Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/10/2022 στις 10:10 ΠΜ, vaggy είπε

 

Λοιπόν, σήμερα τελική επιλογή, πάω να το κλείσω. Τελικά το ΤΖ-50 είναι μοντέλο 20, ενώ η σειρά ΒΖ είναι του 2022 (πιο φθηνή σειρά γιατί η ΤΖ έχει λίγο καλύτερους συντελεστές (μικρές διαφορές) και ενσωμaτωμένο WIFI.

Θα πάω λοιπόν στο ΒΖ50 https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/toixou/panasonic-cs-bz50xke-cu-bz50xke.html ή το ΒΖ60 https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/toixou/panasonic-cs-bz60xke-cu-bz60xke.html 

image.png.bae555802031ddc25ac8e5fcdda1b99c.pngbz60.png.5c5ee14b43328fd4055f8afc256cd578.png

Κατεβαίνουν και αυτά χαμηλά :

vs.png.0afc98949973b56622228d9847f3fe43.png

Θέλω βοήθεια στα 2 παρακάτω ερωτήματα.

1. Στις θερμικές απώλειες, βάζοντας μέσα και τον διάδρομο (48τμ σύνολο) για θερμοκρασία 21 και βάζοντας επίτηδες πλημμελή μόνωση παντού (το κτίριο είναι κατασκευή 2006-2007, δεν πιστεύω να μην έχει μόνωση και στο φέροντα οργανισμό λόγω κανονισμών) μου βγάζει στο χειρότερο σενάριο 5900W (20100 BTU) -  στο καλό σενάριο με καλή μόνωση πέφτει στα 3900 (13300 BTU). Πιστεύω λοιπόν ότι και το μικρό ΒΖ50 που φτάνει μέχρι 25000 θα με καλύψει (το Daikin που έχω εκεί φτάνει εως 16000 και στα κρύα ζορίζεται)

Στην ψύξη όμως? Τα 18400 που φτάνει το BZ50 θα με καλύψουν (το Daikin που έχω εκεί φτάνει εως 13000 αλλά τα πάει σχετικά καλά, ίσως επειδή είναι βορεινό το σαλόνι) ή πάω στο άλλο που φτάνει 22000 ?

Η Panasonic πάντως το ΒΖ50 το δίνει εως 40τμ και το ΒΖ60 38-45τμ

2. Η σειρά μπορεί να πάρει κι εξτρα wifi (κόστος όμως 80ευρώ που δεν μπαίνει και στο voucher). Αξίζει για χειρισμό και παρακολούθηση κατανάλωσης ή με μια tp-link p110 που έχει μέτρηση κατανάλωσης είμαι οκ?

Καλησπέρα σε όλους, τελικά μετά από πολλες εναλλαγές στην απόφαση μου,  κατέληξα στο πιο δυνατό ΒΖ60 https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/toixou/panasonic-cs-bz60xke-cu-bz60xke.html , με το σκεπτικό να το δουλεύω και πλήρως μόνο του αν χρειαστεί χωρίς υποβοήθηση για όλο τον χώρο (48τμ).

Τελικά δεν πήρα το WiFi module (πολλά νομίζω τα 80 ευρώ), το κακό όμως είναι ότι τελικά στο σαλόνι δεν υπάρχει πρίζα αλλά έρχεται απευθείας γραμμή, άρα δεν μπορώ να βάλω πρίζα smart. Καμία ιδέα? Να πω στο συνεργείο να μου βγάλει πρίζα ξεχωριστή γίνεται ή θέλει ηλεκτρολόγο?

Τα διαγράμματα που βλέπω εδώ από ποια εφαρμογή τα βγάζετε? (εγώ έχω πρίζες της tplink - τις p110)

 Τέλος, πραγματικά η βοήθεια όλου του forum ήταν υπερπολύτιμη και σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας με ειδική αναφορά @liakjim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Sebu είπε

Απολυτο ως προς το κοστος θερμανσης? Ως προς την ποιοτητα θερμανσης? Ως προς την επιβαρυνση της ατμοσφαιρας του σπιτιου (λχ καπνα/σωματιδια απο το τζακι)?

