Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, vaggy είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σαν ειδικός για να προτείνεις θα είναι ότι πιο vfm. Επειδή θέλω να αγοράσω από plaisio γιατί μέχρι αύριο έχει επιστροφή 20% σε eurobank στο ποσό που μένει ως υπόλοιπο και πιστεύω αξίζει, μπορείς να προτείνεις το καλύτερο από εκεί σε αυτά τα λεφτά? (αν αξίζει κάτι)

Επίσης για 22, 24αρι τί ασφάλεια θέλω στον πινακα? 

Υπάρχουν λίγοι ειδικοί εδώ αλλά σίγουρα δεν είμαι μέσα σε αυτούς.

Από πλαίσιο μόνο αυτό βλέπω

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc-arxc60c-klimatistiko-21-000-btu-h_3665070

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Υπάρχουν λίγοι ειδικοί εδώ αλλά σίγουρα δεν είμαι μέσα σε αυτούς.

Από πλαίσιο μόνο αυτό βλέπω

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc-arxc60c-klimatistiko-21-000-btu-h_3665070

 

Το είδα, αλλά δεν το βλέπω καλό στη θερμανση, μήπως αξίζει να δώσω 200 παραπάνω για αυτό? https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-ecolandia-series-asyg071klca-aoyg071klca-klimatistiko-24-000-btu-h_3959627

Βλέπω 

Ετήσια κατανάλωση ενέργειας (Θ) -θερμή ζώνη 832 kwh ενώ το Daikin 1.482 kwh
 
Αυτό το Daikin https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-pro-series-atxf71a-arxf71a-klimatistiko-24-000-btu-h_3975010 έχει 935 kwh αλλά ξεφεύγει τελείως
Επεξ/σία από vaggy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vaggy είπε

Ετήσια κατανάλωση ενέργειας (Θ) -θερμή ζώνη 832 kwh ενώ το Daikin 1.482 kwh

Δε λένε κάτι αυτά τα νούμερα ,είναι σε διαφορετικό φορτίο μετρημένα οπότε δεν πρέπει να μπαίνουν συγκριτικά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε λένε κάτι αυτά τα νούμερα ,είναι σε διαφορετικό φορτίο μετρημένα οπότε δεν πρέπει να μπαίνουν συγκριτικά 

 

Υποτίθεται ότι θερμή ζώνη είναι η δική μας και μάλιστα σαν πρότυπο έχουν λάβει την Αθήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vaggy είπε

Υποτίθεται ότι θερμή ζώνη είναι η δική μας και μάλιστα σαν πρότυπο έχουν λάβει την Αθήνα

Τα φορτία σχεδιασμού διαφέρουν δε λέω για τις ζώνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, vaggy είπε

Οκ, εσύ τί προτείνεις για την περίπτωσή μου (18αρι , 21, 24 ?) και ως vfm επιλογή

Εγω θα προτιμούσα ένα 22 αρι Toshiba , βέβαια όλα αυτά που λέμε προϋποθέτουν ότι τα ερωτηματολόγια απωλειών έχουν απαντηθεί σωστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, vaggy είπε

Οκ, εσύ τί προτείνεις για την περίπτωσή μου (18αρι , 21, 24 ?) και ως vfm επιλογή

Νομίζω ότι πρώτα πρέπει να κατασταλάξεις σε μέγεθος. Από τη μια λες ότι έχεις 12αρι, αλλά δεν λες αν σε φτάνει. Λες ότι είναι μεγάλος ο χώρος αλλά αυτό πρέπει να πεις είναι αν το παλιό έφτανε. Καθοδηγείς την απάντηση σου προς μεγαλύτερο, αλλά υπάρχει η πιθανότητα ο χώρος να καλύπτεται και με μικρότερο οπότε θα μπορούσες να πάρεις κάτι καλό ενώ τώρα ίσως να πας σε ένα υποδεέστερο. Ή και τελικά ο χώρος να χρειάζεται όντως μεγαλύτερο. Εμείς εδώ δεν μπορούμε να ξέρουμε. Καταρχάς η εφαρμογή αυτή έχει αποκλίσεις που δεν τις ξέρουμε. Σε κάποιον μπορεί να πέσει καρφί, σε άλλον έξω. Εσύ όμως έχει και το στοιχείο του παλιού. Αυξάνεται η βεβαιότητα ότι προσεγγίζεται το σωστό μέγεθος. Που και πάλι αυτό δεν λέει κάτι, δεν είναι όλα τα 18αρια ίδια.

