Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, vaggy είπε

Εννοείται το προηγούμενο δεν με κάλυπτε (είχε εύρος μέχρι 14-15.000 στη θερμανση), αλλά δεν ξέρω αν θα με καλύψει 18αρι ή 24αρι. Αν το δούμε σε κυβικά μετρα έχω 50*2,7=135 κυβικά πάλι κάποιες σελιδες με πάνε σε 24αρι, αλλά δεν είναι όλα τα 18αρια τα ίδια

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσει, το fujitsu  είδα κι εγώ (βασικά είμαι ανάμεσα στα 3 παρακάτω)

https://www.plaisio.gr/comparison

Γιατί να μην πάω στο Fujitsu Ecolandia με 50 ευρώ παρακάτω ? (24αρι, ίδιο εύρος στη θέρμανση, καλύτερο στην ψύξη)  

Επίσης σκέφτομαι το συγκεκριμένο Daikin 18αρι λόγω τιμής (1079 αντι 1400 τα Fujitsu) γιατί έχει καλό εύρος στη θέρμανση και υστερεί μόνο στην ψύξη απέναντι στο ecolandia. Επίσης βλέπω τα Daikin ξεκινανε το εύρος τους από 5800 ενω τα Fujitsu από 3100, είναι λόγος προτίμησης του fujitsu αυτό?

Από τα 3 της σύγκρισης τί λες?

Το θέμα μου είναι αν θα με καλύψει το συγκεκριμένο 18αρι Daikin λόγω του ενιαίου χώρου 45-50 τμ

Αν κοιτάμε το εύρος στη θέρμανση, υπάρχει περίπτωση να με καλύπτει άνετα και το Daikin που παει εως 26800

Δεν φαίνεται κάτι στη σύγκριση. Αν έχεις το atxc50c, το μηχάνημα είναι πολύ κάτω από το asyg18kmta. Βέβαια θα την κάνει τη δουλειά του.

Όσον αφορά το ecolandia, είναι κατώτερο του kmta σαν δυνατότητες , πολύ πιο θορυβώδες ενώ η μονάδα του είναι ίδια με του 18αριου kmta.

Επειδή είχα klca και τώρα έχω kmta, από τα λίγα που έχω δει θα έλεγα βουρ για το kmta.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν φαίνεται κάτι στη σύγκριση. Αν έχεις το atxc50c, το μηχάνημα είναι πολύ κάτω από το asyg18kmta. Βέβαια θα την κάνει τη δουλειά του.

Όσον αφορά το ecolandia, είναι κατώτερο του kmta σαν δυνατότητες , πολύ πιο θορυβώδες ενώ η μονάδα του είναι ίδια με του 18αριου kmta.

Επειδή είχα klca και τώρα έχω kmta, από τα λίγα που έχω δει θα έλεγα βουρ για το kmta.

Οκ, αλλά ανεβαίνουμε πολύ κι επειδή είναι 18αρι δεν καλύπτει πολύ η επιδότηση. Το Daikin το 18αρι της σύγκρισης τι λές σε σχέση με το kmta?

Αυτό είναι: https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-pro-series-atxf50a-arxf50a-klimatistiko-18-000-btu-h_3974952

 

Μιλάμε το Daikin μου βγαίνει 540 (έχει και έκπτωση) και το fujitsu kmta 880 euro με την επιδότηση.  Βλέπω στο εύρος έχουν ακριβώς τα ίδια στο πάνω όριο, ενώ  το Daikin ξεκινά από 5800 και το fujitsu 3100. Έχει μεγάλη σημασία αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vaggy είπε

Οκ, αλλά ανεβαίνουμε πολύ κι επειδή είναι 18αρι δεν καλύπτει πολύ η επιδότηση. Το Daikin το 18αρι της σύγκρισης τι λές σε σχέση με το kmta?

Αυτό είναι: https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-pro-series-atxf50a-arxf50a-klimatistiko-18-000-btu-h_3974952

 

Μιλάμε το Daikin μου βγαίνει 540 (έχει και έκπτωση) και το fujitsu kmta 880 euro με την επιδότηση.  Βλέπω στο εύρος έχουν ακριβώς τα ίδια στο πάνω όριο, ενώ  το Daikin ξεκινά από 5800 και το fujitsu 3100. Έχει μεγάλη σημασία αυτό?