Εγώ συγκρίνω αυτά τα τρία που έχω δοκιμάσει και για οικονομια (ίσως γιατί έχω κλειστό συμβόλαιο ΔΕΗ με 0,096 και 0,075) και για καθαριότητα και για λιγότερο χαμαλικι ( καλό το τζάκι αλλά πολύ φόρτωμα και καθάρισμα ) για το πετρέλαιο δυστυχώς επειδή είμαι σε πολυκατοικία δεν έχω καλή άποψη ,ίσως αν ήμουν μονοκατοικία να είχα άλλη αντιμετώπιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, vaggy είπε

Καλησπέρα σε όλους, τελικά μετά από πολλες εναλλαγές στην απόφαση μου,  κατέληξα στο πιο δυνατό ΒΖ60 https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/toixou/panasonic-cs-bz60xke-cu-bz60xke.html , με το σκεπτικό να το δουλεύω και πλήρως μόνο του αν χρειαστεί χωρίς υποβοήθηση για όλο τον χώρο (48τμ).

Τελικά δεν πήρα το WiFi module (πολλά νομίζω τα 80 ευρώ), το κακό όμως είναι ότι τελικά στο σαλόνι δεν υπάρχει πρίζα αλλά έρχεται απευθείας γραμμή, άρα δεν μπορώ να βάλω πρίζα smart. Καμία ιδέα? Να πω στο συνεργείο να μου βγάλει πρίζα ξεχωριστή γίνεται ή θέλει ηλεκτρολόγο?

Τα διαγράμματα που βλέπω εδώ από ποια εφαρμογή τα βγάζετε? (εγώ έχω πρίζες της tplink - τις p110)

 Τέλος, πραγματικά η βοήθεια όλου του forum ήταν υπερπολύτιμη και σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας με ειδική αναφορά @liakjim.

Πάρε ένα Shelly EM να μετράει επαγωγικά. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1.400
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού: ψύξη & θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: προτιμητέα μόνιμη πηγή θέρμανσης (στα δύσκολα υπάρχει αέριο) & περιστασιακή ψύξη.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: 50τ.μ. ενιαία σαλονοτραπεζαρία με χώλ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:  42C το καλοκαίρι και -3C τον χειμώνα
  8. επιθυμητά features: wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Ανήλιο, κατασκευή 1990 διπλά τζάμια, μέτρια μόνωση

     10. Θερμικές Απώλειες:

7250.13Watt

6235.11KCal/h

145.00Watt/m2

124.70KCal/h/m2
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 22 ℃

Επεξ/σία από macovet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Πάρε ένα Shelly EM να μετράει επαγωγικά. 😛

Έριξα μια ματιά, με μπέρδεψε λίγο, είναι μόνο για το a/c ήγια ολο τον πίνακα. Που και πως μπαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mAs_81 είπε

 

Καλησπέρα στο θρεντ,θα ηθελα τα φώτα σας γι άλλη μια φορα..
 

Ενιαίος χώρος μονοκατοικίας 40τμ Νότιος:

σαλόνι - τραπεζαρία - κουζίνα με 2 πόρτες μια μπαλκονόπορτα κ ένα παράθυρο (2πλα τζάμια) και γενικά με καλή μόνωση..Στο σαλονι υπάρχει και τζάκι..
 
Ενδιαφερομαι για θέρμανση πιο πολυ και εχω μπατζετ
(με άτοκες δόσεις 😅) 900-1000€..

Με ποσα BTU θα ειμαι καλυμμένος ? Τι έχετε να προτείνετε σε αυτή τη τιμή?
 
Αυτή  τη στιγμή εχω ενα παλιό LG (ενεργειακής κλάσης Α)
18000BTU , και μαζί με το τζακι , πέρυσι με κάλυψε..
Αλλα φέτος θα ηθελα κατι πιο οικονομικό μιας που εχει ακριβύνει αρκετά το ρεύμα , και εχουμε κ ενα μωρό στο σπίτι ..
 
Σημειωτέον οτι στο παιδικό δωμάτιο εχω βάλει ενα 
inventor comfort 9000 BTU , και ειμαι πολυ ικανοποιημένος..
Αξιζει το ίδιο σε μεγαλύτερο η χάνω σε ποιότητα ?
 
Ευχαριστω εκ των προτέρων για οποια απάντηση/συμβουλή.
 
