Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Τυχαίο παράδειγμα ήταν τα 2500 βατ

Ωστόσο αυτή η αναλογία που λες, είναι αναλογική; 

Δηλαδή για 5000βατ αεροθερμο θα με καλύψει  κλιματιστικό 17060?

Για ποιο μοντέλο λέτε; 

Αυτό για το φελιζολ που είπες με ανησυχήσει. Εγώ διπλό Ντάου μπλε εχω

Το δικο μου το πράσινο της φιμπραν , πιανεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να σας πω ρε παιδιά, έτσι μου είπε.

Ο ψυκτικός πάντως πέρυσι που ήρθε για την εγκατάσταση του atxc25c μου είπε ότι δεν έχει ούτε την υποτυπώδη μόνωση, οπότε υπέθεσα και εγώ ότι υπήρχε κάποτε το λευκό φελιζολ και πλέον δεν υπάρχει...

11 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Τυχαίο παράδειγμα ήταν τα 2500 βατ

Ωστόσο αυτή η αναλογία που λες, είναι αναλογική; 

Δηλαδή για 5000βατ αεροθερμο θα με καλύψει  κλιματιστικό 17060?

Εφόσον η μετατροπή βγάζει αυτό τότε ναι.

Οπότε είτε πας σε κάποιο 16αρι που όμως φτάνει τα 17.000 (και σε ψύξη και σε θέρμανση) είτε πας σε 18αρι.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Σωστά.

Σε εμένα το συγκεκριμένο 9αρι έπεφτε το καλοκαίρι περίπου στα 150-170watt σε χώρο με μηδενική μόνωση, απ' όσο θυμάμαι από τις απώλειες μου είναι οριακά εκτός γι' αυτό ίσως δεν πέφτει ακόμη πιο κάτω. Στον liakjim που έχει το προηγούμενο μοντέλο πέφτει και στα 100watt στη ψύξη και στη θέρμανση μας έχει πει ότι πέφτει στα 145watt.

Στη συγκεκριμένη τιμή η αλήθεια είναι ότι είναι η καλύτερη επιλογή για 9αρι και εντάξει αν θες λίγο παραπάνω εγγύηση υπάρχει πάντα η επέκταση από το κατάστημα.

 

Πρόσφατα έμαθα από συνάδελφο (έχει τελειώσει μηχανολογία) ότι στα σπίτια του '70, '80 έβαζαν το λευκό φελιζολ το οποίο μετά από περίπου 20 χρόνια λιώνει, οπότε απ' ότι φαίνεται γι'αυτό δεν έχω καθόλου μόνωση στο σπίτι.

Ειδικά για την θέρμανση 170watt δεν είναι πάρα πολύ λίγο ρε παιδιά; Εγώ είχα την εντύπωση πως στην θέρμανση δεν μπορεί να πέσει κανένα κλιματιστικό κάτω απο 300-400watt. Μπορεί να μας πει κάποιος εαν έχει μετρήσει κάποιο Haier, Tesla ή AUX για να καταλάβουμε την διαφορά; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Τι να σας πω ρε παιδιά, έτσι μου είπε.

Ο ψυκτικός πάντως πέρυσι που ήρθε για την εγκατάσταση του atxc25c μου είπε ότι δεν έχει ούτε την υποτυπώδη μόνωση, οπότε υπέθεσα και εγώ ότι υπήρχε κάποτε το λευκό φελιζολ και πλέον δεν υπάρχει...

Εφόσον η μετατροπή βγάζει αυτό τότε ναι.

Οπότε είτε πας σε κάποιο 16αρι που όμως φτάνει τα 17.000 (και σε ψύξη και σε θέρμανση) είτε πας σε 18αρι.

τη δεκαετια του 60-70 δε βαζανε καθολου μονωση, ο αερας ηταν η μονωση αναμεσα στις 2 σειρες τουβλα του εξωτερικου τοιχου. Το 80-90 αρχισαν να κολλανε κανα dow στα μπετα.

και οχι το φελιζολ δε "λειωνει" αμα ελειωνε τι θα γινονταν οσοι εχου θερμοπροσωψη? Θα μεναν τουβλα μετα απο λιγα χρονια, μη λεμε μπουρδες.

παντως τον τυπο ψαξτε το για κανα πλαστο πτυχιο, δε μπορει μηχανολογος να λεει τετοιες αρλουμπες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Ειδικά για την θέρμανση 170watt δεν είναι πάρα πολύ λίγο ρε παιδιά; Εγώ είχα την εντύπωση πως στην θέρμανση δεν μπορεί να πέσει κανένα κλιματιστικό κάτω απο 300-400watt. Μπορεί να μας πει κάποιος εαν έχει μετρήσει κάποιο Haier, Tesla ή AUX για να καταλάβουμε την διαφορά; Ευχαριστώ.

Εδώ πέφτει το δικό μου το 24άρι στα 170W (asyg24kmta). Τα καλά 9άρια πέφτουν αρκετά κάτω από τα 100W, κοντά 60.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

μόλις ενημερώθηκα οτι δικαιούμαι voucher από το Ανακύκλωνω - Αλλάζω συσκεύη για μια αίτηση που είχα για κλιματιστικό και πρέπει μέχρι 1/11 να κάνω την αγορά και έχω πελαγώσει!

