Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, liakjim είπε

2μ και άνω.

Ναι, οκ. Πάντως θα προτιμούσα όχι midea για θέρμανση (έχω και ξέρω τα αρνητικά). Θα κοίταγα daikin , fujitsu.

Τα οποία αρνητικά ποια είναι; Έχεις δηλαδή το Fujitsu και σε τι διαφέρει στην θέρμανση; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 16/10/2022 στις 11:11 ΜΜ, liakjim είπε

Σε πάω σε 22άρι γιατί βλέπω παλιό σπίτι και έχω την αίσθηση ότι το εργαλείο που υπολογίζει τις απώλειες ίσως να βγάζει ένα τσικ κάτω τα νούμερα. Το 18άρι edge έχει 4.4KW στους μηδέν, το 22άρι 5.13KW μέγιστο.

To mitsubishi που έλεγες, έχει 4.6KW. To 22άρι που σου λέω έχει 5.78KW

Ίσως να είναι οριακά τα 18άρια, θα έλεγα 22άρι για ασφάλεια. Βάλε και τα defrost μέσα.

Πρόσθεσε και τα 7 χρόνια εγγύηση, έναντι των 3 του μίτσου, θα πήγαινα στο 22άρι edge.

Σε παρακαλώ πες μου πως υπολόγησες τα KW στους 0 γιατί δεν μπορώ να τα βρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, nkour είπε

Τα οποία αρνητικά ποια είναι; Έχεις δηλαδή το Fujitsu και σε τι διαφέρει στην θέρμανση; Ευχαριστώ 

Πέφτει πιο χαμηλά σε κατανάλωση οπότε είναι οικονομικότερο, ναι μεν είναι πιο ακριβά στην αγορά αλλά θα τα κάνεις απόσβεση από αυτά που θα γλυτώσεις από το ρεύμα.

 

59 λεπτά πριν, vaggy είπε

Καλησπέρα, μου ήρθε κ εμένα επιταγη για αλλαζω-συσκευη ως επιλαχών. Θέλω κλιματιστικό για το σαλόνι. Έχω βάλει ένα Daikin 12 (πάει μέχρι 14.000 Btu) αλλά λόγω μεγάλου χώρου σίγουρα θέλω μεγαλύτερο. Το θέμα είναι αν θέλω 18 ή 24.

Έχω ενιαίο χώρο σαλόνι (41 τμ), κουζίνα (6τμ), διάδρομος προς τα δωμάτια (5τμ), με μια μπαλκονόπορτα μεγάλη και μια μικρή στο σαλόνι (βορεινό). Έκανα το Θερμικές Απώλειες που προτείνεται στο forum (βέβαια αν και σαν τμ έβαλα όλα και τον διάδρομο αφού είναι ενιαία, έβαλα τις μπαλκονόπορτες όλου του σπιτιού 5 αντί για 3 που έχει το σαλόνι και τα παράθυρα των μπάνιων αν και μάλλον δεν έπρεπε γιατί μιλάμε μόνο για τον χώρο των 50τμ). μου έβγαλε 5128 watt άρα 17500 Btu

Αν βάλω ζητούμενο 21 βαθμους και 3 μπαλκονόπορτες πέφτει στα 14000 BTU άμεσα

screenshot-www.elith.gr-2022_10.18-22_04_28.png.c2098d45c632db96babc8a4de29ef536.png

Για θέρμανση χρησιμοποιώ κλιματιστικό σε συνδυασμό με πετρέλαιο(καλοριφέρ). Ψύξη τα κλασικά, όποτε έχει ζέστη το δουλεύω στους 26-27. Εννοείται μας νοιάζουν οι kwh να είναι όσο το δυνατόν λιγότερες (απ'ότι είδα τα πιο vfm είναι τα ακριβά midea, inventor, toyotomi umi, με καλά SCOP και SEER

Άρα τί κάνω ?(παω σε 18αρι που πάει μέχρι 20-21, ή σε 24 που πάνε μεχρι 30?). Αν ζορίζεται το 18αρι θα καίει περισσότερο από το 24αρι που δουλεύει πιο χαλαρά? (Βλέπω ότι οι ετήσιες KWH θερμανσης-θερμή ζώνη  και ψύξης που υπολογίζονται με τα ίδια δεδομένα για κάθε κλιματιστικό, είναι αρκετά περισσότερες στα 24αρια. Αυτό αλλάζει αν το μικρότερο ζορίζεται?

Περιμένω τις προτάσεις των ειδικών τόσο για το είδος, όσο και το ακριβές μοντέλο (αγορά από πλαίσιο παρακαλώ). Budget από 900-1250 (ανάλογα αν είναι 18 ή 24) και δεκτή οποιαδήποτε άλλη αντιπρόταση

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας

 

 

Εφόσον είσαι στα 14.000 btu ή έστω μέγιστο στα 17.500 τότε γιατί να βάλεις 24αρι;

16αρι ή μάλλον καλύτερα ένα 18αρι θες.

