Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, popopo είπε

Το παρήγγειλα κι εγώ αλλά ενώ λέει δωρεάν παράδοση, στο τέλος της διαδικασίας χρέωσε και τα μεταφορικά. Εσένα τα χρέωσε;

Βρε παιδια εγω προσπαθω να περασω το voucher και δεν μου ερχεται ο κωδικος ταυτοποιησης,ενω λεει οτι υπαρχει ενεργος κωδικος.Εσεις ειχατε επιταγες ανακυκλωνω?Αντιμετωπισατε καποιο κωλυμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, elen46 είπε

Βρε παιδια εγω προσπαθω να περασω το voucher και δεν μου ερχεται ο κωδικος ταυτοποιησης,ενω λεει οτι υπαρχει ενεργος κωδικος.Εσεις ειχατε επιταγες ανακυκλωνω?Αντιμετωπισατε καποιο κωλυμα?

Δεν χρησιμοποίησα voucher, ούτε είχα παλιό για ανακύκλωση. Μόνο αγορά.

Για να προετοιμάζομαι, θα ήθελα να βρω το εγχειρίδιο χρήσης και οδηγίες εγκατάστασης για το Atxc25c. Στην ιστοσελίδα της Daikin χάνομαι...

Επίσης, εφόσον η εγκατάσταση από Κωτσόβολο είναι δωρεάν, πώς παίρνω αποδεικτικό της εγκατάστασης ώστε να το έχω αρχείο για την εγγύηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, popopo είπε

Το παρήγγειλα κι εγώ αλλά ενώ λέει δωρεάν παράδοση, στο τέλος της διαδικασίας χρέωσε και τα μεταφορικά. Εσένα τα χρέωσε;

ελεγε 9,99 και -9,99 σαν να τα εβαζε και να τα αφαιρουσε παράλληλα

 

59 λεπτά πριν, elen46 είπε

Βρε παιδια εγω προσπαθω να περασω το voucher και δεν μου ερχεται ο κωδικος ταυτοποιησης,ενω λεει οτι υπαρχει ενεργος κωδικος.Εσεις ειχατε επιταγες ανακυκλωνω?Αντιμετωπισατε καποιο κωλυμα?

Δεν είχα επιταγη η κάτι άλλο

57 λεπτά πριν, popopo είπε

Δεν χρησιμοποίησα voucher, ούτε είχα παλιό για ανακύκλωση. Μόνο αγορά.

Για να προετοιμάζομαι, θα ήθελα να βρω το εγχειρίδιο χρήσης και οδηγίες εγκατάστασης για το Atxc25c. Στην ιστοσελίδα της Daikin χάνομαι...

Επίσης, εφόσον η εγκατάσταση από Κωτσόβολο είναι δωρεάν, πώς παίρνω αποδεικτικό της εγκατάστασης ώστε να το έχω αρχείο για την εγγύηση;

το έχω αλλα σε hard copy τι χρειάζεσαι απο αυτό ? πάντως δεν λέει ελαχιστο μήκος σωλήνα λέει 3μ "το προτεινόμενο ελάχιστο μήκος σωλήνα είναι 10ft (3m), προκειμένου να αποφευχθεί ο θόρυβος από την εξωτερική μονάδα και οι κραδασμοί"

1-3P622386-1 B-IM-R32 Split Series DENV-SIESTA-EN.indd (daikin.gr) αυτό εδώ είναι

'Οταν λές εγγύηση την 3ετή η την επέκταση στα 5; αν εννοείς επέκταση απο κωτσό σε καλύπτει όπως και να έχει θεωρώ (ελπίζω να μην κάνω λάθος)

Την τελευταία φορά που μου έβαλαν το συγκεκριμένο μοντέλο, δεν θυμάμαι τι μου έδωσε αν μου έδωσε ο τεχνικός κατι. Πάντως κατι πρεπει να υπέγραψα δεν παίζει να έκανε εγκατάσταση και να μην δηλώθηκε, δεν θα πληρωθεί αλλιώς φαντάζομαι.

Επεξ/σία από franky10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την απλή την 3 έτη εγγύηση ρωτάω. Πώς θα αποδείξω ότι έχει γίνει εγκατάσταση από αδειούχο ψυκτικό.

9 λεπτά πριν, franky10 είπε

ελεγε 9,99 και -9,99 σαν να τα εβαζε και να τα αφαιρουσε παράλληλα

Έτσι έδειχνε και σε εμένα, αλλά στην επόμενη σελίδα που ζητούσε τα στοιχεία της κάρτας για να κάνει τη χρέωση, δεν αφαιρούνταν τα μεταφορικά.

Έστειλα email και αναμένω απάντηση.