Θέλω ένα κλιματιστικό 12.000 κατά 99% για ψύξη το καλοκαίρι γιατί για θέρμανση τόσα χρόνια άντε να το έχω χρησιμοποιήσει 1-2 φορές.

Ποιές μάρκες είναι αξιόπιστες στην ψύξη, να έχουν 5-6+ χρόνια εγγύηση (για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο) και να έχουν καλή αντιπροσώπευση στην Ελλάδα; Θα προτιμούσα όχι φασόν κινέζικα ή τέλος πάντων να είναι κάτι αξιόπιστο και όχι το πιο φτηνό που βγαίνει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για προτάσεις!

 

-edit-

Ψάχνω κάτι με δωρέαν εγκατάσταση, έχω καταλήξει σε αυτά από Κωτσοβολο:

Fujitsu Ecolandia ASYG035KPCA 699
Inventor MFVI-12WFI Comfort 749
Daikin ATXC35C Siesta Sensira 749
Bosch ASI12AW40 Serie 6 PerfectClima 759
Fujitsu ASYG12KMCC 819

Κάποια πρόταση;

Επεξ/σία από MerNion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εδώ πέφτει το δικό μου το 24άρι στα 170W (asyg24kmta). Τα καλά 9άρια πέφτουν αρκετά κάτω από τα 100W, κοντά 60.

Και για να καταλάβουμε δηλαδή την διαφορά πόσο μπορεί να πέφτει ένα κλιματιστικό σαν αυτό που έχει 300€?
https://www.skroutz.gr/s/36820633/Arielli-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

ή αυτό που ήμουν έτοιμος να αγοράσω?

https://www.skroutz.gr/s/29981266/Haier-Tide-Green-Plus-AS35TAMHRA-C-1U35YEFFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Μιλάμε για 10-20Watt διαφορά ή πολύ μεγαλύτερη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

Μπορεί να μας πει κάποιος εαν έχει μετρήσει κάποιο Haier

εχω το haier 9ρι Tide Green και κατεβαινει οσο λεει ο κατασκευαστης 300w περιπου, αντε με ευνοικες συνθηκες 240 το καλοκαιρι και επιφυλασσομαι για το χειμωνα γιατι φετος το δοκιμασα πρωτη φορα εντατικα και δεν εχει κρυα ακομη κατω απο 15 βαθμους,αλλα ειδα ελαχιστη 450w και θα το ψαξω μετα το σουκου που θα κρυωσει ο καιρος.

και το daikin 12ρι sensira που ειναι αψογο το καλοκαιρι μεχρι και στα 110 αν θυμαμαι κατεβηκε με ευνοικες και τωρα 165 στα πρωτα κρυα.

Μην μπερδευεις την ελαχιστη ομως με το τελικο κοστος θερμανσης, παρα μονο με την ακριβεια θερμοκρασιας στον χωρο.

Δηλαδη το Haier ανοιγοκλεινε απο 450 ανα μισαωρο περιπου και το daikin ανοιγοκλεινε με διαστηματα 1/3 του χρονου περιπου, ιδιες κιλοβατωρες ομως.

Το καλοκαιρι ομως ειχαν μεγαλη διαφορα στις κιλοβατωρες, σχεδον 40% το daikin λιγοτερες...τωρα καθολου!

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fredd0 είπε

παντως τον τυπο ψαξτε το για κανα πλαστο πτυχιο, δε μπορει μηχανολογος να λεει τετοιες αρλουμπες.

Δεν δουλεύει σαν μηχανολόγος, εγώ είπα ότι έχει τελειώσει και δεν ξέρω καν αν έχουν μετρήσει το πτυχίο του ή όχι και ούτε με ενδιαφέρει προσωπικά.

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/10/2022 στις 10:46 ΠΜ, liakjim είπε

Πρέπει να είναι πολύ καλά τα Panasonic. Μάλιστα οι τιμές αυτές είναι nominal δλδ 7C για θέρμανση και 35C για ψύξη , οπότε είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα κατεβαίνει και πιο κάτω. 

Μόνο κάνε ένα search εδώ σε κάποια μέλη που έχουν κάνει νύξη στο θέμα της αντιπροσωπείας/διαθεσιμότητας ανταλλακτικών για να ξέρεις τι παίζει.

 

Στις 24/10/2022 στις 11:08 ΠΜ, vaggy είπε

Λές να υπάρχει θέμα με τα ανταλλακτικά? θα το δω λίγο.

Από εκεί και πέρα έχω προβληματιστεί γιατί έχω καθαρό χώρο σαλόνι 37 συν 6 κουζίνα 43 (ο διάδρομος που πάει προς τα μέσα θα βρω καμία πορτα φυσαρμονικά να τον κλείνω- μάλλον είναι χαζό να θερμαίνω και τον διάδρομο) και σκέφτομαι μήπως ήταν καλύτερο το 21000 της Panasonic που έβαλα (παλαιότερο μοντέλο).

