Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Για να σου απαντηθεί αυτό πρέπει να τρέξεις αυτ9 το λινκ https://www.elith.gr/calc/index.php

για το χώρο και μόνο για το χώρο που θα τοποθετηθεί το κλιματιστικό 

το πόσο ζέστη παράγει κάτι (btu) δεν έχει να κάνει με τις απώλειες. 

οι απώλειες είναι σταθερές. η αναλογία πάντα σταθερή.

αν εγώ με 3000w ζεσταίνω 40τ.μ. ή 20τ.μ. λόγω απώλειας, δεν αλλάζει ότι χρειάζομαι 12άρι (για πχ) κλιματιστικό

24 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Σε αναλογία απόδοσης το αερόθερμο είναι για πολύ μικρότερο χώρο ενώ καίει το τριπλάσιο ρεύμα και σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα παραπάνω.
Φτηνό κλιματιστικό με 10 χρόνια εγγύηση μόνο Tesla και TCL και νομίζω και Haier αλλά νομίζω για Tesla και Haier μόνο εαν κάνεις συντήρηση κάθε χρόνο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Επίσης 5 ή 7 χρόνια έχουν και τα AUX χωρίς να χρειάζεται να κάνεις συντήρηση σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Τα AUX έχουν και συμπιεστές της Toshiba. Όλες οι παραπάνω μάρκες είναι μεγάλοι κατασκευαστές με δικά τους εργοστάσια και είναι επώνυμα στο εξωτερικό. Τα Tesla μόνο νομίζω πως είναι φασόν της TCL. Κατά την ταπεινή μου άποψη είναι όλα VFM και μια λύση για τις περισσότερες περιπτώσεις.

Εγώ βλέπω περισσότερο προς Haier και AUX αλλά με δελεάζει επίσης η καλή τιμή των Tesla. Με τα TCL τόση διαφήμιση που έχει πέσει τελικά κατάφεραν να ανεβάσουν και τις τιμές τους (ίσως λόγο έλειψης αποθέματος) ενώ πάλι νομίζω πως για να πάρεις κάτι καλύτερο απο τις άλλες πιο φτηνές μάρκες θα πρέπει να πας στο μοντέλο Miracle και πάνω.

Ας με διορθώσουν για τα παραπάνω οι πιο ειδικοί.

ευχαριστω πολυ!

έχεις συγκεκριμένα κάποιο στο μυαλό;

21 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Αν δεν βαλεις ενα 12αρι για να ψυξεις και να θερμανεις 50τμ, δεν θα καιει ούτε τα μισα απο οσα γραφεις. 
Οτιδηποτε μπαινει στην πριζα για θερμανση εκτός απο κλιματιστικο το βγαζεις στον καδο των σκουπιδιων στην γωνία. Τα κλιματιστικα υπο συνθήκες και με πολυ σκέψη τα χρησιμοποιεις. Αν και με τις σημερινες τιμες ρευματος, το πιο συμφερον και αξιοπιστο ειναι το πετρελαιο θερμανσης αν εχεις την δυνατοτητα.

δεν καταλαβαίνω πλήρως τι λες:

"Αν δεν βαλεις ενα 12αρι για να ψυξεις και να θερμανεις 50τμ"

 

" Αν και με τις σημερινες τιμες ρευματος, το πιο συμφερον και αξιοπιστο ειναι το πετρελαιο θερμανσης αν εχεις την δυνατοτητα."

το κλιματιστικό ακόμη και τώρα (λόγω επιδότητης ρεύματος) είναι πιο φθηνό από το πετρέλαιο το οποίο ήδη έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Αν δεν βαλεις ενα 12αρι για να ψυξεις και να θερμανεις 50τμ, δεν θα καιει ούτε τα μισα απο οσα γραφεις. 
Οτιδηποτε μπαινει στην πριζα για θερμανση εκτός απο κλιματιστικο το βγαζεις στον καδο των σκουπιδιων στην γωνία. Τα κλιματιστικα υπο συνθήκες και με πολυ σκέψη τα χρησιμοποιεις. Αν και με τις σημερινες τιμες ρευματος, το πιο συμφερον και αξιοπιστο ειναι το πετρελαιο θερμανσης αν εχεις την δυνατοτητα.

Αυτό με το πετρέλαιο θέρμανσης και με τα ξύλα το ανέφερα και εγώ εδώ μέσα και το έσβησαν οι διαχειριστές. Παρακαλώ ας μην ξαναγίνει ώστε να βγάλουμε κάποια άκρη να ζεστάνουμε τα παιδιά μας. Και εαν είναι off topic ας μεταφερθεί αλλού παρακαλώ.