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, popopo είπε

Για την απλή την 3 έτη εγγύηση ρωτάω. Πώς θα αποδείξω ότι έχει γίνει εγκατάσταση από αδειούχο ψυκτικό.

Έτσι έδειχνε και σε εμένα, αλλά στην επόμενη σελίδα που ζητούσε τα στοιχεία της κάρτας για να κάνει τη χρέωση, δεν αφαιρούνταν τα μεταφορικά.

Έστειλα email και αναμένω απάντηση.

Η προσφορά ηταν μεχρι τις 12 σε περιπτωση που δεν το αγορασες ήδη. 

Προσωπικά το έβαλα αντικαταβολή, και την εγγύηση uberlol 🤣

Δες λίγο τους όρους σε αυτό Υπηρεσία Εγκατάστασης Κλιματιστικού 9.000 έως 15.000 BTU | ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ - kotsovolos.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, popopo είπε

Δεν χρησιμοποίησα voucher, ούτε είχα παλιό για ανακύκλωση. Μόνο αγορά.

Για να προετοιμάζομαι, θα ήθελα να βρω το εγχειρίδιο χρήσης και οδηγίες εγκατάστασης για το Atxc25c. Στην ιστοσελίδα της Daikin χάνομαι...

Επίσης, εφόσον η εγκατάσταση από Κωτσόβολο είναι δωρεάν, πώς παίρνω αποδεικτικό της εγκατάστασης ώστε να το έχω αρχείο για την εγγύηση;

3μ σωλήνα το λιγότερο και να ζητήσεις αντλία κενού όταν σε πάρουν τηλ για το ραντεβού της εγκατάστασης αλλιώς μην δεχθείς την εγκατάσταση από εκείνους και φυσικά όντως να βεβαιωθείς ότι θα βάλουν την αντλία όταν γίνει η εγκατάσταση.

Σου δίνουν χαρτί ότι έγινε η εγκατάσταση και βάζεις και υπογραφή αν δεν κάνω λάθος.

Ούτως ή άλλως βέβαια θα έρθει δικό τους συνεργείο για την εγκατάσταση οπότε θα είναι περασμένο στο σύστημά τους.

 

_20221025_004503.JPG

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έρθουν οι ίδιοι, ήταν τυπικοι με τις αντλίες τους και οι προηγούμενες εγκαταστάσεις είναι ήδη στα 3 μ δεν μπορουν να κάνουν αλλιώς. Δεν αγχώνομαι γιαυτό περισσότερο φοβάμαι μην ζοριστώ οταν θα περάσω θερμοπρόσοψη παρά το να κάνω τον μπαμπούλα  για να το βάλουν σωστα.

17 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Σου δίνουν χαρτί ότι έγινε η εγκατάσταση και βάζεις και υπογραφή αν δεν κάνω λάθος.

ναι όντως κάπως έτσι το θυμάμαι και γω

Επεξ/σία από franky10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδική ερώτηση για τους κατόχους:
Daikin Perfera
Mitsubishi Electric AP
Toshiba Edge

Κατά τη λειτουργία θέρμανσης, όταν ο συμπιεστής σβήσει (διαλείμματα on/off), ο ανεμιστήρας της εσωτερικής μονάδας συνεχίζει να λειτουργεί μέχρι να ανάψει ξανά ο συμπιεστής;

ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, amotida είπε

Ειδική ερώτηση για τους κατόχους:
Daikin Perfera
Mitsubishi Electric AP
Toshiba Edge

Κατά τη λειτουργία θέρμανσης, όταν ο συμπιεστής σβήσει (διαλείμματα on/off), ο ανεμιστήρας της εσωτερικής μονάδας συνεχίζει να λειτουργεί μέχρι να ανάψει ξανά ο συμπιεστής;

ή όχι;

Πάντως αν κατεβάσεις τα service manuals τους, θα το βρεις εύκολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγενικό άτομο έχει 2 voucher 50% που λήγουν τέλος του μήνα(και 1 για ψυγείο). Απ'ότι φαίνεται δε θα δώσουν άλλη παράταση για τους πρώτους δικαιούχους και έχει σκοπό να αγοράσει κλιματιστικά μετά τις Γιορτές. 

Κάποια καταστήματα δέχονται τα voucher και να γίνει εγκατάσταση σε άλλη διεύθυνση. Αν θελει κάποιος να τις εξαργυρωσει και να του δώσει ένα ποσό για να μην πάνε τελείως χαμένες, μπορούμε να το κανονίσουμε. 

Και οι 2 πλευρες κερδίζουν.

Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να μου στείλει μήνυμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος αν και κρίμα γιατί βγαίνουν στη μισή τιμή με τα συγκεκριμένα voucher.

