακαμπτη και η εσωτερικη μοναδα κουμπωνει πανω της μονο αν ειναι εντελως ισιος ο τοιχος. Σε μενα εχει μια μικρη, ελαχιστη κλιση και αναγκαστηκε ο ψυκτικος να αφαιρεσει το εξωτερικο καλυμα για να μπορεσει να εφαρμοσει πιεση ωστε να κουμπωσει η μοναδα στην βαση και μετα κουμπωσε πανω της το καλυμμα.

Εβαλα και το wifi module, πολυ ευκολα συνδεση με δικτυο και Toshiba App, ομως εδω εφαγα μια κρυαδα: στην Ενεργειακη Καταναλωση μου γραφει οτι το μοντελο ΔΕΝ ειναι συμβατο με αυτη την λειτουργια. Εχω ξενερωσει κυριως γιατι ρωτησα την αντιπροσωπεια πριν την αγορα και με διαβεβαιωσαν οτι ΕΙΝΑΙ, εχω κανει το upgrade του firmware οποτε δεν νομιζω να ειναι λαθος δικο μου, τους ενοχλησα βεβαια και περιμενω απαντηση. Εχει καποιος το ιδιο μοντελο να μας πει αν βλεπει καταναλωση;

@yanc

Καλορίζικο. Αν θα μπορέσεις, ξαναγράφω κάποιες απορίες σχετικές με τις λειτουργείες του app

1. Εμφανίζονται στο app η εξωτερική (από την εξωτερική μονάδα) και η εσωτερική θερμοκρασία του δωματίου (επιπλέον από τη θερμοκρασία που ορίζουμε εμείς);

2. Εμφανίζεται στο app η κατανάλωση; ☹️

3.Υπάρχει δυνατότητα ορισμού group (αν έχεις πλέον της 1 μονάδας) ώστε να χειρίζονται ενιαία οι λειτουργίες πχ θερμοκρασίας, on/off για όλες τις συσκευές ταυτόχρονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Andytse13 είπε

Κάτοχος και εγώ 2 Κλιματιστικό Inverter DAIKIN Siesta Sensira ATXC25C / ARXC25C 9.000 BTU A++/A+++ με τις τελευταίες προσφορές για τα υπνοδωμάτια.Ηθελα να ρωτήσω για την λειτουργία powerful ποτέ τη χρησιμοποιούμε και γενικά από κατόχους και μη διάφορα tips αν υπάρχουν.Η εγκατάσταση έγινε σύμφωνα με τις προδιαγραφές,έπεσα σε επαγγελματίες.

Το λέει το όνομά του. Όταν θέλεις να φέρεις γρήγορα την επιθυμητή θερμοκρασία στον χώρο.

Από tips , προσωπικά το δουλεύω πάντα στο quiet αν και μέχρι να δεις πόσο εύκολα ή δύσκολα καλύπτει τον χώρο, ίσως να ήταν καλύτερα να παίζει στο auto ταχύτητα ανεμιστήρα.

Καλοδούλευτα.

 

ΥΓ Από ότι είδα, βγήκε το d μοντέλο, λίγο διαφορετική εμφάνιση,  ένα τσικ αυξημένα seer/scop αλλά κατά τα άλλα από ότι καταλαβαίνω, όλα τα άλλα ίδια.

https://www.daikin.eu/en_us/products/ftxc-d---rxc-d.html

img.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

έχω κάνει μια μικρή αναζήτησή και έχω καταλήξει στα παρακάτω κλιματιστικά

image.png.bf22b7d3118edbccb494a5086befab3e.pngimage.png.bf22b7d3118edbccb494a5086befab3e.png

Το κλιματιστικό θα χρησιμοποιηθεί σε ενιαίο χώρο σαλόνι - κουζίνα - 55-60 τμ. κύριως για θέρμανση, φυσικά θα είναι ανοιχτές οι πόρτες του υπόλοιπου σπιτιού (είναι δύσκολο με παιδιά να είναι κλειστά), αν τώρα πάλι μπορούν να πάρουν θερμοκρασία και τα υπόλοιπα δωμάτια.. είναι καλοδεχούμενο. 

