Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Οι απώλειες σου καλύπτονται από το 9αρι atxc25c που ήδη έχεις σε άλλο δωμάτιο, συγκεκριμένα στη θέρμανση το συγκεκριμένο φτάνει περίπου τα 13.000-13.500btu οπότε θα είσαι καλυμμένος μέχρι να βάλεις το κέλυφος.

Το τσιμπάς είτε από πλαίσιο που είναι στα 599€ με δωρεάν εγκατάσταση και βάζεις την επέκταση εγγύησης (64,90€) είτε ίσως από blue dealer εφόσον ρωτήσεις τιμή εγκατάστασης όπου λογικά θα είσαι ακόμη εντός budget.

Το μόνο "κακό" ότι δεν έχει ενσωματωμένο wifi και θες τον αντάπτορα, νομίζω 60-80€ κάνει.

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-sensira-ftxc25c-rxc25c.html

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc25c-arxc-klimatistiko-9-000-btu-h_3664961

 

Ή ένα τέτοιο

https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home-Μαύρο.html

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

58 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Οι απώλειες σου καλύπτονται από το 9αρι atxc25c που ήδη έχεις σε άλλο ...

το είχα σκάσει πέρσι και για το module καμία 70αρια από you, αν και από το Γενάρη στον Απρίλη δεν εκλεισε. Βολεύει γιατί δεν ακούγεται ενώ με το χειριστήριο κάνει το κλασσικό μπιπ.

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι είπες τώρα .. το παίρνω και το δοκιμάζω εννοείται σε ότι βρω 🤣 

Δηλαδή ψηφίζετε το atxc25c? Δεν με ενδιαφέρει να πάρω το ίδιο ας είναι και inventor η άλλη μάρκα, απλά το Daikin ανέφερα ως προηγούμενη αγορά/εμπειρία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, franky10 είπε

Δηλαδή ψηφίζετε το atxc25c? Δεν με ενδιαφέρει να πάρω το ίδιο ας είναι και inventor η άλλη μάρκα, απλά το Daikin ανέφερα ως προηγούμενη αγορά/εμπειρία μου.

Δύσκολα θα βρεις κάτι πιο αποδοτικό σε θέρμανση από το atxc-c (ftxc25c) για τα λεφτά του.

Θα μπορούσες να πας σε κάποιο φασόν midea σαν το carrier που ρωτάει ο @SM81, το οποίο έχει τα φιλτράκια του, έχει το wifi του, έχει το follow me , αλλά έχει και τους τριγμούς του, έχει και σαφώς περισσότερη κατανάλωση σε θέρμανση, όπως και κάποια bosch που κυκλοφορούν εκεί γύρω στην τιμή και με παραπάνω χρόνια εγγύηση, αλλά θα πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα σε απόδοση και ανάμεσα σε δευτερεύοντα χαρακτηριστικά.

Αν θέλεις ποιότητα/εγγύηση αλλά ένα τσικ κάτω (μη με ρωτήσεις πόσο τσικ) σε απόδοση από atxc-c , υπάρχουν και τα toshiba yukai (ή arata όπως το λέει ο κώτσος) .

Αν θέλεις να πιάσεις κορυφή, πας στο daikin perfera (ATXM25R ή FTXM25R είτε από αλυσίδα συν επέκταση εγγύησης είτε από blue dealer για την 5τή εγγύηση) και έχεις πιάσει κορυφή και από απόδοση αλλά και χαρακτηριστικά (wifi, αισθητήρες , ιονιστής) .

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,  είμαι σε αναζήτηση 24αρι κλιματιστικού  , αποκλειστικά για θέρμανση για ενιαίο χώρο 55τμ . Ημιορεινή περιοχή , με θερμοκρασίες το χειμώνα αρκετές μέρες (ίσως και 30 μέρες)   κάτω του 0 (0 εώς -5 βαθμούς)  , κάποιες μέρες βέβαια η θερμοκρασία πάει και -10 . Budget εώς 1500ευρώ . Θέρμανση προηγούμενων ετών με μία σόμπα πέλλετ  αερόθερμη (με 1,5-2 τόνους έβγαινε η χρονιά), με την τιμή του τόνου στα 800ευρώ , αποφάσισα να επενδύσω σε κλιματιστικό (home enter έχω μέχρι 31/12 με τιμή 0,10), πιστεύω θα μου βγει  οικονομικά η χρονιά και θα μου μείνει το κλιματιστικό . 

