Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, biovaggoulas είπε

Καλησπέρα ομάδα. Καιρό είχαμε να τα πούμε. Τελείως εκτάκτως σήμερα μου εγκρίθηκε το αλλάζω συσκευή (επιλαχών?) Και μπήκα σε διαδικασία να ψάξω για το τελευταίο 12αρι που χρειάζεται το σπίτι για να είναι υπερπλήρες (έχω ήδη ένα τοσιμπα κι ένα carrier). Τα χρησιμοποιώ μόνο για ψύξη και παίζουν στα 180-200 watt σταθερά με ζήτηση 26. 

Το κριτήριο που ψάχνω στο 3ο είναι ακόμα πιο χαμηλά watts κατανάλωση και σωστό κατασκευαστή. Η αγορά λογικά θα γίνει από αλυσίδα κωτσο, παμπλικ ή πρακτικερ. 

Ποιες είναι οι προτάσεις της εποχής για 12αρι δυνατό στην ψυξη?

Ευχαριστώ. 

Daikin perfera.

Midea breezeless.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, antykaps είπε

Αύριο κάνω εγκατάσταση το srk71zr-w   αλλά δεν μπόρεσα να βρω ελάχιστο μηκος σωλήνα ..  ξέρεις κατι ?
Τι μηκος σωληνα σου εχουν βάλει ?


 

Αναμένοντας το τεχνικό να ρωτήσω ποια θα μπορούσε να είναι η καλύτερη θέση τοποθέτησης της εξωτερικής μονάδας
H Θεση Α ειναι ανατολικα και πιθανον βοηθά σε λιγοτερα DEFROST
Η Θεση Β ειναι βόεια και πιθανον να ΜΗΝ βοηθά στα  DEFROST
Η Εσωτερική θα τοποθετηθεί εσωτερικά στο κέντρο της μπαλκονόπορτας

Ειναι ευκολο να γινουν οι γωνίες και υπάρχει περιπτωση να δημιουργουν προβλημα ?

 

mitshu.jpg

Επεξ/σία από antykaps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα τους γνώστες, για 2 κομμάτια κυρίως θέρμανση (αντικαθηστούν 1x18αρι Mitsubishi και 1x9αρι lg)

το 18αρι δεν κάλυπτε επαρκώς το 9άρι ήταν κομπλέ..Μέχρι 2500k, κοιτάω για Daykin ή Toshiba, αλλά στο πλαίσιο που παίζει επιστροφή δεν έχει Toshiba αν δεν κάνω λάθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, antykaps είπε

Αναμένοντας το τεχνικό να ρωτήσω ποια θα μπορούσε να είναι η καλύτερη θέση τοποθέτησης της εξωτερικής μονάδας
H Θεση Α ειναι ανατολικα και πιθανον βοηθά σε λιγοτερα DEFROST
Η Θεση Β ειναι βόεια και πιθανον να ΜΗΝ βοηθά στα  DEFROST
Η Εσωτερική θα τοποθετηθεί εσωτερικά στο κέντρο της μπαλκονόπορτας

Ειναι ευκολο να γινουν οι γωνίες και υπάρχει περιπτωση να δημιουργουν προβλημα ?

 

mitshu.jpg

Θα σου πει και ο τεχνικός σου, αλλά νομίζω ότι η θέση Β είναι η καλύτερη από άποψη γωνιών και ότι αν ήθελες την Α θα έπρεπε να μπει εκεί στο παράθυρο.

19 λεπτά πριν, merchant είπε

Καλημέρα τους γνώστες, για 2 κομμάτια κυρίως θέρμανση (αντικαθηστούν 1x18αρι Mitsubishi και 1x9αρι lg)

το 18αρι δεν κάλυπτε επαρκώς το 9άρι ήταν κομπλέ..Μέχρι 2500k, κοιτάω για Daykin ή Toshiba, αλλά στο πλαίσιο που παίζει επιστροφή δεν έχει Toshiba αν δεν κάνω λάθος..

