Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από επικοινωνία με την εταιρία Toshiba και ερώτησή μου σχετικά με το πρόβλημα στην φτερωτή στην σειρά  edge  ελάβα την παρακάτω απάντηση.

image.png.b61a9e2d12815920f2cff606ac567862.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, dimostr είπε

Συνήθως ότι γράφει ifeel είναι gree

I feel το γράφει οπότε να υποθέσουμε ότι είναι φασον gree. Στο επίσημο site η sendo μιλάει για συνεργασία με κορυφαίο ιαπωνικό όμιλο. Τώρα τι ακριβώς εννοούν αυτοί το ξέρουν.

 

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το 18αρι που είδα στα πρόχειρα, είναι aux.

Ifeel το λένε επίσης τα aux, tcl και κάποια φασον midea ( για αποπροσανατολισμό 😛 )

9αρι και 12αρι που έχω δεν μου ταίριαζαν με aux. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, dimostr είπε

Aux tcl είναι κατασκευαστές , εμείς μιλάμε για τα κλιματιστικά φασόν , I feel =gree follow me= Midea 

Αφού μόλις σου έγραψα ότι δεν ισχύει αυτό που λες.

20 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

I feel το γράφει οπότε να υποθέσουμε ότι είναι φασον gree. Στο επίσημο site η sendo μιλάει για συνεργασία με κορυφαίο ιαπωνικό όμιλο. Τώρα τι ακριβώς εννοούν αυτοί το ξέρουν.

 

9αρι και 12αρι που έχω δεν μου ταίριαζαν με aux. 

Aux

https://www.google.com/url?q=https://auxairconditioners.gr/wp-content/uploads/2021/07/1_brochure_ac_products_aux_2021-1.pdf&sa=U&ved=2ahUKEwim7-Gykef6AhWVSPEDHbqaBjo4FBAWegQIARAC&usg=AOvVaw0Lx9aENugFmixyl3PkKa6m

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα ψάχνω για μένα, και πήγα στην αδερφή μου έχει αυτό σε σαλόνι και κουζινα (σε μορφή Γ) περίπου 50τμ https://www.pitsos.gr/katigories-proiontwn/g/klimatistika-inverter/P1ZAI1271W με διπλά τσάμια και πόρτα βεράντας. Το χειμώνα κάνει σωστά αφρύγρανση το συγκεκριμένο και γενικά τα ac. Σχετικά με την θέρμανση για πόση ώρα μέχρι να πιάσει μια λογική θερμοκρασία (πχ 23C). Ρωτάω εδώ γιατί η ίδια λέει δε ζεσταίνει και το βάζει μόνο για ψύξη. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Μετά από επικοινωνία με την εταιρία Toshiba και ερώτησή μου σχετικά με το πρόβλημα στην φτερωτή στην σειρά  edge  ελάβα την παρακάτω απάντηση.

 

Περίμενες κάποια διαφορετική απάντηση; Αρα εγώ ανήκω στο 0, 01 2/2 σε αστοχία μονάδες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, harkonto είπε

Περίμενες κάποια διαφορετική απάντηση; Αρα εγώ ανήκω στο 0, 01 2/2 σε αστοχία μονάδες. 

 

Όχι...φαντάζεσαι όμως να λάμβανα μια απάντηση του στυλ "Είμαστε ενήμεροι του προβλήματος και προσπαθούμε να το διορθώσουμε!"??

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nkour είπε

Ακόμα ψάχνω για μένα, και πήγα στην αδερφή μου έχει αυτό σε σαλόνι και κουζινα (σε μορφή Γ) περίπου 50τμ https://www.pitsos.gr/katigories-proiontwn/g/klimatistika-inverter/P1ZAI1271W με διπλά τσάμια και πόρτα βεράντας. Το χειμώνα κάνει σωστά αφρύγρανση το συγκεκριμένο και γενικά τα ac. Σχετικά με την θέρμανση για πόση ώρα μέχρι να πιάσει μια λογική θερμοκρασία (πχ 23C). Ρωτάω εδώ γιατί η ίδια λέει δε ζεσταίνει και το βάζει μόνο για ψύξη. Ευχαριστώ

Tα κλιματιστικά κάνουν αφυγρανση σε κύκλο ψύξης.

Τα ερωτήματα σου δεν βγάζουν νόημα ( συγγνώμη που το λέω λίγο επιθετικά).

Δεν ξέρουμε τίποτα για την περίπτωση. Από ανεπαρκές για τον χώρο , μέχρι κακή εγκατάσταση, μέχρι κακή χρήση, μέχρι βλάβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Όχι...φαντάζεσαι όμως να λάμβανα μια απάντηση του στυλ "Είμαστε ενήμεροι του προβλήματος και προσπαθούμε να το διορθώσουμε!"??

