Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Actinidio είπε

image.png.4c0bcf27cf2ebaa8e1770595d02744ab.png

για τον χώρο που θέλω να ζεστάνω με ζήτηση στους 20

Άρα 45τμ ενιαίου χώρου;

Για πάμε τις υπόλοιπες ερωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1200
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση 12ριου που θα παει σε υπνοδωμάτιο 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):καλα θα ήταν αλλά Οχι απαραίτητα 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:50/50
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:για πολύ χαμηλες θερμοκρασίες υπάρχει και λεβητας πετρελαίου με καλοριφέρ
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλόνι
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη Πυλαία -5 εως 40
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: όχι
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε το συνεργείο και έκανε επισκευή! 

Υπήρχε λάθος στην ένωση του χαλκού της εσωτερικής μονάδας με τον πρόσθετο χαλκοσωλήνα στην εκχύλοση.

Δεν έχω όρεξη να γράψω περισσότερα... 😔

IMG_20221017_153811.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Ήρθε το συνεργείο και έκανε επισκευή! 

Υπήρχε λάθος στην ένωση του χαλκού της εσωτερικής μονάδας με τον πρόσθετο χαλκοσωλήνα στην εκχύλοση.

Δεν έχω όρεξη να γράψω περισσότερα... 😔

IMG_20221017_153811.jpg

Μπαμ έκανε από πριν. Μη στεναχωριέσαι, απλά πολλοί μάστορες ψυκτικοί είναι για τα μπάζα. Σημασία έχει ότι το μηχάνημα ήταν κομπλέ και απλά χάθηκε φρεον από μ@λακια του εγκαταστάτη.

56 λεπτά πριν, Actinidio είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1200
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση 12ριου που θα παει σε υπνοδωμάτιο 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):καλα θα ήταν αλλά Οχι απαραίτητα 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:50/50
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:για πολύ χαμηλες θερμοκρασίες υπάρχει και λεβητας πετρελαίου με καλοριφέρ
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλόνι
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη Πυλαία -5 εως 40
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: όχι
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

 

https://www.bestprice.gr/item/2156151204/mitsubishi-electric-mszmuz-hr71vf.html

https://www.bestprice.gr/item/2155644413/mitsubishi-heavy-industries-srksrc-71zr-w.html

https://www.bestprice.gr/item/2157548819/mitsubishi-electric-mszmuz-ap71vgk.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, c-max είπε

Δοκιμασα λιγο το Heavy srk63zr με 18 εξωτερικη 21 εσωτερικη και ζητηση 23.

https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/2IaNxkVRGsoZP3538AtgE0TdZh8d5Y5Z

Ωχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, c-max είπε

Δοκιμασα λιγο το Heavy srk63zr

Αύριο κάνω εγκατάσταση το srk71zr-w   αλλά δεν μπόρεσα να βρω ελάχιστο μηκος σωλήνα ..  ξέρεις κατι ?
Τι μηκος σωληνα σου εχουν βάλει ?


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε νομίζω να σου προκαλεί έκπληξη 

Κάτσε, είναι νωρίς, ίσως έπεσε σε λούμπα on-off ( ελπίζω ).

Σε αντίστοιχη φάση (εξωτερική 16, μέσα 20, ζήτηση 22) , είχα αυτό

IMG_20221017_195010.jpg.23c861e59a44b29f34506b6738ce79c1.jpg

5 λεπτά πριν, antykaps είπε

Αύριο κάνω εγκατάσταση το srk71zr-w   αλλά δεν μπόρεσα να βρω ελάχιστο μηκος σωλήνα ..  ξέρεις κατι ?
Τι μηκος σωληνα σου εχουν βάλει ?


 

Πίεσε για 3 και άνω, προσπαθώντας για τα 5μ , έστω και με έξτρα χρέωση εκ μέρους σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάτσε, είναι νωρίς, ίσως έπεσε σε λούμπα on-off ( ελπίζω ).

Σε αντίστοιχη φάση (εξωτερική 16, μέσα 20, ζήτηση 22) , είχα αυτό

IMG_20221017_195010.jpg.23c861e59a44b29f34506b6738ce79c1.jpg

Πίεσε για 3 και άνω, προσπαθώντας για τα 5μ , έστω και με έξτρα χρέωση εκ μέρους σου.