Αυτά που ανέφερες ίσως θεωρούνται vfm (όχι το toyotomi) σε ψύξη, σε θέρμανση θα πας σε Toshiba/Daikin/Mitsubishi/Fujitsu/(μάλλον) Panasonic.

Toshiba Edge (7 χρόνια εγγύηση)

https://www.skroutz.gr/s/23492702/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-18J2KVSG-E-RAS-18J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

 

Daikin Sensira (FTXC) / Siesta Sensira (ATXC)

3 χρόνια εγγύηση αλλά προτίμησε η αγορά να γίνει από blue dealer για να έχεις 5 χρόνια εγγύηση (με δυνατότητα επέκτασης στα 7 ή στα 10 χρόνια)

https://www.skroutz.gr/s/27832642/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC50C-ARXC50C-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

 

Αν τυχόν (λέμε τώρα) μπορείς να ανέβεις λίγο σε budget υπάρχει και αυτό που είναι ακόμη πιο οικονομικό και μας έχουν δώσει αρκετά παιδιά τις καταναλώσεις και είναι αρκετά χαμηλά.

Daikin Perfera (το συγκεκριμένο site φαίνεται να είναι blue dealer πάντως)

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-perfera-ftxm50r-rxm50r.html

Μπες και στα site της κάθε εταιρείας και δες το εύρος στα BTU που δίνει κάθε μοντέλο.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρόλα αυτά που συνέβησαν παραθέτω τις μετρήσεις που έδειξαν οι μετρητές για σήμερα το ξημέρωμα ... 

00:00 με 8:00 

Εξωτερικές θερμοκρασίες απο 15.2 έως 12.1οC

Ζητούμενη θερμοκρασία 22οC

Πραγματική θερμοκρασία 22.8 με 23oc

Συνολικη κατανάλωση 1,35kwh

Δεν ξέρω... Θα δοκιμάσω και άλλον μετρητή... Θα βαλω τoν hs

Επεξ/σία από Panos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ όλοι οι άλλοι calculators (οι απλοί των εταιριών) μου δίνουν για 45-50 τμ να πάω σε 24αρι. Μήπως αυτές είναι οι ελάχιστες θερμικές απώλειες και πρέπει να είμαι αρκετά παραπάνω? (φαντάζομαι επειδή είναι ενιαίος χώρος χωρίς πορτες δηλαδή σαλόνι-κουζίνα-διάδρομος) σωστά βάζω τα 50τμ αν και δε με νοιάζει η θερμοκρασία στο διαδρομο και το ac είναι στο σαλόνι

Επεξ/σία από vaggy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggy είπε

Καλησπέρα, μου ήρθε κ εμένα επιταγη για αλλαζω-συσκευη ως επιλαχών. Θέλω κλιματιστικό για το σαλόνι. Έχω βάλει ένα Daikin 12 (πάει μέχρι 14.000 Btu) αλλά λόγω μεγάλου χώρου σίγουρα θέλω μεγαλύτερο. Το θέμα είναι αν θέλω 18 ή 24.

Έχω ενιαίο χώρο σαλόνι (41 τμ), κουζίνα (6τμ), διάδρομος προς τα δωμάτια (5τμ), με μια μπαλκονόπορτα μεγάλη και μια μικρή στο σαλόνι (βορεινό). Έκανα το Θερμικές Απώλειες που προτείνεται στο forum (βέβαια αν και σαν τμ έβαλα όλα και τον διάδρομο αφού είναι ενιαία, έβαλα τις μπαλκονόπορτες όλου του σπιτιού 5 αντί για 3 που έχει το σαλόνι και τα παράθυρα των μπάνιων αν και μάλλον δεν έπρεπε γιατί μιλάμε μόνο για τον χώρο των 50τμ). μου έβγαλε 5128 watt άρα 17500 Btu

Αν βάλω ζητούμενο 21 βαθμους και 3 μπαλκονόπορτες πέφτει στα 14000 BTU άμεσα

screenshot-www.elith.gr-2022_10.18-22_04_28.png.c2098d45c632db96babc8a4de29ef536.png

Για θέρμανση χρησιμοποιώ κλιματιστικό σε συνδυασμό με πετρέλαιο(καλοριφέρ). Ψύξη τα κλασικά, όποτε έχει ζέστη το δουλεύω στους 26-27. Εννοείται μας νοιάζουν οι kwh να είναι όσο το δυνατόν λιγότερες (απ'ότι είδα τα πιο vfm είναι τα ακριβά midea, inventor, toyotomi umi, με καλά SCOP και SEER

Άρα τί κάνω ?(παω σε 18αρι που πάει μέχρι 20-21, ή σε 24 που πάνε μεχρι 30?). Αν ζορίζεται το 18αρι θα καίει περισσότερο από το 24αρι που δουλεύει πιο χαλαρά? (Βλέπω ότι οι ετήσιες KWH θερμανσης-θερμή ζώνη  και ψύξης που υπολογίζονται με τα ίδια δεδομένα για κάθε κλιματιστικό, είναι αρκετά περισσότερες στα 24αρια. Αυτό αλλάζει αν το μικρότερο ζορίζεται?

