Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Το έβαλες μόνος σου; Εσωτερικά δεν μπαίνει αυτό;

Edit: Στο site τηςDaikin δεν βλέπω κάτι δυστυχώς για ATXC / FTXC με τα wifi module οπότε παίζει απλά το κλιματιστικό να μετράει και να δίνει τις πληροφορίες κατανάλωσης στο module / στην εφαρμογή.

Μόνος μου το εβαλα σχετικά εύκολα. Με ένα καλώδιο βγαίνει εξωτερικά.

Εγω πριν το πάρω είχα ήδη πάρει το confirm από daikin ότι το brp069b45 είναι για το atxc60b. Οπότε θεώρησα ότι υποστηριζονται όλες οι λειτουργίες. 

Επεξ/σία από SM81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Panos1987 είπε

Αρχή σαν τα όργανα... Ούτε 10 ώρες λειτουργίας και μου βγάζει σφάλμα f3.. 

Δουλεύει μόνο στην υγρανση... 

Η μετάφραση γράφει ο αέρας της εξωτερικής μονάδας εμποδίζεται από κάποιο αντικείμενο όπως αυτοκίνητο. Βγήκα έξω στο μπαλκόνι αλλά δεν είδα κάτι 🙄

:(

https://planetaklimata.com.ua/instr/Daikin/Daikin_FTXR-E_Ururu_Sarara_Service_Manual_Eng.pdf

σελιδα 172 (to τυπωμενο 172 πανω στις σελιδες, οχι 172 του μετρητη του acrobat)

30 λεπτά πριν, antykaps είπε

Ειναι ξυλινες οπως στην φωτογραφία
311393872_641034597697927_4280666961184982809_n.jpg.895d1a5f5dda04ab29c4f5fae14e55dd.jpg

μα δεν εχεις 40 εκατοστα. Αν καταλαβαινω καλα εχεις δοκαρι, και απο κατω τουβλο με διαφορα παχους. Το κλιματιστικο ειτε πρεπει να βιδωθει στο δοκαρι, οποτε αρκετα λιγοτερο απο 40 ποντους, η στο τουβλο αρα οχι πανω απο το παραθυρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, fredd0 είπε

:(

https://planetaklimata.com.ua/instr/Daikin/Daikin_FTXR-E_Ururu_Sarara_Service_Manual_Eng.pdf

σελιδα 172 (to τυπωμενο 172 πανω στις σελιδες, οχι 172 του μετρητη του acrobat)

 

Όποτε μπορεί και να έχει χάσει απλά φρεον.

Σε κάθε περίπτωση τηλέφωνο στη Daikin.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί όμως; Δεν έχουν wifi και στα χαρακτηριστικά και τα δικά σου και τα δικά μου έχουν αφυγρανση. Το Hisense σκέφτομαι να σου πω. Γιατί μου προτείνεις αυτά; δεν θα ζεσταίνουν τα δικά μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, karapro είπε

Καλησπέρα, θέλω να βάλω 2 κλιματιστικά( 1 για σαλόνι-κουζίνα και 1 για 2 υπνοδωμάτια, γύρω στα 25-30τμ το ζεύγος) και θέλω να τα πάρω από κότσο για τις δόσεις. Ποια η γνώμη σας γι αυτό; https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252841-a-c-in12btu-sendo-snd-12alsi2-aeolos-i Δέχομαι αντιπροτάσεις μέχρι +100 ευρώ . Το 2ο ερώτημά μου είναι πως υπολογίζω πόσο θα κάψει; π.χ σκοπεύω να ανάβω 7 ώρες το ένα κι άλλες 2 το άλλο. Οι χρεώσεις μου ανά kWh στη Δεή είναι αυτές: image.png.d41f59b955c4b5e09491118e4dcba7f9.png

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

13 ώρες πριν, 4sky είπε

Καλησπέρα σας, μετά από αρκετή μελέτη και αμφιταλαντεύσεις δεν κατάφερα να κατασταλάξω σε κάποιο a/c. Παραθέτω τις τελικές επιλογές μου και θα εκτιμούσα αν θα μου εκθέτατε την άποψή σας σχετικά ώστε να ολοκληρώσουμε το ταξίδι της αναζήτησης. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=27757871,18979318,23492702,35600300,27528132

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

3 ώρες πριν, nkour είπε

Γιατί όμως; Δεν έχουν wifi και στα χαρακτηριστικά και τα δικά σου και τα δικά μου έχουν αφυγρανση. Το Hisense σκέφτομαι να σου πω. Γιατί μου προτείνεις αυτά; δεν θα ζεσταίνουν τα δικά μου;

https://www.skroutz.gr/s/29288305/Toshiba-Haori-RAS-10J2AVSG-E1-RAS-B10N4KVRG-E-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi-Grey.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, SM81 είπε

Μόνος μου το εβαλα σχετικά εύκολα. Με ένα καλώδιο βγαίνει εξωτερικά.

Εγω πριν το πάρω είχα ήδη πάρει το confirm από daikin ότι το brp069b45 είναι για το atxc60b. Οπότε θεώρησα ότι υποστηριζονται όλες οι λειτουργίες. 

Εχεις ψαξει με το rest API τι σου δινει το wifi module ?

