Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεχρι να ανακοινωθει η τιμη επιδοτησης για το ρευμα Νοεμβριου, ετοιμαζω εναν πινακα για το αλλο θεμα

Βλεπετε κατι λαθος η δυσνοητο? (οι τιμες ειναι δοκιμαστικες στο ρευμα)

Η κατι αλλο να αλλαξω?

Ευχαριστω...(τα παραδειγματα ειναι Toshiba  Mirai,Edge και Daiseikai)

417804379_21102022102514.jpg.1e6cf3fa44d89e746b8fd5af5723475e.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, θεωρείτε ότι το κρεββάτι θα κόβει την ροή του αέρα από το κλιματιστικό; 

Στην κάτοψη θα δείτε ότι το κλιματιστικό δεν ακουμπάει στον τοίχο, το έχω κάνει έτσι ώστε να είναι στην ευθεία με την γωνία που υπάρχει δίπλα (κολώνα) μιας και θα φτιάξουμε μια ξύλινη βάση στον τοίχο ώστε να στερεωθεί η μονάδα και να φύγουν κατευθείαν οι σωλήνες μέσα από το ρολό / παντζούρι που υπάρχει πάνω από τη μπαλκονόπορτα.  

Έχω βάλει 2 είδη κλιματιστικού, το κλασσικό και το δαπέδου όπου κόβει τη μισή μπαλκονόπορτα αλλά δεν με πειράζει μιας και μέχρι πρόσφατα είχαμε μια συρταριέρα σε εκείνο το σημείο. 

Θεωρείτε ότι θα χρειάζεται περισσότερος χρόνος για την θέρμανση του δωματίου εαν κόβει την ροή του αέρα το κρεβάτι; 

Λογικά με το δαπέδου δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα, μπροστά του ναι μεν υπάρχει ένα γραφείο αλλά είναι κενό το κάτω μέρος στη συγκεκριμένη πλευρά που κοιτάει τη μονάδα οπότε δεν θα έχει θέμα.  

Το κλιματιστικό από το κρεβάτι θα έχει περίπου 30-50εκ απόσταση, η βάση του κλιματιστικού θα είναι κάπου στα 13εκ (όσο είναι η κολώνα δηλαδή) και το κλιματιστικό έχει 27,2εκ πάχος.  Το κρεβάτι εκτείνεται περίπου στο 1μ από το τοίχο.   Πίσω από το κλιματιστικό υπάρχει άλλο δωμάτιο ενώ στον απέναντι τοίχο (πίσω από το πιάνο) δεν υπάρχει τίποτα, αέρας μόνο, μηδαμινή μόνωση.   

Υπάρχει μια μικρή απόκλιση απ' όσο μπορώ να καταλάβω ανάμεσα στο 3d σχέδιο και το πραγματικό δωμάτιο αν και έχω βάλει σωστά τις διαστάσεις.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. : Η κάτοψη έγινε με το Sweet Home 3d, δωρεάν και open source πρόγραμμα το οποίο κατά την δημιουργία της κάτοψης φτιάχνει και 3d απεικόνιση.

Spoiler

z6zf5Wl.jpeg

nQF1BXd.jpeg

 

yGsceDs.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Καλησπέρα, θεωρείτε ότι το κρεββάτι θα κόβει την ροή του αέρα από το κλιματιστικό; 

Στην κάτοψη θα δείτε ότι το κλιματιστικό δεν ακουμπάει στον τοίχο, το έχω κάνει έτσι ώστε να είναι στην ευθεία με την γωνία που υπάρχει δίπλα (κολώνα) μιας και θα φτιάξουμε μια ξύλινη βάση στον τοίχο ώστε να στερεωθεί η μονάδα και να φύγουν κατευθείαν οι σωλήνες μέσα από το ρολό / παντζούρι που υπάρχει πάνω από τη μπαλκονόπορτα.  

Έχω βάλει 2 είδη κλιματιστικού, το κλασσικό και το δαπέδου όπου κόβει τη μισή μπαλκονόπορτα αλλά δεν με πειράζει μιας και μέχρι πρόσφατα είχαμε μια συρταριέρα σε εκείνο το σημείο. 