Προσωπικά θα έλεγα να προσδιορίσεις σωστά το μέγεθος.

Αν για παράδειγμα φτάνει το 18αρι και από τη στιγμή που έχεις κουπόνι, προσωπικά θα άρπαζα την ευκαιρία και θα έπαιρνα κάτι πραγματικά καλό προσδωκοντας σε οικονομία σε χρήση.

Από αυτήν την άποψη, δεν θα κοιταγα σε τίποτα διαφορετικό από αυτά τα δύο:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-perfera-atxm-arxm50r-klimatistiko-18-000-btu-h_3665119

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-asyg18kmte-aoyg18kmta-klimatistiko-18-000-btu-h_3959724

Ειδικά το Fujitsu και έχοντας αγοράσει πολύ πρόσφατα το asyg24kmta, με έχει εντυπωσιάσει με τα πρώτα δείγματα της συμπεριφοράς του. Βάζεις και μια επέκταση εγγύησης και είσαι άρχοντας. Μάλιστα το συγκεκριμένο ανεβαίνει πολύ σε capacity, σχεδόν 30000btus, οπότε δύσκολα να μη σε καλύψει ενώ θα πέφτει σε απίστευτα μικρά επίπεδα κατανάλωσης. Το 24αρι που έχω το βλέπω στα 170W. Αυτό το κόβω για 120 αν και η ίδια Fujitsu το λέει για 90W. Ίσως να σπάζει και τα ρεκόρ χαμηλής κατανάλωσης. Έχει ένα τεμάχιο, ελπίζω να το προλάβεις. 

Το περφερα δεν το έχω δουλέψει αλλά θα πρέπει να είναι και αυτό εξαιρετικό.

Μακριά από κινεζιές για θέρμανση.

Αν πιστεύεις ότι δεν σε καλύπτει το 18αρι, κοίτα να πάρεις σε κάποιο black Friday το 22αρι edge ( αν και το asyg18kmta Fujitsu θα πρέπει να είναι πιο δυνατό σε θέρμανση).

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Ερώτηση τελευταίας στιγμής υπάρχει κλιματιστικό που να είναι εξίσου καλό και θέρμανση και ψύξη σε λογική τιμή 

Λογική τιμή = ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι πρώτα πρέπει να κατασταλάξεις σε μέγεθος. Από τη μια λες ότι έχεις 12αρι, αλλά δεν λες αν σε φτάνει. Λες ότι είναι μεγάλος ο χώρος αλλά αυτό πρέπει να πεις είναι αν το παλιό έφτανε. Καθοδηγείς την απάντηση σου προς μεγαλύτερο, αλλά υπάρχει η πιθανότητα ο χώρος να καλύπτεται και με μικρότερο οπότε θα μπορούσες να πάρεις κάτι καλό ενώ τώρα ίσως να πας σε ένα υποδεέστερο. Ή και τελικά ο χώρος να χρειάζεται όντως μεγαλύτερο. Εμείς εδώ δεν μπορούμε να ξέρουμε. Καταρχάς η εφαρμογή αυτή έχει αποκλίσεις που δεν τις ξέρουμε. Σε κάποιον μπορεί να πέσει καρφί, σε άλλον έξω. Εσύ όμως έχει και το στοιχείο του παλιού. Αυξάνεται η βεβαιότητα ότι προσεγγίζεται το σωστό μέγεθος. Που και πάλι αυτό δεν λέει κάτι, δεν είναι όλα τα 18αρια ίδια.

Προσωπικά θα έλεγα να προσδιορίσεις σωστά το μέγεθος.

