Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, yanc είπε

Μολις εγινε η εγκατασταση του Toshiba Edge (18αρι).

Σαν μηχανημα φαινεται ποιοτικο, ειναι και αθορυβο οντως.

Στην εγκατασταση ομως θελει απαραιτητα επιπεδο, ισιο τοιχο, αν δεν εχετε μην το τολμησετε καν: η βαση στηριξης ειναι εξαιρετικα ακαμπτη και η εσωτερικη μοναδα κουμπωνει πανω της μονο αν ειναι εντελως ισιος ο τοιχος. Σε μενα εχει μια μικρη, ελαχιστη κλιση και αναγκαστηκε ο ψυκτικος να αφαιρεσει το εξωτερικο καλυμα για να μπορεσει να εφαρμοσει πιεση ωστε να κουμπωσει η μοναδα στην βαση και μετα κουμπωσε πανω της το καλυμμα.

Εβαλα και το wifi module, πολυ ευκολα συνδεση με δικτυο και Toshiba App, ομως εδω εφαγα μια κρυαδα: στην Ενεργειακη Καταναλωση μου γραφει οτι το μοντελο ΔΕΝ ειναι συμβατο με αυτη την λειτουργια. Εχω ξενερωσει κυριως γιατι ρωτησα την αντιπροσωπεια πριν την αγορα και με διαβεβαιωσαν οτι ΕΙΝΑΙ, εχω κανει το upgrade του firmware οποτε δεν νομιζω να ειναι λαθος δικο μου, τους ενοχλησα βεβαια και περιμενω απαντηση. Εχει καποιος το ιδιο μοντελο να μας πει αν βλεπει καταναλωση;

Καλοδουλευτο.

Κατανάλωση δείχνει το Haori, όχι αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Καλοδουλευτο.

Κατανάλωση δείχνει το Haori, όχι αυτό.

Ελα που ρωτησα και με διαβεβαιωσε η Toshiba Greece οτι δειχνει.

 

Btw σε ευχαριστω για την βοηθεια σου στην επιλογη και γενικα στο θεμα, διευκολυνεις ΠΟΛΥ κοσμο εδω μεσα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yanc είπε

Ελα που ρωτησα και με διαβεβαιωσε η Toshiba Greece οτι δειχνει.

Για να δούμε τι θα απαντήσουν. Μπορεί κάτι να μας διαφεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν είναι όπως στο ATXC που ένα άλλο μέλος έβαλε το wifi αντάπτορα αλλά δεν του δείχνει κατανάλωση ενώ από την daikin του είπαν ότι θα δείχνει...

 

@liakjim

Αυτό πώς σου φαίνεται; Λογικά όχι το ίδιο εύκολο με το broadlink στην εγκατάσταση (υποθέτω) αλλά μήπως έχει περισσότερες ρυθμίσεις;

https://www.hackster.io/news/metriot-s-opentherm-controller-makes-espressif-esp32-esp8266-hvac-control-as-easy-as-possible-baa1f0195a15

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Εκτός αν είναι όπως στο ATXC που ένα άλλο μέλος έβαλε το wifi αντάπτορα αλλά δεν του δείχνει κατανάλωση ενώ από την daikin του είπαν ότι θα δείχνει...

 

@liakjim

Αυτό πώς σου φαίνεται; Λογικά όχι το ίδιο εύκολο με το broadlink στην εγκατάσταση (υποθέτω) αλλά μήπως έχει περισσότερες ρυθμίσεις;

https://www.hackster.io/news/metriot-s-opentherm-controller-makes-espressif-esp32-esp8266-hvac-control-as-easy-as-possible-baa1f0195a15

 

Overkill μου φαίνεται αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2022 στις 6:57 ΜΜ, MerNion είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 400 ευρώ με επιδότηση, οπότε 800 ευρώ τιμή λιανικής
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση ένα Firstline 12.000 αγορασμένο απο Carefour προ 15ετίας
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Voucher Ανακύκλωσης και ΔΩΡΕΑΝ εγκατάσταση
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 99% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Περιστασιακά το καλοκαίρι
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Γραφείο 12τμ αλλά κλείνοντας πόρτες, πηγαίνει δροσιά και σε υπνοδωμάτια
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Παπάγου, Αττική
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Εγγύηση 4-5+ χρόνια
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Οχι κάτι ιδιαίτερο, κανονικό σπίτι με κουφώματα PVC και ενεργειακά τζάμια
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Δεν κατάφερα να το κάνω, αλλά δεν νομίζω οτι έχει και σημασία γιατι το θέλω για περιστασιακή χρήση και όχι για αποκλειστική χρήση ώστε να με απασχολούν τόσο οι απώλειες

