Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κοιτα τώρα ποιο είναι το θέμα εδώ , ίσως είναι καλύτερα να έχεις ένα απόθεμα δύναμης για κάποια ίσως πιο ακραία κατάσταση από θέμα θερμοκρασιών παρα να πηγαίνεις στα όρια με την οποία επισφάλεια μπορει να υπάρχει , εξάλλου κάτι που θα δουλευει στα όρια του είναι σίγουρο ότι θα σου κάψει περισσότερο και θα ζοριστεί και τεχνικά παραπάνω πιστεύω 

τις ακραίες επιλογές πρέπει να αποφεύγουμε πχ θέλει 12 αρι ονομαστική απόδοση και να πας σε 24 αρι , αυτό θα δημιουργήσει αλλά θέμα που αφορούν τα θέματα θερμικής άνεσης και κόστους κτίσης και λειτουργίας του μηχανήματος 

για Wi-Fi με ένα broadlink mini κανεις οποία συσκευή θες να έχει wi if με ελάχιστο κόστος για μετρήσεις με μια πρίζα smart είσαι εν5αξει 

Εδώ υπάρχει κι ο αντίλογος. Τί εννοώ. Αν τον περισσότερο καιρό σε καλύπτει και για ακραίες καταστάσεις που είναι λίγες φορές, ζορίζεται τότε μήπως το δυνατότερο συνολικά κάψει περισσότερο αφού στις normal συνθήκες θα καέι πιο πολύ, ή δεν ισχύει αυτό?

Συμπληρωματικά για θέρμανση υπάρχει και πετρέλαιο (τα δουλεύω ταυτόχρονα σε κρύο) για να έχω καλύτερη απόδοση, και για ψύξη υπάρχουν και κλιματιστικά στα άλλα δωμάτια (μετά το διάδρομο) που αν χρειαστεί λειτουργούν επικουρικά.

Πραγματικά δυσκολη απόφαση

Για broadlink mini εννοείς για υπέρυθρες (χειρισμό δηλαδή) και παράλληλα μετρηση με πρίζα ε?

Επεξ/σία από vaggy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

53 λεπτά πριν, vaggy είπε

 

Λοιπόν, σήμερα τελική επιλογή, πάω να το κλείσω. Τελικά το ΤΖ-50 είναι μοντέλο 20, ενώ η σειρά ΒΖ είναι του 2022 (πιο φθηνή σειρά γιατί η ΤΖ έχει λίγο καλύτερους συντελεστές (μικρές διαφορές) και ενσωμaτωμένο WIFI.

Θα πάω λοιπόν στο ΒΖ50 https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/toixou/panasonic-cs-bz50xke-cu-bz50xke.html ή το ΒΖ60 https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/toixou/panasonic-cs-bz60xke-cu-bz60xke.html 

image.png.bae555802031ddc25ac8e5fcdda1b99c.pngbz60.png.5c5ee14b43328fd4055f8afc256cd578.png

Κατεβαίνουν και αυτά χαμηλά :

vs.png.0afc98949973b56622228d9847f3fe43.png

Θέλω βοήθεια στα 2 παρακάτω ερωτήματα.

1. Στις θερμικές απώλειες, βάζοντας μέσα και τον διάδρομο (48τμ σύνολο) για θερμοκρασία 21 και βάζοντας επίτηδες πλημμελή μόνωση παντού (το κτίριο είναι κατασκευή 2006-2007, δεν πιστεύω να μην έχει μόνωση και στο φέροντα οργανισμό λόγω κανονισμών) μου βγάζει στο χειρότερο σενάριο 5900W (20100 BTU) -  στο καλό σενάριο με καλή μόνωση πέφτει στα 3900 (13300 BTU). Πιστεύω λοιπόν ότι και το μικρό ΒΖ50 που φτάνει μέχρι 25000 θα με καλύψει (το Daikin που έχω εκεί φτάνει εως 16000 και στα κρύα ζορίζεται)

Στην ψύξη όμως? Τα 18400 που φτάνει το BZ50 θα με καλύψουν (το Daikin που έχω εκεί φτάνει εως 13000 αλλά τα πάει σχετικά καλά, ίσως επειδή είναι βορεινό το σαλόνι) ή πάω στο άλλο που φτάνει 22000 ?