 

Εσείς ποιο θα μου προτείνατε?

 

Ερωτηματολόγιο: 

  1. Ποσό που διαθέτουμε :
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 15 % ψύξη / 85% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζίνα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αττική - Μεταμόρφωση 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):  -- 
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

image.png.10d6d4b49bd8e332938654a347a55312.png

Ο παραπάνω υπολογισμός είναι με ζήτηση 22 βαθμούς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Natalie_11 είπε

Καλησπέρα,

έχω κάνει μια μικρή αναζήτησή και έχω καταλήξει στα παρακάτω κλιματιστικά

image.png.bf22b7d3118edbccb494a5086befab3e.pngimage.png.bf22b7d3118edbccb494a5086befab3e.png

Το κλιματιστικό θα χρησιμοποιηθεί σε ενιαίο χώρο σαλόνι - κουζίνα - 55-60 τμ. κύριως για θέρμανση, φυσικά θα είναι ανοιχτές οι πόρτες του υπόλοιπου σπιτιού (είναι δύσκολο με παιδιά να είναι κλειστά), αν τώρα πάλι μπορούν να πάρουν θερμοκρασία και τα υπόλοιπα δωμάτια.. είναι καλοδεχούμενο. 

 

Εσείς ποιο θα μου προτείνατε?

 

Ερωτηματολόγιο: 

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε :
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 15 % ψύξη / 85% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζίνα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αττική - Μεταμόρφωση 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):  -- 
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

image.png.10d6d4b49bd8e332938654a347a55312.png

Ο παραπάνω υπολογισμός είναι με ζήτηση 22 βαθμούς. 

 

Στοιχεία υπάρχουν και εδώ https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1993682588

επίσης στο eurovent μπορείς να βρεις βάζοντας το μοντέλο στο search https://www.eurovent-certification.com/en/

Θα έβαζα αυτό https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-24000-btu-ras-b24j2kvsg-e-ras-24j2avsg-e

το φέρνουν κ αλυσίδες, ίσως να παίξει καμιά προσφορά στο BF https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213417-toshiba-edge-24j2avsg-e-b24j2kvsg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από την κατανάλωση ξέρουμε μήπως αν δεν έχει κάποια άλλη λειτουργία ο wifi αντάπτορας στα ATXC;

Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν μήπως απλά πάρω το FTXC35C + wifi αντί για το FTXM35R (perfera) μιας και είναι κάπου 300€ διαφορά.

Προφανώς και υπάρχει η διαφορά σε απόδοση / κατανάλωση. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Εκτός από την κατανάλωση ξέρουμε μήπως αν δεν έχει κάποια άλλη λειτουργία ο wifi αντάπτορας στα ATXC;

Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν μήπως απλά πάρω το FTXC35C + wifi αντί για το FTXM35R (perfera) μιας και είναι κάπου 300€ διαφορά.

Προφανώς και υπάρχει η διαφορά σε απόδοση / κατανάλωση. 😕

Αν έχεις τη δυνατότητα, γκανιάν για περφέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν έχεις τη δυνατότητα, γκανιάν για περφέρα.

Τα έχω τα λεφτά είναι η αλήθεια και εκεί είχα σκοπό να πάω, απλά τώρα τελευταία μου μπήκε και η ιδέα ώστε αυτά τα 300€ να πάνε ίσως σε κάτι άλλο.

Έχω λίγο καιρό ακόμη ούτως ή άλλως, θα δω στο Black friday μήπως παίξει καμιά προσφορά στο Κωτσόβολο (και σε τιμή και σε bonus πόντους με την Alpha).

Σήμερα πήρα τις βάσεις για την ξύλινη βάση που θα φτιάξουμε ώστε να τοποθετηθεί το κλιματιστικό και αύριο λογικά θα σημειώσω τα μέτρα για τα ξύλα που θα χρειαστούμε και ίσως φτιάξω μια μικρή μακέτα για να δω πού θα τοποθετηθεί η μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...