Αν για παράδειγμα φτάνει το 18αρι και από τη στιγμή που έχεις κουπόνι, προσωπικά θα άρπαζα την ευκαιρία και θα έπαιρνα κάτι πραγματικά καλό προσδωκοντας σε οικονομία σε χρήση.

Από αυτήν την άποψη, δεν θα κοιταγα σε τίποτα διαφορετικό από αυτά τα δύο:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-perfera-atxm-arxm50r-klimatistiko-18-000-btu-h_3665119

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-asyg18kmte-aoyg18kmta-klimatistiko-18-000-btu-h_3959724

Ειδικά το Fujitsu και έχοντας αγοράσει πολύ πρόσφατα το asyg24kmta, με έχει εντυπωσιάσει με τα πρώτα δείγματα της συμπεριφοράς του. Βάζεις και μια επέκταση εγγύησης και είσαι άρχοντας. Μάλιστα το συγκεκριμένο ανεβαίνει πολύ σε capacity, σχεδόν 30000btus, οπότε δύσκολα να μη σε καλύψει ενώ θα πέφτει σε απίστευτα μικρά επίπεδα κατανάλωσης. Το 24αρι που έχω το βλέπω στα 170W. Αυτό το κόβω για 120 αν και η ίδια Fujitsu το λέει για 90W. Ίσως να σπάζει και τα ρεκόρ χαμηλής κατανάλωσης. Έχει ένα τεμάχιο, ελπίζω να το προλάβεις. 

Το περφερα δεν το έχω δουλέψει αλλά θα πρέπει να είναι και αυτό εξαιρετικό.

Μακριά από κινεζιές για θέρμανση.

Αν πιστεύεις ότι δεν σε καλύπτει το 18αρι, κοίτα να πάρεις σε κάποιο black Friday το 22αρι edge ( αν και το asyg18kmta Fujitsu θα πρέπει να είναι πιο δυνατό σε θέρμανση).

Οπότε εναλλακτική του 22 edge θεωρείς το asyg18kmta Fujitsu; 

Ρωτάω γιατί με την περίπτωση του προβλήματος της φτερωτής θέλω να πάω σε κάτι άλλο. 

Τo asyg18kmta Fujitsu made in ;;;

Με τα συνεχή defrost στους μείον πως τα πάει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι πρώτα πρέπει να κατασταλάξεις σε μέγεθος. Από τη μια λες ότι έχεις 12αρι, αλλά δεν λες αν σε φτάνει. Λες ότι είναι μεγάλος ο χώρος αλλά αυτό πρέπει να πεις είναι αν το παλιό έφτανε. Καθοδηγείς την απάντηση σου προς μεγαλύτερο, αλλά υπάρχει η πιθανότητα ο χώρος να καλύπτεται και με μικρότερο οπότε θα μπορούσες να πάρεις κάτι καλό ενώ τώρα ίσως να πας σε ένα υποδεέστερο. Ή και τελικά ο χώρος να χρειάζεται όντως μεγαλύτερο. Εμείς εδώ δεν μπορούμε να ξέρουμε. Καταρχάς η εφαρμογή αυτή έχει αποκλίσεις που δεν τις ξέρουμε. Σε κάποιον μπορεί να πέσει καρφί, σε άλλον έξω. Εσύ όμως έχει και το στοιχείο του παλιού. Αυξάνεται η βεβαιότητα ότι προσεγγίζεται το σωστό μέγεθος. Που και πάλι αυτό δεν λέει κάτι, δεν είναι όλα τα 18αρια ίδια.

Προσωπικά θα έλεγα να προσδιορίσεις σωστά το μέγεθος.

Αν για παράδειγμα φτάνει το 18αρι και από τη στιγμή που έχεις κουπόνι, προσωπικά θα άρπαζα την ευκαιρία και θα έπαιρνα κάτι πραγματικά καλό προσδωκοντας σε οικονομία σε χρήση.

