Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, MerNion είπε

Το βρήκα αλλά δεν έχει δωρεάν εγκατάσταση αυτό.. Θα θέλουν άλλα 120-150 ευρώ για την εγκατάσταση. Γι' αυτό έγραψα αυτά τα 6 που βρήκα με δωρεάν εγκατάσταση αν αξίζει κάποιο..

Fujitsu Ecolandia ASYG035KPCA 699 ευρώ
Inventor MFVI-12WFI Comfort 749 ευρώ
Daikin ATXC35C Siesta Sensira 749 ευρώ NEA TIMH 619 ευρώ
Bosch ASI12AW40 Serie 6 PerfectClima 759 ευρώ
Fujitsu ASYG12KMCC 819 ευρώ
Inventor DR2VI-12WFI Dark ή DR2VI32-12WFI Dark (τι διαφορά έχει το 32;;;) 849 ευρώ

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948633

αυτό είναι το ίδιο φασόν

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-inventor-legend-ldvi-12wfildvo-12-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1712521

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με μια επιφύλαξη γιατί αυτό από το plaisio είναι σε κατάσταση "Αναμένεται" και δεν ξέρω τι προβλέπεται αν κάνεις την αγορά και έρθει π.χ. σε 15 μέρες γιατι έχει κάτι όρους με χρονικά περιθώρια το πρόγραμμα για το voucher.

Το φασον inventor έχει 749, συγγνώμη που κάνω τώρα τον επίμονο και ξαναρωτάω αλλά γιατί τα 749 του inventor είναι καλύτερα από τα 699 του fujitsu ή τα 619 του Daikin ή τα 759 του Bosch (που έχω διαβάζει βέβαια σε προηγούμενες σελίδες τις εκατέρωθεν απόψεις από υποστηρικτές και μη);

Επεξ/σία από MerNion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MerNion είπε

Με μια επιφύλαξη γιατί αυτό από το plaisio είναι σε κατάσταση "Αναμένεται" και δεν ξέρω τι προβλέπεται αν κάνεις την αγορά και έρθει π.χ. σε 15 μέρες γιατι έχει κάτι όρους με χρονικά περιθώρια το πρόγραμμα για το voucher.

Το φασον inventor έχει 749, συγγνώμη που κάνω τώρα τον επίμονο και ξαναρωτάω αλλά γιατί τα 749 του inventor είναι καλύτερα από τα 699 του fujitsu ή τα 619 του Daikin ή τα 759 του Bosch (που έχω διαβάζει βέβαια σε προηγούμενες σελίδες τις εκατέρωθεν απόψεις από υποστηρικτές και μη);

Το inventor είναι φασόν midea, πανομοιότυπο με το midea easy pro με το πλεονέκτημα της μεγαλύτερης εγγύησης. Πρόκειται για την κορυφαία σειρά της midea. Στη ψύξη τα καλά midea είναι άπαιχτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: εμφανιστηκε και σε μενα το προβλημα με τον θορυβο της φτερωτης στο Toshiba Edge 18αρι, προφανως υπαρχει προβλημα με την παρτιδα (;) οσο κι αν η Toshiba Greece δεν το γνωριζει επισημα (σε ερωτηση μου προ αγορας αυτη ηταν η απαντηση) και θα ειναι προκλητικο  να μας θεωρει μεμονωμενες περιπτωσεις.

Ο φιλος εδω στο φορουμ με το ιδιο προβλημα θυμιζω εχει φτασει 1,5  μηνα με το προβλημα να παραμενει ακομα και με αντικατασταση της εσωτερικης μοναδας.

Θα επικοινωνησω με την αντιπροσωπεια απευθειας δεν υπαρχει λογος να επικοινωνω με τον εμπορο ή τον εγκαταστατη νομιζω και ενημερωνω για την αντιμετωπιση τους.

  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yanc είπε

Update: εμφανιστηκε και σε μενα το προβλημα με τον θορυβο της φτερωτης στο Toshiba Edge 18αρι, προφανως υπαρχει προβλημα με την παρτιδα (;) οσο κι αν η Toshiba Greece δεν το γνωριζει επισημα (σε ερωτηση μου προ αγορας αυτη ηταν η απαντηση) και θα ειναι προκλητικο  να μας θεωρει μεμονωμενες περιπτωσεις.