Από δικιά μου έρευνα για αυτά που έχουν δωρεάν εγκατάσταση από τον κωτσόβολο κατέληξα σε αυτά:

Fujitsu Ecolandia ASYG035KPCA 699 ευρώ
Inventor MFVI-12WFI Comfort 749 ευρώ
Daikin ATXC35C Siesta Sensira 749 ευρώ NEA TIMH 619 ευρώ
Bosch ASI12AW40 Serie 6 PerfectClima 759 ευρώ
Fujitsu ASYG12KMCC 819 ευρώ
Inventor DR2VI-12WFI Dark ή DR2VI32-12WFI Dark (τι διαφορά έχει το 32;;;) 849 ευρώ

Ευχαριστώ!

Συγγνώμη που κάνω "bump" το ποστ μου αλλά θέλω τη γνώμη σας γιατί σε 4 μέρες λήγει το voucher και πρέπει να κάνω την αγορά... Μεταξύ αυτών των 6, ποιο προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, MerNion είπε

Συγγνώμη που κάνω "bump" το ποστ μου αλλά θέλω τη γνώμη σας γιατί σε 4 μέρες λήγει το voucher και πρέπει να κάνω την αγορά... Μεταξύ αυτών των 6, ποιο προτείνετε;

Αφού είναι μόνο ψύξη και περιστασιακή όπως γράφεις και δεν σε απασχολούν ιδιαίτερα οι απώλειες μιας και καταλαβαίνω ότι λίγο θα το ανάβεις σιγά τι θα κάψει ,θα σου έλεγα να πας στο φθηνότερο 

Και αν όντως είναι τόσο περιστασιακή η ψύξη και μάλιστα αφού δε βρίσκεται στην κρεβατοκάμαρα τότε θα σου έλεγα να κοιτάξεις και άλλες μάρκες ακόμα φθηνότερες 

Είναι πολύ ελαφριά η χρήση που θες να κάνεις από τα γραφόμενα σου που πραγματικά είναι κρίμα να πληρώσεις τόσα λεφτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουνα μήπως μπλέξω με τίποτα πιο φτηνά και αν στο μέλλον θελήσω να το βάλω π.χ. σε ένα παιδικό δωμάτιο να είναι κάπως ποιοτικό, να έχει την εγγύηση, να μην τρίζει, τέτοια πράγματα... Και αφού το ποσό που θα δώσω είναι 350-400 ευρώ, πόσο φτηνότερο και να είναι αξιοπρεπές; Πάντως δεν βλέπω τουλάχιστον στον κωτσόβολο κάτι με δωρεάν εγκατάσταση σε 12.000 κάτω από 549 ευρώ (270 δηλαδή εγώ.. τι 270, τι 350 γι κάτι καλύτερο αφού μέχρι εκεί ειναι οκ το budget).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MerNion είπε

Συγγνώμη που κάνω "bump" το ποστ μου αλλά θέλω τη γνώμη σας γιατί σε 4 μέρες λήγει το voucher και πρέπει να κάνω την αγορά... Μεταξύ αυτών των 6, ποιο προτείνετε;

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-13000btu-me-wi-fi-134459

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν συμμετέχει στο Ανακυκλώνω-Αλλάζω συσκευή το praktiker αν δεν κάνω λάθος

-edit-

Άκυρο, συμμετέχει αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που και πως βάζω το voucher.. Η τιμή αυτή είναι προφανώς χωρίς το voucher...

Επεξ/σία από MerNion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MerNion είπε

Δεν συμμετέχει στο Ανακυκλώνω-Αλλάζω συσκευή το praktiker αν δεν κάνω λάθος

Arata το λέει ο Κωτσόβολος αυτό που σο6 έβαλε ο liakjim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2022 στις 10:58 ΜΜ, geodimis είπε

Από το πατρικό μου έμεινε ένα 24αρι Fujitsu AOY24LMAL του 2004 το οποίο τοποθετήθηκε σε διαμέρισμα...54τμ, αναγκαστικά γιατί καθόταν στην αποθήκη ως κύρια ψύξη/θερμανση. Ισόγειο με κουφώματα δεκαετίας παραλιακό το διαμέρισμα. 
Προφανώς λόγω μεγέθους ζήτημα να δουλεύει 5-10’ και μετά πέφτει ανάβοντας πάλι για 1-2’. Έχει κανείς ιδέα σε τι κατανάλωση μπορεί να πέφτει;

 

A5201F08-7813-405C-94DF-A6D3CB1CF66F.jpeg

Από ότι βλέπω είναι twin rotary. Σοβαρό εργαλείο. Δυστυχώς δεν βρήκα εύρος capacity.