Είδα προτείνεται toshiba edge  για θέρμανση που είναι στο budget μου, υπάρχει και κάποια άλλη εναλλακτική ή είναι μονόδρομος?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ge0rgi0s είπε

Καλησπέρα ,  είμαι σε αναζήτηση 24αρι κλιματιστικού  , αποκλειστικά για θέρμανση για ενιαίο χώρο 55τμ . Ημιορεινή περιοχή , με θερμοκρασίες το χειμώνα αρκετές μέρες (ίσως και 30 μέρες)   κάτω του 0 (0 εώς -5 βαθμούς)  , κάποιες μέρες βέβαια η θερμοκρασία πάει και -10 . Budget εώς 1500ευρώ . Θέρμανση προηγούμενων ετών με μία σόμπα πέλλετ  αερόθερμη (με 1,5-2 τόνους έβγαινε η χρονιά), με την τιμή του τόνου στα 800ευρώ , αποφάσισα να επενδύσω σε κλιματιστικό (home enter έχω μέχρι 31/12 με τιμή 0,10), πιστεύω θα μου βγει  οικονομικά η χρονιά και θα μου μείνει το κλιματιστικό . 

Είδα προτείνεται toshiba edge  για θέρμανση που είναι στο budget μου, υπάρχει και κάποια άλλη εναλλακτική ή είναι μονόδρομος?   

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Στο 10ο ερώτημα, βάζεις τα τμ του χώρου, ύψος ταβάνι πάτωμα σε μέτρα, ανοίγματα μόνο του χώρου, όχι όλο το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SM81 είπε

Καλησπέρα σε όλους 

Έχουμε καθόλου άποψη για το παρακάτω?

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252513-a-c-in9-carrier-42qhg009d8su-crystal-uc

Προορίζεται για παιδικό δωμάτιο 9τμ.

Ευπρόσδεκτη κάθε άλλη πρόταση φυσικά. Μπατζετ κοντά στα 600.

Θα την κάνει τη δουλειά του. Δες και το πιο πάνω ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Στο 10ο ερώτημα, βάζεις τα τμ του χώρου, ύψος ταβάνι πάτωμα σε μέτρα, ανοίγματα μόνο του χώρου, όχι όλο το σπίτι.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1500€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Μεγάλη αλυσίδα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:  99% θέρμανση , 1%  ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης , στα δύσκολα υπάρχει και σόμπα πέλλετ αερόθερμη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 55τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη με 35C το καλοκαίρι και -15C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα , απαραίτητα απόδοση και οικονομία
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Πλημμελείς μονώσεις, συνθετικά κουφώματα με διπλά τζάμια ,  ημιορεινή περιοχή (500μ υψόμετρο),  κρύο τον χειμώνα, δροσιά το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    11483.51 Watt

    9875.82 KCal/h

    208.79 Watt/m^2

    179.56KCal/h/m^2

          για 21C

 

αυτά ισχύουν πάνω κάτω ,

thanks για τις απαντήσεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ge0rgi0s είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1500€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Μεγάλη αλυσίδα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:  99% θέρμανση , 1%  ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης , στα δύσκολα υπάρχει και σόμπα πέλλετ αερόθερμη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 55τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη με 35C το καλοκαίρι και -15C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα , απαραίτητα απόδοση και οικονομία
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Πλημμελείς μονώσεις, συνθετικά κουφώματα με διπλά τζάμια ,  ημιορεινή περιοχή (500μ υψόμετρο),  κρύο τον χειμώνα, δροσιά το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    11483.51 Watt

    9875.82 KCal/h

    208.79 Watt/m^2

    179.56KCal/h/m^2

          για 21C

 

αυτά ισχύουν πάνω κάτω ,

thanks για τις απαντήσεις

 

 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#11483

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ge0rgi0s είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1500€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Μεγάλη αλυσίδα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:  99% θέρμανση , 1%  ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης , στα δύσκολα υπάρχει και σόμπα πέλλετ αερόθερμη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 55τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη με 35C το καλοκαίρι και -15C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα , απαραίτητα απόδοση και οικονομία
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Πλημμελείς μονώσεις, συνθετικά κουφώματα με διπλά τζάμια ,  ημιορεινή περιοχή (500μ υψόμετρο),  κρύο τον χειμώνα, δροσιά το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    11483.51 Watt

    9875.82 KCal/h

    208.79 Watt/m^2

    179.56KCal/h/m^2

          για 21C

 

αυτά ισχύουν πάνω κάτω ,

thanks για τις απαντήσεις

 

 

Δύσκολα τα πράγματα.

