Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, andreaspA είπε

Επειδη μενω διπλα...

Απο την μερια της Πεντέλης τι έχεις? βλέπεις το βουνό απο τον 5ο ? 

Ναι τη βλέπω την Πεντέλη απο τον 5ο, αλλα το κομμάτι που θέλω να βάλω το inverter είναι από την άλλη πλευρά. Φαντάσου απο τη μερια της Πεντέλης είναι 2 υπνοδωμάτια, 1 μπάνιο και μετα διαδρομος πάει προσ τα νότια και καταλυγει στον ενιαίο χώρο που θέλω να θερμάνω που είναι σαλόνι και 2 δωμάτια πές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Divs_Athens είπε

Ναι τη βλέπω την Πεντέλη απο τον 5ο, αλλα το κομμάτι που θέλω να βάλω το inverter είναι από την άλλη πλευρά. Φαντάσου απο τη μερια της Πεντέλης είναι 2 υπνοδωμάτια, 1 μπάνιο και μετα διαδρομος πάει προσ τα νότια και καταλυγει στον ενιαίο χώρο που θέλω να θερμάνω που είναι σαλόνι και 2 δωμάτια πές.

Ισως να εχεις μια μικρή ελπιδα να βοηθησεις λιγο με κανενα τουμπανο aircondition....
Εγω προσωπικα δεν θα επενδυα σε aircondition για θέρμανση. Θελεις φυσικο αεριο και πετρελαιο για να καψουν τα σωματα. Ειναι δυσκολες οι συνθηκες στον 5ο με την Πεντελη απεναντι, ακομα και αν μιλας για τον Νοτιά του διαμερίσματος.
Μου βαραει τον χειμωνα το αμαξι εξω απο το σπιτι ο αερας που κατεβαινει απο την πεντελη παραλληλα με το ρεμα, και εχει 40 μερες τον χρονο παγετο επανω στο αυτοκινητο και κολλημενοι υαλοκαθαριστήρες επάνω στο τζάμι.
Πως να ζεσταθει αυτο το σπιτι στον 5ο που δεν το κοβει τιποτα απο την Πεντέλη ? Με aircondition ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Ισως να εχεις μια μικρή ελπιδα να βοηθησεις λιγο με κανενα τουμπανο aircondition....
Εγω προσωπικα δεν θα επενδυα σε aircondition για θέρμανση. Θελεις φυσικο αεριο και πετρελαιο για να καψουν τα σωματα. Ειναι δυσκολες οι συνθηκες στον 5ο με την Πεντελη απεναντι, ακομα και αν μιλας για τον Νοτιά του διαμερίσματος.
Μου βαραει τον χειμωνα το αμαξι εξω απο το σπιτι ο αερας που κατεβαινει απο την πεντελη παραλληλα με το ρεμα, και εχει 40 μερες τον χρονο παγετο επανω στο αυτοκινητο και κολλημενοι υαλοκαθαριστήρες επάνω στο τζάμι.
Πως να ζεσταθει αυτο το σπιτι στον 5ο που δεν το κοβει τιποτα απο την Πεντέλη ? Με aircondition ??

Φυσικο αέριο έχουμε στη πολυκατοικία, αλλα το θέμα είναι οτι τις περισσότερες μέρες που δεν χρειαζόμασταν κεντρικό ανοιγμα, ένα μέλος της οικογένειας ανάβει σομπα χαλαζία πολλες ώρες, οποτε λεω απ το να καιει αυτο το πραγμα + αεριο τις πιο δυσκολες μερες ασ παω στο 24αρι το edge πχ που εχει κ 27000btu Θερμανσης να το διατηρώ στους 18-19 +-.

Η νοτια πλευρα ακουμπαει σε αλλο διαμερισμα παντως!

Λετε να ναι κακη επενδυση?