Δεν νομίζω ότι έχουμε feedback από το συγκεκριμένο Daikin. Πάντως βλέπω στο τέλος του ονόματος το Α , ενώ υποτίθεται ότι το νεότερο μοντέλο είναι το D άρα υποτίθεται ότι είναι 3 γενιές πίσω. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό στην πράξη . Τα ευρη δείχνουν ότι το Fujitsu κατεβαίνει πιο χαμηλά ( κάτι που μπορώ προσωπικά να επιβεβαιώσω όσον αφορά το Fujitsu). 

ΥΓ Προσωπικά θα τα έδινα τα έξτρα 340€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους και μπράβο για την υπομονή σας και γιατι γλιτωνετε πολλα ευρω απο ασχετους σαν εμενα.

Για να μη μακρυγορώ, ψάχνω 24ρι (Θεσσαλονικη ψηλά, 45-50 τμ σαλοκουζίνα, κυρίως θέρμανση ημέρας, εκτεθειμενο σπιτι ανυπαρκτη μονωση με καλα κουφωματα κτλ) αφού εκανα το ερωτηματολόγιο και εβαλα τα νουμερα στο μηχανακι υπολογισμού για απωλειες, αυτο εβγαλε ταμπελα "μη κοιτας ρε τσιγκουνη τα 18ρια, 24ρι θελεις" 😎.

Ειχα ομως καλομαθει κοιτωντας τoυς δεικτες SCOP/SEER κ τις τιμες απο τα 18ρια και ειπα να ψαξω ευρος θερμ. αποδοσης κτλ (οπως ο Vaggy που διαβαζω τωρα) μηπως με καλυπτει κανενα σούπερ 22ρι. Ειδα λοιπον το Mitsubishi 63ZR-W (22ρι) και το Fujitsu KM 18ρι (!) που σε ευρος uerm. αποδοσης δειχνουν να καλυπτουν (?) *σαν* 24ρια (?) και εχουν δεικτες πολύ καλυτερους.  Επισης οπως ειχε γραψει καποιος φιλος εδω να κοιταμε και τα ελαχιστα BTU, φοβαμαι οτι το υψηλο "ρελαντι" (sic) των μεγαλων μηχανηματων θα κοστισει λιγο παραπανω με συνεχη χρηση.  Συγκρίνω βλακωδώς μήλα με πορτοκάλια ή το εύρος της θερμ. απόδοσης προσομοιάζει όντως σε 24ρι? Δειτε λιγο τη συγκριση, ευχαριστω!

Screenshot_20221019-112355_2.png

BXVCBVCXVCXVX.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω ότι έχουμε feedback από το συγκεκριμένο Daikin. Πάντως βλέπω στο τέλος του ονόματος το Α , ενώ υποτίθεται ότι το νεότερο μοντέλο είναι το D άρα υποτίθεται ότι είναι 3 γενιές πίσω. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό στην πράξη . Τα ευρη δείχνουν ότι το Fujitsu κατεβαίνει πιο χαμηλά ( κάτι που μπορώ προσωπικά να επιβεβαιώσω όσον αφορά το Fujitsu). 

Σε σχέση με αυτό https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc-arxc50c-klimatistiko-18-000-btu-h_3664996  το 1ο λέει pro series και το ενεργειακό του ταμπελάκι στη θερμή ζώνη είναι καλύτερο μακράν

Δες

Το Pro

image.jpeg.1057e9fdf8270ba08e5a80d5f14a3c1b.jpeg

To ATXC 

image.png.42f4d3a18fe2948edcca7e541fb413ba.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, pgk είπε

Καλημέρα σε όλους και μπράβο για την υπομονή σας και γιατι γλιτωνετε πολλα ευρω απο ασχετους σαν εμενα.

Για να μη μακρυγορώ, ψάχνω 24ρι (Θεσσαλονικη ψηλά, 45-50 τμ σαλοκουζίνα, κυρίως θέρμανση ημέρας, εκτεθειμενο σπιτι ανυπαρκτη μονωση με καλα κουφωματα κτλ) αφού εκανα το ερωτηματολόγιο και εβαλα τα νουμερα στο μηχανακι υπολογισμού για απωλειες, αυτο εβγαλε ταμπελα "μη κοιτας ρε τσιγκουνη τα 18ρια, 24ρι θελεις" 😎.

