Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Alnitak είπε

Καλησπέρα παιδιά.Για εγκατάσταση 2 κλιματιστικών 9000 btu σε δάπεδο μπαλκονιού. Το ένα θα έχει μήκος σωλήνων 3 μέτρα και το άλλο λόγω απόστασης του δωματίου 8 μέτρα. Ποια είναι μια λογική τιμή. Έστω υπόψη ότι μέσω των κουτιών ρεύματος θα μπει καλώδιο για να δουλεύουν με φις. Διότι ο ψυκτικός μου ζήτησε 400 ευρώ λόγω του μήκους του χαλκού και της συμπλήρωσης r32 στο μεγάλο μηκος!!!

Θα ζηταγα και από αλλού προσφορά. Μου φαίνονται υπερβολικά τα χρήματα άσε στα 8μ ίσως να μη θέλει και καθόλου φρεον ή πολύ λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Τι πρόβλημα έχεις ακριβώς; Πώς εμφανίστηκε ξαφνικά; Νομίζω στην αρχή είπες ότι είναι αθόρυβο.  Μήπως έχει να κάνει με τον στραβό τοίχο που έλεγες ότι έχεις; Πολύ περίεργο να συμβαίνει κάτι τέτοιο και εξαιρετικά δυσάρεστο.

Αρχισε θορυβος λιγη ωρα μετα που  το εβαλα σε λειτουργια  θερμανσης, ισως ετυχε βεβαια και θα το εκανε και στην ψυξη. Δεν ειναι ο τοιχος, μιλαμε για ελαχιστα χιλιοστα οχι κατι σοβαρο. Εστειλα βιντεο στην αντιπροσωπεια και μου απαντησαν σημερα (προς τιμη τους αυτο) οτι την Δευτερα θα με ενημερωσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος εδω μεσα κατοικει σε περιοχες με πολυ κρυο ,

μεγαλο υψομετρο/σπιτι σε σκια βουνου/αερηδες βοριαδες/ κλπ

να μας ενημερωσει για το εφικτο της θερμανσης με κλιματιστικα οταν εχει κατω απο μηδεν  και τυχον συγκριση αν εχει γινει με αλλες πηγες, πετρελαιο , ξυλα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Θα ζηταγα και από αλλού προσφορά. Μου φαίνονται υπερβολικά τα χρήματα άσε στα 8μ ίσως να μη θέλει και καθόλου φρεον ή πολύ λίγο.

 Πάρε και από άλλου προσφορά 300ε θα έλεγα είναι μια καλή τιμη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς οσους εχουν προβλημα με την Toshiba ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ...

αγαπητοι, για να μην το κανω επικαλουμενος το φορουμ ως μη ιδιοκτητης Edge η αλλου προβληματικου μοντελου, μιας και ειναι ανεκδοτο αυτο με τις φτερωτες και την προσδοκωμενη απο την Toshiba αντιμετωπιση

καντε το εσεις, σε γραπτη μονο επικοινωνια...αναφερετε ξεκαθαρα οτι ειμαστε ενα φορουμ κλπ κλπ και εχει γινει σηριαλ το θεμα αυτο και απαιτειστε μια σοβαρη απαντηση που ΔΕΝ περιεχει τις λεξεις μεμονωμενο περιστατικο και παρεμφερεις εξηγησεις...την οποια να γνωριζουν οτι θα κοινοποιησετε εδω.

Ελεος...

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Specs είπε

για το εφικτο της θερμανσης με κλιματιστικα οταν εχει κατω απο μηδεν 

Πέρυσι εκεί που είναι το σπίτι μου στο μπαλκόνι κάτω από τέντα είχα μέχρι -7 δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα σε κανένα από τα τρία κλιματιστικά που δούλευαν αδιαλείπτως χωρίς καμια υποβοήθηση από άλλο θερμαντικό μέσο ,θυμίζω τα κλιματιστικά toshiba shorai 18, daikin atxc25b,toyotomi kuro 628 

Η ζήτηση ήταν 21-22  βαθμούς ολο τον 24 ωρο 

Σε κατανάλωση ο χειρότερος μου μήνας και για τα τρία κλιματιστικά δεν ξεπέρασε τις  600 kwh 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πέρυσι εκεί που είναι το σπίτι μου στο μπαλκόνι κάτω από τέντα είχα μέχρι -7 δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα σε κανένα από τα τρία κλιματιστικά που δούλευαν αδιαλείπτως χωρίς καμια υποβοήθηση από άλλο θερμαντικό μέσο ,θυμίζω τα κλιματιστικά toshiba shorai 18, daikin atxc25b,toyotomi kuro 628 

Δεκτο, αλλα οι βαθμοημερες της Λαμιας https://penteli.meteo.gr/stations/lamia/NOAAYR.TXT δεν ειναι τιποτε εξτρεμ...θελω να πω πως οταν εχει μονο καποιες ωρες της ημερας, οσοι οπως εσυ τα εχουν 24/7 σε χρηση δεν προλαβαινει να αλλαξει κατι.