Ο φιλος εδω στο φορουμ με το ιδιο προβλημα θυμιζω εχει φτασει 1,5  μηνα με το προβλημα να παραμενει ακομα και με αντικατασταση της εσωτερικης μοναδας.

Θα επικοινωνησω με την αντιπροσωπεια απευθειας δεν υπαρχει λογος να επικοινωνω με τον εμπορο ή τον εγκαταστατη νομιζω και ενημερωνω για την αντιμετωπιση τους.

Θα προσπαθήσεις κατευθείαν αντικατάσταση του ανεμιστήρα ή θα κάνεις κάτι άλλο;

Και αντικατάσταση που έκαναν στο άλλο παιδί πάλι είχε το ίδιο πρόβλημα. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grim Ripper είπε

Θα προσπαθήσεις κατευθείαν αντικατάσταση του ανεμιστήρα ή θα κάνεις κάτι άλλο;

Και αντικατάσταση που έκαναν στο άλλο παιδί πάλι είχε το ίδιο πρόβλημα. 😕

Περιμενει μια νεα φτερωτη αρχες Νοεμβριοι αν θυμαμαι καλα, θα ζητησω αμεσως το ιδιο ή αλλαγη εσωτερικης μοναδας, εξαρταται και απο την αντιμετωπιση τους.

Αν εχουν εντοπισει το προβλημα σε καποια παρτιδα λογικα θα φερνουν φτερωτη απο αλλη, αν ακομα δεν θελουν να το δουν ή δεν εχουν βρει τον λογο και πειραματιζονται, μπλεξαμε. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yanc είπε

Update: εμφανιστηκε και σε μενα το προβλημα με τον θορυβο της φτερωτης στο Toshiba Edge 18αρι, προφανως υπαρχει προβλημα με την παρτιδα (;) οσο κι αν η Toshiba Greece δεν το γνωριζει επισημα (σε ερωτηση μου προ αγορας αυτη ηταν η απαντηση) και θα ειναι προκλητικο  να μας θεωρει μεμονωμενες περιπτωσεις.

Ο φιλος εδω στο φορουμ με το ιδιο προβλημα θυμιζω εχει φτασει 1,5  μηνα με το προβλημα να παραμενει ακομα και με αντικατασταση της εσωτερικης μοναδας.

Θα επικοινωνησω με την αντιπροσωπεια απευθειας δεν υπαρχει λογος να επικοινωνω με τον εμπορο ή τον εγκαταστατη νομιζω και ενημερωνω για την αντιμετωπιση τους.

Τι πρόβλημα έχεις ακριβώς; Πώς εμφανίστηκε ξαφνικά; Νομίζω στην αρχή είπες ότι είναι αθόρυβο.  Μήπως έχει να κάνει με τον στραβό τοίχο που έλεγες ότι έχεις; Πολύ περίεργο να συμβαίνει κάτι τέτοιο και εξαιρετικά δυσάρεστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μια δεκαετία (και λίγο παραπάνω) σε άλλο forum και σε θέμα σχετικό με τα κλιματιστικά, το πρώτο που λέγαμε ήταν μην «τρέχετε» να αγοράσετε νέα μοντέλα κλιματιστικών ή νέες σειρές παλαιότερων μοντέλων που είναι στην αγορά για μικρό χρονικό διάστημα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, yanc είπε

Update: εμφανιστηκε και σε μενα το προβλημα με τον θορυβο της φτερωτης στο Toshiba Edge 18αρι, προφανως υπαρχει προβλημα με την παρτιδα (;) οσο κι αν η Toshiba Greece δεν το γνωριζει επισημα (σε ερωτηση μου προ αγορας αυτη ηταν η απαντηση) και θα ειναι προκλητικο  να μας θεωρει μεμονωμενες περιπτωσεις.

Ο φιλος εδω στο φορουμ με το ιδιο προβλημα θυμιζω εχει φτασει 1,5  μηνα με το προβλημα να παραμενει ακομα και με αντικατασταση της εσωτερικης μοναδας.

Θα επικοινωνησω με την αντιπροσωπεια απευθειας δεν υπαρχει λογος να επικοινωνω με τον εμπορο ή τον εγκαταστατη νομιζω και ενημερωνω για την αντιμετωπιση τους.