 

 

https://www.skroutz.gr/s/21725141/Fujitsu-ASYG18KMTA-AOYG18KMTA-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

https://www.bestprice.gr/item/2156147028/toshiba-shorai-edge-ras-18j2kvsg-eras-18j2avsg-e.html

13 ώρες πριν, vaggy είπε

Καλησπέρα σε όλους, τελικά μετά από πολλες εναλλαγές στην απόφαση μου,  κατέληξα στο πιο δυνατό ΒΖ60 https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/toixou/panasonic-cs-bz60xke-cu-bz60xke.html , με το σκεπτικό να το δουλεύω και πλήρως μόνο του αν χρειαστεί χωρίς υποβοήθηση για όλο τον χώρο (48τμ).

Τελικά δεν πήρα το WiFi module (πολλά νομίζω τα 80 ευρώ), το κακό όμως είναι ότι τελικά στο σαλόνι δεν υπάρχει πρίζα αλλά έρχεται απευθείας γραμμή, άρα δεν μπορώ να βάλω πρίζα smart. Καμία ιδέα? Να πω στο συνεργείο να μου βγάλει πρίζα ξεχωριστή γίνεται ή θέλει ηλεκτρολόγο?

Τα διαγράμματα που βλέπω εδώ από ποια εφαρμογή τα βγάζετε? (εγώ έχω πρίζες της tplink - τις p110)

 Τέλος, πραγματικά η βοήθεια όλου του forum ήταν υπερπολύτιμη και σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας με ειδική αναφορά @liakjim.

Ηλεκτρολόγο θα φέρεις για να σου βάλει πρίζα.

Τα διαγράμματα που βλέπεις συνήθως είναι από τα hs110 που έχουν καταργηθεί πλέον ή από κάποιους από εμάς που έχουμε homeassistant οπότε παίρνει από όπου υπάρχει κάποιο σχετικό Integration (που είναι δεκάδες πχ από sonoff, shelly, tuya κτλ).

9 ώρες πριν, macovet είπε

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1.400
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού: ψύξη & θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: προτιμητέα μόνιμη πηγή θέρμανσης (στα δύσκολα υπάρχει αέριο) & περιστασιακή ψύξη.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: 50τ.μ. ενιαία σαλονοτραπεζαρία με χώλ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χολαργός Αττικής με 42C το καλοκαίρι και -3C τον χειμώνα
  8. επιθυμητά features: wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Ανήλιο, κατασκευή 1990 διπλά τζάμια, μέτρια μόνωση

     10. Θερμικές Απώλειες:

7250.13Watt

6235.11KCal/h

145.00Watt/m2

124.70KCal/h/m2
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 22 ℃

https://www.skroutz.gr/s/30719214/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-AP71VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/21725117/Fujitsu-ASYG24KMTA-AOYG24KMTA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

τα παραπάνω για οικονομία σε χρήση.

Για εγγύηση και ποιότητα :

https://www.skroutz.gr/s/23492464/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B24J2KVSG-E-RAS-24J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

+ έξτρα το wifi module

Με τα κριτήριά σου, θυσιάζοντας λίγη οικονομία σε χρήση :

https://www.skroutz.gr/s/27528133/Inventor-Comfort-MFVI32-24WFI-MFVO32-24-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

παίζει και σε αλυσίδες πχ https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231138-null

Και για να καταλάβεις τις διαφορές σε χρήση, σε κλίμα της περιοχής μου (Ωρωπός), τα πραγματικά scop παίζουν όπως το παρακάτω διάγραμμα , οπότε βάλε λίγο παραπάνω σε όλα λόγω λιγότερου συγκριτικά κρύου στην περιοχή σου (το Inventor comfort είναι φασόν haier δλδ κοιτάς τη στήλη του tide green).

Με λίγα λόγια, ένα asyg24kmta θα βγει 20% οικονομικότερο σε χρήση από το inventor (με τη ψαλίδα μάλιστα να αυξάνει στο δικό σου κλίμα), οπότε ένα σπίτι που θα ήθελε 600€ σε ρεύμα, θα θέλει 480€ ή 600€ στην 5ετία.

Τα βάζεις κάτω και ζυγίζεις.

image.png.59b05fd343985cd7ab17d20ef0999d27.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καθαρισμό των μονάδων τι καθαριστικά βάζετε;

Θέλω να καθαρίσω έναν αφυγραντήρα που έχω και θα πάρω ψεκαστήρα προπιέσεως ο οποίος ελπίζω να μου μείνει και για το κλιματιστικό. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παρά πολυ @liakjim !

Οποτε είμαστε για 18.000BTU..