Θεωρείτε ότι θα χρειάζεται περισσότερος χρόνος για την θέρμανση του δωματίου εαν κόβει την ροή του αέρα το κρεβάτι; 

Λογικά με το δαπέδου δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα, μπροστά του ναι μεν υπάρχει ένα γραφείο αλλά είναι κενό το κάτω μέρος στη συγκεκριμένη πλευρά που κοιτάει τη μονάδα οπότε δεν θα έχει θέμα.  

Το κλιματιστικό από το κρεβάτι θα έχει περίπου 30-50εκ απόσταση, η βάση του κλιματιστικού θα είναι κάπου στα 13εκ (όσο είναι η κολώνα δηλαδή) και το κλιματιστικό έχει 27,2εκ πάχος.  Το κρεβάτι εκτείνεται περίπου στο 1μ από το τοίχο.   Πίσω από το κλιματιστικό υπάρχει άλλο δωμάτιο ενώ στον απέναντι τοίχο (πίσω από το πιάνο) δεν υπάρχει τίποτα, αέρας μόνο, μηδαμινή μόνωση.   

Υπάρχει μια μικρή απόκλιση απ' όσο μπορώ να καταλάβω ανάμεσα στο 3d σχέδιο και το πραγματικό δωμάτιο αν και έχω βάλει σωστά τις διαστάσεις.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. : Η κάτοψη έγινε με το Sweet Home 3d, δωρεάν και open source πρόγραμμα το οποίο κατά την δημιουργία της κάτοψης φτιάχνει και 3d απεικόνιση.

  Απόκρυψη περιεχομένων

z6zf5Wl.jpeg

nQF1BXd.jpeg

 

yGsceDs.jpeg

 

Τοίχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Specs είπε

Μεχρι να ανακοινωθει η τιμη επιδοτησης για το ρευμα Νοεμβριου, ετοιμαζω εναν πινακα για το αλλο θεμα

Βλεπετε κατι λαθος η δυσνοητο? (οι τιμες ειναι δοκιμαστικες στο ρευμα)

Η κατι αλλο να αλλαξω?

Ευχαριστω...(τα παραδειγματα ειναι Toshiba  Mirai,Edge και Daiseikai)

417804379_21102022102514.jpg.1e6cf3fa44d89e746b8fd5af5723475e.jpg

Οπότε, με 2288 ώρες χρήσης και με την κατανομή ωρών της περιοχής μου και βάζοντας τις ενδιάμεσες τιμές cop με γραμμική παρεμβολή, έχουμε:

Κόστος χρήσης σε ευρώ φθηνό: 132€ (5,8 λεπτά του ευρώ κατά μέσο όρο ανά ώρα χρήσης)

Κόστος χρήσης σε ευρώ μεσαίο: 116€ (5,1 λεπτά του ευρώ κατά μέσο όρο ανά ώρα χρήσης)

Κόστος χρήσης σε ευρώ ακριβό: 93€ (4,1 λεπτά του ευρώ κατά μέσο όρο ανά ώρα χρήσης)

 

ΥΓ Ο τύπος της γραμμικής παρεμβολής βρίσκεται εδώ https://www.michanikos.gr/files/file/1036-γραμμική-παρεμβολή-στο-excel/?_fromLogin=1

κόστος χρήσης.xlsx

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Οπότε, με 2288 ώρες χρήσης και με την κατανομή ωρών της περιοχής μου

Βαθμοημερες απο καποιο μετεωρολ σταθμο πηρες η δικες σου καταγραφες την προηγουμενη σαιζον ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, antykaps είπε

αυτή είναι η p100 με 10Α ασφάλεια, η p110 έχει 16Α

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

Στο εργαλείο υπολογισμού απωλειών της elith βάζουμε τα συνολικά τετραγωνικά της κατοικίας για να βγει ένας μέσος όρος απωλειών ανα τετραγωνικό? (το οποίο μετά πολλαπλασιάζουμε με τα τετραγωνικά του χώρου/δωματίου για να δούμε αν επαρκεί το κλιμαστικό με βάση την ισχύ του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, franky10 είπε

Καλημέρα παιδιά,

Στο εργαλείο υπολογισμού απωλειών της elith βάζουμε τα συνολικά τετραγωνικά της κατοικίας για να βγει ένας μέσος όρος απωλειών ανα τετραγωνικό? (το οποίο μετά πολλαπλασιάζουμε με τα τετραγωνικά του χώρου/δωματίου για να δούμε αν επαρκεί το κλιμαστικό με βάση την ισχύ του?