Αυτο θα σήμαινε άμεση παραδοχή του προβλήματος και πτώση πωλήσεων καθώς κανείς δεν θα αγόραζε ένα ελαττωματικό προϊόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, harkonto είπε

Αυτο θα σήμαινε άμεση παραδοχή του προβλήματος και πτώση πωλήσεων καθώς κανείς δεν θα αγόραζε ένα ελαττωματικό προϊόν. 

Δεν έχουμε στοιχεία πωλήσεων και βλαβών οπότε μπορεί να είναι και έτσι, ότι δλδ είναι σπάνιο , ή και όχι.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μένω Θεσσαλονίκη σε μονοκατοικία 80 τμ και η θέρμανση είναι με λέβητα πετρελαίου, έχω ένα 12αρι κλιματιστικό στο σαλόνι για ψύξη και σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με ένα 24αρι για θέρμανση και στα πολύ κρύα να ανάβω και τον λέβητα με ζητούμενη 21 βαθμούς οι απώλειες είναι οι παρακάτω το 12άρι θα μπει σε υπνοδωμάτιο. Θα με καλύψει κάποιο κλιματιστικό, τι κατανάλωση θα έχω περίπου μέσα στον μήνα για να διατηρω μια μέση θερμοκρασία στους 21 βαθμους?

 

 

 

image.jpeg.a8ddb0932810f086027ea7e1c76f8436.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Actinidio είπε

Καλησπέρα μένω Θεσσαλονίκη σε μονοκατοικία 80 τμ και η θέρμανση είναι με λέβητα πετρελαίου, έχω ένα 12αρι κλιματιστικό στο σαλόνι για ψύξη και σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με ένα 24αρι για θέρμανση και στα πολύ κρύα να ανάβω και τον λέβητα με ζητούμενη 21 βαθμούς οι απώλειες είναι οι παρακάτω το 12άρι θα μπει σε υπνοδωμάτιο. Θα με καλύψει κάποιο κλιματιστικό, τι κατανάλωση θα έχω περίπου μέσα στον μήνα για να διατηρω μια μέση θερμοκρασία στους 21 βαθμους?

 

 

 

image.jpeg.a8ddb0932810f086027ea7e1c76f8436.jpeg

Καλησπέρα, βάλε μόνο το χώρο όπου θα βάλεις το κλιματιστικό. Ύψος βάζουμε πάτωμα - ταβάνι.

Όπως είναι τώρα θες 47.814btu όπου καταλαβαίνεις θες πάνω από 1 κλιματιστικό, υποθέτω είναι για όλο το σπίτι.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Actinidio είπε

Καλησπέρα μένω Θεσσαλονίκη σε μονοκατοικία 80 τμ και η θέρμανση είναι με λέβητα πετρελαίου, έχω ένα 12αρι κλιματιστικό στο σαλόνι για ψύξη και σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με ένα 24αρι για θέρμανση και στα πολύ κρύα να ανάβω και τον λέβητα με ζητούμενη 21 βαθμούς οι απώλειες είναι οι παρακάτω το 12άρι θα μπει σε υπνοδωμάτιο. Θα με καλύψει κάποιο κλιματιστικό, τι κατανάλωση θα έχω περίπου μέσα στον μήνα για να διατηρω μια μέση θερμοκρασία στους 21 βαθμους?

 

 

 

image.jpeg.a8ddb0932810f086027ea7e1c76f8436.jpeg

Θα χρειαστούμε μια κάτοψη του χώρου με υπολογισμένες τις απώλειες σε κάθε βασικό χώρο/δωμάτιο ξεχωριστά.

Μετά μπάτζετ και λοιπές λεπτομέρειες απαντώντας στο ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όταν θέλουμε να βάλουμε πχ σαλόνι και και την ευθεια του σε πορτες παράθυρα βάζουμε τα συνολικά του σπιτιού ή μόνο τον χώρο που θέλουμε να ζεστάνουμε? ζήτηση 20 βαθμοί για 40τμ σαλόνι και ένα δωμάτιο που είναι στην ευθεία και έβλα όλες τις πόρτες και παραθυρα που έχει το σπίτι

 

 

 

image.png.9753f5d6a691182a9e83b57a14cf84f8.png 

Επεξ/σία από Actinidio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Actinidio είπε

όταν θέλουμε να βάλουμε πχ σαλόνι και και την ευθεια του σε πορτες παράθυρα βάζουμε τα συνολικά του σπιτιού ή μόνο τον χώρο που θέλουμε να ζεστάνουμε?

Μόνο τα χαρακτηριστικά του εκάστοτε χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...