Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Όχι δεν θέλουν το ίδιο. Αλλά αν ένα 12αρι ζεσταίνουν 15 τμ χωρίς μόνωση και 25 με μόνωση, και ξέρω ότι τα τα 2000 βατ αεροθερμο ζεσταίνουν 25 με, τότε ξέρω οτι ζεσταίνουν και 15 χωρίς.

 

Αν 1 λίτρο βενζίνης αντιστοιχεί σε 0.5 λίτρο υγραέριο, δεν έχει σημασία αν το μοτέρ μου θέλει 5 ή 15 λίτρα βενζίνης. Η αναλογία ίδια είναι 

 

Οκ ασ πούμε οτι βάζω 12 Άρι για πόσα μέτρα και πόσο ύψος ( πολύ βασικό το ύψος)

 

Συγκρίνεις αεροθερμο που καίει 1 watt ,και αποδίδει 1 watt στο χώρο με κλιματιστικό που καίει 1 watt και αποδίδει 4 .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Νεκρή περίοδος. Τελεια τιμή το Daikin( αν πήρες αυτό) σε ιδανική χρονική στιγμή.

Ναι το atxc25c πήρα. Το είχα στην άκρη του μυαλού για κάποια στιγμή μελλοντικά, αλλά με αυτήν τη τιμή θεωρώ δε θα το ξαναέβρισκα. Εκτός κι αν πέσει και άλλο στην black Friday 🤣.

Διάβαζα τόσον καιρό τις εντυπώσεις εσάς των χρηστών και ήμουν έτοιμος!

Σχετικά με την τοποθέτηση, έστειλε ειδοποίηση (πιθανώς όμως να είναι τυποποιημένη) με την οποία ενημέρωνε για πιθανές καθυστερήσεις λόγω φόρτου.

By the way,  σήμερα έχει το ίδιο μοντέλο προσφορά το mediamarkt στα 459 πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, popopo είπε

Ναι το atxc25c πήρα. Το είχα στην άκρη του μυαλού για κάποια στιγμή μελλοντικά, αλλά με αυτήν τη τιμή θεωρώ δε θα το ξαναέβρισκα. Εκτός κι αν πέσει και άλλο στην black Friday 🤣.

Διάβαζα τόσον καιρό τις εντυπώσεις εσάς των χρηστών και ήμουν έτοιμος!

Σχετικά με την τοποθέτηση, έστειλε ειδοποίηση (πιθανώς όμως να είναι τυποποιημένη) με την οποία ενημέρωνε για πιθανές καθυστερήσεις λόγω φόρτου.

By the way,  σήμερα έχει το ίδιο μοντέλο προσφορά το mediamarkt στα 459 πάλι.

Για να μην ψάχνουμε το forum, μιας και ήδη έχουμε διαβάσει σχεδόν όλες τις σελίδες του topic, παρακαλώ γιατί επιλέξατε το συγκεκριμένο μοντέλο?

Καθώς διαβάζω απο σχόλια στο σκρουτζ (και διορθώστε με) πως:

1. Οι περσίδες δεν γυρίζουν αριστερά δεξιά απο το κοντρόλ παρά μόνο με το χέρι.
2. Δεν έχει ενσωματωμένο module wifi. Πρέπει να το αγοράσεις.
3. Δεν δείχνει κάπου την θερμοκρασία του χώρου παρά μόνο της ρύθμισης.
4. Δεν δείχνει στο κοντρολ που έχεις ρυθμίσει το πτερύγιο του αέρα πάνω κάτω και πρέπει να το κοιτάς για να τις ρυθμίσεις.
5. Το κοντρόλ αργεί να στείλει εντολές ακόμα και σε ευθεία γραμμή με το κλιματιστικό.
6. Εγγύηση μόνο 5 χρόνια και αυτά μόνο εαν γίνει η εγκατάσταση απο εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

Λογικά πρέπει να έχει πολύ καλή απόδοση φαντάζομαι για να το επιλέξετε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Για να μην ψάχνουμε το forum, μιας και ήδη έχουμε διαβάσει σχεδόν όλες τις σελίδες του topic, παρακαλώ γιατί επιλέξατε το συγκεκριμένο μοντέλο?