Οχι, καθε χωρος ξεχωριστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Specs είπε

Βαθμοημερες απο καποιο μετεωρολ σταθμο πηρες η δικες σου καταγραφες την προηγουμενη σαιζον ?

Δικές μου καταγραφές. Είναι εξωτερικές θερμοκρασίες του σπιτιού μου εκεί που είναι το κλιματιστικο μάλιστα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

εκεί που είναι το κλιματιστικο μάλιστα

του χρονου θα ειμαι κι εγω ετοιμος με δικη μου καταγραφη, αφου η ΕΜΥ δεν μας δινει ανα σταθμο, παντου βαθμοημερες.

γιατι εχεις μονο μεχρι 12 βαθμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι, 

Ψάχνω να αγοράσω καινούργιο κλιμαστικό για το παιδικο δωμάτιο, ο μικρός κάτοικος είναι 9 μηνών οπότε αν το κόστος θα έχει σημαντική διαφορά στην ποιότητα ζωη του/ ακόμα και στις ευκολίες που θα προσφέρει σε μένα (π.χ. να το ανοιγώ πριν πάω σπιτι να είναι ζεστο κτλ.) εννοείται πως το πιο πιθανό είναι να κάνω την υπέρβαση.

Το συγκεκριμένο δωμάτιο είναι: 1) ανοιχτό προς αέρα νότια(απέναντι έχει στο ίδιο ύψος άλλο κτήριο), 2)δυτικά  ανοιχτό προς αέρα, 3)ανατολικά αντοιχτό προς αέρα (βεράντα σκεπαστή) 4)βόρεια είναι το υπόλοιπο σπίτι 5)το πάτωμα ανοιχτό από πυλωτη 6) στέγη  νόμιζω ότι έιδα 3αρι φελιζόλ, στην καλύτερη να έβαλαν 5αρι 7)δεν έχει άλλο τρόπο θερμανσης όπως και το υπόλοιπο σπίτι( πλην σαλονιου τζάκι) οπότε αυτήν την στιγμή ειναι και ο μόνος τρόπος.

Επίσης, το σπίτι θεωρώ οτι δεν έχει επαρκή μόνωση (φτιαχτηκε 91) και μάλλον ήταν ¨προέκταση¨ της στιγμής και αμφιβάλω για την ποιότητα η και την ύπαρξη των μονωτικών υλικών. Το λέω αυτό γιατι το χειμώνα είναι παγάκια τα συγκεκριμένα δωμάτια  (ανοιχτά στο πάτωμα απο πυλωτή) και το καλοκαίρι τσουρουφλάει ο τοιχός απο την δυτική μερία.  Στο μήνα αυτό θα κλείσω τα δωμάτια αυτά με 7αρα θερμοπρόσοψη περιμετρικά και 3αρα στην πυλωτή το υπόλοιπο σπίτι έχει πάνω και κάτω διαμερίσματα άλλα οπότε κάπως σώζεται.

  1. Δεν θα ηθελα να ξεπεράσω τα 700Ε, ιδανικά τα 650Ε;
  2. Αντικατάσταση παλιού Panasonic cs-a90ke χαρακτηριστικά στο ac πάνω λέει capacity cooling 2.65-2.60kW heating 3.15-3.00kW
  3. Θα με ενδιέφερε να το κάνουν δωρεάν εγκατάσταση αλλά έχω εναλλακτικές να με βοηθήσουν ψυκτικοί φίλοι (απλά δεν θέλω να τους φορτώνομαι)
  4.  30% ψύξη / 70% θέρμανση 
  5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης
  6. Παιδικό δωμάτιο με διπλή μπαλκονόπορτα και παράθυρο διπλα τζάμια pvc κουφώματα
  7. Κέρκυρα, 5-6oC ελάχιστη, 35οC μεγιστη θερμοκρασία
  8. wifi,  αθόρυβο ναι, αξιόπιστο πανω από ολα
  9. Τα έγραψα και πιο πάνω:  1) ανοιχτό προς αέρα νότια(απέναντι έχει στο ίδιο ύψος άλλο κτήριο), 2)δυτικά  ανοιχτό προς αέρα, 3)ανατολικά αντοιχτό προς αέρα (βεράντα σκεπαστή) 4)βόρεια είναι το υπόλοιπο σπίτι 5)το πάτωμα ανοιχτό από πυλωτη 6) στέγη  νόμιζω ότι έιδα 3αρι φελιζόλ, στην καλύτερη να έβαλαν 5αρι
  10. 2152.72Watt
    1851.34KCal/h
    153.77Watt/m2
    132.24KCal/h/m2 για 23οC με την θερμοπρόσοψη