Αν είχα παλιό κλιματιστικό να αλλάξω θα έπαιρνα το ένα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Αποφάσισα να αγοράσω ένα κλιματιστικό 12αρι για θέρμανση το χειμώνα

Σκεφτόμουν κάποιο από τα 2: 

Daewoo DSB-F1281ELH-V Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU A++/A+ vs Daewoo DSB-F1234ELH-V Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU A++/A+ | Σύγκριση | Skroutz.gr

Μετά είδα ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα στην τιμή αυτή όπως και επίσης ότι δεν υπάρχει καν site του αντιπρόσωπου.

Κάτι αντίστοιχο;

Ευχαριστώ όλους.

με νοιάζει η αξιοπιστία και η εγγύηση

επειδή δεν έχω εμπειρία απο κλιματιστικά, ένα 12αρι σε τι αναλογία είναι με αερόθερμο ή γενικά μία απλή συσκευή θέρμανσης;
Είναι σαν να έχω ένα 2000w αερόθερμο για παράδειγμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Είναι σαν να έχω ένα 2000w αερόθερμο για παράδειγμα; 

Για να σου απαντηθεί αυτό πρέπει να τρέξεις αυτ9 το λινκ https://www.elith.gr/calc/index.php

για το χώρο και μόνο για το χώρο που θα τοποθετηθεί το κλιματιστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Καλησπέρα

Αποφάσισα να αγοράσω ένα κλιματιστικό 12αρι για θέρμανση το χειμώνα

Σκεφτόμουν κάποιο από τα 2: 

Daewoo DSB-F1281ELH-V Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU A++/A+ vs Daewoo DSB-F1234ELH-V Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU A++/A+ | Σύγκριση | Skroutz.gr

Μετά είδα ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα στην τιμή αυτή όπως και επίσης ότι δεν υπάρχει καν site του αντιπρόσωπου.

Κάτι αντίστοιχο;

Ευχαριστώ όλους.

με νοιάζει η αξιοπιστία και η εγγύηση

επειδή δεν έχω εμπειρία απο κλιματιστικά, ένα 12αρι σε τι αναλογία είναι με αερόθερμο ή γενικά μία απλή συσκευή θέρμανσης;
Είναι σαν να έχω ένα 2000w αερόθερμο για παράδειγμα; 

Σε αναλογία απόδοσης το αερόθερμο είναι για πολύ μικρότερο χώρο ενώ καίει το τριπλάσιο ρεύμα και σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα παραπάνω.
Φτηνό κλιματιστικό με 10 χρόνια εγγύηση μόνο Tesla και TCL και νομίζω και Haier αλλά νομίζω για Tesla και Haier μόνο εαν κάνεις συντήρηση κάθε χρόνο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Επίσης 5 ή 7 χρόνια έχουν και τα AUX χωρίς να χρειάζεται να κάνεις συντήρηση σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Τα AUX έχουν και συμπιεστές της Toshiba. Όλες οι παραπάνω μάρκες είναι μεγάλοι κατασκευαστές με δικά τους εργοστάσια και είναι επώνυμα στο εξωτερικό. Τα Tesla μόνο νομίζω πως είναι φασόν της TCL. Κατά την ταπεινή μου άποψη είναι όλα VFM και μια λύση για τις περισσότερες περιπτώσεις.

Εγώ βλέπω περισσότερο προς Haier και AUX αλλά με δελεάζει επίσης η καλή τιμή των Tesla. Με τα TCL τόση διαφήμιση που έχει πέσει τελικά κατάφεραν να ανεβάσουν και τις τιμές τους (ίσως λόγο έλειψης αποθέματος) ενώ πάλι νομίζω πως για να πάρεις κάτι καλύτερο απο τις άλλες πιο φτηνές μάρκες θα πρέπει να πας στο μοντέλο Miracle και πάνω.

Ας με διορθώσουν για τα παραπάνω οι πιο ειδικοί.

Επεξ/σία από PhoneKiller
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Καλησπέρα

επειδή δεν έχω εμπειρία απο κλιματιστικά, ένα 12αρι σε τι αναλογία είναι με αερόθερμο ή γενικά μία απλή συσκευή θέρμανσης;
Είναι σαν να έχω ένα 2000w αερόθερμο για παράδειγμα; 

Αν δεν βαλεις ενα 12αρι για να ψυξεις και να θερμανεις 50τμ, δεν θα καιει ούτε τα μισα απο οσα γραφεις. 
Οτιδηποτε μπαινει στην πριζα για θερμανση εκτός απο κλιματιστικο το βγαζεις στον καδο των σκουπιδιων στην γωνία. Τα κλιματιστικα υπο συνθήκες και με πολυ σκέψη τα χρησιμοποιεις. Αν και με τις σημερινες τιμες ρευματος, το πιο συμφερον και αξιοπιστο ειναι το πετρελαιο θερμανσης αν εχεις την δυνατοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...