Η Panasonic πάντως το ΒΖ50 το δίνει εως 40τμ και το ΒΖ60 38-45τμ

2. Η σειρά μπορεί να πάρει κι εξτρα wifi (κόστος όμως 80ευρώ που δεν μπαίνει και στο voucher). Αξίζει για χειρισμό και παρακολούθηση κατανάλωσης ή με μια tp-link p110 που έχει μέτρηση κατανάλωσης είμαι οκ?

1ον : Η ψύξη είναι πιο απλή. Βάλε στο εργαλείο 18C ζήτηση και θα δεις ( έχουμε δει ότι δίνει καλά αποτελέσματα). 

2ον: Οι τιμές απόδοσης αυτές είναι nominal. Στη θέρμανση είναι για 7 εξωτερική. Εσένα σε ενδιαφέρει πόσο σου δίνει για τις χαμηλότερες θερμοκρασίες της περιοχής σου συν επιπρόσθετα ένα μείον 15% για τα defrost. Αν γκουγκλαρεις θα βρεις τα service manuals. Εκεί υπάρχουν κάτι πίνακες capacity/ εξωτερική θερμοκρασία. Διάλεξε λοιπόν αυτό που το capacity του στις χαμηλές θερμοκρασίες*0.85 συντελεστή για τα defrost , θα σου δίνει τέτοιο capacity που θα υπερκαλύπτει τις απώλειες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vaggy είπε

στις normal συνθήκες θα καέι πιο πολύ, ή δεν ισχύει αυτό?

Όχι δεν ισχύει , υπάρχουν άφθονα διαγράμματα στο νήμα εδώ που τρέχουν για μέρες ολόκληρες κλιματιστικά 18 άρια 24 άρια σε θέρμανση με καταναλώσεις των 140-150-160 watt 

μην ακούτε watt και πιστεύετε ότι μιλάμε για τρέλα νούμερα , τα κλιματιστικά (αντλίες θερμότητας αέρος αέρος δηλαδή ) ήταν είναι και θα είναι η φθηνότερη και αποδοτικότερη  μορφή θέρμανσης 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, liakjim είπε

1ον : Η ψύξη είναι πιο απλή. Βάλε στο εργαλείο 18C ζήτηση και θα δεις ( έχουμε δει ότι δίνει καλά αποτελέσματα). 

2ον: Οι τιμές απόδοσης αυτές είναι nominal. Στη θέρμανση είναι για 7 εξωτερική. Εσένα σε ενδιαφέρει πόσο σου δίνει για τις χαμηλότερες θερμοκρασίες της περιοχής σου συν επιπρόσθετα ένα μείον 15% για τα defrost. Αν γκουγκλαρεις θα βρεις τα service manuals. Εκεί υπάρχουν κάτι πίνακες capacity/ εξωτερική θερμοκρασία. Διάλεξε λοιπόν αυτό που το capacity του στις χαμηλές θερμοκρασίες*0.85 συντελεστή για τα defrost , θα σου δίνει τέτοιο capacity που θα υπερκαλύπτει τις απώλειες σου.

Για 18 βαθμούς μου βγάξει (με το διάδρομο μέσα- 48τμ συνολο), από 3.3 KW - 11190 ( με καλή μόνωση) έως 5 KW - 17060 ( με πλημμελή παντού), άρα πάλι μέσα είμαστε στα νούμερα του "μικρότερου" (ίσως γι αυτό το 13αρι Daikin πήγαινε σχετικά καλύτερα από τη θέρμανση- απλά το έβαζα στο full ανεμιστήρα)

cooling

image.png.e5e3caf0bbe9ab505e0ad4556c547100.png

 

 

heating

image.png.affc073e1033196d6e2856195dd77fa7.png

minimum θερμοκρασία χειμώνα (λίγες φορές, αν χιονίσει Αθήνα, 0), maximum καλοκαίρι 36. Άρα?

