Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ρίξε κ μια ματιά στο εγχειρίδιο σου να δεις αν απενεργοποιείται αυτόματα το ifeel μετά από κάποια ώρα (πχ στα tcl είναι μόλις 2 ώρες , αυτό δεν ξέρω τι είναι) .

Δε γράφει κάτι, λογικά δεν έχει περιορισμό... θα το δω στη πράξη. Αυτό που μου άρεσε στη σημερινή δοκιμή είναι πως όταν πιάνει θερμοκρασία κόβει εντελώς, δε δουλεύει ο ανεμιστήρας. Ενώ στη ψύξη δουλεύει ο ανεμιστήρας όταν ινβερτάρει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

όταν πιάνει θερμοκρασία κόβει εντελώς, δε δουλεύει ο ανεμιστήρας. Ενώ στη ψύξη δουλεύει ο ανεμιστήρας όταν ινβερτάρει.

Kι εγω το ειδα στο Daikin.Δεν θυμαμαι στο haier αν σταματαει,θα το ελεγξω.

Αληθεια ποιοι εχετε και τι που να ΜΗΝ σταματαει ο ανεμιστηρας ? ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ κιολας καποιο γιατι θυμαμαι πως η συζητηση για κρυα ρευματα το χειμωνα ηταν να μην πεσει κατω απο 30 βαθμους νομιζω...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Όταν σβήνει ο συμπιεστές στο daikin κρατάει κατανάλωση 5,5 watt που είναι μάλλον ο ανεμιστήρας σε πολύ χαμηλή ταχύτητα 

κοιταξα και ειναι σταματημενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε πάω σε 22άρι γιατί βλέπω παλιό σπίτι και έχω την αίσθηση ότι το εργαλείο που υπολογίζει τις απώλειες ίσως να βγάζει ένα τσικ κάτω τα νούμερα. Το 18άρι edge έχει 4.4KW στους μηδέν, το 22άρι 5.13KW μέγιστο.

To mitsubishi που έλεγες, έχει 4.6KW. To 22άρι που σου λέω έχει 5.78KW

Ίσως να είναι οριακά τα 18άρια, θα έλεγα 22άρι για ασφάλεια. Βάλε και τα defrost μέσα.

Πρόσθεσε και τα 7 χρόνια εγγύηση, έναντι των 3 του μίτσου, θα πήγαινα στο 22άρι edge.

Εδώ που λέει 7 χρόνια για το μίτσου λες να είναι μούφα?

https://www.alphaclimagr.gr/product/1410655/mitsubishi-electric-msz-muz-hr50vf-inverter-klimatistiko.html?ref=bestprice.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Κοίταξα κι εγω στο δικό μου έχεις δίκιο είναι σταματημένος 

Ναι και παρατησρησα πως οταν κοβει ο συμπιεστης, για λιγο μεχρι να αντλησει τη θερμοτητα απο το μεσα στοιχειο δουλευει ο ανεμιστηρας και με ενα θερμομετρο μνημης ελαχιστης-μεγιστης , διαπιστωσα πως κατεβηκε μεχρι 28 ο εξερχομενος αερα κ μετα εκοψε ο ανεμιστηρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, apostolis22 είπε

Εδώ που λέει 7 χρόνια για το μίτσου λες να είναι μούφα?

https://www.alphaclimagr.gr/product/1410655/mitsubishi-electric-msz-muz-hr50vf-inverter-klimatistiko.html?ref=bestprice.gr

Για τον συμπιεστή 7.

3 τα υπόλοιπα μέρη

https://www.tournikiotisgroup.gr/mitsubishicms/uploads/2019/06/EGGYHSH_7.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δε γράφει κάτι, λογικά δεν έχει περιορισμό... θα το δω στη πράξη. Αυτό που μου άρεσε στη σημερινή δοκιμή είναι πως όταν πιάνει θερμοκρασία κόβει εντελώς, δε δουλεύει ο ανεμιστήρας. Ενώ στη ψύξη δουλεύει ο ανεμιστήρας όταν ινβερτάρει.

 

Στο δικό μου το sendo (Αίολος) δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός στη λειτουργία του i feel. Εγώ πάντως, αν και το i feel ήταν ένας από τους λόγους που επέλεξα αυτή τη μάρκα,τελικά δεν το λειτουργώ με αυτό τον τρόπο γιατί είχα μεγάλα σκαμπανεβάσματα θερμοκρασίας μέσα στο δωμάτιο όσες θέσεις και αν είχα αλλάξει το κοντρόλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Στο δικό μου το sendo (Αίολος) δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός στη λειτουργία του i feel. Εγώ πάντως, αν και το i feel ήταν ένας από τους λόγους που επέλεξα αυτή τη μάρκα,τελικά δεν το λειτουργώ με αυτό τον τρόπο γιατί είχα μεγάλα σκαμπανεβάσματα θερμοκρασίας μέσα στο δωμάτιο όσες θέσεις και αν είχα αλλάξει το κοντρόλ. 

Τι φασόν είναι αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι φασόν είναι αυτά;

Δεν γνωρίζω. Εδω έχω διαβάσει ότι πιθανότατα είναι φασον aux κάτι που δεν μου το επιβεβαιωνει η δικιά μου εξωτερική μονάδα αφού οι διαστάσεις της δεν ταιριάζουν με κανένα μοντέλο aux. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Δεν γνωρίζω. Εδω έχω διαβάσει ότι πιθανότατα είναι φασον aux κάτι που δεν μου το επιβεβαιωνει η δικιά μου εξωτερική μονάδα αφού οι διαστάσεις της δεν ταιριάζουν με κανένα μοντέλο aux. 

Συνήθως ότι γράφει ifeel είναι gree

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Δεν γνωρίζω. Εδω έχω διαβάσει ότι πιθανότατα είναι φασον aux κάτι που δεν μου το επιβεβαιωνει η δικιά μου εξωτερική μονάδα αφού οι διαστάσεις της δεν ταιριάζουν με κανένα μοντέλο aux. 

Το 18αρι που είδα στα πρόχειρα, είναι aux.

14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Συνήθως ότι γράφει ifeel είναι gree

Ifeel το λένε επίσης τα aux, tcl και κάποια φασον midea ( για αποπροσανατολισμό 😛 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το 18αρι που είδα στα πρόχειρα, είναι aux.

Ifeel το λένε επίσης τα aux, tcl και κάποια φασον midea ( για αποπροσανατολισμό 😛 )

Aux tcl είναι κατασκευαστές , εμείς μιλάμε για τα κλιματιστικά φασόν , I feel =gree follow me= Midea 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...