Αυτά και ίσως να μη φτάνει κιόλας https://www.skroutz.gr/s/30719214/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-AP71VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/18977788/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-71ZR-W-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

https://www.bestprice.gr/item/2156900117/mitsubishi-heavy-industries-srksrc-80zr-w.html

@ge0rgi0s βάζω και τα capacity tables , πάνω το heavy 71 και κάτω το 80

9762f259686f820c859799a44dbeb97b.png

και εδώ το Ap71

b88f658e8f7b592d5a07854bb8c62965.png

όπως βλέπεις , το 80άρι Heavy έχει το μεγαλύτερο capacity.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 2 οικονομικά 12αρια που ενδιαφέρομαι έχω καταλήξει σε haier tide green ή ΑUX jsmart. Το δεύτερο έχει και follow me αλλα το πρώτο λέει πως έχει καλύτερη αποδοση στην θέρμανση που με ενδιαφέρει περισσότερο και το βρίσκω και λίγο πιο φτηνό. Κατανάλωση γράφουν σχεδόν ίδια. Ποιο να προτιμήσω? 

Πολλές φορές τα 12αρια είναι ελάχιστα πιο ακριβά από τα 9αρια. Σε αυτή την περίπτωση το προτιμάμε ή δεν υπάρχει κανένας λόγος αφού τον χώρο τον καλύπτει και το 9αρι? Μήπως με το μεγαλύτερο παρότι καίει παραπάνω έχουμε μικρότερη κατανάλωση/h επειδή φτάνει πολύ πιο γρήγορα στην θερμοκρασία που θέλουμε?

 

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

 

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δύσκολα τα πράγματα.

'αλλαξα τα δεδομένα , αφαίρεσα ένα αποθηκάκι 5τμ , με 2 παράθυρα , άρα με τα καινούργια είμαι στα 50τμ , με μείον 2 παράθυρα και 

9859.48 Watt

8479 KCal/h

197.19 Watt/m^2

169.58KCal/h/m^2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ge0rgi0s είπε

 

'αλλαξα τα δεδομένα , αφαίρεσα ένα αποθηκάκι 5τμ , με 2 παράθυρα , άρα με τα καινούργια είμαι στα 50τμ , με μείον 2 παράθυρα και 

9859.48 Watt

8479 KCal/h

197.19 Watt/m^2

169.58KCal/h/m^2

Δες λίγο παραπάνω , έβαλα τα capacity tables από τα mitsubishi .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 650 ευρω
  2.  αντικατάσταση παλιού.  παλιού κλιματιστικού. Ηταν επαρκές. Μοντελο MSM1-12HRN2 (12αρι)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):  Λογο επαρχειας καποια αλυσιδα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:
  5. αποκλειστική πηγή θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί - υπνοδωμάτιο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Δεν εχουμε βαρυ χειμωνα, πολυ σπανια να εχουμε χιονια στη περιοχη. Μαξ 30 μερες/χρονο κατω απο 10 βαθμους.  Σπανια κατω απο 0 βαθμους το χειμωνα. 1 μηνα με πανω απο 35 βαθμους το καλοκαιρι.
  8. μεγάλη εγγύηση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Υπνοδωματιο, βορειο με ενα διφυλλο παραθυρο αλουμινιου με διπλα τζαμια 
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:    
  11. Επιθυμητη θερμοκρασία 20 βαθμοι.

Θερμικές απώλειες >

2618,49watt

2251.90KCal/h

187.03Watt/m2

160.85KCal/h/m2

H χρηση που κανω και θα ηθελα ειναι κατα τη διαρκεια του υπνου. 

Στη περιοχη που ειμαι, το προηγουμενο χειμωνα ανοιγα το ac τα βραδια που ερχομουν στο σπιτι μου και το εκλεινα το πρωι που εφευγα. Υπολογιζω οτι, αυτο που εχω τωρα το δουλευω (χοντρικα) για ψυξη/θερμανση 10 ωρες την ημερα χ 5 μηνες.  

Ερωτησεις

1) Το εργαλειο  μου βγαζει οτι θελω 9αρι . Υπαρχει νοημα να παω σε 12αρι ή θα καιω τζαμπα ρευμα ;

2) Υπαρχει νοημα να "μπλεξω" με pitsos ; αν θυμαμαι καλα ειδα οτι τα σερβις τους δεν ειναι ετησια για να ισχυει η εγγυηση  και θα μου κρατησει μακροπροθεμα χαμηλα το κοστος. ή να παιξω μπαλα με αγορα καποιου πακετου με προπληρωμενα σερβις ; 

Επεξ/σία από karthan7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Θα την κάνει τη δουλειά του. Δες και το πιο πάνω ποστ.

Thanks liakjim.