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-pro-series-atxf25d-arxf25d-klimatistiko-9-000-btu-h_3974871

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-ecolandia-series-asyg025kpca-aoyg025kpca-klimatistiko-9-000-btu-h_3959538

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc25c-arxc-klimatistiko-9-000-btu-h_3664961

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-asyg09kmce-aoyg09kmcc-klimatistiko-9-000-btu-h_3959651

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-comfort-mfvi32-24wfi-mfvo32-24-klimatistiko-24-000-btu-h_3641112

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/haier-tide-green-plus-as68temhra-c-1u68renfra-c-klimatistiko-24-000-btu-h_3795691

Δεν θα έπαιρνα κανένα από τα 24αρια στο πλαίσιο. Παραπάνω βλέπεις δύο Haier ( όπως και το inventor) που είναι αποδεκτά. Αν δεν σε ενοχλεί ο θόρυβος και δεν μένεις σε περιοχή με πολλά κρύα , δες και το asy071klca.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου, τι προτείνεις σε 24άρι (είμαι άσχετος με το κομμάτι πιστεύεις ότι σηκώνει η γραμμή 24άρι από την στιγμή που είχα 18άρη χωρίς πρόβλημα?) και αν πάω πάλι σε 18άρι δεν ξέρω τι διαφορές έχουν τα σύγχρονα κλιματιστικά με το Mitsubishi 10ετίας που έχω..Μήπως μπορέσει να καλύψει?

Η περιοχή δεν είναι αμαν και τι απο κρύα αλλά το σπίτι είναι ρετιρέ και ανοιχτό από παντού..

Sorry αν κουράζω με τις ερωτήσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, merchant είπε

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου, τι προτείνεις σε 24άρι (είμαι άσχετος με το κομμάτι πιστεύεις ότι σηκώνει η γραμμή 24άρι από την στιγμή που είχα 18άρη χωρίς πρόβλημα?) και αν πάω πάλι σε 18άρι δεν ξέρω τι διαφορές έχουν τα σύγχρονα κλιματιστικά με το Mitsubishi 10ετίας που έχω..Μήπως μπορέσει να καλύψει?

Η περιοχή δεν είναι αμαν και τι απο κρύα αλλά το σπίτι είναι ρετιρέ και ανοιχτό από παντού..

Sorry αν κουράζω με τις ερωτήσεις..

Προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου για όσο το δυνατόν καλύτερη πρόταση από τα παιδιά εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι έτοιμος να αγοράσω το toshiba shorai edge 10.000 για το υπνοδωμάτιο μου.

Θυμίστε μου παρακαλώ οι γνώστες πόσα είναι τα ελάχιστα μέτρα σωληνώσεων που προτείνει η toshiba, δεν το βρίσκω στο manual εγκατάστασης...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Vaguras είπε

Είμαι έτοιμος να αγοράσω το toshiba shorai edge 10.000 για το υπνοδωμάτιο μου.

Θυμίστε μου παρακαλώ οι γνώστες πόσα είναι τα ελάχιστα μέτρα σωληνώσεων που προτείνει η toshiba, δεν το βρίσκω στο manual εγκατάστασης...

 

2μ και άνω.

1 ώρα πριν, nkour είπε

Ναι, οκ. Πάντως θα προτιμούσα όχι midea για θέρμανση (έχω και ξέρω τα αρνητικά). Θα κοίταγα daikin , fujitsu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει ο τρόπος λειτουργίας του morris 35150 των πεθερικών . Τραβάει κάτι φρίκες στα καλά καθούμενα εκεί που νόμιζες ότι θα πάει να στρώσει. Μ' αρέσει που το λένε "smart" ενώ μου φαίνεται ότι είναι τέρμα θεόχαζο:

f24126657aa9ee86926277017cb429ee.png

και εδώ αυτά που διαβάζει με 22C στόχο (μωβ γραμμή). Από το διάγραμμα είναι ολοφάνερο ότι προσπαθεί να παίξει στο +2offset , ενώ όταν πάει να πέσει από το +2, παθαίνει κάτι σαν αμόκ.