Εγώ που είχα πρόβλημα στο edge μου αλλαχθηκε η φτερωτή. Είχα επικοινωνήσει με το service ήρθε ο τεχνικός που διαπίστωσε το πρόβλημα και μετά από 2 εβδομάδες ήρθε η φτερωτή με το μοτέρ της και το πρόβλημα λύθηκε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μη τρελαθουμε. Ένας εναλλάκτης είναι με μια φτερωτή. Θα αλλαχτεί η φτερωτή και τέλος.

21 λεπτά πριν, filipN είπε

Πριν μια δεκαετία (και λίγο παραπάνω) σε άλλο forum και σε θέμα σχετικό με τα κλιματιστικά, το πρώτο που λέγαμε ήταν μην «τρέχετε» να αγοράσετε νέα μοντέλα κλιματιστικών ή νέες σειρές παλαιότερων μοντέλων που είναι στην αγορά για μικρό χρονικό διάστημα…

Δεν είναι καινούργιο μοντέλο το edge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι μη τρελαθουμε. Ένας εναλλάκτης είναι με μια φτερωτή. Θα αλλαχτεί η φτερωτή και τέλος.

Δεν είναι καινούργιο μοντέλο το edge.

"...νέα μοντέλα κλιματιστικών ή νέες σειρές παλαιότερων μοντέλων"

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, filipN είπε

"...νέα μοντέλα κλιματιστικών ή νέες σειρές παλαιότερων μοντέλων"

...."που είναι στην αγορά για μικρό χρονικό διάστημα"....

Δεν ισχύει αυτό για το edge.

Μιλάμε για μοντέλο που εμφανίστηκε αρχές του 2020...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Εγώ που είχα πρόβλημα στο edge μου αλλαχθηκε η φτερωτή. Είχα επικοινωνήσει με το service ήρθε ο τεχνικός που διαπίστωσε το πρόβλημα και μετά από 2 εβδομάδες ήρθε η φτερωτή με το μοτέρ της και το πρόβλημα λύθηκε. 

Τις περισσοτερες φορες ειναι πολυ καλυτερο να αλλαζεις το ανταλλακτικο παρα ολο το προιον. Τα ανταλλακτικα ειναι βελτιωμενα. Τα κλιματιστικα που καποια εβγαλαν προβλημα, δεν τα πετανε στα σκουπιδια. Τα πουλανε. Οποιο τυχον βγαλει προβλημα , αλλαζεται το ανταλλακτικο με νεο βελτιωμενο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι μη τρελαθουμε. Ένας εναλλάκτης είναι με μια φτερωτή. Θα αλλαχτεί η φτερωτή και τέλος.

Δεν είναι καινούργιο μοντέλο το edge.

Το θέμα είναι να μην έχουν πρόβλημα και οι φτερωτές που ήρθαν για ανταλλακτικά. 

12 ώρες πριν, yanc είπε

Περιμενει μια νεα φτερωτη αρχες Νοεμβριοι αν θυμαμαι καλα, θα ζητησω αμεσως το ιδιο ή αλλαγη εσωτερικης μοναδας, εξαρταται και απο την αντιμετωπιση τους.

Αν εχουν εντοπισει το προβλημα σε καποια παρτιδα λογικα θα φερνουν φτερωτη απο αλλη, αν ακομα δεν θελουν να το δουν ή δεν εχουν βρει τον λογο και πειραματιζονται, μπλεξαμε. 

 

Την Πέμπτη τους περιμένω. Για να δούμε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.Για εγκατάσταση 2 κλιματιστικών 9000 btu σε δάπεδο μπαλκονιού. Το ένα θα έχει μήκος σωλήνων 3 μέτρα και το άλλο λόγω απόστασης του δωματίου 8 μέτρα. Ποια είναι μια λογική τιμή. Έστω υπόψη ότι μέσω των κουτιών ρεύματος θα μπει καλώδιο για να δουλεύουν με φις. Διότι ο ψυκτικός μου ζήτησε 400 ευρώ λόγω του μήκους του χαλκού και της συμπλήρωσης r32 στο μεγάλο μηκος!!!

Επεξ/σία από Alnitak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...