Εγώ για ψύξη βλέπω ότι για 35 έξω και ζήτηση 27 μέσα φτάνει μέχρι 5-5,3 το μικρο και 6-6,6 το μεγάλο

και θέρμανση για 2 έξω και 20 μέσα, φτάνει 5,4 το μικρό και 5,8 το μεγάλο

Σωστά?

ΑΝ βάλω και το 0,85 που λές μάλλον πάω στο μεγαλύτερο ε?, ή είναι υπερβολή για 5 μέρες το χρόνο που θα έχω και καλοριφέρ ανοιχτό

Επεξ/σία από vaggy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, vaggy είπε

είναι υπερβολή για 5 μέρες το χρόνο που θα έχω και καλοριφέρ ανοιχτό

εννοειται οτι ειναι υπερβολη εφοσον εχεις μαλιστα και εξτρα θερμαντικο συστημα! απλα κοιτα να σε καλυπτει στις μεγαλες ζεστες.

κανονας ειναι να μην υπερδιαστασιολογουμε...

ΥΓ

Ζεσταινω χωρο 50 τμ καθιστικο κουζινα με μια σομπα πελλετ ολα τα χρονια, εκτος απο φετος που θα παιξει το νεο αποκτημα Daikin Sensira 35.

Eχει κι αλλα κλιματιστικα ο χωρος αλλα δεν θα χρειαστει πιστευω μιας και το καλοκαιρι επαιζε σε τοσο χαμηλο ρελαντι που εμεινα εκπληκτος...

Τρεχοντας το εργαλειο υπολογισμου, μου βγαζει απο 9900 btu για 24 βαθμους μεχρι 7300 btu για 18 βαθμους...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, vaggy είπε

Για 18 βαθμούς μου βγάξει (με το διάδρομο μέσα- 48τμ συνολο), από 3.3 KW - 11190 ( με καλή μόνωση) έως 5 KW - 17060 ( με πλημμελή παντού), άρα πάλι μέσα είμαστε στα νούμερα του "μικρότερου" (ίσως γι αυτό το 13αρι Daikin πήγαινε σχετικά καλύτερα από τη θέρμανση- απλά το έβαζα στο full ανεμιστήρα)

cooling

image.png.e5e3caf0bbe9ab505e0ad4556c547100.png

 

 

heating

image.png.affc073e1033196d6e2856195dd77fa7.png

minimum θερμοκρασία χειμώνα (λίγες φορές, αν χιονίσει Αθήνα, 0), maximum καλοκαίρι 36. Άρα?

Εγώ για ψύξη βλέπω ότι για 35 έξω και ζήτηση 27 μέσα φτάνει μέχρι 5-5,3 το μικρο και 6-6,6 το μεγάλο

και θέρμανση για 2 έξω και 20 μέσα, φτάνει 5,4 το μικρό και 5,8 το μεγάλο

Σωστά?

ΑΝ βάλω και το 0,85 που λές μάλλον πάω στο μεγαλύτερο ε?, ή είναι υπερβολή για 5 μέρες το χρόνο που θα έχω και καλοριφέρ ανοιχτό

Από τη στιγμή που έχεις και άλλο μέσο θέρμανσης, έχεις και μεγαλύτερη ευελιξία επιλογών. Με καλοριφέρ θα μπορούσες να πας και σε μικρότερο. Δική σου η απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Από τη στιγμή που έχεις και άλλο μέσο θέρμανσης, έχεις και μεγαλύτερη ευελιξία επιλογών. Με καλοριφέρ θα μπορούσες να πας και σε μικρότερο. Δική σου η απόφαση.

Για ψύξη τι λες, καλά διαβάζω τα πινακακια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vaggy είπε

Για ψύξη τι λες, καλά διαβάζω τα πινακακια?