Επεξ/σία από Divs_Athens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Divs_Athens είπε

Φυσικο αέριο έχουμε στη πολυκατοικία, αλλα το θέμα είναι οτι τις περισσότερες μέρες που δεν χρειαζόμασταν κεντρικό ανοιγμα, ένα μέλος της οικογένειας ανάβει σομπα χαλαζία πολλες ώρες, οποτε λεω απ το να καιει αυτο το πραγμα + αεριο τις πιο δυσκολες μερες ασ παω στο 24αρι το edge πχ που εχει κ 27000btu Θερμανσης να το διατηρώ στους 18-19 +-.

Η νοτια πλευρα ακουμπαει σε αλλο διαμερισμα παντως!

Σομπα χαλαζια , φευγεις αυτη την στιγμη και την πετας στον καδο στην γωνία.

Οσο αφορα το aircondition, Παρτο. Ακομα και χειμωνα να μην το δουλεψεις, ζεις στον 5ο καλοκαιρι χωρις Aircondition ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Σομπα χαλαζια , φευγεις αυτη την στιγμη και την πετας στον καδο στην γωνία.

Οσο αφορα το aircondition, Παρτο. Ακομα και χειμωνα να μην το δουλεψεις, ζεις στον 5ο καλοκαιρι χωρις Aircondition ?

Χαχαχαχα ναι το καλοκαίρι ήταν challenging τα τελευταία χρόνια, με ανεμιστήρα οροφής στο δωμάτιο να σπρώχνει τον φλεγόμενο αέρα πανω μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Specs είπε

Ελπιζω να πηρες και καμμια εξτρα εγγυηση Κωτσου η οχι?

Το σκέφτομαι, έχω 1 μήνα περιθώριο. 170€ μου είπαν (από 3 σε 5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Divs_Athens είπε

Χαχαχαχα ναι το καλοκαίρι ήταν challenging τα τελευταία χρόνια, με ανεμιστήρα οροφής στο δωμάτιο να σπρώχνει τον φλεγόμενο αέρα πανω μου

εε μην το συζητας τοτε. Παρτο και βλεπεις. Και χειμωνα να μην το δουλεψεις, θα το δουλεψεις καλοκαίρι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το σκέφτομαι, έχω 1 μήνα περιθώριο. 170€ μου είπαν (από 3 σε 5)

Παρτη...στην τιμη που το πηρες, πες πως το ειχες βρει 170ε ακριβοτερο...και με το που θα ληξει η πενταετης η λιγο πριν, ξαναπερνα απο το στοκ και ... ξερεις εσυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Εγώ τώρα αναρωτιέμαι αν αξίζει να πάρω κλιματιστικό με όλα αυτά που λένε περί κόψιμο ρεύματος / μπλακ ουτ / κτλ. 😛

Θα απαρνηθείς την πιο φτηνή μορφή θέρμανσης επειδή κάποια τρολ λένε ότι τους κατέβει ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Με aircondition ??

η απαξια σου για τα κλιματιστικα εχει να κανει με την τυχον αδυναμια τους (οπως νομιζεις) να θερμανουν τον χωρο, η με την ποιοτητα της θερμανσης, την αισθηση δηλαδη?

14 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Εγώ τώρα αναρωτιέμαι αν αξίζει να πάρω κλιματιστικό με όλα αυτά που λένε περί κόψιμο ρεύματος / μπλακ ουτ / κτλ. 😛

Αν δεν θα εχουμε ρευμα, θα εχουμε πολυ πιο σημαντικα απο την θερμανση ζητηματα να λυσουμε...ζητηματα επιβιωσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Specs said:

η απαξια σου για τα κλιματιστικα εχει να κανει με την τυχον αδυναμια τους (οπως νομιζεις) να θερμανουν τον χωρο, η με την ποιοτητα της θερμανσης, την αισθηση δηλαδη?

Αν δεν θα εχουμε ρευμα, θα εχουμε πολυ πιο σημαντικα απο την θερμανση ζητηματα να λυσουμε...ζητηματα επιβιωσης!