Το καινούριο βέβαια αν και 18αρι έχει λίγο καλύτερους συντελεστές ενώ έχει wifi με μέτρηση κατανάλωσης (όχι τόσο σημαντικό βάζεις και μια smart πρίζα.

Λοιπόν, σήμερα τελική επιλογή, πάω να το κλείσω. Τελικά το ΤΖ-50 είναι μοντέλο 20, ενώ η σειρά ΒΖ είναι του 2022 (πιο φθηνή σειρά γιατί η ΤΖ έχει λίγο καλύτερους συντελεστές (μικρές διαφορές) και ενσωμaτωμένο WIFI.

Θα πάω λοιπόν στο ΒΖ50 https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/toixou/panasonic-cs-bz50xke-cu-bz50xke.html ή το ΒΖ60 https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/toixou/panasonic-cs-bz60xke-cu-bz60xke.html 

image.png.bae555802031ddc25ac8e5fcdda1b99c.pngbz60.png.5c5ee14b43328fd4055f8afc256cd578.png

Κατεβαίνουν και αυτά χαμηλά :

vs.png.0afc98949973b56622228d9847f3fe43.png

Θέλω βοήθεια στα 2 παρακάτω ερωτήματα.

1. Στις θερμικές απώλειες, βάζοντας μέσα και τον διάδρομο (48τμ σύνολο) για θερμοκρασία 21 και βάζοντας επίτηδες πλημμελή μόνωση παντού (το κτίριο είναι κατασκευή 2006-2007, δεν πιστεύω να μην έχει μόνωση και στο φέροντα οργανισμό λόγω κανονισμών) μου βγάζει στο χειρότερο σενάριο 5900W (20100 BTU) -  στο καλό σενάριο με καλή μόνωση πέφτει στα 3900 (13300 BTU). Πιστεύω λοιπόν ότι και το μικρό ΒΖ50 που φτάνει μέχρι 25000 θα με καλύψει (το Daikin που έχω εκεί φτάνει εως 16000 και στα κρύα ζορίζεται)

Στην ψύξη όμως? Τα 18400 που φτάνει το BZ50 θα με καλύψουν (το Daikin που έχω εκεί φτάνει εως 13000 αλλά τα πάει σχετικά καλά, ίσως επειδή είναι βορεινό το σαλόνι) ή πάω στο άλλο που φτάνει 22000 ?

Η Panasonic πάντως το ΒΖ50 το δίνει εως 40τμ και το ΒΖ60 38-45τμ

2. Η σειρά μπορεί να πάρει κι εξτρα wifi (κόστος όμως 80ευρώ που δεν μπαίνει και στο voucher). Αξίζει για χειρισμό και παρακολούθηση κατανάλωσης ή με μια tp-link p110 που έχει μέτρηση κατανάλωσης είμαι οκ?

Επεξ/σία από vaggy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, vaggy είπε

Panasonic πάντως το ΒΖ50 το δίνει εως 40τμ και το ΒΖ60 38-45τμ

Δε ξέρει όμως τι μονώσεις έχεις ,αυτοί πάνε με τα κυβικά του χώρου , εσυ θα επιλέξεις βάσει απωλειών και μονώσεων και βάλε το μεγαλύτερο από τα νούμερα που σου βγάζει εφόσον δεν είσαι σίγουρος ότι έχεις μόνωση στο σκελετό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε ξέρει όμως τι μονώσεις έχεις ,αυτοί πάνε με τα κυβικά του χώρου , εσυ θα επιλέξεις βάσει απωλειών και μονώσεων και βάλε το μεγαλύτερο από τα νούμερα που σου βγάζει εφόσον δεν είσαι σίγουρος ότι έχεις μόνωση στο σκελετό 

Ακόμη και το μεγαλύτερο να βάλω φαίνεται να με καλύπτει το 18αρι για θερμανση, για ψύξη δεν ξέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, vaggy είπε

Ακόμη και το μεγαλύτερο να βάλω φαίνεται να με καλύπτει το 18αρι για θερμανση, για ψύξη δεν ξέρω 

Κοιτα τώρα ποιο είναι το θέμα εδώ , ίσως είναι καλύτερα να έχεις ένα απόθεμα δύναμης για κάποια ίσως πιο ακραία κατάσταση από θέμα θερμοκρασιών παρα να πηγαίνεις στα όρια με την οποία επισφάλεια μπορει να υπάρχει , εξάλλου κάτι που θα δουλευει στα όρια του είναι σίγουρο ότι θα σου κάψει περισσότερο και θα ζοριστεί και τεχνικά παραπάνω πιστεύω 

τις ακραίες επιλογές πρέπει να αποφεύγουμε πχ θέλει 12 αρι ονομαστική απόδοση και να πας σε 24 αρι , αυτό θα δημιουργήσει αλλά θέμα που αφορούν τα θέματα θερμικής άνεσης και κόστους κτίσης και λειτουργίας του μηχανήματος 

για Wi-Fi με ένα broadlink mini κανεις οποία συσκευή θες να έχει wi if με ελάχιστο κόστος για μετρήσεις με μια πρίζα smart είσαι εν5αξει 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...