Από αυτήν την άποψη, δεν θα κοιταγα σε τίποτα διαφορετικό από αυτά τα δύο:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-perfera-atxm-arxm50r-klimatistiko-18-000-btu-h_3665119

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-asyg18kmte-aoyg18kmta-klimatistiko-18-000-btu-h_3959724

Ειδικά το Fujitsu και έχοντας αγοράσει πολύ πρόσφατα το asyg24kmta, με έχει εντυπωσιάσει με τα πρώτα δείγματα της συμπεριφοράς του. Βάζεις και μια επέκταση εγγύησης και είσαι άρχοντας. Μάλιστα το συγκεκριμένο ανεβαίνει πολύ σε capacity, σχεδόν 30000btus, οπότε δύσκολα να μη σε καλύψει ενώ θα πέφτει σε απίστευτα μικρά επίπεδα κατανάλωσης. Το 24αρι που έχω το βλέπω στα 170W. Αυτό το κόβω για 120 αν και η ίδια Fujitsu το λέει για 90W. Ίσως να σπάζει και τα ρεκόρ χαμηλής κατανάλωσης. Έχει ένα τεμάχιο, ελπίζω να το προλάβεις. 

Το περφερα δεν το έχω δουλέψει αλλά θα πρέπει να είναι και αυτό εξαιρετικό.

Μακριά από κινεζιές για θέρμανση.

Αν πιστεύεις ότι δεν σε καλύπτει το 18αρι, κοίτα να πάρεις σε κάποιο black Friday το 22αρι edge ( αν και το asyg18kmta Fujitsu θα πρέπει να είναι πιο δυνατό σε θέρμανση).

Εννοείται το προηγούμενο δεν με κάλυπτε (είχε εύρος μέχρι 14-15.000 στη θερμανση), αλλά δεν ξέρω αν θα με καλύψει 18αρι ή 24αρι. Αν το δούμε σε κυβικά μετρα έχω 50*2,7=135 κυβικά πάλι κάποιες σελιδες με πάνε σε 24αρι, αλλά δεν είναι όλα τα 18αρια τα ίδια

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσει, το fujitsu  είδα κι εγώ (βασικά είμαι ανάμεσα στα 3 παρακάτω)

https://www.plaisio.gr/comparison

Γιατί να μην πάω στο Fujitsu Ecolandia με 50 ευρώ παρακάτω ? (24αρι, ίδιο εύρος στη θέρμανση, καλύτερο στην ψύξη)  

Επίσης σκέφτομαι το συγκεκριμένο Daikin 18αρι λόγω τιμής (1079 αντι 1400 τα Fujitsu) γιατί έχει καλό εύρος στη θέρμανση και υστερεί μόνο στην ψύξη απέναντι στο ecolandia. Επίσης βλέπω τα Daikin ξεκινανε το εύρος τους από 5800 ενω τα Fujitsu από 3100, είναι λόγος προτίμησης του fujitsu αυτό?

Από τα 3 της σύγκρισης τί λες?

Το θέμα μου είναι αν θα με καλύψει το συγκεκριμένο 18αρι Daikin λόγω του ενιαίου χώρου 45-50 τμ

Αν κοιτάμε το εύρος στη θέρμανση, υπάρχει περίπτωση να με καλύπτει άνετα και το Daikin που παει εως 26800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, vaggy είπε

Αν το δούμε σε κυβικά μετρα έχω 50*2,7=135

Έχεις αυτά τα κυβικά σε ένα χώρο με μόνωση φελιζολ 3 εκατοστών και τα ίδια κυβικά έχεις σε ένα χώρο με μόνωση κέλυφος 10 εκατοστών ,τι κλιματιστικό θες ?

Καταλαβαίνεις ότι τα κυβικά και τα τμ είναι δευτερεύων ,η ουσία είναι η μόνωση του χώρου και η διαρρύθμιση του 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα ξε η μόνωσή μου είναι μια κανονική μόνωση διαμερίσματος χτισμένου το 2007, χωρίς εξεζητημένα πράγματα (κελυφος κτλ), ενώ το σαλόνι είναι βορεινό με 2 μπαλκονόπορτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...