Κατι τελευταιο,ποια ειναι η γνωμη σου για το 18αρι inventor comfort?

https://www.bestprice.gr/item/2156527839/inventor-comfort-mfvi32-18wfimfvo32-18.html

Το 9αρι με εχει βολέψει πολυ ,και η αλήθεια ειναι πως η δεκαετής εγγύηση ειναι πολυ δελεαστική !

Ευχαριστω ξανά για την άμεση ανταπόκριση 👍🏻

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mAs_81 είπε

Ευχαριστω παρά πολυ @liakjim !

Οποτε είμαστε για 18.000BTU..

Κατι τελευταιο,ποια ειναι η γνωμη σου για το 18αρι inventor comfort?

https://www.bestprice.gr/item/2156527839/inventor-comfort-mfvi32-18wfimfvo32-18.html

Το 9αρι με εχει βολέψει πολυ ,και η αλήθεια ειναι πως η δεκαετής εγγύηση ειναι πολυ δελεαστική !

Ευχαριστω ξανά για την άμεση ανταπόκριση 👍🏻

Δεν ξέρω αν είσαι για 18άρι. Δεν έχεις συμπληρώσει το ερωτηματολόγιο. Κρατάω ότι είχες 18άρι και τζάκι χωρίς να λες τίποτα άλλο , πχ αν σε κάλυπτε μόνο το κλιματιστικό ή έπρεπε να βάζεις και τζάκι ή κάτι άλλο.

Όσον αφορά το comfort, σαν φασόν haier ξέρουμε ότι θα έχει μια αποδεκτή συμπεριφορά σε θέρμανση οπότε αν η inventor μας λέει την αλήθεια και έχει όντως 5.6 SCOP (δεν έχει eurovent αν και υπάρχει haier με τα ίδια χαρακτηριστικά και με eurovent οπότε μάλλον σε αυτό βασίζεται)  και σε έχει βολέψει σαν μάρκα/μοντέλο και όντως θα σε καλύψει ένα 18άρι, είναι όντως μια καλή λύση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Ηλεκτρολόγο θα φέρεις για να σου βάλει πρίζα.

Τα διαγράμματα που βλέπεις συνήθως είναι από τα hs110 που έχουν καταργηθεί πλέον ή από κάποιους από εμάς που έχουμε homeassistant οπότε παίρνει από όπου υπάρχει κάποιο σχετικό Integration (που είναι δεκάδες πχ από sonoff, shelly, tuya κτλ).

 

Το πρόβλημα ειναι ότι πρέπει να μπει η πρίζα μόλις βγει το κλιματιστικό για να μπει το νέο, γιατί άμα συνδεθεί καληνύχτα. Δύσκολο να συνδυάσεις τον ηλεκτρολόγο. Εκτός εάν το συνεργείο μου τραβήξει την παροχή που ήδη υπάρχει σε πρίζα ακριβώς δίπλα στο κλιματιστικό. (Εάν μπορεί)

Το homeassistant το είδα λίγο αλλά δεν κατάλαβα πως πχ κανείς integration με tuya που έχω πρίζες. Θα το ξαναδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vaggy είπε

Το πρόβλημα ειναι ότι πρέπει να μπει η πρίζα μόλις βγει το κλιματιστικό για να μπει το νέο, γιατί άμα συνδεθεί καληνύχτα. Δύσκολο να συνδυάσεις τον ηλεκτρολόγο. Εκτός εάν το συνεργείο μου τραβήξει την παροχή που ήδη υπάρχει σε πρίζα ακριβώς δίπλα στο κλιματιστικό. (Εάν μπορεί)

Το homeassistant το είδα λίγο αλλά δεν κατάλαβα πως πχ κανείς integration με tuya που έχω πρίζες. Θα το ξαναδώ

Γιατί δεν αποσυνδέεις ηλεκτρολογικά από τώρα το παλιό κλιματιστικό; Σε μπουάτ δεν πάει;

Όσον αφορά το ha, υπάρχει επίσημο integration. Ακολουθείς τα βήματα και τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όσον αφορά το ha, υπάρχει επίσημο integration.

Το ξαναδιαβασα το ha τις προάλλες αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις παρόλου που το εψαξα. Τι είναι το ha?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω αν είσαι για 18άρι. Δεν έχεις συμπληρώσει το ερωτηματολόγιο. Κρατάω ότι είχες 18άρι και τζάκι χωρίς να λες τίποτα άλλο , πχ αν σε κάλυπτε μόνο το κλιματιστικό ή έπρεπε να βάζεις και τζάκι ή κάτι άλλο.