Καθώς διαβάζω απο σχόλια στο σκρουτζ (και διορθώστε με) πως:

1. Οι περσίδες δεν γυρίζουν αριστερά δεξιά απο το κοντρόλ παρά μόνο με το χέρι.
2. Δεν έχει ενσωματωμένο module wifi. Πρέπει να το αγοράσεις.
3. Δεν δείχνει κάπου την θερμοκρασία του χώρου παρά μόνο της ρύθμισης.
4. Δεν δείχνει στο κοντρολ που έχεις ρυθμίσει το πτερύγιο του αέρα πάνω κάτω και πρέπει να το κοιτάς για να τις ρυθμίσεις.
5. Το κοντρόλ αργεί να στείλει εντολές ακόμα και σε ευθεία γραμμή με το κλιματιστικό.
6. Εγγύηση μόνο 5 χρόνια και αυτά μόνο εαν γίνει η εγκατάσταση απο εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

Λογικά πρέπει να έχει πολύ καλή απόδοση φαντάζομαι για να το επιλέξετε.
 

Για τα 1-5 δεν ενδιαφέρομαι δεδομένου ότι όπως λειτουργώ και το "μεγάλο" edge, θα το ανοίξω μόλις έρθουν τα κρύα και θα το σβήσω την άνοιξη.

Για το 6, η εγγύηση είναι 3 έτη (είναι το atx όχι το ftx) αλλά εκτιμώ ότι είναι αρκετά για συνεχή λειτουργία, όποτε και θα βγει οποίο πρόβλημα υπάρχει.

Από την άλλη, θα έχω την πολιτισμένη λειτουργία, την μεγάλη απόδοση και τη μικρή κατανάλωση.

Επεξ/σία από popopo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Για να μην ψάχνουμε το forum, μιας και ήδη έχουμε διαβάσει σχεδόν όλες τις σελίδες του topic, παρακαλώ γιατί επιλέξατε το συγκεκριμένο μοντέλο?

Καθώς διαβάζω απο σχόλια στο σκρουτζ (και διορθώστε με) πως:

1. Οι περσίδες δεν γυρίζουν αριστερά δεξιά απο το κοντρόλ παρά μόνο με το χέρι.
2. Δεν έχει ενσωματωμένο module wifi. Πρέπει να το αγοράσεις.
3. Δεν δείχνει κάπου την θερμοκρασία του χώρου παρά μόνο της ρύθμισης.
4. Δεν δείχνει στο κοντρολ που έχεις ρυθμίσει το πτερύγιο του αέρα πάνω κάτω και πρέπει να το κοιτάς για να τις ρυθμίσεις.
5. Το κοντρόλ αργεί να στείλει εντολές ακόμα και σε ευθεία γραμμή με το κλιματιστικό.
6. Εγγύηση μόνο 5 χρόνια και αυτά μόνο εαν γίνει η εγκατάσταση απο εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

Λογικά πρέπει να έχει πολύ καλή απόδοση φαντάζομαι για να το επιλέξετε.
 

Γιατί εδώ πρωτεύει να είναι το μηχάνημα αποτελεσματικό στην λειτουργία και οικονομικό στη χρήση και όχι ένα επιτοιχο γκατζετ.

Προφανώς η τιμή του είναι ασυναγώνιστη γι αυτά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Συγκρίνεις αεροθερμο που καίει 1 watt ,και αποδίδει 1 watt στο χώρο με κλιματιστικό που καίει 1 watt και αποδίδει 4 .

Ναι την αναλογία ψάχνω. Γιατί ξέρω οτι θέλω ένα θερμαντικό 2500βατ για να ζεστάνω ένα χώρο. Πόσα βτυ κλιματιστικό χρειάζομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Ναι την αναλογία ψάχνω. Γιατί ξέρω οτι θέλω ένα θερμαντικό 2500βατ για να ζεστάνω ένα χώρο. Πόσα βτυ κλιματιστικό χρειάζομαι;

Δεν μας το είπες όμως αυτό από την αρχή... 😛

Βέβαια τρέξε και το πρόγραμμα για να δούμε ότι όντως τόσο θες επειδή υπάρχουν διάφορες ανάμεσα και στις επιθυμητές θερμοκρασίες.