Λιακ αφού το έχουμε δει το μοτίβο δυστυχώς σε πολλά κλιματιστικά , μεγαλύτερο φορτιο στο θερμό σε συνδυασμό με εξωτερική πανω από 12 ,κάνουν on off , στα 9-12 άρια είναι κάπου στα 400 και off στα 18-22 700-80-900 off και στα 24 άρια 1200-  1400και off 

άλλο πράγμα η λουμπα που πέφτουν όλα τα κλιματιστικά υπό συνθήκες 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antykaps είπε

Αύριο κάνω εγκατάσταση το srk71zr-w   αλλά δεν μπόρεσα να βρω ελάχιστο μηκος σωλήνα ..  ξέρεις κατι ?
Τι μηκος σωληνα σου εχουν βάλει ?


 

Δεν εχω δει σε κανενα μανιουαλ της Heavy να δινει ελαχιστο μηκος. Εχω 2,5 μετρα σωληνα

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Κάτσε, είναι νωρίς, ίσως έπεσε σε λούμπα on-off ( ελπίζω ).

Σε αντίστοιχη φάση (εξωτερική 16, μέσα 20, ζήτηση 22) , είχα αυτό

IMG_20221017_195010.jpg.23c861e59a44b29f34506b6738ce79c1.jpg

 

Περιμενα να δω ποιο χαμηλα την ελαχιστη, συμφωνα παντα με τις προδιαγραφες του.  Περα απο αυτο, με αυτον τον τροπο λειτουργείας  δεν εχει κρυα ρευματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω για τον ιονιστη ενός TCL Miracle II 12CHSA/VE Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU A+++/A++ που έχω αν κάθαριζει τον αέρα όπως το Xiaomi Air Purifier 3H ? Επίσης τοι είδος φίλτρο έχει το tcl? Το Xiaomi Air Purifier 3H είναι μεταλλικό τύπου hepa λέει και πιο είναι καλύτερο? Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, c-max είπε

Δεν εχω δει σε κανενα μανιουαλ της Heavy να δινει ελαχιστο μηκος. Εχω 2,5 μετρα σωληνα

Ούτε εγώ έχω δει.

Αλλά.

Το στάνταρ στην αγορά είναι τα 3μ.

Όλα τα eurovent των heavy είναι με 5μ.

Τα service manuals των heavy λένε ότι οι τιμές απόδοσης, capacity κτλ δίνονται με μήκη 5 και 7μ.

Βέβαια θα μου πεις, η Toshiba λέει 2μ, το perfera λέει 1.5μ.

Οπότε τελικά;

Νομίζω η πιο ασφαλής όδευση είναι η αναζήτηση της απάντησης μέσω της αντιπροσωπείας ή να πάει κάποιος όσο πιο κοντά στα 5μ γίνεται.

ΥΓ: Στα Fujitsu είναι 3μ ελάχιστα, αλλά δεν θέλω να είμαι στα ελάχιστα, οπότε αφού υπήρχε η δυνατότητα, πήγα στα 4μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομάδα. Καιρό είχαμε να τα πούμε. Τελείως εκτάκτως σήμερα μου εγκρίθηκε το αλλάζω συσκευή (επιλαχών?) Και μπήκα σε διαδικασία να ψάξω για το τελευταίο 12αρι που χρειάζεται το σπίτι για να είναι υπερπλήρες (έχω ήδη ένα τοσιμπα κι ένα carrier). Τα χρησιμοποιώ μόνο για ψύξη και παίζουν στα 180-200 watt σταθερά με ζήτηση 26. 

Το κριτήριο που ψάχνω στο 3ο είναι ακόμα πιο χαμηλά watts κατανάλωση και σωστό κατασκευαστή. Η αγορά λογικά θα γίνει από αλυσίδα κωτσο, παμπλικ ή πρακτικερ. 

Ποιες είναι οι προτάσεις της εποχής για 12αρι δυνατό στην ψυξη?

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...