Όσον αφορά το comfort, σαν φασόν haier ξέρουμε ότι θα έχει μια αποδεκτή συμπεριφορά σε θέρμανση οπότε αν η inventor μας λέει την αλήθεια και έχει όντως 5.6 SCOP (δεν έχει eurovent αν και υπάρχει haier με τα ίδια χαρακτηριστικά και με eurovent οπότε μάλλον σε αυτό βασίζεται)  και σε έχει βολέψει σαν μάρκα/μοντέλο και όντως θα σε καλύψει ένα 18άρι, είναι όντως μια καλή λύση.

Η αλήθεια ειναι πως για φέτος υπολογιζω μαζί με το τζάκι..

Περυσι ήταν νεογέννητος ο μικρός και δεν επέτρεπε ο παιδιατρος.

Το κλιματιστικό δούλευε όλη μέρα κ έκλεινε προγραμματισμένα για 3 με 4 ώρες το βράδι,και με κάλυπτε επαρκώς και με τις υγρασίες που ειχε αλλα και το κρύο πέρυσι.

Οπως προείπα είμαστε σε μονοκατοικια,στο Χαιδαρι κοντά στο βοτανικό κήπο και στο δάσος γενικοτερα.

Ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο το comfort που βάλαμε στο δωμάτιο του μικρού , και οπως προείπα η 10ετη εγγύηση ειναι μεγάλο πλας..Χαίρομαι που και σε μεγαλύτερα BTU ειναι καλο για την τιμή του.

..οπως κ να εχει , το συμπλήρωσα το ερωτηματολόγιο και εχω απο θερμικές απώλειες τα εξής :

Spoiler

D1D6AF42-E930-4F9F-BE02-983C5658649B.jpeg.b1e6cdb79542e7cc40586bd0e349b140.jpeg

Ευχαριστω για άλλη μια φορά , συγγνώμη αν δεν ήμουν σαφής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί δεν αποσυνδέεις ηλεκτρολογικά από τώρα το παλιό κλιματιστικό; Σε μπουάτ δεν πάει;

Όσον αφορά το ha, υπάρχει επίσημο integration. Ακολουθείς τα βήματα και τέλος. 

Μάλλον ναι δεν το βλέπω, θα είναι μέσα στον τοίχο.

Σε ευχαριστώ για τα βήματα για tuya. Βλέπω για tplink tapo δεν υπάρχει όμως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, franky10 είπε

Το ξαναδιαβασα το ha τις προάλλες αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις παρόλου που το εψαξα. Τι είναι το ha?

https://www.home-assistant.io/

2 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Η αλήθεια ειναι πως για φέτος υπολογιζω μαζί με το τζάκι..

Περυσι ήταν νεογέννητος ο μικρός και δεν επέτρεπε ο παιδιατρος.

Το κλιματιστικό δούλευε όλη μέρα κ έκλεινε προγραμματισμένα για 3 με 4 ώρες το βράδι,και με κάλυπτε επαρκώς και με τις υγρασίες που ειχε αλλα και το κρύο πέρυσι.

Οπως προείπα είμαστε σε μονοκατοικια,στο Χαιδαρι κοντά στο βοτανικό κήπο και στο δάσος γενικοτερα.

Ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο το comfort που βάλαμε στο δωμάτιο του μικρού , και οπως προείπα η 10ετη εγγύηση ειναι μεγάλο πλας..Χαίρομαι που και σε μεγαλύτερα BTU ειναι καλο για την τιμή του.

..οπως κ να εχει , το συμπλήρωσα το ερωτηματολόγιο και εχω απο θερμικές απώλειες τα εξής :

  Απόκρυψη περιεχομένων

D1D6AF42-E930-4F9F-BE02-983C5658649B.jpeg.b1e6cdb79542e7cc40586bd0e349b140.jpeg

Ευχαριστω για άλλη μια φορά , συγγνώμη αν δεν ήμουν σαφής.

Θα πρέπει να το επαναλάβεις όχι για όλο το σπίτι αλλά μόνο για τον χώρο που θέλεις να καλύψεις.

1 λεπτό πριν, vaggy είπε

Μάλλον ναι δεν το βλέπω, θα είναι μέσα στον τοίχο.

Σε ευχαριστώ για τα βήματα για tuya. Βλέπω για tplink tapo δεν υπάρχει όμως 

https://github.com/petretiandrea/home-assistant-tapo-p100

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...