Βάζεις μόνο τα στοιχεία του χώρου που θα μπει το κλιματιστικό, ύψος θα βάλεις πάτωμα με ταβάνι. Αν θες και για ψύξη βάλε κάπου 17-18 βαθμούς.

https://www.elith.gr/calc/index.php

 

Για τα watt.

https://www.rapidtables.com/convert/power/Watt_to_BTU.html

2500 watt = 8530 btu

Οπότε με ένα 9αρι θα είσαι οκ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Ναι την αναλογία ψάχνω. Γιατί ξέρω οτι θέλω ένα θερμαντικό 2500βατ για να ζεστάνω ένα χώρο. Πόσα βτυ κλιματιστικό χρειάζομαι;

Εγω θα επιμείνω κα8 θα σου πω να τρέξεις το  λινκ που βγάζει τις απωλειες , εκτός και αν έχεις μελέτη απωλειών από μηχανολόγο που σου λέει ότι θες 2500 watt , τότε ισχύει ότι είπε ο @Grim Ripper πιο πάνω 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, popopo είπε

Για τα 1-5 δεν ενδιαφέρομαι δεδομένου ότι όπως λειτουργώ και το "μεγάλο" edge, θα το ανοίξω μόλις έρθουν τα κρύα και θα το σβήσω την άνοιξη.

Για το 6, η εγγύηση είναι 3 έτη (είναι το atx όχι το ftx) αλλά εκτιμώ ότι είναι αρκετά για συνεχή λειτουργία, όποτε και θα βγει οποίο πρόβλημα υπάρχει.

Από την άλλη, θα έχω την πολιτισμένη λειτουργία, την μεγάλη απόδοση και τη μικρή κατανάλωση.

Οπότε σωστά υπέθεσα για την μεγάλη απόδοση και την μικρή κατανάλωση. Προφανώς μιλάμε για τεράστια διαφορά απο τις λεγόμενες οικονομικές μάρκες κλιματιστικών και αυτά θα προκύπτουν και απο μετρήσεις φαντάζομαι που έχουν κάνει εδώ κάποιοι συμφωρουμήτες μας. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Οπότε σωστά υπέθεσα για την μεγάλη απόδοση και την μικρή κατανάλωση. Προφανώς μιλάμε για τεράστια διαφορά απο τις λεγόμενες οικονομικές μάρκες κλιματιστικών και αυτά θα προκύπτουν και απο μετρήσεις φαντάζομαι που έχουν κάνει εδώ κάποιοι συμφωρουμήτες μας. Σωστά;

Σωστά.

Σε εμένα το συγκεκριμένο 9αρι έπεφτε το καλοκαίρι περίπου στα 150-170watt σε χώρο με μηδενική μόνωση, απ' όσο θυμάμαι από τις απώλειες μου είναι οριακά εκτός γι' αυτό ίσως δεν πέφτει ακόμη πιο κάτω. Στον liakjim που έχει το προηγούμενο μοντέλο πέφτει και στα 100watt στη ψύξη και στη θέρμανση μας έχει πει ότι πέφτει στα 145watt.

Στη συγκεκριμένη τιμή η αλήθεια είναι ότι είναι η καλύτερη επιλογή για 9αρι και εντάξει αν θες λίγο παραπάνω εγγύηση υπάρχει πάντα η επέκταση από το κατάστημα.

 

Πρόσφατα έμαθα από συνάδελφο (έχει τελειώσει μηχανολογία) ότι στα σπίτια του '70, '80 έβαζαν το λευκό φελιζολ το οποίο μετά από περίπου 20 χρόνια λιώνει, οπότε απ' ότι φαίνεται γι'αυτό δεν έχω καθόλου μόνωση στο σπίτι.