@μπαρμπαγιωργος
Haier tide green plus
AUX j-smart
Tesla TA36FFLL, TT34EX81 κτλ

Επεξ/σία από PhoneKiller
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

το πόσο ζέστη παράγει κάτι (btu) δεν έχει να κάνει με τις απώλειες.

Όχι δεν έχει πολύ σωστά το λες ,έχει να κάνει όμως με την ένταση την οποία δουλεύει το ηλεκτρικό σώμα που λες θα καίει 2000-0-2000-0 όταν πιάνει θερμοκρασία ,ένα inverter κλιματιστικό όμως εάν οι απώλειες του χώρου το επιτρέπουν (εκεί πάει το λινκ για τα btu)  μπορεί και να δουλέψει για 10 λεπτά στα 1500-1800 watt όπου μπορεί να φτάσει το 12 αρι πχ και μετά να δουλεύει για να συντηρήσει την θερμοκρασία που έχεις επιλέξει στα 140 watt για το υπόλοιπο 24 ωρο ,και αυτό το καθιστά οικονομικό σε σχέση με ένα ηλεκτρικό σώμα που ονομαστικά έχουν την ίδια ισχύ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

το πόσο ζέστη παράγει κάτι (btu) δεν έχει να κάνει με τις απώλειες. 

οι απώλειες είναι σταθερές. η αναλογία πάντα σταθερή.

αν εγώ με 3000w ζεσταίνω 40τ.μ. ή 20τ.μ. λόγω απώλειας, δεν αλλάζει ότι χρειάζομαι 12άρι (για πχ) κλιματιστικό

ευχαριστω πολυ!

Για να το πούμε πιο απλά τα κλιματιστικά δεν έχουν σταθερά btu, έχουν εύρος btu.

Ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία, την εσωτερική θερμοκρασία και το ποσό ζητάς εσύ βγάζουν διαφορετικά kw θέρμανσης (btu).

 Βρες τα capacity tables για να εχεις μια ιδέα, κάποια σελίδες πίσω υπάρχουν κάποια capacity tables για toshiba ή λογικά και αν ψάξεις στο google (π.χ capacity table toshiba edge 13) θα βρεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά αλλά η δυναμική του κλιματιστικού ποια είναι; 

Τι χώρο μπορεί να ζεστάνει; 

Και τα αεροθερμα έχουν μεταβλητά BTU. 500-1000-1500-2000 βατ κτλ 

Ναι δεν είναι το ίδιο

Αλλά η οικονομία του κλιματιστικού δεν έρχεται από αυτό. Είναι άλλη τεχνολογία, αντλία θερμότητας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Ναι ρε παιδιά αλλά η δυναμική του κλιματιστικού ποια είναι; 

Τι χώρο μπορεί να ζεστάνει; 

Και τα αεροθερμα έχουν μεταβλητά BTU. 500-1000-1500-2000 βατ κτλ 

Ναι δεν είναι το ίδιο

Αλλά η οικονομία του κλιματιστικού δεν έρχεται από αυτό. Είναι άλλη τεχνολογία, αντλία θερμότητας 

Μα αυτό λέμε το τι χώρο μπορεί να ζεστάνει θα στο πει η μελέτη απωλειων 

Θα μετατρέψεις τα βατ σε btu και θα δεις τι κλιματιστικό θες 

Δεν πάει με τα τετραγωνικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Ναι ρε παιδιά αλλά η δυναμική του κλιματιστικού ποια είναι; 

Τι χώρο μπορεί να ζεστάνει; 

Και τα αεροθερμα έχουν μεταβλητά BTU. 500-1000-1500-2000 βατ κτλ 

Ναι δεν είναι το ίδιο

Αλλά η οικονομία του κλιματιστικού δεν έρχεται από αυτό. Είναι άλλη τεχνολογία, αντλία θερμότητας 

Ο χώρος πάει ανάλογα τις απώλειες.

Εγώ θέλω 12αρι σε υπνοδωμάτιο 12τμ, ο άλλος θέλει 12αρι σε χώρο 25-30τμ.

Γι'αυτό σου λέμε τρέξε το εργαλείο για να δεις τις απώλειες και να επιλέξεις κάτι που θα ταιριάζει στο χώρο σου.

Επίσης έχε στα υπόψιν σου ότι δεν πέφτουν όλα τα κλιματιστικά (ίδια ονομαστικά btu) το ίδιο χαμηλά στη κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ γρήγορος ο Κωτσόβολος. Αγορά εχθές βράδυ, τηλεφώνημα σήμερα για ραντεβού εγκατάστασης αύριο (χωρίς να έχω παραλάβει ακόμα τη μονάδα 😅 ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ο χώρος πάει ανάλογα τις απώλειες.

Εγώ θέλω 12αρι σε υπνοδωμάτιο 12τμ, ο άλλος θέλει 12αρι σε χώρο 25-30τμ.