Περιμένω τις προτάσεις των ειδικών τόσο για το είδος, όσο και το ακριβές μοντέλο (αγορά από πλαίσιο παρακαλώ). Budget από 900-1250 (ανάλογα αν είναι 18 ή 24) και δεκτή οποιαδήποτε άλλη αντιπρόταση

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας

 

 

22αρι Toshiba edge.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vaggy είπε

Ευχαριστώ όλοι οι άλλοι calculators (οι απλοί των εταιριών) μου δίνουν για 45-50 τμ να πάω σε 24αρι

Λογικά απλά σε ρωτάει τα τετραγωνικά που όμως δεν γίνεται δουλειά έτσι.

Ο άλλος στα ίδια τετραγωνικά μπορεί να θέλει 2 κλιματιστικά επειδή δεν έχει καλές μονώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, apostolis22 είπε

Σε παρακαλώ πες μου πως υπολόγησες τα KW στους 0 γιατί δεν μπορώ να τα βρω..

https://www.toshiba-airconditioning.eu/@@download-proxy?uid=4953fc7a61214953b71efecd06044e2d

Μετά θα πας στα πινακακια του capacity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

22αρι Toshiba edge.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σαν ειδικός για να προτείνεις θα είναι ότι πιο vfm. Επειδή θέλω να αγοράσω από plaisio γιατί μέχρι αύριο έχει επιστροφή 20% σε eurobank στο ποσό που μένει ως υπόλοιπο και πιστεύω αξίζει, μπορείς να προτείνεις το καλύτερο από εκεί σε αυτά τα λεφτά? (αν αξίζει κάτι)

Επίσης για 22, 24αρι τί ασφάλεια θέλω στον πινακα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, vaggy είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σαν ειδικός για να προτείνεις θα είναι ότι πιο vfm. Επειδή θέλω να αγοράσω από plaisio γιατί μέχρι αύριο έχει επιστροφή 20% σε eurobank στο ποσό που μένει ως υπόλοιπο και πιστεύω αξίζει, μπορείς να προτείνεις το καλύτερο από εκεί σε αυτά τα λεφτά? (αν αξίζει κάτι)

Επίσης για 22, 24αρι τί ασφάλεια θέλω στον πινακα? 

Για την ασφάλεια θέλεις C16 Α με 2,5mm2 καλώδιο που θα έχει μόνο το κλιματιστικό επάνω συνδεδεμένο. 

Επεξ/σία από Panos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Για την ασφάλεια θέλεις C16 Α με 2,5mm2 καλώδιο που θα έχει μόνο το κλιματιστικό επάνω συνδεδεμένο. 

Ok έχει απ'οτι βλέπω έχει hager C20 μονο του. Σε ευχαριστώ

Επεξ/σία από vaggy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, vaggy είπε

Ok έχει απ'οτι βλέπω έχει hager C20 μονο του. Σε ευχαριστώ

Καλό θα ήταν να την αλλάξεις σε C16 όπως θα σου προτείνουν και οι τεχνικοί. Έχει να κάνει με το πόσο ρεύμα θα περάσει από το καλώδιο (παραμανω ρεύμα από το επιτρεπόμενο ίσως να βλάψει το κλιματιστικό σε περίπτωση κάποιας βλάβης ). 

Επεξ/σία από Panos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Panos1987 είπε

Καλό θα ήταν να την αλλάξεις σε C16 όπως θα σου προτείνουν και οι τεχνικοί. Έχει να κάνει με το πόσο ρεύμα θα περάσει από το καλώδιο (παραμανω ρεύμα από το επιτρεπόμενο ίσως να βλάψει το κλιματιστικό σε περίπτωση κάποιου σφάλματος). 

Όκ, αν και τόσα χρόνια έχω ένα Daikin 12αρι επάνω και δεν είχα θέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Συνολικη κατανάλωση 1,35kwh

Δεν ξέρω... Θα δοκιμάσω και άλλον μετρητή... Θα βαλω τoν hs

τα θεωρεις λιγα η πολλα και θα μετρησεις κι αλλιως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Specs είπε

τα θεωρεις λιγα η πολλα και θα μετρησεις κι αλλιως?

Με το 24αρι που έχω στο σαλόνι και το άνοιξα για λίγο το απογευμα (καμία ώρα στους 22 με εξωτερική περίπου στους 20) έκαψε 1,41kwh, τα θεωρώ λίγα για όλο το βράδυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...