 

Ναι. Έτσι και αλλιώς οι 35 βαθμοί είναι και οι nominal σε ψύξη, άρα 5 και 6 αντίστοιχα ( όπως 2.5, 3.5, 7.1 τα 9,12,24αρια αντίστοιχα). Εξού και τα ονόματα σε πολλά κλιματιστικά πχ atxc25c, atxc35c κοκ

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 400 ευρώ με επιδότηση, οπότε 800 ευρώ τιμή λιανικής
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση ένα Firstline 12.000 αγορασμένο απο Carefour προ 15ετίας
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Voucher Ανακύκλωσης και ΔΩΡΕΑΝ εγκατάσταση
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 99% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Περιστασιακά το καλοκαίρι
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Γραφείο 12τμ αλλά κλείνοντας πόρτες, πηγαίνει δροσιά και σε υπνοδωμάτια
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Παπάγου, Αττική
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Εγγύηση 4-5+ χρόνια
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Οχι κάτι ιδιαίτερο, κανονικό σπίτι με κουφώματα PVC και ενεργειακά τζάμια
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Δεν κατάφερα να το κάνω, αλλά δεν νομίζω οτι έχει και σημασία γιατι το θέλω για περιστασιακή χρήση και όχι για αποκλειστική χρήση ώστε να με απασχολούν τόσο οι απώλειες

Από δικιά μου έρευνα για αυτά που έχουν δωρεάν εγκατάσταση από τον κωτσόβολο κατέληξα σε αυτά:

Fujitsu Ecolandia ASYG035KPCA 699 ευρώ
Inventor MFVI-12WFI Comfort 749 ευρώ
Daikin ATXC35C Siesta Sensira 749 ευρώ
Bosch ASI12AW40 Serie 6 PerfectClima 759 ευρώ
Fujitsu ASYG12KMCC 819 ευρώ

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από MerNion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, liakjim είπε

Εδώ πέφτει το δικό μου το 24άρι στα 170W (asyg24kmta). Τα καλά 9άρια πέφτουν αρκετά κάτω από τα 100W, κοντά 60.

Το πήρες το τούμπανο ;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

 

Ωρε θα χουμε να συζητάμε φέτος.

Στο μεταξύ πρέπει να βάλω grafana δε γίνεται να προσπεράσω και φέτος και να μείνω με τα παλιά διαγράμματα. Η' πρέπει να σε φέρω να δεις πόσο ραφιναρισμένη είναι η λειτουργία της εξωτερικής μονάδος στα Τοσίμπα. 😄

Η tapo 110 διαβάζω δεν έχει στιγμιαία κατανάλωση ή κανω λάθος? χρειάζομαι 2 ακόμη και αυτά τα διαμαντάκια τις hs110 ούτε στη μαύρη δεν τις βρίσκεις.

Στο μεταξύ είμαι ένα τσικ μακριά από ένα Broadlink γιατί ίσως χρειαστεί να παίξω σενάρια φέτος με 20 βράδυ και 21-22 το πρωί. Είναι εύκολα αυτά τα σενάρια ή πρέπει να γράφω σκριπτάκια καλή ώρα όπως εχεις βάλει σε άλλο ποστ?

Σκέφτομαι να βάλω σε google assistant σενάριο όταν κατεβαίνει στους 20 εσωτερική να ανάβει youtube ηλεκτρονικο τζάκι στην τηλεόραση και home cinema να παίζει "..είναι το κρύο τσουχτερό" .

Και όλα αυτά γιατί δεν έκανα 2 χρόνια ΔΕΗ όταν έπρεπε και από τα 200 ευρω με το βρακι θα παμε στα 200 με μαλλινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ωρε θα χουμε να συζητάμε φέτος.

Στο μεταξύ πρέπει να βάλω grafana δε γίνεται να προσπεράσω και φέτος και να μείνω με τα παλιά διαγράμματα. Η' πρέπει να σε φέρω να δεις πόσο ραφιναρισμένη είναι η λειτουργία της εξωτερικής μονάδος στα Τοσίμπα. 😄

Η tapo 110 διαβάζω δεν έχει στιγμιαία κατανάλωση ή κανω λάθος? χρειάζομαι 2 ακόμη και αυτά τα διαμαντάκια τις hs110 ούτε στη μαύρη δεν τις βρίσκεις.