Αν εχει κανα 10 ημερο ονως κατω απο μηδεν σταθερα ειναι εντελως αλλο.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Καλησπέρα στο θρεντ,θα ηθελα τα φώτα σας γι άλλη μια φορα..
 

Ενιαίος χώρος μονοκατοικίας 40τμ Νότιος:

σαλόνι - τραπεζαρία - κουζίνα με 2 πόρτες μια μπαλκονόπορτα κ ένα παράθυρο (2πλα τζάμια) και γενικά με καλή μόνωση..Στο σαλονι υπάρχει και τζάκι..
 
Ενδιαφερομαι για θέρμανση πιο πολυ και εχω μπατζετ
(με άτοκες δόσεις 😅) 900-1000€..

Με ποσα BTU θα ειμαι καλυμμένος ? Τι έχετε να προτείνετε σε αυτή τη τιμή?
 
Αυτή  τη στιγμή εχω ενα παλιό LG (ενεργειακής κλάσης Α)
18000BTU , και μαζί με το τζακι , πέρυσι με κάλυψε..
Αλλα φέτος θα ηθελα κατι πιο οικονομικό μιας που εχει ακριβύνει αρκετά το ρεύμα , και εχουμε κ ενα μωρό στο σπίτι ..
 
Σημειωτέον οτι στο παιδικό δωμάτιο εχω βάλει ενα 
inventor comfort 9000 BTU , και ειμαι πολυ ικανοποιημένος..
Αξιζει το ίδιο σε μεγαλύτερο η χάνω σε ποιότητα ?
 
Ευχαριστω εκ των προτέρων για οποια απάντηση/συμβουλή.
 
 

 

Επεξ/σία από mAs_81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Specs είπε

εσυ τα εχουν 24/7 σε χρηση δεν προλαβαινει να αλλαξει κατι.

Αυτό είναι το κλειδί ,τα κλιματιστικά δεν πρέπει να σβήνουν ποτέ 

Το.σπιτι μου είναι δίπλα στο σανατόριο Λαμίας όπου η θερμοκρασία μέσο όρο είναι τουλάχιστον 2-3 βαθμούς χαμηλότερη από αυτή της πόλης ,χαρακτηριστικά εμένα σχεδόν κάθε χρόνο πιάνει χιόνι όταν στο κέντρο απλά ψιχαλιζει.

Για μεγάλο ψυχος υπάρχουν τα κλιματιστικά με τους διβαθμιους συμπιεστές που δουλεύουν έως και -30 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

Ο σταθμος ειναι στο 3ο Λενικο Λυκειο, Μουστάκειο.

Έχει μια απόσταση , υπάρχει ιδιαιτερότητα μορφολογική στη πόλη ,η πόλη που βρίσκεται βορειοανατολικά επηρεάζεται πάρα πολύ από τις θερμοκρασίες ,γι'αυτό και εκεί είναι το παλιό σανατόριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Έχει μια απόσταση , υπάρχει ιδιαιτερότητα μορφολογική στη πόλη ,η πόλη που βρίσκεται βορειοανατολικά επηρεάζεται πάρα πολύ από τις θερμοκρασίες ,γι'αυτό και εκεί είναι το παλιό σανατόριο 

Ισως εδω μεσα να ειναι αδυνατο να βρεθει καποιος με τεοιο μικροκλιμα βεβαια...ουτε για ψυξη δεν θα χρειαζεται και για θερμανση θα ειναι σε κανα πελλετο-ξυλο-φορουμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Ισως εδω μεσα να ειναι αδυνατο να βρεθει καποιος με τεοιο μικροκλιμα βεβαια...ουτε για ψυξη δεν θα χρειαζεται και για θερμανση θα ειναι σε κανα πελλετο-ξυλο-φορουμ...

Επειδή είχα πετρέλαιο μετά έφτιαξα ενεργειακό τζάκι με αεραγωγούς στα δωμάτια και τώρα έχω κλιματιστικά,  από αυτά τα τρία είδη μακράν ο κλιματισμός είναι το απόλυτο 

100 τμ τελευταίος όροφος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimostr είπε

Επειδή είχα πετρέλαιο μετά έφτιαξα ενεργειακό τζάκι με αεραγωγούς στα δωμάτια και τώρα έχω κλιματιστικά,  από αυτά τα τρία είδη μακράν ο κλιματισμός είναι το απόλυτο 

100 τμ τελευταίος όροφος 

Απολυτο ως προς το κοστος θερμανσης? Ως προς την ποιοτητα θερμανσης? Ως προς την επιβαρυνση της ατμοσφαιρας του σπιτιου (λχ καπνα/σωματιδια απο το τζακι)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...