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Arata το λέει ο Κωτσόβολος αυτό που σο6 έβαλε ο liakjim

Ναι, απλά δεν έχει εγκατάσταση στην τιμή, σε αντίθεση με το πράκτικερ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βρήκα αλλά δεν έχει δωρεάν εγκατάσταση αυτό.. Θα θέλουν άλλα 120-150 ευρώ για την εγκατάσταση. Γι' αυτό έγραψα αυτά τα 6 που βρήκα με δωρεάν εγκατάσταση αν αξίζει κάποιο.. 

Fujitsu Ecolandia ASYG035KPCA 699 ευρώ
Inventor MFVI-12WFI Comfort 749 ευρώ
Daikin ATXC35C Siesta Sensira 749 ευρώ NEA TIMH 619 ευρώ
Bosch ASI12AW40 Serie 6 PerfectClima 759 ευρώ
Fujitsu ASYG12KMCC 819 ευρώ
Inventor DR2VI-12WFI Dark ή DR2VI32-12WFI Dark (τι διαφορά έχει το 32;;;) 849 ευρώ

Το praktiker δεν εχουν online την αγορά με το voucher, συμπληρώνεις μια φόρμα και σε καλούν για να ητν κάνεις τηλεφωνικά την παραγγελία. Μέχρι να με καλέσουν με το 3ήμερο τώρα, θα χάσω την προθεσμία, οπότε σόρρυ που επιμένω αλλά θα ήθελα από τον κωτσοβολο που γίνεται online και πληρώνεις επιτοπου

Επεξ/σία από MerNion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Εκτός αν είναι όπως στο ATXC που ένα άλλο μέλος έβαλε το wifi αντάπτορα αλλά δεν του δείχνει κατανάλωση ενώ από την daikin του είπαν ότι θα δείχνει...

 

@liakjim

Αυτό πώς σου φαίνεται; Λογικά όχι το ίδιο εύκολο με το broadlink στην εγκατάσταση (υποθέτω) αλλά μήπως έχει περισσότερες ρυθμίσεις;

https://www.hackster.io/news/metriot-s-opentherm-controller-makes-espressif-esp32-esp8266-hvac-control-as-easy-as-possible-baa1f0195a15

 

Είμαστε 2 με atxc που δεν μας δίνει κατανάλωσεις. Σε γραπτή πλέον επικοινωνία με daikin τους είπα ότι είναι φάουλ διότι δεν αναφέρεται πουθενά η λίστα με το τι υποστηρίζει η κάθε μονάδα και τι όχι.

Τους είπα επίσης  ότι και να μου φέρουν ένα pdf με τη λίστα, βγαλμένη από κάνα μπαουλο εγω θα κάνω τις αναφορές εκεί που πρέπει γραπτώς.

Ξοδεψα 80 ευρώ και δεν έχω αυτό που θέλω.

Επεξ/σία από SM81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MerNion είπε

Το βρήκα αλλά δεν έχει δωρεάν εγκατάσταση αυτό.. Θα θέλουν άλλα 120-150 ευρώ για την εγκατάσταση. Γι' αυτό έγραψα αυτά τα 6 που βρήκα με δωρεάν εγκατάσταση αν αξίζει κάποιο..

Fujitsu Ecolandia ASYG035KPCA 699 ευρώ
Inventor MFVI-12WFI Comfort 749 ευρώ
Daikin ATXC35C Siesta Sensira 749 ευρώ NEA TIMH 619 ευρώ
Bosch ASI12AW40 Serie 6 PerfectClima 759 ευρώ
Fujitsu ASYG12KMCC 819 ευρώ
Inventor DR2VI-12WFI Dark ή DR2VI32-12WFI Dark (τι διαφορά έχει το 32;;;) 849 ευρώ

Παντως δε κανεις μια προσπα7εια να τρέξεις το λινκ με τις απωλειες ,μπορεί να χρειάζεσαι μικρότερο κλιματιστικό και να απελευθερώσεις μεγάλο ποσό , αν το τρεξεις στη ζήτηση βάλε 20 βαθμούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...