Η απαξια μου για την θερμανση με aircondition σε αρκετές περιπτωσεις, εχει να κανει και με αδυναμια και με ποιοτητα θερμανσης. Η ποιοτητα θέρμανσης ειναι δεδομένη σε θερμανση με κλιματιστικό και η αδυναμία ειναι πραγματικότητα σε πολλές περιπτώσεις.
5ος όροφος με θεα στην Πεντέλη, κατεβάζει παγετό τον χειμώνα! Οταν βγαινω απο το σπιτι μου και το εκτός σχεδίου 11 στρεμματα χωραφι που βρισκεται απεναντι μου ειναι ασπρο απο τον παγετό τις περισσοτερες μερες του χειμωνα μεχρι να παει 9-10 η ώρα, κανενα κλιματιστικο δεν μπορεί να ζεστάνει το σπίτι.
Στο γραφειο μου aircondition εχω φυσικα και μια χαρα ειναι. Ντυμένος ειμαι, με παππουτσια, κάλτσες, φούτερ, παντελόνι. Ασε που δεν υπαρχει δυνατότητα για κάτι άλλο.
Αν παλι καποιος αναζητά να ειναι ντυμένος μεσα στο σπιτι του με θέα την Πεντέλη, σίγουρα θα τα καταφέρει και με κλιματιστικό.

Απο την αλλη εμενα μου κανει εντυπωση η εμμονή κάποιων με την θέρμανση με aircondition και την αγιοποιηση του κ. Carrier.  Το μόνο που δεν εχω διαβασει ακομα ειναι "ζω στο Νευροκοπι. Ενα 9αρακι εβαλα και κυκλοφορώ με την φανέλα"

Δεν γεννηθηκαμε χτες. Δεν χρησιμοποιησαμε aircondition χτες. Ολοι ξερουμε τι μπορει και τι δεν μπορει να κανει ενα κλιματιστικο. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους φίλους του homeassistant , έβαλα κανονικά την tapo p110 :

7a0f11068e610de4d8c18a712c3d3e1a.png

 

το έβαλα στο Morris wfin 35150 . Ήδη το είδα στα 170W σε κάποια φάση :

303361185_Screenshot2022-10-14193000.jpg.a8737b68eeffb149264e22ef655ca092.jpg

επίσης το Morris σαν tuya, έχει Integration στο ha:

c195120c4bb5962d9e5db99c7b2dbf1d.png

το κακό είναι ότι ήδη βλέπω κάτι περίεργους κύκλους offset με κάτι 27άρια , 28άρια ενώ έχει ζήτηση 22...

62616a93f166c5b315a95eb0143056a4.png

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θα απαρνηθείς την πιο φτηνή μορφή θέρμανσης επειδή κάποια τρολ λένε ότι τους κατέβει ?

Κάτι θα πάρω αν και περιμένω black friday για την ώρα μήπως βάλουν πάλι επιστροφές με alpha bonus. Ούτως ή άλλως και τώρα να το πάρω πάλι αργότερα θα το χρησιμοποιήσω.

Μάλλον για το Perfera πάω, είχα στο νου και το Haori αλλά με αυτά που έπαθαν 2 παιδιά με το Edge έχει φοβηθεί λίγο το μάτι μου, επίσης ακόμη δεν έχω μάθει γιατί ο Κωτσόβολος λέει 2 έτη εγγύηση στα Toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Κάτι θα πάρω αν και περιμένω black friday για την ώρα μήπως βάλουν πάλι επιστροφές με alpha bonus. Ούτως ή άλλως και τώρα να το πάρω πάλι αργότερα θα το χρησιμοποιήσω.

Μάλλον για το Perfera πάω, είχα στο νου και το Haori αλλά με αυτά που έπαθαν 2 παιδιά με το Edge έχει φοβηθεί λίγο το μάτι μου, επίσης ακόμη δεν έχω μάθει γιατί ο Κωτσόβολος λέει 2 έτη εγγύηση στα Toshiba.

Κανε ένα τηλέφωνο η στείλε ένα mail στη Toshiba και ρωτά γιατί υπάρχει αυτό το θέμα με την εγγύηση με την συγκεκριμένη αλυσίδα 

εαν δε λυθεί πάρε άλλη μάρκα 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...