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Οπότε σωστά υπέθεσα για την μεγάλη απόδοση και την μικρή κατανάλωση. Προφανώς μιλάμε για τεράστια διαφορά απο τις λεγόμενες οικονομικές μάρκες κλιματιστικών και αυτά θα προκύπτουν και απο μετρήσεις φαντάζομαι που έχουν κάνει εδώ κάποιοι συμφωρουμήτες μας. Σωστά;

Αν θέλεις οικονομία σε θέρμανση χωρίς να δώσεις πολλά λεφτά, είναι μια από τις καλύτερες επιλογές , αν όχι η καλύτερη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Δεν μας το είπες όμως αυτό από την αρχή... 😛

Βέβαια τρέξε και το πρόγραμμα για να δούμε ότι όντως τόσο θες επειδή υπάρχουν διάφορες ανάμεσα και στις επιθυμητές θερμοκρασίες.

Βάζεις μόνο τα στοιχεία του χώρου που θα μπει το κλιματιστικό, ύψος θα βάλεις πάτωμα με ταβάνι. Αν θες και για ψύξη βάλε κάπου 17-18 βαθμούς.

https://www.elith.gr/calc/index.php

 

Για τα watt.

https://www.rapidtables.com/convert/power/Watt_to_BTU.html

2500 watt = 8530 btu

Οπότε με ένα 9αρι θα είσαι οκ.

Τυχαίο παράδειγμα ήταν τα 2500 βατ

Ωστόσο αυτή η αναλογία που λες, είναι αναλογική; 

Δηλαδή για 5000βατ αεροθερμο θα με καλύψει  κλιματιστικό 17060?

7 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Σωστά.

Σε εμένα το συγκεκριμένο 9αρι έπεφτε το καλοκαίρι περίπου στα 150-170watt σε χώρο με μηδενική μόνωση, απ' όσο θυμάμαι από τις απώλειες μου είναι οριακά εκτός γι' αυτό ίσως δεν πέφτει ακόμη πιο κάτω. Στον liakjim που έχει το προηγούμενο μοντέλο πέφτει και στα 100watt στη ψύξη και στη θέρμανση μας έχει πει ότι πέφτει στα 145watt.

Στη συγκεκριμένη τιμή η αλήθεια είναι ότι είναι η καλύτερη επιλογή για 9αρι και εντάξει αν θες λίγο παραπάνω εγγύηση υπάρχει πάντα η επέκταση από το κατάστημα.

 

Πρόσφατα έμαθα από συνάδελφο (έχει τελειώσει μηχανολογία) ότι στα σπίτια του '70, '80 έβαζαν το λευκό φελιζολ το οποίο μετά από περίπου 20 χρόνια λιώνει, οπότε απ' ότι φαίνεται γι'αυτό δεν έχω καθόλου μόνωση στο σπίτι.

Για ποιο μοντέλο λέτε; 

Αυτό για το φελιζολ που είπες με ανησυχήσει. Εγώ διπλό Ντάου μπλε εχω

Επεξ/σία από μπαρμπαγιωργος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Πρόσφατα έμαθα από συνάδελφο (έχει τελειώσει μηχανολογία) ότι στα σπίτια του '70, '80 έβαζαν το λευκό φελιζολ το οποίο μετά από περίπου 20 χρόνια λιώνει, οπότε απ' ότι φαίνεται γι'αυτό δεν έχω καθόλου μόνωση στο σπίτι.

σιγουρα τελειωσε μηχανολογια? Μηπως ειπε θεατρολογια και δεν ακουσες καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μελετάω το εγχειρίδιο εγκατάστασης του atx και βλέπω ότι σε όλα τα μοντέλα της σειράς, ανεξαρτήτως btu, η σύνδεση του ρεύματος γίνεται μόνο στην εσωτερική μονάδα. Δε δίνει επιλογή τροφοδοσίας στην εξωτερική. Γιατί άραγε;

 

Edit: Από κεκτημένη ταχύτητα διάβαζα το outdoor σαν indoor. Τελικά όμως η παροχή απαιτείται όντως εξωτερικά. 

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...