Στο μεταξύ είμαι ένα τσικ μακριά από ένα Broadlink γιατί ίσως χρειαστεί να παίξω σενάρια φέτος με 20 βράδυ και 21-22 το πρωί. Είναι εύκολα αυτά τα σενάρια ή πρέπει να γράφω σκριπτάκια καλή ώρα όπως εχεις βάλει σε άλλο ποστ?

Σκέφτομαι να βάλω σε google assistant σενάριο όταν κατεβαίνει στους 20 εσωτερική να ανάβει youtube ηλεκτρονικο τζάκι στην τηλεόραση και home cinema να παίζει "..είναι το κρύο τσουχτερό" .

Και όλα αυτά γιατί δεν έκανα 2 χρόνια ΔΕΗ όταν έπρεπε και από τα 200 ευρω με το βρακι θα παμε στα 200 με μαλλινα.

Tα hs110 τα ξεχνάς, δεν υπάρχουν πια. Τα p110 παίζουν, αλλά δεν έχουν το ίδιο refresh .

Αν θα βάλεις ha , θα πας σε sonoff pow r3 για 18άρι και άνω και pow r2 για 9/12 άρια και θα είσαι κομπλέ.

Όσο για το asyg24kmta, ήδη έχει δείξει τα πρώτα του δείγματα. Εδώ να είμαστε να τα λέμε.

6718f60fc02db46930b130ecaf2daa69.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το πατρικό μου έμεινε ένα 24αρι Fujitsu AOY24LMAL του 2004 το οποίο τοποθετήθηκε σε διαμέρισμα...54τμ, αναγκαστικά γιατί καθόταν στην αποθήκη ως κύρια ψύξη/θερμανση. Ισόγειο με κουφώματα δεκαετίας παραλιακό το διαμέρισμα. 
Προφανώς λόγω μεγέθους ζήτημα να δουλεύει 5-10’ και μετά πέφτει ανάβοντας πάλι για 1-2’. Έχει κανείς ιδέα σε τι κατανάλωση μπορεί να πέφτει;

 

A5201F08-7813-405C-94DF-A6D3CB1CF66F.jpeg

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εγινε η εγκατασταση του Toshiba Edge (18αρι).

Σαν μηχανημα φαινεται ποιοτικο, ειναι και αθορυβο οντως.

Στην εγκατασταση ομως θελει απαραιτητα επιπεδο, ισιο τοιχο, αν δεν εχετε μην το τολμησετε καν: η βαση στηριξης ειναι εξαιρετικα ακαμπτη και η εσωτερικη μοναδα κουμπωνει πανω της μονο αν ειναι εντελως ισιος ο τοιχος. Σε μενα εχει μια μικρη, ελαχιστη κλιση και αναγκαστηκε ο ψυκτικος να αφαιρεσει το εξωτερικο καλυμα για να μπορεσει να εφαρμοσει πιεση ωστε να κουμπωσει η μοναδα στην βαση και μετα κουμπωσε πανω της το καλυμμα.

Εβαλα και το wifi module, πολυ ευκολα συνδεση με δικτυο και Toshiba App, ομως εδω εφαγα μια κρυαδα: στην Ενεργειακη Καταναλωση μου γραφει οτι το μοντελο ΔΕΝ ειναι συμβατο με αυτη την λειτουργια. Εχω ξενερωσει κυριως γιατι ρωτησα την αντιπροσωπεια πριν την αγορα και με διαβεβαιωσαν οτι ΕΙΝΑΙ, εχω κανει το upgrade του firmware οποτε δεν νομιζω να ειναι λαθος δικο μου, τους ενοχλησα βεβαια και περιμενω απαντηση. Εχει καποιος το ιδιο μοντελο να μας πει αν βλεπει καταναλωση;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...