Ειχα ομως καλομαθει κοιτωντας τoυς δεικτες SCOP/SEER κ τις τιμες απο τα 18ρια και ειπα να ψαξω ευρος θερμ. αποδοσης κτλ (οπως ο Vaggy που διαβαζω τωρα) μηπως με καλυπτει κανενα σούπερ 22ρι. Ειδα λοιπον το Mitsubishi 63ZR-W (22ρι) και το Fujitsu KM 18ρι (!) που σε ευρος uerm. αποδοσης δειχνουν να καλυπτουν (?) *σαν* 24ρια (?) και εχουν δεικτες πολύ καλυτερους.  Επισης οπως ειχε γραψει καποιος φιλος εδω να κοιταμε και τα ελαχιστα BTU, φοβαμαι οτι το υψηλο "ρελαντι" (sic) των μεγαλων μηχανηματων θα κοστισει λιγο παραπανω με συνεχη χρηση.  Συγκρίνω βλακωδώς μήλα με πορτοκάλια ή το εύρος της θερμ. απόδοσης προσομοιάζει όντως σε 24ρι? Δειτε λιγο τη συγκριση, ευχαριστω!

Screenshot_20221019-112355_2.png

BXVCBVCXVCXVX.jpg

 Αυτά τα ευρη αναφέρονται σε εξωτερική θερμοκρασία 7C . Εσύ θα πρέπει να δεις πόσα kw δίνουν στις θερμοκρασίες για την περιοχή σου ( που πέφτουν όσο πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία) , ενώ έχουμε και έξτρα πτώσεις από τυχόν αποπαγοποίηση. Αυτά θα τα βρεις στα service manuals/ Data books και όπου υπάρχουν διαθέσιμα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη Daikin δεν βγάζω άκρη. Γίνεται 2 σχεδόν ίδια μοντέλα της ίδιας εταιρίας να δίνουν ιδιο scop και στη θερμή ζώνη να έχει τις μισές kwh, ενώ στη μέση ζώνη παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vaggy είπε

Για τη Daikin δεν βγάζω άκρη. Γίνεται 2 σχεδόν ίδια μοντέλα της ίδιας εταιρίας να δίνουν ιδιο scop και στη θερμή ζώνη να έχει τις μισές kwh, ενώ στη μέση ζώνη παραπάνω?

Γίνεται. Διαφορετικός προγραμματισμός / διαφορετικό μηχάνημα / διαφορετικό στήσιμο / διαφορετικές σχεδιαστικές προτεραιότητες (που εμείς αγνοούμε) κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως απο το ταμπελάκι κρίνω ότι είναι φτιαγμένο για θερμή ζώνη και πρέπει να το προτιμήσω από το άλλο, σωστά?

 

Επίσης, παράξενο η μονάδα του είναι 99 εκ ενω του άλλου 79 και η εξωτερική μεγαλύτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vaggy είπε

Επομένως απο το ταμπελάκι κρίνω ότι είναι φτιαγμένο για θερμή ζώνη και πρέπει να το προτιμήσω από το άλλο, σωστά?

 

Επίσης, παράξενο η μονάδα του είναι 99 εκ ενω του άλλου 79 και η εξωτερική μεγαλύτερη

Από τα ταμπελακια πας γκανιαν για asyg18kmta. 900 ευρώ είναι τσάμπα για το συγκεκριμένο.

Ανάμεσα στα δύο Daikin θα πήγαινα στο atxc50c μόνο και μόνο επειδή είναι νεότερο μοντέλο. Στην πράξη δύσκολα μπορεί να σου πει κάποιος ποιο θα κάτσει καλύτερα στον χώρο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vaggy είπε

Πως ξέρουμε ότι είναι νεότερο, υποτίθεται το άλλο είναι sensira pro. Δεν μπορώ να το βρώ από κάπου

Τηλέφωνο στη Daikin ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν φέρω μηχανολόγο για μελέτη ώστε να πάρω κάτι με τα κατάλληλα btu θα μου πει και πού είναι καλύτερο να το τοποθετήσω ώστε ψύχει/θερμαίνει σωστά το χώρο, σωστά;

Ξέρουμε μήπως και πάνω κάτω πόσο παίρνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. Αγορασα ενα a/c Toshiba Edge 18αρι. Νομιζω ειναι καλη επιλογη.
Το θεμα ειναι το εξης. Θα αντικαταστησω ενα 12αρι samsung με αυτο.
Νομιζω η γραμμη δεν ειναι ενισχυμενη. Υπαρχει θεμα λετε?
Δοκιμάζοντας τις ασφαλειες, ειδα οτι στον πινακα γραφει 10Α ασφαλεια, και  στη γραμμη αυτη εχω τωρα το PC (που σε max workload καταναλωνει γυρω στα 650 watt με οθονη και ρουτερ ) και το υπαρχον Samsung το 12αρι. Τα δουλευω μαζι χρονια και ειναι οκ. 
Εαν συνδεσω το PC σε αλλη γραμμη, θα ειμαι οκ? Θα αντεξει το 18αρι η τρεχουσα γραμμη?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...