Γι'αυτό σου λέμε τρέξε το εργαλείο για να δεις τις απώλειες και να επιλέξεις κάτι που θα ταιριάζει στο χώρο σου.

Επίσης έχε στα υπόψιν σου ότι δεν πέφτουν όλα τα κλιματιστικά (ίδια ονομαστικά btu) το ίδιο χαμηλά στη κατανάλωση

Ok εσύ για το 12τμ τι βατ αεροθερμο / αντίστοιχη συσκευή θες;

Την ίδια θα θέλει και αυτός με τα 25-30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Ok εσύ για το 12τμ τι βατ αεροθερμο / αντίστοιχη συσκευή θες;

Την ίδια θα θέλει και αυτός με τα 25-30

Δηλαδή ένας χώρος 12 τμ με μόνωση 10 εκατοστών και περιμετρικά δωμάτια με θέρμανση θέλουν τα ίδια βατ που θα  θέλεις  για ένα χώρο 12 τμ χωρίς μόνωση και με πλευρές εκτεθειμένες στον αέρα ,καταλαβαίνεις ότι αυτό δε μπορεί να ισχύει και δε μπαίνω καν στο παράδειγμα περί διαφορετικν τμ γιατί πάλι οι μονώσεις παίζουν ρόλο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

δεν καταλαβαίνω πλήρως τι λες:

"Αν δεν βαλεις ενα 12αρι για να ψυξεις και να θερμανεις 50τμ"" Αν και με τις σημερινες τιμες ρευματος, το πιο συμφερον και αξιοπιστο ειναι το πετρελαιο θερμανσης αν εχεις την δυνατοτητα."

το κλιματιστικό ακόμη και τώρα (λόγω επιδότητης ρεύματος) είναι πιο φθηνό από το πετρέλαιο το οποίο ήδη έχω

Αν δεν εχεις σκοπο λεω να βαλεις ενα 12αρι για να σου καλυψει 50τμ, το συζηταμε. Αν κανεις κανενα τετοιο λαθος, απλα θα καιει ρευμα χωρις να καταφερει ποτε να φερει αποδεκτες συνθηκες στον χώρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, popopo είπε

Πολύ γρήγορος ο Κωτσόβολος. Αγορά εχθές βράδυ, τηλεφώνημα σήμερα για ραντεβού εγκατάστασης αύριο (χωρίς να έχω παραλάβει ακόμα τη μονάδα 😅 ).

Νεκρή περίοδος. Τελεια τιμή το Daikin( αν πήρες αυτό) σε ιδανική χρονική στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ στο Πλαίσιο μου έστειλαν email ότι δεν με βρήκαν (χωρίς να τηλεφωνήσουν). Κάλεσα και μου είπαν ότι δεν έχουν  Daikin και περιμένουν παραλαβή... Ελπίζω πριν πιάσουν τα κρύα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Νεκρή περίοδος. Τελεια τιμή το Daikin( αν πήρες αυτό) σε ιδανική χρονική στιγμή.

είναι και 17€ λιγότερα από πέρσι ΒF με δωρεαν εγκατάσταση αλλά με χρέωσαν και 10€ για παράδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Δηλαδή ένας χώρος 12 τμ με μόνωση 10 εκατοστών και περιμετρικά δωμάτια με θέρμανση θέλουν τα ίδια βατ που θα  θέλεις  για ένα χώρο 12 τμ χωρίς μόνωση και με πλευρές εκτεθειμένες στον αέρα ,καταλαβαίνεις ότι αυτό δε μπορεί να ισχύει και δε μπαίνω καν στο παράδειγμα περί διαφορετικν τμ γιατί πάλι οι μονώσεις παίζουν ρόλο 

Όχι δεν θέλουν το ίδιο. Αλλά αν ένα 12αρι ζεσταίνουν 15 τμ χωρίς μόνωση και 25 με μόνωση, και ξέρω ότι τα τα 2000 βατ αεροθερμο ζεσταίνουν 25 με, τότε ξέρω οτι ζεσταίνουν και 15 χωρίς.

 

Αν 1 λίτρο βενζίνης αντιστοιχεί σε 0.5 λίτρο υγραέριο, δεν έχει σημασία αν το μοτέρ μου θέλει 5 ή 15 λίτρα βενζίνης. Η αναλογία ίδια είναι 

 

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Αν δεν εχεις σκοπο λεω να βαλεις ενα 12αρι για να σου καλυψει 50τμ, το συζηταμε. Αν κανεις κανενα τετοιο λαθος, απλα θα καιει ρευμα χωρις να καταφερει ποτε να φερει αποδεκτες συνθηκες στον χώρο.

 

Οκ ασ πούμε οτι βάζω 12 Άρι για πόσα μέτρα και πόσο ύψος ( πολύ βασικό το ύψος)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...