Αν είναι φασον μάλλον πάω για atxc25 (ποιο safe επιλογή). Θυμίζω ότι ήδη έχω το atxc60b και ένα tcl pro II 9αρι τα οποία έχουν δώσει τις εξετάσεις τους και έχω δείγματα γραφής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Για 2 οικονομικά 12αρια που ενδιαφέρομαι έχω καταλήξει σε haier tide green ή ΑUX jsmart. Το δεύτερο έχει και follow me αλλα το πρώτο λέει πως έχει καλύτερη αποδοση στην θέρμανση που με ενδιαφέρει περισσότερο και το βρίσκω και λίγο πιο φτηνό. Κατανάλωση γράφουν σχεδόν ίδια. Ποιο να προτιμήσω? 

Πολλές φορές τα 12αρια είναι ελάχιστα πιο ακριβά από τα 9αρια. Σε αυτή την περίπτωση το προτιμάμε ή δεν υπάρχει κανένας λόγος αφού τον χώρο τον καλύπτει και το 9αρι? Μήπως με το μεγαλύτερο παρότι καίει παραπάνω έχουμε μικρότερη κατανάλωση/h επειδή φτάνει πολύ πιο γρήγορα στην θερμοκρασία που θέλουμε?

 

Σε οικονομικό νομίζω και εγώ το haier θα έβαζα.

Αν το 9άρι φτάνει σίγουρα, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάμε σε 12άρι μιας και λίγο παραπάνω θόρυβο κάνει και ίσως να έχει και ένα τσικ χειρότερους δείκτες απόδοσης. Αν δεν είμαστε σίγουροι , ναι πάμε σε 12άρι μιας και είναι το ίδιο μηχάνημα με ελαφρώς διαφορετικό προγραμματισμό.

7 ώρες πριν, karthan7 είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 650 ευρω
  2.  αντικατάσταση παλιού.  παλιού κλιματιστικού. Ηταν επαρκές. Μοντελο MSM1-12HRN2 (12αρι)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):  Λογο επαρχειας καποια αλυσιδα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:
  5. αποκλειστική πηγή θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί - υπνοδωμάτιο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Δεν εχουμε βαρυ χειμωνα, πολυ σπανια να εχουμε χιονια στη περιοχη. Μαξ 30 μερες/χρονο κατω απο 10 βαθμους.  Σπανια κατω απο 0 βαθμους το χειμωνα. 1 μηνα με πανω απο 35 βαθμους το καλοκαιρι.
  8. μεγάλη εγγύηση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Υπνοδωματιο, βορειο με ενα διφυλλο παραθυρο αλουμινιου με διπλα τζαμια 
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:    
  11. Επιθυμητη θερμοκρασία 20 βαθμοι.

Θερμικές απώλειες >

2618,49watt

2251.90KCal/h

187.03Watt/m2

160.85KCal/h/m2

H χρηση που κανω και θα ηθελα ειναι κατα τη διαρκεια του υπνου. 

Στη περιοχη που ειμαι, το προηγουμενο χειμωνα ανοιγα το ac τα βραδια που ερχομουν στο σπιτι μου και το εκλεινα το πρωι που εφευγα. Υπολογιζω οτι, αυτο που εχω τωρα το δουλευω (χοντρικα) για ψυξη/θερμανση 10 ωρες την ημερα χ 5 μηνες.  

Ερωτησεις

1) Το εργαλειο  μου βγαζει οτι θελω 9αρι . Υπαρχει νοημα να παω σε 12αρι ή θα καιω τζαμπα ρευμα ;

2) Υπαρχει νοημα να "μπλεξω" με pitsos ; αν θυμαμαι καλα ειδα οτι τα σερβις τους δεν ειναι ετησια για να ισχυει η εγγυηση  και θα μου κρατησει μακροπροθεμα χαμηλα το κοστος. ή να παιξω μπαλα με αγορα καποιου πακετου με προπληρωμενα σερβις ; 

Με δωρεάν εγκατάσταση https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-10000btu-me-wi-fi-134458

7 ώρες πριν, SM81 είπε

Thanks liakjim.

Αν είναι φασον μάλλον πάω για atxc25 (ποιο safe επιλογή). Θυμίζω ότι ήδη έχω το atxc60b και ένα tcl pro II 9αρι τα οποία έχουν δώσει τις εξετάσεις τους και έχω δείγματα γραφής. 

Δεν είναι κακό που είναι φασόν. Είναι midea με όλα τα καλά και αρνητικά της συγκεκριμένης εταιρείας.

Δες και την προσφορά που τρέχει στο yukai με δωρεάν εγκατάσταση https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-10000btu-me-wi-fi-134458

προσόν η μεγάλη εγγύηση, το ότι είναι αθόρυβο, το Magic Coil και η γνωστή ποιότητα Toshiba.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...