    4035.20Watt

    3470.27KCal/h
    288.23Watt/m2
    247.88KCal/h/m2 για 23οC χωρίς θερμοπρόσοψη 

Το δωμάτιο είναι 14τετραγωνικά, οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. 

ΥΓ: πέρσι αγόρασα το Siesta Sensira ATXC25C για το δικό μας δωμάτιο μέχρι 15 Γενάρη το χρησιμοποιούσαμε καλα ήταν έγγυος η γυναίκα οπότε όταν το ήθελα το άναβε, απο 15 Γενάρη και μετα που ήρθε στο σπίτι ο μικρός δεν έκλεισε. Η εμπειρία μου είναι οτι δεν κατάλαβα διαφορά στο ρεύμα απο θέμα κατανάλωσης kWh παρόλου που είναι φαντάζομαι η πιο οικονομική σειρά της daikin.

6 ώρες πριν, Specs είπε

Οχι, καθε χωρος ξεχωριστα

Φαντάζομαι οτι ρωτά με τι συνορεύει αφορά το ίδιο το δωμάτιο, και πόρτες παράθυρα του δωματίου (αν το συμπλήρωσα σωστά)

Επεξ/σία από franky10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους 

Έχουμε καθόλου άποψη για το παρακάτω?

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252513-a-c-in9-carrier-42qhg009d8su-crystal-uc

Προορίζεται για παιδικό δωμάτιο 9τμ.

Ευπρόσδεκτη κάθε άλλη πρόταση φυσικά. Μπατζετ κοντά στα 600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, franky10 είπε

Καλησπέρα και πάλι, 

Ψάχνω να αγοράσω καινούργιο κλιμαστικό για το παιδικο δωμάτιο, ο μικρός κάτοικος είναι 9 μηνών οπότε αν το κόστος θα έχει σημαντική διαφορά στην ποιότητα ζωη του/ ακόμα και στις ευκολίες που θα προσφέρει σε μένα (π.χ. να το ανοιγώ πριν πάω σπιτι να είναι ζεστο κτλ.) εννοείται πως το πιο πιθανό είναι να κάνω την υπέρβαση.

Το συγκεκριμένο δωμάτιο είναι: 1) ανοιχτό προς αέρα νότια(απέναντι έχει στο ίδιο ύψος άλλο κτήριο), 2)δυτικά  ανοιχτό προς αέρα, 3)ανατολικά αντοιχτό προς αέρα (βεράντα σκεπαστή) 4)βόρεια είναι το υπόλοιπο σπίτι 5)το πάτωμα ανοιχτό από πυλωτη 6) στέγη  νόμιζω ότι έιδα 3αρι φελιζόλ, στην καλύτερη να έβαλαν 5αρι 7)δεν έχει άλλο τρόπο θερμανσης όπως και το υπόλοιπο σπίτι( πλην σαλονιου τζάκι) οπότε αυτήν την στιγμή ειναι και ο μόνος τρόπος.

Επίσης, το σπίτι θεωρώ οτι δεν έχει επαρκή μόνωση (φτιαχτηκε 91) και μάλλον ήταν ¨προέκταση¨ της στιγμής και αμφιβάλω για την ποιότητα η και την ύπαρξη των μονωτικών υλικών. Το λέω αυτό γιατι το χειμώνα είναι παγάκια τα συγκεκριμένα δωμάτια  (ανοιχτά στο πάτωμα απο πυλωτή) και το καλοκαίρι τσουρουφλάει ο τοιχός απο την δυτική μερία.  Στο μήνα αυτό θα κλείσω τα δωμάτια αυτά με 7αρα θερμοπρόσοψη περιμετρικά και 3αρα στην πυλωτή το υπόλοιπο σπίτι έχει πάνω και κάτω διαμερίσματα άλλα οπότε κάπως σώζεται.