25c28ca8bb92dbb2eec992a77c2dda37.png

από την άλλη, 24άρι (asyg24kmta) παίζει άψογα με τέλεια διατήρηση θερμοκρασίας στον χώρο (με ζήτηση 22):

6718f60fc02db46930b130ecaf2daa69.png

 

Δεν το έχουν οι κινέζοι με τη θέρμανση καθόλου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους, μου ηρθε κ εμενα επιταγη για αλλαζω-συσκευη. Εχω ενα 12αρι morris σαλονατο το οποιο σχεδόν μου καλυπτει ολο το σπιτι διακριτικα. Ποιο 12αρι θα μπορουσα να παρω ωστε να πετυχω πολυ καλη αποδοση στην θερμανση? Σε μεσαιο budget.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέει το συγκεκριμένο είναι για συγγενικο άτομο για θέρμανση δωμάτιου το θελει

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-sensira-atxc25c-arxc25c-9000-btu-aa/1680404

Εκτός αν έχετε να προτείνεται κατι καλύτερο μέχρι αυτή την τιμή κατά προτιμιση απο Public λογου δωρεάν  εγκατάστασης  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tollisth είπε

Τι λέει το συγκεκριμένο είναι για συγγενικο άτομο για θέρμανση δωμάτιου το θελει

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-sensira-atxc25c-arxc25c-9000-btu-aa/1680404

Εκτός αν έχετε να προτείνεται κατι καλύτερο μέχρι αυτή την τιμή κατά προτιμιση απο Public λογου δωρεάν  εγκατάστασης  

Go

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μου ήρθε κ εμένα επιταγη για αλλαζω-συσκευη ως επιλαχών. Θέλω κλιματιστικό για το σαλόνι. Έχω βάλει ένα Daikin 12 (πάει μέχρι 14.000 Btu) αλλά λόγω μεγάλου χώρου σίγουρα θέλω μεγαλύτερο. Το θέμα είναι αν θέλω 18 ή 24.

Έχω ενιαίο χώρο σαλόνι (41 τμ), κουζίνα (6τμ), διάδρομος προς τα δωμάτια (5τμ), με μια μπαλκονόπορτα μεγάλη και μια μικρή στο σαλόνι (βορεινό). Έκανα το Θερμικές Απώλειες που προτείνεται στο forum (βέβαια αν και σαν τμ έβαλα όλα και τον διάδρομο αφού είναι ενιαία, έβαλα τις μπαλκονόπορτες όλου του σπιτιού 5 αντί για 3 που έχει το σαλόνι και τα παράθυρα των μπάνιων αν και μάλλον δεν έπρεπε γιατί μιλάμε μόνο για τον χώρο των 50τμ). μου έβγαλε 5128 watt άρα 17500 Btu

Αν βάλω ζητούμενο 21 βαθμους και 3 μπαλκονόπορτες πέφτει στα 14000 BTU άμεσα

screenshot-www.elith.gr-2022_10.18-22_04_28.png.c2098d45c632db96babc8a4de29ef536.png

Για θέρμανση χρησιμοποιώ κλιματιστικό σε συνδυασμό με πετρέλαιο(καλοριφέρ). Ψύξη τα κλασικά, όποτε έχει ζέστη το δουλεύω στους 26-27. Εννοείται μας νοιάζουν οι kwh να είναι όσο το δυνατόν λιγότερες (απ'ότι είδα τα πιο vfm είναι τα ακριβά midea, inventor, toyotomi umi, με καλά SCOP και SEER

Άρα τί κάνω ?(παω σε 18αρι που πάει μέχρι 20-21, ή σε 24 που πάνε μεχρι 30?). Αν ζορίζεται το 18αρι θα καίει περισσότερο από το 24αρι που δουλεύει πιο χαλαρά? (Βλέπω ότι οι ετήσιες KWH θερμανσης-θερμή ζώνη  και ψύξης που υπολογίζονται με τα ίδια δεδομένα για κάθε κλιματιστικό, είναι αρκετά περισσότερες στα 24αρια. Αυτό αλλάζει αν το μικρότερο ζορίζεται?

Περιμένω τις προτάσεις των ειδικών τόσο για το είδος, όσο και το ακριβές μοντέλο (αγορά από πλαίσιο παρακαλώ). Budget από 900-1250 (ανάλογα αν είναι 18 ή 24) και δεκτή οποιαδήποτε άλλη αντιπρόταση

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας

 

 

Επεξ/σία από vaggy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...