Επισκεπτοντας δηλαδη την ακολουθη διευθυνση : http://192.168.1.ΧΧ/aircon/get_sensor_info

 

Ως αποτελεσμα θα παρεις κατι σαν αυτο : ret=OK,htemp=23.0,hhum=-,otemp=18.0,err=0,cmpfreq=0,mompow=1

Το mompow ειναι η καταναλωση που μετραει η συσκευη σε μοναδες των 100w.

 

Το XX θα το βρεις μεσα απο το panel του router σου σε καποια λιστα με τις συνδεδεμενες συσκευες στο wifi δικτυο σου. Δεν ξερω καν τι IP εχεις, μπορει να μην αρχιζει καν απο 192.168...

 

 

Επεξ/σία από steliosdj
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nkour είπε

Διπλή τιμή και δεν έχει και το 20%. Και πιο προσιτό που να ζεσταίνει στο πλαίσιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nkour είπε

Γιατί όμως; Δεν έχουν wifi και στα χαρακτηριστικά και τα δικά σου και τα δικά μου έχουν αφυγρανση. Το Hisense σκέφτομαι να σου πω. Γιατί μου προτείνεις αυτά; δεν θα ζεσταίνουν τα δικά μου;

ολα τα κλιματιστικα κανουν αφυγρανση

απο κει και περα, ο @liakjim σου προτεινει "ποιοτικα" κλιματιστικα ως εναλλακτικες στα φασον κινεζικα που επελεξες. Αν θες wifi στα 600 ευρω, πας σε αυτα που διαλεξες, αυτα που σου διαλεξε θελουν εξτρα wifi module που νομιζω κανει 50-70 ευρω για να εχουν λειτουργια wifi.

Προσωπικα, αφου θες να αγορασεις απο πλαισιο, θα πηγαινα στο fujitsu (λογω εγγυησης)

το wifi module για το συγκεκριμενο το πουλαει το πλαισιο, 60 ευρω και παιρνεις την επιστροφη (48 τελικη δλδ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, fredd0 είπε

το wifi module για το συγκεκριμενο το πουλαει το πλαισιο, 60 ευρω και παιρνεις την επιστροφη (48 τελικη δλδ)

@nkour, αν τελικά θα πας για το fujitsu και θα πάρεις τον wifi adaptor, θα ήθελα να πάρεις δύο για να τσιμπήσω εγώ τον ένα. Αν ενδιαφέρεσαι τα λέμε σε Pm.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, steliosdj είπε

Εχεις ψαξει με το rest API τι σου δινει το wifi module ?

Επισκεπτοντας δηλαδη την ακολουθη διευθυνση : http://192.168.1.ΧΧ/aircon/get_sensor_info

 

Ως αποτελεσμα θα παρεις κατι σαν αυτο : ret=OK,htemp=23.0,hhum=-,otemp=18.0,err=0,cmpfreq=0,mompow=1

Το mompow ειναι η καταναλωση που μετραει η συσκευη σε μοναδες των 100w.

 

Το XX θα το βρεις μεσα απο το panel του router σου σε καποια λιστα με τις συνδεδεμενες συσκευες στο wifi δικτυο σου. Δεν ξερω καν τι IP εχεις, μπορει να μην αρχιζει καν απο 192.168...

 

 

Καλησπέρα 

Μόλις το τσέκαρα

ret=OK,htemp=24.0,hhum=-,otemp=18.0,err=0,cmpfreq=999

 

5 λεπτά πριν, SM81 είπε

Καλησπέρα 

Μόλις το τσέκαρα

ret=OK,htemp=24.0,hhum=-,otemp=18.0,err=0,cmpfreq=999

 

Με βλέπω να παίζω με postman και rest Api....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2022 στις 8:28 ΜΜ, Divs_Athens είπε

 

  • Ποσό που διαθέτουμε: 900-1200€
  • Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά
  • Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  • Χρήση κλιματιστικού: 20% ψύξη (Καλοκαιράκι Καυσωνες) / 80% θέρμανση
  • Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή (καυσωνες+διατήρηση) σε ψύξη
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί: Ενιαίος χώρος 65τμ σαλόνι + 2 δωμάτια.
  • Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλάνδρι, Αθήνα με 42C το καλοκαίρι και -1.2C τον χειμώνα to 2021 http://penteli.meteo.gr/stations/chalandri/
  • Wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα εκτός μιας τίμιας εγγύησης
  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου:  Καλή μόνωση οροφής (5cm), τοίχοι (3cm), διπλά τζάμια, 5ος όροφος (τελευταίος), 2+1 μπαλκονόπορτες, τρώει αέρα απο οροφή και από τις 2/4 πλευρές ο χώρος που θέλω να καλύψω.

Θερμικές Απώλειες: 8368watt

Sorry για το σχεδόν repost, αλλά μετά τις συμβουλές σας και κοιτώντας excelakia και eurovent κτλπ, είμαι ανάμεσα στα:

Toshiba shorai edge RAS-B24J2KVSG-E/RAS-24J2AVSG-E

Fujitsu ASYG24KLCA/AOYG24KLCA

Haier Tundra Green AS68TEBHRA / 1U68REFFRA

Απότι έχω καταλάβει το Toshiba έχει λιγότερη κατανάλωση στη θέρμανση απο το Fujitsu και λιγοτερο θορυβο?

Για το Haier που το είδα στο excelaki απο εδώ τι παίζει, στους αριθμούς cop ktlp φένεται ίδιας κατηγορίας με τα αλλα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...