  1. Δεν θα ηθελα να ξεπεράσω τα 700Ε, ιδανικά τα 650Ε;
  2. Αντικατάσταση παλιού Panasonic cs-a90ke χαρακτηριστικά στο ac πάνω λέει capacity cooling 2.65-2.60kW heating 3.15-3.00kW
  3. Θα με ενδιέφερε να το κάνουν δωρεάν εγκατάσταση αλλά έχω εναλλακτικές να με βοηθήσουν ψυκτικοί φίλοι (απλά δεν θέλω να τους φορτώνομαι)
  4.  30% ψύξη / 70% θέρμανση 
  5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης
  6. Παιδικό δωμάτιο με διπλή μπαλκονόπορτα και παράθυρο διπλα τζάμια pvc κουφώματα
  7. Κέρκυρα, 5-6oC ελάχιστη, 35οC μεγιστη θερμοκρασία
  8. wifi,  αθόρυβο ναι, αξιόπιστο πανω από ολα
  9. Τα έγραψα και πιο πάνω:  1) ανοιχτό προς αέρα νότια(απέναντι έχει στο ίδιο ύψος άλλο κτήριο), 2)δυτικά  ανοιχτό προς αέρα, 3)ανατολικά αντοιχτό προς αέρα (βεράντα σκεπαστή) 4)βόρεια είναι το υπόλοιπο σπίτι 5)το πάτωμα ανοιχτό από πυλωτη 6) στέγη  νόμιζω ότι έιδα 3αρι φελιζόλ, στην καλύτερη να έβαλαν 5αρι
  10. 2152.72Watt
    1851.34KCal/h
    153.77Watt/m2
    132.24KCal/h/m2 για 23οC με την θερμοπρόσοψη

    4035.20Watt

    3470.27KCal/h
    288.23Watt/m2
    247.88KCal/h/m2 για 23οC χωρίς θερμοπρόσοψη 

Το δωμάτιο είναι 14τετραγωνικά, οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. 

ΥΓ: πέρσι αγόρασα το Siesta Sensira ATXC25C για το δικό μας δωμάτιο μέχρι 15 Γενάρη το χρησιμοποιούσαμε καλα ήταν έγγυος η γυναίκα οπότε όταν το ήθελα το άναβε, απο 15 Γενάρη και μετα που ήρθε στο σπίτι ο μικρός δεν έκλεισε. Η εμπειρία μου είναι οτι δεν κατάλαβα διαφορά στο ρεύμα απο θέμα κατανάλωσης kWh παρόλου που είναι φαντάζομαι η πιο οικονομική σειρά της daikin.

Φαντάζομαι οτι ρωτά με τι συνορεύει αφορά το ίδιο το δωμάτιο, και πόρτες παράθυρα του δωματίου (αν το συμπλήρωσα σωστά)

Οι απώλειες σου καλύπτονται από το 9αρι atxc25c που ήδη έχεις σε άλλο δωμάτιο, συγκεκριμένα στη θέρμανση το συγκεκριμένο φτάνει περίπου τα 13.000-13.500btu οπότε θα είσαι καλυμμένος μέχρι να βάλεις το κέλυφος.

Το τσιμπάς είτε από πλαίσιο που είναι στα 599€ με δωρεάν εγκατάσταση και βάζεις την επέκταση εγγύησης (64,90€) είτε ίσως από blue dealer εφόσον ρωτήσεις τιμή εγκατάστασης όπου λογικά θα είσαι ακόμη εντός budget.

Το μόνο "κακό" ότι δεν έχει ενσωματωμένο wifi και θες τον αντάπτορα, νομίζω 60-80€ κάνει.

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-sensira-ftxc25c-rxc25c.html

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc25c-arxc-klimatistiko-9-000-btu-h_3664961

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...